Branislav Fábry: Vražda novinára a rekonštrukcia štátu?

Bratislava 12. marca 2018 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)

 

Na Slovensku už dlhšie rezonuje problematika vraždy mladého novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. Vražda oboch mladých ľudí je tragickou udalosťou, ktorá si zaslúži čo najprísnejšie vyšetrenie a potrestanie páchateľov i objednávateľov.

Ilustračné foto

So znepokojením však možno sledovať i to, že sa stupňuje zneužívanie tejto udalosti rôznymi politickými skupinami a v mene obetí vraždy stále častejšie vystupujú tí, ktorí nemajú morálny kredit na úlohu obhajcov spravodlivosti. V súčasnej vypätej situácii pritom nemožno nechať vládnuť emócie a treba dosiahnuť také ústavné riešenie, ktoré zabezpečí vnútorný mier v krajine.

V nasledujúcom texte sa budem venovať týmto témam:

 

Vražda a jej motív?

Pokiaľ ide o vraždu J. Kuciaka a M. Kušnírovej, treba tento čin dôrazne odsúdiť a pozostalým obetí vysloviť sústrasť. Rozhodne však treba počkať na závery relevantného vyšetrovania, pretože všetky doterajšie mediálne špekulácie obsahovali obrovské množstvo pochybných tvrdení. Pokiaľ ide o mediálne najväčšmi rozšírenú predstavu, že dôvodom vraždy bol pripravovaný článok J. Kuciaka o talianskej mafii, treba povedať, že v článku o ‘Ndranghete a poľnohospodárskych dotáciách, ktorý po smrti autora publikoval portál aktuality.sk, neboli natoľko nové alebo prelomové informácie, aby to mohlo byť pravdepodobným dôvodom vraždy. ‘Ndrangeta je skúsená zločinecká organizácia, ktorá pozná dôsledky vrážd novinárov a následnú neželanú pozornosť verejnosti.

Mafie obvykle využívajú iné prostriedky na boj proti novinárom. Základným prostriedkom je snaha o korupciu alebo vydieranie, ktoré je možné v mnohých prípadoch. Samozrejme, existujú novinári, ktorí sa kúpiť ani vydierať nenechajú, avšak ani v takom prípade nebýva ďalším krokom vražda. Mafie majú obvykle pod kontrolou významnú časť médií a tie využívajú proti tým, ktorí by chceli ich protizákonné praktiky odhaliť. Pre ‘Ndranghetu by nebol problém, aby do médií vniesla protiargumeny voči článku alebo hoc aj vymyslené informácie o autorovom súkromí, znižujúce jeho dôveryhodnosť. Vzhľadom na tradičnú tému korupcie by táto téma odoznela oveľa rýchlejšie než téma vraždy novinára.

Za podobne nepresvedčivú treba považovať i teóriu, že páchatelia nevedeli, čo všetko J. Kuciak o nich vie a preto sa rozhodli zavraždiť ho. Táto teória je veľmi špekulatívna a snaží sa prekryť nedostatky niektorých mediálnych teórií o vražde. Pri takomto konaní by páchatelia pravdepodobne nechali telá obetí „zmiznúť“. Keby sa telá J. Kuciaka a jeho snúbenice nenašli, mohlo by sa ešte istý čas špekulovať, čo sa vlastne stalo. Keď pred niekoľkými rokmi zmizol novinár P. Rýpal, tak sa o celom prípade informovalo len postupne a oveľa menej. Naopak, nájdenie mŕtvych tiel J. Kuciaka a M. Kušnírovej situáciu vyhrocuje.

Žiaľ, takúto vraždu môžu určité subjekty ľahko zneužiť na to, aby si „vybavili účty“ so svojimi nepriateľmi. Od začiatku bolo zrejmé, že vražda sa dá zneužiť proti tým, o ktorých J. Kuciak písal. Obvinenia sa objavili nielen proti Ndrangete, ale aj proti politikom strany Smer SD. Osobne ma však znepokojili špekulácie, že zavraždený novinár chcel odhaliť prepojenia súdnej moci na organizovaný zločin. Túto verziu musia vyšetrovatelia síce tiež pozorne vyšetriť, ale mali si uvedomiť i možnosť, že snaha pripísať vraždu J. Kuciaka nepohodlným sudcom mohla byť útokom na konkrétnych sudcov. Keďže verejnosť má len veľmi malú dôveru v súdnu moc, dokážu aj takéto nepodložené špekulácie schopné vyvolávať hnev voči konkrétnym sudcom.

 

Novinári a ich solidarita?

Tieto ani ďalšie teórie o motívoch vraždy nemožno rozvíjať bez presvedčivého dôkazného materiálu, avšak aj ony zvyšujú potrebu nájsť odpoveď, komu vražda a jej následná medializácia pomohli. Je smutné, že po vražde J. Kuciaka sa začali problematickým spôsobom zviditeľňovať viacerí novinári. Keďže novinárske povolanie nemá v spoločnosti vysokú prestíž, objavila sa snaha ťažiť z úcty verejnosti voči zavraždenej dvojici. Ide najmä o snahu vytvoriť dojem, že novinári sú ľudia, ktorí s nasadením života pracujú v prospech verejnosti. Žiaľ, to pre novinárov ako celok vôbec neplatí. Veľká väčšina z nich si získala zlú povesť oprávnene a mnohí pracujú aj pre záujmy veľkých oligarchických subjektov s nie najlepšou povesťou, napr. pre Pentu alebo Eset.

Akokoľvek bola vražda J. Kuciaka strašná a odsúdeniahodná, treba uviesť, že nejde o prvú vraždu novinára v SR. Mimo pozornosti médií bol napr. 2. mája 2007 zavraždený novinár F. Sternmüller, ktorý pracoval pre časopis Život alebo Literárny týždenník, neskôr pre časopis Zubný lekár. Orgány činné v trestnom konaní jeho vraždu klasifikovali ako lúpežnú vraždu a vyšetrili, že vražda nesúvisela s jeho novinárskou prácou. Prípad vraždy J. Kuciaka je určite závažnejší, pretože podozrenia, že vražda súvisí s jeho prácou, sú silnejšie. Napriek tomu treba počkať na závery vyšetrovania.

Pokiaľ ide o vraždy novinárov, zaráža aj to, ako sa na Slovensku stavajú mainstreamové médiá k vraždám novinárov v zahraničí. Tam, kde chcú danú krajinu kritizovať, tam vraždy novinárov podrobne rozoberajú, napr. v Rusku, ale o novinároch zavraždených na Ukrajine po Majdane príliš nehovoria a podobná ignorancia mainstreamových médií platí aj pre masívne vraždenie novinárov v Iraku po roku 2003. Skutočná kritika v našom mainstreame sa neobjavila dokonca ani vtedy, keď Wikileaks zverejnil video ako americké vojská v Iraku zaútočili na neozbrojených novinárov.

Je očividné, že mnohých novinárov, najmä z Denníka N a Sme dnes možno považovať skôr za predstaviteľov opozície než za skutočných novinárov. Veľmi nedôveryhodne však pôsobí aj RTVS. Napr. M. Havran vystupuje ako rečník protivládnych zhromaždení a preto by nemal na túto tému zneužívať svoj priestor vo verejno-právnej RTVS. V diskusii Večera s Havranom zo 6. marca pritom použil neférovú taktiku, keď si zavolal dvoch novinárov, kritizujúcich vládu a policajného prezidenta T. Gašpara. T. Gašpar tak dostal od RTVS dve zlé možnosti: buď nastúpi proti presilovke troch novinárov a keďže kvôli funkcii nemôže ani slobodne hovoriť, tak sa zdiskredituje. Alebo vôbec nepríde a bude vyzerať ako zbabelec…

 

Politické či nepolitické zhromaždenia?

Žiaľ, reálne hrozí, že nech by bola vražda vyšetrená akokoľvek, určitá skupina neprijme iný výsledok než zodpovednosť vlády R. Fica. Zhromaždenia „za slušné Slovensko“, ktoré sa uskutočnili v piatok 9. marca 2018, sa síce oficiálne deklarovali ako nepolitické, mali však nanajvýš politické požiadavky, vrátane vytvorenia „novej dôveryhodnej vlády“. Je veľmi veľa tém, ktoré súčasnej vláde vyčítam aj ja (od otázky vzťahu k oligarchom až po otázky zbrojenia), voči organizátorom zhromaždení však mám tiež dosť výhrad. Kvôli politizácii mám značné výhrady i voči postoju vysokých škôl – neviem si predstaviť podobné rektorské voľno pri iných spoločensky dôležitých zhromaždeniach, napr. pri zhromaždeniach proti vojenským agresiám vo svete.

Neveľmi presvedčivú úlohu zahráva v celej kríze politická opozícia. Svojim vystúpením z nedele 4. marca 2018 sa na jej čelo postavil prezident A. Kiska. On sám pritom žiadne slušnejšie Slovensko nevytvorí, pretože je neveľmi slušným oligarchom a už stihol vykonať dosť politických prešľapov. Situáciu zostrila aj parlamentná opozícia, najmä vyhláseniami o prevrate (L. Nicholsonová). Súčasná opozícia nie je tou silou, ktorá by dokázala vytvoriť „slušné Slovensko“ a mnohí z jej členov sú doslova vzorom neslušnosti a oligarchizácie politiky. Za neveľmi vhodný považujem aj fakt, že právnym zástupcom pozostalých sa stal D. Lipšic, ktorý dostal za zrazenie chodca na prechode nečakane mierny podmienečný trest a to budí veľa otázok o spravodlivosti na súdoch.

Nedávno sa objavili aj špekulácie o zapojení vplyvných subjektov zo zahraničia. Osobne odmietam démonizáciu osoby G. Sorosa a vyjadrenia o jeho úlohe považujem za nevhodné, avšak úvahu, že na škandalizácii vraždy J. Kuciaka mohli mať záujem zahraničné subjekty, nemožno len tak ignorovať. Je zvláštne, že tie médiá, ktoré bez problémov šíria akékoľvek konšpiračné teórie o zasahovaní Ruska do amerických volieb, tak striktne odmietajú čo i len uvažovať o zasahovaní zahraničia do situácie na Slovensku. V prípade Slovenska nemožno zabúdať ani na prípady z minulosti, napr. pri tzv. okupácii TV Markíza pred voľbami v roku 1998, keď sa niektoré politické skupiny snažili vláde pripísať zodpovednosť za čosi, čo táto nespáchala a tým ovplyvniť politický vývoj v krajine.

 

Možné alternatívy vývoja?

Základnou požiadavkou, ktorú v súčasnosti vznáša takmer každý, je odstúpenie ministra vnútra R. Kaliňáka. Jeho zotrvávanie vo funkcii škodí celej vláde a sám mal odstúpiť dávno pred vraždou J. Kuciaka a M. Kušnírovej. Je zrejmé, že R. Fico sa v mnohom spolieha práve na R. Kaliňáka, ale ak minister vnútra zotrvá vo funkcii, tak práve on bude do budúcna trvalým terčom útokov proti vláde. Na druhej strane, je otázne, či akákoľvek rekonštrukcia vlády uspokojí jej odporcov. Práve ústupky by mohli vnímať ako slabosť vlády a následne zintenzívniť svoje protivládne protesty. Hoci nejde o analogické situácie, podobne to fungovalo počas tzv. farebných revolúcií: výsledkom musel byť vždy pád hlavného predstaviteľa vlády, žiadne kompromisy revolucionárov neuspokojili.

Jedným z často navrhovaných riešení súčasného stavu sú predčasné voľby. Tieto by znamenali koniec súčasnej vlády, vyriešiť súčasnú napätú situáciu by ale nepomohli. V predčasných voľbách možno očakávať určité oslabenie strany Smer SD, ale úplne víťazstvo opozičných síl je nepravdepodobné. Avšak dokonca aj v prípade úplného víťazstva by medzi opozičnými stranami prišlo k rozporom. V predčasných voľbách sa však dá predpokladať posilnenie ĽS NS, ktorej koaličný potenciál však zostane stále nulový. Preto by bolo treba zostaviť ešte rôznorodejšiu koalíciu než v roku 2016. Po predčasných voľbách by však aj spolupráca Smeru SD a SNS s opozíciou bola neperspektívna.

Vzhľadom na ústavnú novelu z roku 2011 tu existuje aj jedna alternatíva vývoja, výhodná najmä pre prezidenta A. Kisku. Keby totiž vláda podala demisiu, na základe čl. 115 ods. 3 ústavy by sa prezident stal dominantným subjektom v rámci výkonnej moci. Mohol by kreovať členov vlády a v podstate určovať ich politiku. Tu by vznikali obavy z rozhodnutí A. Kisku a rôznych skupín okolo neho, napr. podpora prezidenta pre nákup nových zbraní. Je známe, že veľké zbrojárske nákupy sú hlavným motorom korupcie v medzinárodnom obchode a ani terajšia vláda tu zrejme nemá čisté svedomie.

Občas spomínanou alternatívou je aj tzv. úradnícka vláda. Za istých okolností by mohlo ísť o riešenie, ktoré by situáciu stabilizovalo a na Slovensku existujú ľudia, ktorí by dokázali vykonávať vládne funkcie úradnícky neutrálne. Na druhej strane by však boli často obviňovaní, že nie sú politicky neutrálni a tiež, že presadzujú agendu oligarchov bez dostatočnej politickej diskusie. Stačí si len uvedomiť, aké obvinenia sa objavujú voči predstaviteľom najvyšších štátnych orgánov, ktorí majú byť politicky neutrálni ex offo, napr. voči ústavným sudcom. Spomenúť treba aj problém čl. 2 ods. 1 ústavy, podľa ktorého štátnu moc vykonávajú občania prostredníctvom volených zástupcov alebo priamo. Priamy výkon je dnes veľmi limitovaný a ak vládnu moc nebudú vykonávať ani volení zástupcovia, bude to z hľadiska ústavy prinajmenšom problematické.

 

Rozdelené Slovensko a jeho budúcnosť

Fakt, že na námestiach v rôznych mestách Slovenska i zahraničí prišlo za „slušnejšie Slovensko“ demonštrovať mnoho ľudí, je určite významný a treba ho vnímať ako silný prejav postoja verejnosti. Na druhej strane si však treba uvedomiť, že ani desaťtisíce ľudí na uliciach neznamenajú, že by za požiadavkami demonštrantov stála väčšina obyvateľov. Aj v susedných krajinách, napr. v Poľsku, sa nedávno konali masové zhromaždenia voči tamojším vládam, vôbec to však neboli zhromaždenia reprezentantov väčšiny. Tá časť verejnosti, ktorá bola 9. marca na námestiach, predstavuje určitú skupinu obyvateľov: je mladšia, sebavedomejšia, lepšie zosieťovaná a žije najmä vo veľkých mestách.

Na Slovensku však existuje aj iná skupina obyvateľov, ktorá neverí, že výsledkom zhromaždení bude „slušnejšie Slovensko“. Súčasné udalosti túto rozdelenú spoločnosť nezjednotia, naopak, môžu ešte väčšmi vyostriť rozpory. Taktiež sa môže vytvoriť aj určitý nebezpečný precedens preberania moci v krajine. Dnes ovládajú námestia opozičné skupiny „za slušnejšie Slovensko“, zajtra to však môžu byť napr. kotlebovci. Dnes ešte netečie krv, ale je treba včas vytvoriť systém, kde sa budú počítať hlasy občanov miesto systému, kde sa rozhoduje podľa počtu ranených na námestiach.

Na záver možno konštatovať, že Slovensko v súčasnosti nepotrebuje rekonštrukciu vlády, ale rekonštrukciu celého politického systému. R. Fico systém prepojení politikov na oligarchiu a „mafiu s bielymi goliermi“ nevytvoril, ale tiež neurobil nič pre to, aby ho odstránil. Oligarchizácia politiky nezanikne tým, že miesto R. Fica budú vládnuť A. Kiska a spol. Je potrebné vytvoriť nové ústavné pravidlá, kde nebudú môcť volení politici, prepojení na oligarchiu, ignorovať názor občanov. Predovšetkým treba odstrániť stav, keď sa pre platnosť referenda požaduje účasť vyše 50%, ale na platnosť volieb europoslancov stačí aj účasť 13% voličov. Keby mali občania reálnu možnosť v referende rozhodovať o tom, čo sa v krajine deje, mohli by požadovať zmeny v referende, nie na uliciach. Vrátane zmien „za slušné Slovensko“…

Branislav Fábry

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Hamšík vsietil prvý gól v drese IFK Göteborg, vymietol šibenicu

0 icon

Göteborg 18. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Adam Ihse/TT News Agency via AP)   Slovenský futbalový reprezentant Marek Hamšík vsietil prvý gól v drese IFK Göteborg. V dueli 7. kola najvyššej švédskej súťaže prispel k remíze 2:2 s IK Sirius. Hamšík v 52. minúte exportnou strelou z hranice šestnástky vymietol šibenicu a zabezpečil…

Zurian prehovoril o svojom odchode

0 icon

Bratislava 18. mája 2021 (HSP/Foto:TASR - Pavol Zachar)   Začiatkom mesiaca Branislav Zurian na vlastnú žiadosť požiadal odchod z funkcie šéfa NAKA aj o ukončenie služobného pomeru v Policajnom zbore, a to už k 15. máju. Jeho rozhodnutie vyvolalo množstvo špekulácií Po Zurianovom ohlásenom odchode sa začalo špekulovať aj o…

Špecializovaný trestný súd má rozhodovať o dohode s obvineným Borisom Beňom 27. mája v Banskej Bystrici

0 icon

Bratislava 18. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   O návrhu na schválenie dohody o vine a treste s obvineným bývalým námestníkom Slovenskej informačnej služby (SIS) Borisom B. má rozhodovať Špecializovaný trestný súd (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, 27. mája. TASR to potvrdila hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. Upozornil na to portál Aktuality.sk Prokurátor…

Vláda by mala podľa RRZ pripraviť plán postupného ozdravovania verejných financií

0 icon

Bratislava 18. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Vláda by mala popri pomoci krajine čo najskôr pripraviť dlhodobejší plán postupného ozdravovania verejných financií. Uviedla to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) na sociálnej sieti. Vláda totiž schválila novelu zákona, ktorou sa majú navýšiť výdavky štátneho rozpočtu o 3,4 mld. eur Po tejto…

Slovensko zasiahli povodne. Minister vnútra hlási jednu obeť po kolapse nádrže v obci Rudno nad Hronom v okrese Žarnovica

0 icon

Bratislava 18. mája 2021 (HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Na viacerých miestach krajiny v pondelok večer vyčíňalo počasie. V Rudne nad Hronom v okrese Žarnovica zomrel 70-ročný muž. Hasičský a záchranný zbor po 20. hodine večer informoval, že hasiči počas pondelkového popoludnia a podveečra uskutočnili v súvislosti s intenzívnym dažďom, ktorý zasiahol…

Emil, alpsko-dinárska nádej

0 icon

Bojnice 18. mája 2021 (HSP/Foto:Nino Salkić,Marko Matešić,Vedran Slijepčević, LIFE Lynx)   V piatok 14. mája 2021 prírodný park Velebit zbohatol o jednu krásnu mačkovitú šelmu menom Emil! Emil je štvrtým rysom, ktorý bol vypustený v Chorvátsku v rámci projektu LIFE Lynx a tretím, ktorého vypúšťame vo Velebite. Na základe údajov…

Prezidentka vymenuje v utorok prvého predsedu Najvyššieho správneho súdu SR

0 icon

Bratislava 18. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok (18. 5.) ráno vymenuje za prvého predsedu Najvyššieho správneho súdu (NSS) SR Pavla Naďa. TASR o tom informoval Lukáš Laczko z odboru komunikácie Kancelárie prezidenta SR Naďa zvolila za kandidáta Súdna rada SR. Vznik NSS SR priniesla minuloročná…

Parlamentná schôdza bude v utorok 18. mája prerušená do budúceho týždňa. Dôvodom je Matovičov návrh

0 icon

Bratislava 18. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Rokovanie 28. schôdze Národnej rady SR (NR SR) bude v utorok 18. mája prerušené do budúceho týždňa. Agentúre SITA to potvrdila predsedníčka poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Anna Zemanová. Ako prvý o tom informoval spravodajský portál Aktuality.sk Dôvodom má byť podľa…

Nedajú s tým pokoj: 12 veľvyslancov vyzvalo Slovensko na prijatie Istanbulského dohovoru. Západ voči nám vedie kultúrnu vojnu

0 icon

Bratislava 18. mája 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Aj keď Slovensko jednoznačne odmietlo zvrátený Istanbulský dohovor, niektoré krajiny sa nám ho snažia pretlačiť za každú cenu. 12 prevažne západných veľvyslancov pôsobiacich v Bratislave vyzvalo Slovensko, aby prijalo Istanbulský dohovor. Začnime už otvorene hovoriť o kultúrnej vojne, ktorú voči nám vedú západné krajiny…

Do španielskej enklávy Ceuta dorazilo v pondelok najmenej 5000 migrantov

0 icon

Madrid 18. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Antonio Sempere/Europa Press)   Najmenej 5000 migrantov dorazilo v pondelok do oblasti španielskej enklávy Ceuta v severnej Afrike. Podľa španielskych úradov ide o rekordný počet migrantov, ktorí vstúpili za jediný deň do tejto enklávy, informovala v utorok agentúra AFP Migranti podľa španielskych úradov vstúpili na územie…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Radovan Hrádek

Krátka úvaha nad podaním návrhu o súlade referendovej otázky s Ústavou SR podanej Čaputovou

0icon

Aby to bolo čitateľom jasné, vrelo odporúčam, aby si najprv prečítali samotné podanie Prezidentky SR na Ústavný súd SSR. Je na tejto linke: https://www.ustavnysud.sk/povinne-zverejnovane-navrhy-a-staznosti#!suggestionView Číslo konanie pred Ústavným súdom SR je Rvp1048/2021 V prvom rade je potrebné povedať, že sa jedná o veľmi obratne „podsunutý“ návrh na rozhodnutie Ústavného súdu SR aby…

Gustáv Murín

Sex so zvieratami a ich ochrancovia

0icon

Fašizmus, nacizmus, komunizmus a rasizmus boli len rôznymi variantmi zjednodušeného myslenia, ktoré je nám všetkým nebezpečne blízke. Všetky ponúkali výklad sveta, ktorý sa dá zhrnúť do jedinej vety: „Toto je nepriateľ a až ho zničíme, všetci budeme šťastní!“. Vyrovnávať sa každodenne s rôznosťou, premenlivosťou a nejednoznačnosťou sveta je náročné a namáhavé. Vyžaduje to abstraktné myslenie…

Boris Mesár

1. Rodičia zlyhali a nechali a stále nechávajú terorizovať svoje deti . Odpustia Vám to niekedy ? 2. Americký národ v ohrození: Penzionovaní generáli píšu otvorený list

0icon

1. „Nemôže existovať nijaké horšie odhalenie duše spoločnosti,“ vyhlásil Nelson Mandela, „ako spôsob, akým zaobchádza so svojimi deťmi.“ Podľa tohto štandardu má naša spoločnosť teraz dušu týrajúceho rodiča. Pandémia zmenila dospelých alebo prinajmenšom tých, ktorí stanovujú pravidlá, na sebeckých neurotikov, ktorí trestajú nevinné deti už rok . Deti sa nedokážu…

Ján Vydra

Celková analýza kauzy COVID a prečo nás zatvárajú do domácej karantény(5) aneb nie je mi to jedno

0icon

Či som chcel alebo nie, napísanie prvého a ďalšieho článku ku kaze COVID a reakcie naň, spôsobili že som musel reagovať a napísať tento ďalší článok, ako voľné pokračovanie tých predchádzajúcich. V príspevkoch som našiel aj reakciu čitateľa článku, tak trochu sklamaného, že asi očakával niečo úplne iné, ako tam…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Kam zmizla Jantárová komnata? 2. časť

0 icon

Vitajte pri pokračovaní druhej časti článku s názvom Kam zmizla Jantárová komnata? Po tom, čo očití svedkovia videli, že bola Jantárová komnata naložená na loď, ktorá vyplávala z prístavu z mesta Gotenhafen, a ktorá bola následne potopená ruskou ponorkou, všetko nasvedčovalo tomu, že Jantárová komnata leží niekde na dne oceánu. Bolo to skutočne tak?…

Aké výhody a nevýhody prináša pitie pomocou slamky?

0 icon

Ľudia používajú slamky už tisíce rokov, takže sú už tak nejak súčasťou nášho života. Oplatí sa ale klasické pitie z pohára vymeniť za slamky? História tohto pomocného nástroja na pitie siaha až do roku 3000 pre Kristom, keď Sumeri pili pivo cez rúrky zo zlata. V roku 1800 už používali ľudia…

Krvácajú ti ďasná, no nechceš ísť k zubárovi? Dá sa im pomôcť aj podomácky

0 icon

Krvácanie ďasien je jedným z najviac nepríjemných ochorení úst. Mnohí z nás čelia tomuto problému pri umývaní zubov. Dajú sa ďasná nejako posilniť? Gingivitída je počiatočné, mierne štádium ochorenia ďasien. Je nesmierne dôležité spozorovať známky gingivitídy čo najskôr, aby sme mohli rýchlo zasiahnuť a zastaviť vývoj tohto ochorenia skôr, než sa skomplikuje. Ak sa…

Hľadáš najlepší domáci liek proti alergiám? Odpoveďou je kurkuma

0 icon

Kurkuma je najlepšia bylina pri liečbe alergickej nádchy. Je to zároveň jedna z bezpečných bylín, ktoré sa vo veľkej miere používajú pri liečbe kožných porúch. Kurkuma údajne pôsobí proti zápalom, bolestiam kĺbov, baktériám a nadváhe. Urýchľuje odstraňovanie nepotrebných buniek z organizmu, zaceľuje jazvy, podporuje imunitu a činnosť neurónov. Rýchlo a úspešne…

Na čo bol postavený nepoužívaný staroveký sibírsky chrám?

0 icon

Na úpätí malého ostrova uprostred Sibíri leží tajomná zrúcanina starej pevnosti. Podľa vedcov sa ale chrám nikdy nepoužil. Archeológovia sa nedávno pustili do skúmania vzdialenej štruktúry komplexu a využili najmodernejšiu datovaciu technológiu. Najzvláštnejšie zo všetkého je, že sa chrám nikdy nepoužil, čo vedie ku konšpiráciám o jeho účele. Vďaka novej…

Vo svete IT

Bezdrôtové slúchadlá QCY T12S – výkonné 13 mm meniče a 20 hodinová výdrž za šialene málo peňazí

0 icon

Kúpa nových bezdrôtových slúchadiel s obstojnými parametrami už nie je pomerne dlho tak drahou záležitosťou, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Jednou zo spoločností, ktorá už pár rokov „atakuje“ tento trh s agresívne nízkymi cenovkami ich naozaj kvalitných produktov je aj spoločnosť QCY. Tá prináša opäť ďalší zaujímavý…

Astronómovia potvrdili tretiu najbližšiu planétu, podobnú Zemi: Ako ďaleko sa nachádza?

0 icon

Za posledných dvadsať rokov sa astronómom podarilo objaviť planéty, ktoré obiehajú okolo vzdialených hviezd. Problém je, že hoci vedci o ich existencii vedia, stále sú to len akési „bodky na mape“, píše portál SciTech Daily. Astrofyzik z University of Chicago, Jacob Bean tvrdí, že objaviť novú exoplanétu je ako nájsť na mape…

Pozrite sa, ako si môžete zmeniť zvuk upozornenia, keď napríklad začnete nabíjať váš smartfón

0 icon

Operačný systém Android umožňuje prispôsobiť si smartfón od výmyslu sveta. Nedávno sme vám napríklad ukázali, ako si môžete vytvoriť vlastné widgety, zmeniť ikony aplikácií, upraviť vzhľad rozhrania systému a podobne. Dnes by sme vám radi ukázali ďalší nástroj, prostredníctvom ktorého si môžete opäť o čosi viac personalizovať vaše zariadenie. Nastavte…

Na povrchu Marsu bol objavený čerstvý kráter! Ako sa tam dostal?

0 icon

Keď dopadne meteorit na Mars, zasiahne planétu oveľa väčšou silou, než keby dopadol na Zem. Sčasti za to môže redšia atmosféra, ktorá kozmický objekt nedokáže dostatočne spomaliť, píše portál Universe Today. Mars sa zároveň nachádza bližšie pri asteroidovom páse, čiže existuje väčšia pravdepodobnosť, že sa stretne so zblúdeným asteroidom. Dnes…

Populárna aplikácia Clubhouse oficiálne mieri aj do našich končín. Dostupná by mala byť už v piatok

0 icon

Netradičná sociálna sieť Clubhouse po niekoľko mesačnom čakaní prichádza aj na zariadenia s mobilným operačným systémom. Populárnu diskusnú aplikáciu mohli doposiaľ využívať iba používatelia konkurenčnej mobilnej platformy iOS, kde bola aplikácia pilotne spustená ešte pred niekoľkými mesiacmi. Nedávno bola aplikácia sprístupnená aj na prvých Android zariadeniach, no táto možnosť bola…

Armádny Magazín

"Múdra" ruská raketa v Čiernom mori. Prečo sa jej hovorí "zabijak lietadlových lodí"?

0 icon

Rusko, 17.máj 2021 (AM) – Vulkan je raketa, ktorá by možno neexistovala, keby ZSSR vo svojej dobe "nezaspal" trend zvyšovania obranyschopnosti nepriateľských lietadlových lodí. Čí dedič je tento systém, komu sa podobá svojim "mozgom" a komu svojím vzhľadom?   Dňa 13. mája oslávila Čiernomorská flotila RF 238.

Video: Výsadok v Tuve. Minister Šojgu prezradil kto učí špeciálne sily prežiť v Tajge a v horách

0 icon

Rusko, 17.máj 2021 (AM) – Ruský minister obrany Sergej Šojgu uviedol, že staroverci žijúci v ťažko dostupných oblastiach sa zúčastňujú výcvikového programu špeciálnych síl. Sergej Šojgu prezradil, že staroverci sú prijímaní na pomoc s výcvikom vojakov špeciálnych síl. Ministerstvo vytvorilo špeciálne centrá, do programu ktorých

Ukrajinská vláda využíva na zastrašovanie republík Donbasu nacistov a radikálov. Tí navrhujú koncentračné tábory

0 icon

Ukrajina, 17.máj 2021 (AM) – Okrem nástroja rusofóbie ukrajinská vláda bohato využíva na zastrašovanie republík Donbasu nacistov, tvrdí člen Rady pre ľudské práva pri kancelárii prezidenta Ruskej federácie Alexander Brod.   „Popri zúrivej rusofóbii nová vláda naďalej využíva nacistov na dráždenie obyvateľstva, ako aj nástroj na zastrašovanie No

Eduard Chmelár: Na palestínskych životoch záleží. Video

0 icon

Palestína, 17.máj 2021 (AM) – Má na obranu právo len Izrael, alebo aj utláčaní Palestínčania? Aká je primeraná obrana ľudí, ktorí sú vystavení permanentnému teroru, vyhnaní z ich pôdy, násilne deportovaní? Nad týmto aj nad udalosťami v Palestíne sa zamýšľa politológ Eduard Chmelár vo svojom najnovšom videu:  

Politológ predpovedá konflikt s Izraelom na štyri kroky dopredu. O Palestíne ani zmienka

0 icon

Izrael, 16.máj 2021 (AM) – Známy novinár a politológ Alexander Sosnovskij dokázal vypočítať spôsob riešenia konfliktu s Izraelom na štyri kroky vpred. Zároveň o Palestíne neuviedol ani slovo. Odborník navrhol, aby sa americké orgány pokúsili obrátiť ďalšie zhoršenie arabsko-izraelského konfliktu v ich prospe

Svetlo sveta

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali