Ľubľana 27. februára (TASR) – Slovinsko potrebuje vládu, ktorá sa zameria na politiku hospodárskeho rastu a konsolidácie verejných financií bez toho, aby brzdila hospodársky rast. "Takú vládu chceme zostaviť," vyhlásila dnes na pôde parlamentu v Ľubľane pravdepodobná budúca premiérka Alenka Bratušeková (42) v rámci pokračujúcej rozpravy, ktorá predchádza hlasovaniu o vyslovení nedôvery predsedovi vlády Janezovi Janšovi.
Za najdôležitejšie úlohy budúceho kabinetu označila stimuláciu hospodárskeho rastu, stabilizáciu verejných financií bez brzdenia rastu, ako aj ochranu a rozvoj verejného sektoru, obnovu dôvery občanov v štátne inštitúcie a zlepšenie efektívnosti v justícii.
"Slovinsko si jednoducho nemôže dovoliť, aby pokračoval pokles hospodárskych aktivít a rast nezamestnanosti. Je jasné, že nemožno dosiahnuť hospodársky rast iba krátením verejných nákladov. Takáto politika nevedie ani k zníženiu rozpočtového deficitu, čo bolo cieľom aktuálnej vlády," cituje Bratušekovej slová naznačujúce možný odklon novej slovinskej vlády od prísne reštriktívneho kurzu kabinetu Janeza Janšu agentúra APA.
Za absolútnu prioritu označila Bratušeková bezpečnú cestu krajiny k voľbám. V medziobdobí, pravdepodobne po roku pri moci, by nový kabinet požiadal o vyslovenie dôvery.
Aj keď sa za 12 mesiacov niektoré projekty na zlepšenie hospodárskej a sociálnej situácie v krajine nepodarí ukončiť, Bratušeková dnes deklarovala, že si kladie tri ciele, ktoré by v tomto období chcela dosiahnuť, a to normalizáciu pomerov v krajine, obnovu dialógu a zapojenie expertov do najdôležitejších rozhodnutí. Súčasne vyhlásila, že by ako premiérka chcela ukončiť atmosféru strachu, ktorá drží krajinu v stave kŕča. Veci netreba prikrášľovať, ale rovnako neprípustné je strašiť ľudí, vyhlásila.
"Musím objasniť, že v Slovinsku nenastane grécky scenár," zdôraznila Bratušeková, ktorá ocenila i Janeza Janšu v súvislosti so schválenou dôchodkovou reformou a takmer uzavretou reformou trhu práce.
Pochybnosti o plánoch pravdepodobnej svojej nástupkyne vyjadril slovinský premiér.
Janez Janša kritizoval avizované opatrenia, napríklad dočasné zvýšenie DPH kvôli stabilizácii štátnych financií alebo zrušenie už schválených úsporných opatrení. Odmietol obvinenia, že jeho vláda zanechala dialóg so sociálnymi partnermi. Na margo slov Bratušekovej o gréckom scenári povedal, že Grécko je pomaly na ceste obnovy a že on osobne by bol šťastný, ak by sa to isté mohlo povedať aj o Slovinsku. Väčšinu svojho vystúpenia venoval však predseda slovinskej vlády obvineniam z korupcie, spájaným s jeho osobou.
V slovinskom parlamente je na rozpravu o vyslovení nedôvery premiérovi vyhradených celkove viac ako 11 hodín.
Voľba budúcej predsedníčky vlády sa preto očakáva až v neskorých večerných hodinách, okolo 23.00 h.
5 le juh