Blaha pre HS: Je úplne jedno ako sa vyhovárajú. Podstatné je, čo v Bruseli odznelo

Blaha pre HS: Je úplne jedno ako sa vyhovárajú. Podstatné je, čo v Bruseli odznelo

Bratislava 1. júna 2023 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)

 

Podpredsedu Smeru-SSD Ľuboša Blahu sme oslovili v súvislosti s podivnou cestou 21 novodobých „natobiľakov“ do Bruselu. Jeho stanovisko je jednoznačné: nie je dôležité či boli na seminári alebo si pre svoju cestu vymysleli iné krytie – podstatné je kto tam bol a čo kde povedal. Smer bude dbať o to, aby sa to poriadne vyšetrilo

Ľuboš Blaha
Na snímke poslanec NR SR Ľuboš Blaha (SMER-SSD)

Hlavné správy: Čo si myslíte o tvrdení pani Kataríny Klingovej z Globsecu, ktorá počas aprílového výjazdu skupiny 21 predstaviteľov štátu a mimovládnych organizácií do Bruselu na stretnutí s predstaviteľmi Európskej komisie povedala, že na Slovensku sú hybridnými hrozbami najmä politici? A takisto tam aj zástupkyňa Úradu vlády Miroslava Sawiris vyhlásila, že politickí lídri sú na Slovensku hlavnými pôvodcami hybridných hrozieb…

Reklama

Blaha: Podľa mňa je to otvorený útok na politickú opozíciu, pretože tí politici, ktorých mali spomínané dámy na mysli, majú nepochybne byť predovšetkým z opozície. Tak to naformulovali a pre nás ako opozíciu je to úplne jasné vyhlásenie vojny zo strany štátnych orgánov.

Jedna vec je, keď sa politici vzájomne prekárajú v médiách, ale úplne iné je, keď štátni úradníci, ktorí majú byť apolitickí a nestranní, sa takýmto spôsobom zapájajú do politického boja a dokonca sa vyberú do zahraničia, do zahraničných inštitúcií, aby tam mobilizovali sily proti slovenskej politickej opozícii.

Reklama

Takéto zneužitie predvolebnej kampane na likvidáciu politickej opozície, to je veľmi nebezpečný krok, to je také neuveriteľné narušenie demokratických procesov, suverenity, plurality, že na to ťažko hľadať slová, toto je už cez všetky čiary.

 

Hlavné správy: Títo ľudia argumentujú, že Ukrajina má právo ísť vlastnou cestou, opustiť ruský svet, do ktorého jej väčšia časť historicky, kultúrne, civilizačne, jazykovo, skrátka jednoznačne patrí, a pridať sa do EÚ a NATO – jednoducho preto, lebo sa tak rozhodla väčšina jej občanov. Lenže ak je to tak, potom musí to isté platiť aj pre iné krajiny, vrátane Slovenska. A teda, keby sa teoreticky väčšina občanov na Slovensku rozhodla, že chce vystúpiť z NATO a EÚ a pridať sa napríklad k Afrike, Austrálii, alebo dokonca hoci aj k Rusku, tak by to mali akceptovať. A namiesto toho čo oni robia? Ak niekto čo i len naznačí možnosť, že by mohol existovať aj iný názor na smerovanie krajiny, okamžite ho idú spoločensky, ekonomicky a možno čoskoro už aj justične likvidovať. Čo si myslíte o dvojakom metri týchto „demokratov“?

Blaha: Najtragikomickejšie na tom je, že podľa ich vlastných prieskumov, napríklad podľa prieskumu Denníka N vyšlo, že iba 14 percent Slovákov podporuje zbrojenie Ukrajiny. Alebo podľa najnovšieho prieskumu Globseku vyšlo, že väčšina Slovákov považuje za vinníka vojny na Ukrajine buď USA alebo samotnú Ukrajinu. Toto je mienka Slovákov a napriek tomu, že Slováci nechcú túto vojnu a zbrojenie, oni nielen že robia tie veci, ktoré by ako správni demokrati robiť nemali, ale navyše všetkých tých, ktorí majú tento názor, obviňujú, že sú dezoláti, extrémisti a hybridná hrozba.

Pre nich je vlastne 86 percent Slovákov, čiže drvivá väčšina národa, hybridnou hrozbou! Jedine oni, tých 14 percent z liberálnej kaviarne, sú „dostatočne múdri“, aby mohli o sebe hovoriť, že oni nie sú hybridná hrozba. Toto je také absurdné, že dokonca ani fašisti nezašli tak ďaleko, oni sa aspoň snažili populáciu presviedčať, vytvoriť sfanatizované masy. Ale títo ľudí ani nepotrebujú – oni si povedia, čo je jediná pravda a každý, kto má iný názor, je hybridná hrozba. A tvária sa, že oni jediní sú demokrati.

Reklama

A oni chcú vyčítať bývalému režimu, že pozýval iné štáty, aby prišli a riešili politickú situáciu? A čo robia oni? Zavolali špeciálny tím NATO, aby pri voľbách bola odstránená slovenská politická opozícia!

My sa budeme snažiť, aby sa to vyšetrilo, budeme sa snažiť do toho zapojiť nielen parlament, ale aj Generálnu prokuratúru. Ak by to stretnutie prebehlo tak, ako sa to teraz snažia tvrdiť, že by išlo o teoretizovanie na nejakom seminári, tak s tým nemáme žiadny problém. Ale nie je možné, aby sa chodili dožadovať pomoci vo vrcholných inštitúciách NATO či Európskej komisie voči slovenskej opozícii. To je šialené, to sa jednoducho nedá v žiadnom prípade akceptovať.

 

Hlavné správy: Exminister Naď k tomu zvolal tlačovku, kde okrem plamenných rečí o tom, aký je váš predseda zlý, povedal aj niečo, čo možno stojí za pozornosť a vyjadrenie. Vyslovene sa vysmieval z toho, že štruktúry a ľudia, ktorí boli na tej výprave v Bruseli, predsa existovali už za Ficovej vlády. Bolo to aj vtedy naozaj o tom istom ako teraz?

Blaha: Aj za bývalých vlád, tak ako to vždy bolo a bude, boli nominácie, ktoré sa neskôr ukázali ako nešťastné. Sú tam ľudia ako napríklad Daniel Milo alebo Dávid Puchovský, ktorí na svojej pozícii nemajú čo robiť. Ale treba povedať, že to sú ľudia, ktorí sa vyfarbili až neskôr. Vravíme im „skrytí agenti“: počas našej vlády sa tvárili, že sú veľmi spolupracujúci, ale hneď ako prišla nová vláda, stali sa de facto zbraňami v rukách aktuálnej koalície.

Reklama

Naď hovoril aj o tom, že ten úrad vznikol za našich čias. Ale veď to je absolútne nepochopenie, resp. prekrútenie toho, o čom hovoríme. Ak napríklad polícia prekračuje svoje právomoci a kriminalizuje stranu Smer, my nehovoríme, že treba zrušiť políciu. To nie je pointa – pointa je, že sa tie inštitúcie zneužívajú. Ani tu nehovoríme, že určité úrady treba zrušiť – ak na tom stretnutí bola SIS alebo NBÚ, tak to neznamená, že treba zrušiť SIS či NBÚ. My ale hovoríme o tom, že určití konkrétni ľudia zneužívajú tieto inštitúcie na to, aby likvidovali slovenskú opozíciu. To je ten problém.

Hybridné hrozby samozrejme exisujú v každej krajine, máme tu veľmoci ako USA, ktoré majú svoje záujmy, Rusko, Čína a iné, ktoré samozrejme tiež majú svoje záujmy. Ale cielene ničiť slovenskú politickú opozíciu za to, že má iný názor na vojnu na Ukrajine, a že chce mier a zastavenie zbrojenia, to je také zneužitie právomocí verejného činiteľa, že sa tým musí zaoberať Generálna prokuratúra.

 

Hlavné správy: Exminister Naď, a takisto aj režimný mainstream operujú argumentom, že vraj to bol iba nejaký seminár. Z hlavičky toho zápisu, ktorý bol zverejnený, sa zdá, že oni tú výpravu naozaj robili pod zámienkou účasti na nejakom vzdelávaní či niečom podobnom, aby to nikto nemohol napadnúť. Čím sa líši skutočný seminár od tejto explicitnej „biľakovčiny“, ktorú títo ľudia spáchali?

Blaha: Pre nás je dôležitá zápisnica, ktorú sme získali, a ktorú sme si z viacerých zdrojov overili. Je zjavne autentická. Píše sa v nej, že týchto 21 ľudí sa stretlo s viacerými dôležitými medzinárodnými orgánmi. Boli na niekoľkých stretnutiach s NATO a Európskou komisiou a tam prezentovali svoje postoje.

Či sa formálne budú tváriť, že to bol seminár alebo čokoľvek iné, je úplne jedno. Podstatné je to, čo na týchto miestach hovorili – keby to bol len nejaký teoretický seminár o hybridných hrozbách, s tým by sme problém nemali. Lenže tam padli výroky, že slovenská opozícia je tou hlavnou hybridnou hrozbou na Slovensku. Dokonca tam, na týchto najvyšších miestach EÚ a NATO, šírili klamstvo a konšpiráciu, konkrétne to bol Daniel Milo, že ak nezasiahne NATO, tak voľby vyhrá Fico a Pellegrini a Slovensko vystúpi z NATO. To je číry hoax, ktorý nie je ničím podložený, nič také Fico ani Pellegrini nikdy nepovedali.

Takéto vyslovené lži šíria o slovenskej opozícii v snahe zapôsobiť na západných partnerov a zmobilizovať ich, aby rýchlo konali. To je prekročenie všetkých právomocí, ktoré majú, a práve preto tam cítime aj náznak trestného konania, pretože tu už ide o ohrozenie volieb a ohrozenie ústavného zriadenia. Štátni úradníci tu oslovujú cudzie, dokonca vojenské orgány, aby pomáhali riešiť slovenské voľby – okrem iného tu je pošliapaná aj slovenská suverenita.

Dôležité je zistiť kto tam bol a čo presne tam odznelo, ale na základe informácií, ktoré máme, to vyzerá, že bol spáchaný trestný čin sabotáže, resp. ohrozenia ústavného zriadenia.

 

Hlavné správy: Čo si myslíte o tom, ako sa k veci postavila strana Hlas-SD? Oni sa nepridali k vašej tlačovke, hoci natobiľakovia ich v Bruseli hodili do toho istého koša ako vás…

Reklama

Blaha: Nás samozrejme mrzí, že strana Hlas-SD sa nezúčastnila na našej tlačovej konferencii, kde sme o tých veciach hovorili, pretože podľa nášho názoru sa v tejto chvíli musí zjednotiť celá opozícia a ohradiť sa voči takémuto zneužívaniu právomocí verejného činiteľa a štátnych orgánov na likvidáciu opozičných politických síl.

Myslím si, že tam mal byť Peter Pellegrini, prípadne mal poslať niektorého z predstaviteľov svojej strany. Prečo by sme sa mali vždy len my púšťať do bojov za celú opozíciu, de facto aj za Petra Pellegriniho, keď je zjavné, že aj on bol terčom týchto útokov? Ale nám neostáva nič iné, než zabojovať ako vždy za Slovensko, za našu suverenitu a urobiť to aj v mene Petra Pellegriniho.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:30

Súd v Aténach v pondelok uznal šesť z 21 obžalovaných v kauze lesného požiaru v gréckom prímorskom letovisku Mati v kraji Atika za vinných z neúmyselného zabitia a nedbanlivosti. K požiaru došlo v roku 2018 a vyžiadal si 104 mŕtvych.

Ako informovala agentúra AFP, politických predstaviteľov, ktorí boli medzi obžalovanými, súd v Aténach zbavil obvinenia, čo vyvolalo hnev pozostalých prítomných na vynesení rozsudku.

Greece Wildfire Trial požiar v meste Mati v Grécku
Na snímke z 23. júla 2018 horiace budovy v meste Mati, východne od Atén
16:28

Humanitárna organizácia World Central Kitchen (WCK) obnovuje od pondelka svoju činnosť v Pásme Gazy. Robí tak približne mesiac po tom, čo sedem jej pracovníkov zahynulo pri izraelskom nálete v Pásme Gazy. Informovala agentúra Reuters.

Pred pozastavením svojej činnosť WCK prerozdelila v Pásme Gazy od vypuknutia vojny v októbri vyše 43 miliónov porcií jedál.

16:23

Vydávanie štátnych dlhopisov, ktoré by si mohli kúpiť priamo občania, by predstavovalo vyšší výnos a menšie riziko v porovnaní s firemnými dlhopismi. Na druhej strane ide len o krátkodobú možnosť ušetriť, pričom konečná úspora pre štát nemusí byť príliš výrazná. Informoval o tom v pondelok analytik 365.bank Tomáš Boháček.

Štát si podľa neho vydaním takýchto dlhopisov dokáže znížiť riziko expozície, z pohľadu rozšírenia množstva individuálnych investorov.

16:13

Od tohto roka už nebude 13. dôchodok sociálnou dávkou a stane sa novou dôchodkovou dávkou. Vyplácať ho bude rovnako ako ostatné dôchodky Sociálna poisťovňa (SP). Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. Informoval o tom v pondelok jej hovorca Martin Strižinec.

14:55

Medziročná miera inflácie v Nemecku zostala v apríli 2024 na marcovej úrovni 2,2 %. Ukázali to v pondelok predbežné údaje spolkového štatistického úradu Destatis. Informovala agentúra Bloomberg.

Podľa Destatistu je miera inflácie v najväčšej európskej ekonomike najmenšia od mája 2021.

14:43

Na pozvanie maďarského prezidenta Tamása Sulyoka a premiéra Viktora Orbána pricestuje v stredu 8. mája do Budapešti čínsky prezident Si Ťin-pching na oficiálnu dvojdňovú návštevu Maďarska. Pre agentúru MTI to v pondelok uviedol Orbánov hovorca Bertalan Havasi.

Čínska hlava štátu bude rokovať so Sulyokom a Orbánom o bilaterálnych politických, ekonomických a medzinárodných otázkach.

14:41

Poľskí poľnohospodári zrušili blokády na hraničných priechodoch s Ukrajinou a ukončili dva mesiace trvajúci protest voči dovozu ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov. Informovala agentúra AFP.

Podľa poľských farmárov ukrajinské výrobky nespravodlivo konkurovali domácej produkcii a znižovali ceny na poľskom trhu. Poľsko vlani zaviedlo dočasné embargo na ukrajinské obilie.

14:38

Obyvatelia Toga začali v pondelok hlasovať v prvých parlamentných voľbách po ústavnej reforme. Podľa kritikov to umožní prezidentovi Fauremu Gnassingbému zotrvať pri moci. Informovala agentúra AFP.

Faure Gnassingbé (57) je pri moci už takmer 20 rokov. V krajine predtým vládol takmer štyri desaťročia jeho otec Gnassingbé Eyadé, ktorý sa moci ujal po vojenskom prevrate. Faure Gnassingbé sa podľa predchádzajúcej ústavy mohol uchádzať o post prezidenta už len raz – v roku 2025.

Voľby v Togu Faure Gnassingbé
Na snímke prezident Toga Faure Gnassingbé (uprostred) pózuje pred začiatkom summitu lídrov Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS) v nigérijskej metropole Abuja
14:00

Európsky parlament (EP) v pondelok spustil druhú fázu komunikačnej kampane, v ktorej zdôrazňuje dôležitosť účasti na eurovoľbách a ochrany demokracie. 

Prostredníctvom sloganu “Využi svoj hlas. Nenechaj za seba rozhodnúť iných” EP v druhej fáze komunikačnej stratégie zdôrazňuje dôležitosť demokracie.

13:48

Opozičná SaS v pondelok spustila petíciu na ochranu druhého piliera. Dôvodom je obava, že by ho vláda mohla opäť otvoriť. Vyhlásil to v pondelok predseda SaS Branislav Gröhling na tlačovej konferencii s tým, že ak petícia získa 100.000 podpisov, bude sa musieť prerokovať v Národnej rade (NR) SR.

13:47

Pokiaľ vláda neprijme dodatočné opatrenia na konsolidáciu verejných financií, môže v tomto roku deficit verejnej správy (VS) dosiahnuť 7,587 miliardy eur alebo 5,8 % hrubého domáceho produktu (HDP). Vyplýva to z aprílového rozpočtového semaforu Kancelárie Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ). Oproti marcovej prognóze očakáva RRZ nárast schodku o 104 miliónov eur.

13:46

Nemecký minister poľnohospodárstva Cem Özdemir chce rozšíriť štátnu pomoc pre poľnohospodárov v Európskej únii (EÚ). Takzvaná pomoc de minimis, teda finančná podpora, ktorú za určitých podmienok nemusí schváliť Európska komisia (EK), by sa mala viac ako zdvojnásobiť, povedal minister v pondelok. Informovala agentúra DPA.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci pri prehliadke hradu so sprievodkyňou v úlohe Žofie Bosniakovej počas podujatia So Žofiou na hrade v priestoroch hradu Strečno

Autor: FOTO TASR-Daniel Stehlík

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali