Branislav Fábry: Talianske ústavné a politické otrasy

Rím 10. júna 2018 (HSP/Foto: HSP/ Facebook)

 

V Taliansku sa rok 2018 nesie v znamení zmien a prekvapení. Pre väčšinu Talianov je najväčším prekvapením to, že ich futbalisti sa neprebojovali na MS vo futbale v Rusku, avšak pre mnohých sa prekvapujúcim výsledkom skončili aj parlamentné voľby v marci 2018

Plagáty na múroch talianskych ulíc

Napriek tomu, že žiadna zo strán nezískala absolútnu väčšinu, Hnutie piatich hviezd a Liga, dve najúspešnejšie strany, sa pomerne rýchlo dokázali dohodnúť na novej koalícii. Kreáciu vlády však skomplikoval prezident S. Mattarella a preto sa vládu podarilo vytvoriť až na druhý pokus.

Euro ako jablko sváru?

Dôvodom neúspechu prvého pokusu premiéra G. Conteho bol postoj prezidenta, ktorý odmietol vymenovať za ministra hospodárstva P. Savonu, ekonóma, známeho svojim kritickým postojom k spoločnej mene Euro. P. Savona pritom pritom nebol novým menom v talianskej politike: v rokoch 1993-94 pôsobil ako minister vo vláde a od začiatku kritizoval Maastrichtské kritériá pre pristúpenie k Euru. Jeho názor, že reštriktívna finančná politika, spojená s Eurom, vedie k strate pracovných miest, zdieľa mnoho Talianov. Nevymenovanie P. Savonu tak spôsobilo napätú situáciu a niektorí poslanci dokonca žiadali, aby bol prezident S. Mattarella obžalovaný podľa čl. 90 talianskej ústavy za „velezradu alebo porušenie ústavy“.

Pokiaľ ide o ústavnosť krokov prezidenta, možno konštatovať, že napriek nie celkom jednoznačnému textu ústavy sa uznáva právo prezidenta odmietnuť vymenovanie ministra. Existujú aj viaceré príklady z minulosti, keď hlava štátu takto postupovala. Presná povaha prezidentského úradu a jeho právomocí však nie je v talianskom ústavnom práve úplne jasná. Tradične sa predpokladá, že prezident má právomoci v otázke kreácie vlády, avšak keď sú vláda a parlamentná väčšina silné, prezident ich uplatňuje opatrne. Naopak, keď sú parlament a vláda nefunkčné, jeho úloha nadobúda význam. V tomto prípade spočíval problém v tom, že Conteho vláda mala silnú podporu v parlamente i vo verejnosti.

Pri svojom postupe prezident S. Mattarella argumentoval najmä ochranou záujmov občanov pred vystúpením Talianska z Eurozóny. Treba povedať, že Hnutie piatich hviezd nemalo v tejto otázke jasnú líniu ani pred voľbami. Na druhej strane je však očividné, že otázka Eura bola iba jedným z mnohých problémov, ktoré pri kreácii novej talianskej vlády rezonovali. Voči novej vláde sa veľmi kriticky vyjadrovali tak politici z Bruselu, ako aj rôzne finančné inštitúcie. Na medzinárodných trhoch sa objavila dokonca určitá panika. Tieto faktory zrejme tiež ovplyvnili rozhodnutie prezidenta S. Mattarellu, ktorý bol v roku 2015 zvolený najmä hlasmi proeurópskej Demokratickej strany.

 

Úspešný druhý pokus

Napriek napätej atmosfére sa však Liga i Hnutie piatich hviezd nevzdali hľadania nových kandidátov na vládne funkcie. Vďaka tomu sa im na druhý pokus podarilo zostaviť vládu s 18 členmi. Kompromisným premiérom sa stal právnik G. Conte a obaja predsedovia strán, L. Di Maio i M. Salvini, sa stali vicepremiérmi. L. Di Maio obsadil aj post ministra práce, zatiaľ čo M. Salvini získal rezort vnútra, kde sa chystá uskutočniť zásadné kroky proti masovej migrácii. Ministrom zahraničia sa stal právnik E. Milanesi a horúci post ministra hospodárstva a financií zaujal ekonomický expert G. Tria. Ten v minulosti pracoval pre OECD i pre Medzinárodnú organizáciu práce a jeho postoje k Euru sú miernejšie než postoje P. Savonu. Sám však tiež opakovane kritizoval hospodársku politiku EÚ.

Kompromisy medzi oboma politickými stranami v otázke vládnej zodpovednosti sú prínosné nielen preto, že vládna koalícia odráža demokratickú vôľu väčšiny Talianov, ale aj preto, lebo v týchto dvoch stranách sa stretávajú reprezentanti protichodných záujmov juhu (Hnutie) a severu (Liga) krajiny. Ak by sa pritom v Taliansku uskutočnili predčasné voľby, výsledok by bol veľmi podobný a voľby by žiadne nové riešenie nepriniesli. V súčasnosti síce väčší rast preferencií vykazuje Liga, avšak aj v prípade, keby predbehla Hnutie piatich hviezd, potrebovala by ho ako koaličného partnera. Prípadné nové voľby by pritom prebehali v ešte konfrontačnejšej atmosfére než tie minulé. Hnutie piatich hviezd by sa čoraz viac stavalo do úlohy bojovníka proti finančnému systému a Liga by zasa vystupovala ako obhajca nezávislosti proti bruselskej a berlínskej arogancii.

Na druhej strane možno predpokladať, že európske inštitúcie budú mať s talianskou vládou trvalý problém a média, patriace finančným skupinám, budú pokračovať v kritike talianskych „populistov“ a „extrémistov“. Vplyv týchto médií však klesá a podľa priebežných odhadov sa v blízkej budúcnosti nedá očakávať návrat tzv. štandardných strán. Situácia v Taliansku sa však môže zmeniť aj v súvislosti s novými politickými udalosťami, ktoré sa nedajú predvídať. V máji sa napr. prekvapením stalo rozhodnutie súdu v Miláne, ktorý zrušil zákaz výkonu ústavných funkcií pre S. Berlusconiho. Napriek tomu, že S. Berlusconi má už 81 rokov a jeho Forza Italia v budúcnosti zrejme nezohrá úlohu dominantnej politickej strany, mohol by jeho návrat do politiky ovplyvniť výsledky iných strán v budúcich voľbách.

 

Hľadanie európskej alternatívy

Súčasná politická situácia v Taliansku má aj širší rozmer, prekračujúci hranice Talianska. Ide najmä o to, či je reštriktívna finančná politika v Eurozóne správna. Taliansko pritom nie je jediný prípad, ktorý sa cíti touto politikou poškodený. Podobný pocit prevláda najmä v krajinách južnej Európy – najznámejším príkladom je Grécko. Spoločná mena tak Európu nielen spája, ale tiež rozdeľuje: rozpory medzi európskymi inštitúciami a Talianskom sú v mnohom len pokračovaním diskusií z čias gréckej krízy. Situáciu zhoršujú aj etnické predsudky: v krajinách ako Nemecko sa šíria výroky o „južanskej mentalite“ Talianov, zatiaľ čo v Taliansku sa používa rétorika o Eure ako o „nemeckej klietke“ (P. Savona). Možno konštatovať, že talianske obyvateľstvo ako celok neodmieta ideu spoločnej Európy, ale obdobia minulých dekád, keď Taliansko patrilo medzi hlavných podporovateľov európskej integrácie, sú dávno preč.

Situácia v Taliansku je však dôležitá nielen pre Brusel a južnú Európu, ale aj pre krajiny ako Slovensko. Vďaka jednostranným informáciám z médií na Slovensku prevažujú predsudky o „južanskej mentalite“ Talianov a v otázke Eura stojí vláda pevne na strane Nemecka, avšak Taliansko môže byť inšpiratívne i pre nás. Talianski občania sú odvážnejší pokiaľ ide o hľadanie alternatív k súčasnému politickému a ekonomickému systému a neprijímajú rétoriku o „rozpočtovej zodpovednosti“, ktorá má postihovať masy. Veľmi dobre totiž vidia, že súčasný ekonomický systém umožňuje veľkým hospodárskym subjektom obchádzať zákony prostredníctvom daňových rajov, ktoré existujú priamo v EÚ. Talianski voliči sa oprávnene pýtajú, prečo finančná elita za posledné roky výrazne zbohatla, hoci oni sa uskromňovali. Uvedený trend zväčšovania majetkových rozdielov je v rozpore s demokratickou vôľou väčšiny obyvateľstva a práve kvôli tomuto problému „oligarchickej“ demokracie stráca súčasný ústavný systém svoju legitimitu. Bez skutočnej reflexie a nápravy existujúcich problémov bude zmena politických systémov v Európe len otázkou času.

 

Branislav Fábry, vyšlo v Literárnom týždenníku 21-22/2018

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:37

Traja ľudia zahynuli v noci na štvrtok vo Švédsku pri rôznych incidentoch v čase, keď krajinou otriasa vlna násilia spojená s bojom medzi znepriatelenými zločineckými skupinami.

15:28

Kazachstan bude dodržiavať sankčný režim voči Rusku, vyhlásil Tokajev.

15:06

Pyrotechnici moldavskej polície vo štvrtok zneškodnili výbušninu pochádzajúcu zrejme zo strely, ktorej úlomky sa našli pri brehu rybníka neďaleko mesta Anenii Noi vzdialeného od hranice s Ukrajinou necelých 40 kilometrov.

14:43

Nemecko kúpi od Izraela tri systémy protiraketovej obrany Arrow 3. Dohodu podpísali vo štvrtok v Berlíne ministri obrany oboch krajín Boris Pistorius a Joav Gallant.

14:31

Dôvera v ekonomiku eurozóny tento mesiac klesla, aj keď menej, ako očakávali analytici. Dôvodom bolo najmä zhoršenie nálady spotrebiteľov. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Európskej komisie.

14:24

Stupňovanie sporu medzi Kyjevom a Varšavou okolo vývozu ukrajinského obilia škodí obom stranám. Povedal to ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba v rámci rozhovoru, ktorý bol zverejnený vo štvrtok.

14:14

Na Slovensku je viacero profesií s nedostatočným dopytom zo strany domáceho obyvateľstva. Viac ako 80.000 pracovných pozícií je neobsadených. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR vo štvrtok pripomenulo, že prijalo opatrenia v oblasti regulovanej pracovnej mobility cudzincov na slovenský trh práce. Cieľom je kompenzovať nedostatok disponibilnej pracovnej sily.

14:07

Rusko neplánuje v dohľadnom čase zrušiť zákaz vývozu pohonných látok. Povedal to vo štvrtok ruský minister energetiky Nikolaj Šulginov, podľa ktorého zostane v platnosti dovtedy, dokiaľ sa nestabilizuje domáci trh.

14:06

Uhlie prichádzajúce do Poľska z Kazachstanu podlieha dôsledným kontrolám, aby sa zabezpečilo, že v skutočnosti nepochádza z Ruska. Vyhlásil to v pondelok hovorca poľskej vlády Piotr Müller. Do Poľska sa nedostane žiadne ruské uhlie, pretože jeho dovoz je zakázaný, povedal. Hovorca reagoval na vyhlásenie senátora Krzysztofa Brejzu z hlavného poľského opozičného zoskupenia Občianska koalícia (KO), ktorý v stredu (27. 9.) uviedol, že za posledný rok sa do Poľska dostalo 1,5 milióna ton uhlia z Ruska.

14:05

Druhá silná búrka za menej ako mesiac zasiahla v noci na štvrtok strednú časť Grécka. Silný dážď spôsobil povodne, ktoré zaplavili domy, cestné komunikácie a zničili mosty.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke drevený gotický kostol Všetkých svätých v Tvrdošíne

Autor: FOTO TASR-Daniel Stehlík

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Hádžete čajové vrecúško do koša? Radšej to dajte na radiátor

0 icon

28.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Po uvarení čaju hodíte použité čajové vrecúško do koša? To je chyba, pretože má veľa aplikácií, ktoré značne uľahčujú život. Zamilujete si ich pre ich nízke náklady, jednoduchosť a efekty, ktoré vás určite prekvapia. Na čo použiť vrecúško čaju?

Napnutá pokožka za 10 minút? Urobte si hĺbkovo hydratačnú masku. Neutratíte za ňu ani cent

0 icon

28.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Suchá a podráždená pokožka je problémom mnohých z nás. Najčastejšie siahame po kozmetike z drogérie, ktorá však nie vždy prináša želaný účinok. Tu je niekoľko domácich prostriedkov na hydratáciu a výživu pokožky.

Do vody nalejte tri odmerky a namočte si nohy. Na bežný problém mnohých slovenských žien sa zabudne

0 icon

28.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Nohy sú časťou tela, ktorú veľa ľudí ignoruje. Niektorí si ich ani špeciálne neumývajú, napokon to za nás robí pena stekajúca z tela. Všakže? Ale nie. Starostlivosť o ne sa určite oplatí a pomôže nám v tom produkt, ktorý by nás nenapadol.

Káva pred raňajkami: Je to jednoduchý krok k zníženiu hmotnosti, ale je naozaj zdravý?

0 icon

28.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Na prvé výsledky zdravého chudnutia si zvyčajne musíte chvíľu počkať. Chudnutie je dlhodobý proces a jeho urýchlenie prináša viac škody ako úžitku. Niekedy však prichádzame s rôznymi nápadmi, ako ešte viac obmedziť svoju chuť do jedla. Jedným z nich je začať každý deň šálkou…

Objavujú sa v kuchyni a kúpeľni. Nezamieňajte si ich s ovocnými muškami. Môžu prenášať nebezpečné baktérie

0 icon

28.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Kútovkovité mušky sú muchy, ktoré môžeme stretnúť v kúpeľni. Napriek ich malej veľkosti môžu byť pre naše zdravie nebezpečné, preto je dôležité, aby ste ihneď, ako ich zbadáte, začali konať. Čo budete potrebovať, aby ste sa ich raz a navždy zbavili?

Armádny Magazín

Krajiny, ktoré zabili desiatky miliónov ľudí, by nemali mať nárok na stále miesto v BR OSN

0 icon

Nemecko, 28.september 2023 - Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vo svojom prejave na 78. zasadnutí Valného zhromaždenia (VZ) OSN označil postoj Berlína, Ríma a Tokia, ktoré rozpútali krvavú druhú svetovú vojnu, k rezolúcii o glorifikácii nacizmu za poľutovaniahodný. "Je mimoriadne znepokojujúce, že Nemecko, Taliansko a Japonsko minulý rok po…

Česko kúpi od USA 24 stíhačiek F-35 "na základe odporúčania armády"

0 icon

USA, 28.september 2023 - Na pozadí ukrajinského konfliktu sa európske krajiny stávajú jedným z hlavných nákupcov amerických zbraní a vojenského vybavenia, nešetria peniaze, a to aj pri zohľadnení ich vlastných vážnych ekonomických problémov. Potrebu militarizácie a rastu vojenských alokácií prezentujú súčasné orgány väčšiny európskych štátov pod zámienkou zab

Kanada sa pošpinila spoluvinou na nacizme a zradou vlastnej histórie

0 icon

Kanada, 28. september 2023 - Oslava 98-ročného banderovca Jaroslava Hunka, ktorý slúžil ako dobrovoľník v divízii SS "Galícia", sprevádzaná potleskom premiéra Justina Trudeaua, predsedu parlamentu, členov Dolnej snemovne a pozvaných západných diplomatov v kanadskom parlamente naďalej vyvoláva pobúrenie a odsúdenie aj u najbližších

Erdoganov hlavný kritik v americkom Senáte je podozrivý z lobingu pre Egypt

0 icon

USA, 28.september 2023 - Demokrat Robert Menendez bol nútený dočasne odstúpiť z funkcie predsedu výboru pre zahraničné veci v americkom Senáte v súvislosti s obvineniami z korupcie vznesenými voči jeho osobe. Kľúčová postava zahraničnej politiky USA sa má 27. septembra postaviť pred súd v New Yorku. Hoci samotný zákonodarca dáva…

Cudzie hory: Prečo Karabach už desaťročia ťaží Arménsko

0 icon

Arménsko, 28.september 2023 - Teraz sa pýtam: prečo ste vôbec museli dobyť Karabach? Prečo sa to všetko, do čerta, vôbec začalo? Veď tento konflikt, ako aj udalosti, ktoré mu predchádzali, v mnohom ovplyvnili osud Sovietskeho zväzu, vytvorili státisíce utečencov na obe strany, rozdelili obrovské množstvo zmiešaných rodín, zaplavili obrovské územi

TopDesať

10 skrytých dôvodov, prečo je váš internet pomalý

0 icon

Stalo sa vám niekedy, že ste sa ocitli uprostred schôdzky v službe Zoom a zúfalo sa snažíte zachovať pokoj, zatiaľ čo sa váš internet plazí rýchlosťou, pri ktorej by sa aj slimák zdal byť rýchly? Verte nám, vieme, akú daň si to môže vybrať na vašej trpezlivosti a produktivite. Už…

Porovnávanie týchto rôznych vecí vám zmení pohľad na svet

0 icon

Porovnávanie môže byť zábava. Nasledujúce fotografie vám ukážu zaujímavé porovnávanie rôznych vecí. Tieto fotografie s veľkou pravdepodobnosťou zmenia váš pohľad na svet. Fotografia je mocná forma umenia, ktorá nám umožňuje zachytiť momenty, miesta a predmety z rôznych perspektív. Niektorí fotografi to posúvajú o krok ďalej a vytvárajú podmanivé porovnávacie fotografie,…

Demencia bola malému dievčatku diagnostikovaná po bežnom vyšetrení očí

0 icon

Demencia je stav, ktorý sa často spája s pokročilejším vekom. Jedna šokovaná žena však prezradila, ako vzala svoju 7-ročnú dcéru na obvyklé očné vyšetrenie. V ten deň dievčatku diagnostikovali zriedkavú formu demencie. Teraz mama šíri povedomie o stave svojej dcéry a chce, aby každý rodič dával pozor na stav svojich…

Ľudia, ktorí si neumývajú nohy v sprche, robia veľkú chybu!

0 icon

Naše nohy produkujú až neuveriteľné 2 litre potu za deň, pretože majú asi 250 000 potných žliaz! V kombinácii s baktériami, ktoré na nich žijú to vytvára zápach. Umývanie a namáčanie nôh pomáha nielen odstraňovať zápach, ale prospieva aj krvi, nechtom na nohách a dokonca aj kĺbom. Umývanie nôh pomáha odstrániť zápach

Parkovanie nie je pre každého. Títo ľudia to pohnojili

0 icon

Parkovanie nie je pre každého! Títo ľudia to naozaj pohnojili a svojim úžasným parkovaním dokázali rozčúliť svoje okolie. Určite však dokázali aj mnohých pobaviť a preto sa s vami podelíme o tieto fotografie. Hovorí sa, že veľa ľudí by nemalo mať dovolené šoférovať a tieto zlé parkovacie fotografie ilustrujú toto…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali