Blaha pre HS: Je úplne jedno ako sa vyhovárajú. Podstatné je, čo v Bruseli odznelo

Blaha pre HS: Je úplne jedno ako sa vyhovárajú. Podstatné je, čo v Bruseli odznelo

Bratislava 1. júna 2023 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)

 

Podpredsedu Smeru-SSD Ľuboša Blahu sme oslovili v súvislosti s podivnou cestou 21 novodobých „natobiľakov“ do Bruselu. Jeho stanovisko je jednoznačné: nie je dôležité či boli na seminári alebo si pre svoju cestu vymysleli iné krytie – podstatné je kto tam bol a čo kde povedal. Smer bude dbať o to, aby sa to poriadne vyšetrilo

Ľuboš Blaha
Na snímke poslanec NR SR Ľuboš Blaha (SMER-SSD)

Hlavné správy: Čo si myslíte o tvrdení pani Kataríny Klingovej z Globsecu, ktorá počas aprílového výjazdu skupiny 21 predstaviteľov štátu a mimovládnych organizácií do Bruselu na stretnutí s predstaviteľmi Európskej komisie povedala, že na Slovensku sú hybridnými hrozbami najmä politici? A takisto tam aj zástupkyňa Úradu vlády Miroslava Sawiris vyhlásila, že politickí lídri sú na Slovensku hlavnými pôvodcami hybridných hrozieb…

Reklama

Blaha: Podľa mňa je to otvorený útok na politickú opozíciu, pretože tí politici, ktorých mali spomínané dámy na mysli, majú nepochybne byť predovšetkým z opozície. Tak to naformulovali a pre nás ako opozíciu je to úplne jasné vyhlásenie vojny zo strany štátnych orgánov.

Jedna vec je, keď sa politici vzájomne prekárajú v médiách, ale úplne iné je, keď štátni úradníci, ktorí majú byť apolitickí a nestranní, sa takýmto spôsobom zapájajú do politického boja a dokonca sa vyberú do zahraničia, do zahraničných inštitúcií, aby tam mobilizovali sily proti slovenskej politickej opozícii.

Reklama

Takéto zneužitie predvolebnej kampane na likvidáciu politickej opozície, to je veľmi nebezpečný krok, to je také neuveriteľné narušenie demokratických procesov, suverenity, plurality, že na to ťažko hľadať slová, toto je už cez všetky čiary.

 

Hlavné správy: Títo ľudia argumentujú, že Ukrajina má právo ísť vlastnou cestou, opustiť ruský svet, do ktorého jej väčšia časť historicky, kultúrne, civilizačne, jazykovo, skrátka jednoznačne patrí, a pridať sa do EÚ a NATO – jednoducho preto, lebo sa tak rozhodla väčšina jej občanov. Lenže ak je to tak, potom musí to isté platiť aj pre iné krajiny, vrátane Slovenska. A teda, keby sa teoreticky väčšina občanov na Slovensku rozhodla, že chce vystúpiť z NATO a EÚ a pridať sa napríklad k Afrike, Austrálii, alebo dokonca hoci aj k Rusku, tak by to mali akceptovať. A namiesto toho čo oni robia? Ak niekto čo i len naznačí možnosť, že by mohol existovať aj iný názor na smerovanie krajiny, okamžite ho idú spoločensky, ekonomicky a možno čoskoro už aj justične likvidovať. Čo si myslíte o dvojakom metri týchto „demokratov“?

Blaha: Najtragikomickejšie na tom je, že podľa ich vlastných prieskumov, napríklad podľa prieskumu Denníka N vyšlo, že iba 14 percent Slovákov podporuje zbrojenie Ukrajiny. Alebo podľa najnovšieho prieskumu Globseku vyšlo, že väčšina Slovákov považuje za vinníka vojny na Ukrajine buď USA alebo samotnú Ukrajinu. Toto je mienka Slovákov a napriek tomu, že Slováci nechcú túto vojnu a zbrojenie, oni nielen že robia tie veci, ktoré by ako správni demokrati robiť nemali, ale navyše všetkých tých, ktorí majú tento názor, obviňujú, že sú dezoláti, extrémisti a hybridná hrozba.

Pre nich je vlastne 86 percent Slovákov, čiže drvivá väčšina národa, hybridnou hrozbou! Jedine oni, tých 14 percent z liberálnej kaviarne, sú „dostatočne múdri“, aby mohli o sebe hovoriť, že oni nie sú hybridná hrozba. Toto je také absurdné, že dokonca ani fašisti nezašli tak ďaleko, oni sa aspoň snažili populáciu presviedčať, vytvoriť sfanatizované masy. Ale títo ľudí ani nepotrebujú – oni si povedia, čo je jediná pravda a každý, kto má iný názor, je hybridná hrozba. A tvária sa, že oni jediní sú demokrati.

Reklama

A oni chcú vyčítať bývalému režimu, že pozýval iné štáty, aby prišli a riešili politickú situáciu? A čo robia oni? Zavolali špeciálny tím NATO, aby pri voľbách bola odstránená slovenská politická opozícia!

My sa budeme snažiť, aby sa to vyšetrilo, budeme sa snažiť do toho zapojiť nielen parlament, ale aj Generálnu prokuratúru. Ak by to stretnutie prebehlo tak, ako sa to teraz snažia tvrdiť, že by išlo o teoretizovanie na nejakom seminári, tak s tým nemáme žiadny problém. Ale nie je možné, aby sa chodili dožadovať pomoci vo vrcholných inštitúciách NATO či Európskej komisie voči slovenskej opozícii. To je šialené, to sa jednoducho nedá v žiadnom prípade akceptovať.

 

Hlavné správy: Exminister Naď k tomu zvolal tlačovku, kde okrem plamenných rečí o tom, aký je váš predseda zlý, povedal aj niečo, čo možno stojí za pozornosť a vyjadrenie. Vyslovene sa vysmieval z toho, že štruktúry a ľudia, ktorí boli na tej výprave v Bruseli, predsa existovali už za Ficovej vlády. Bolo to aj vtedy naozaj o tom istom ako teraz?

Blaha: Aj za bývalých vlád, tak ako to vždy bolo a bude, boli nominácie, ktoré sa neskôr ukázali ako nešťastné. Sú tam ľudia ako napríklad Daniel Milo alebo Dávid Puchovský, ktorí na svojej pozícii nemajú čo robiť. Ale treba povedať, že to sú ľudia, ktorí sa vyfarbili až neskôr. Vravíme im „skrytí agenti“: počas našej vlády sa tvárili, že sú veľmi spolupracujúci, ale hneď ako prišla nová vláda, stali sa de facto zbraňami v rukách aktuálnej koalície.

Reklama

Naď hovoril aj o tom, že ten úrad vznikol za našich čias. Ale veď to je absolútne nepochopenie, resp. prekrútenie toho, o čom hovoríme. Ak napríklad polícia prekračuje svoje právomoci a kriminalizuje stranu Smer, my nehovoríme, že treba zrušiť políciu. To nie je pointa – pointa je, že sa tie inštitúcie zneužívajú. Ani tu nehovoríme, že určité úrady treba zrušiť – ak na tom stretnutí bola SIS alebo NBÚ, tak to neznamená, že treba zrušiť SIS či NBÚ. My ale hovoríme o tom, že určití konkrétni ľudia zneužívajú tieto inštitúcie na to, aby likvidovali slovenskú opozíciu. To je ten problém.

Hybridné hrozby samozrejme exisujú v každej krajine, máme tu veľmoci ako USA, ktoré majú svoje záujmy, Rusko, Čína a iné, ktoré samozrejme tiež majú svoje záujmy. Ale cielene ničiť slovenskú politickú opozíciu za to, že má iný názor na vojnu na Ukrajine, a že chce mier a zastavenie zbrojenia, to je také zneužitie právomocí verejného činiteľa, že sa tým musí zaoberať Generálna prokuratúra.

 

Hlavné správy: Exminister Naď, a takisto aj režimný mainstream operujú argumentom, že vraj to bol iba nejaký seminár. Z hlavičky toho zápisu, ktorý bol zverejnený, sa zdá, že oni tú výpravu naozaj robili pod zámienkou účasti na nejakom vzdelávaní či niečom podobnom, aby to nikto nemohol napadnúť. Čím sa líši skutočný seminár od tejto explicitnej „biľakovčiny“, ktorú títo ľudia spáchali?

Blaha: Pre nás je dôležitá zápisnica, ktorú sme získali, a ktorú sme si z viacerých zdrojov overili. Je zjavne autentická. Píše sa v nej, že týchto 21 ľudí sa stretlo s viacerými dôležitými medzinárodnými orgánmi. Boli na niekoľkých stretnutiach s NATO a Európskou komisiou a tam prezentovali svoje postoje.

Či sa formálne budú tváriť, že to bol seminár alebo čokoľvek iné, je úplne jedno. Podstatné je to, čo na týchto miestach hovorili – keby to bol len nejaký teoretický seminár o hybridných hrozbách, s tým by sme problém nemali. Lenže tam padli výroky, že slovenská opozícia je tou hlavnou hybridnou hrozbou na Slovensku. Dokonca tam, na týchto najvyšších miestach EÚ a NATO, šírili klamstvo a konšpiráciu, konkrétne to bol Daniel Milo, že ak nezasiahne NATO, tak voľby vyhrá Fico a Pellegrini a Slovensko vystúpi z NATO. To je číry hoax, ktorý nie je ničím podložený, nič také Fico ani Pellegrini nikdy nepovedali.

Takéto vyslovené lži šíria o slovenskej opozícii v snahe zapôsobiť na západných partnerov a zmobilizovať ich, aby rýchlo konali. To je prekročenie všetkých právomocí, ktoré majú, a práve preto tam cítime aj náznak trestného konania, pretože tu už ide o ohrozenie volieb a ohrozenie ústavného zriadenia. Štátni úradníci tu oslovujú cudzie, dokonca vojenské orgány, aby pomáhali riešiť slovenské voľby – okrem iného tu je pošliapaná aj slovenská suverenita.

Dôležité je zistiť kto tam bol a čo presne tam odznelo, ale na základe informácií, ktoré máme, to vyzerá, že bol spáchaný trestný čin sabotáže, resp. ohrozenia ústavného zriadenia.

 

Hlavné správy: Čo si myslíte o tom, ako sa k veci postavila strana Hlas-SD? Oni sa nepridali k vašej tlačovke, hoci natobiľakovia ich v Bruseli hodili do toho istého koša ako vás…

Reklama

Blaha: Nás samozrejme mrzí, že strana Hlas-SD sa nezúčastnila na našej tlačovej konferencii, kde sme o tých veciach hovorili, pretože podľa nášho názoru sa v tejto chvíli musí zjednotiť celá opozícia a ohradiť sa voči takémuto zneužívaniu právomocí verejného činiteľa a štátnych orgánov na likvidáciu opozičných politických síl.

Myslím si, že tam mal byť Peter Pellegrini, prípadne mal poslať niektorého z predstaviteľov svojej strany. Prečo by sme sa mali vždy len my púšťať do bojov za celú opozíciu, de facto aj za Petra Pellegriniho, keď je zjavné, že aj on bol terčom týchto útokov? Ale nám neostáva nič iné, než zabojovať ako vždy za Slovensko, za našu suverenitu a urobiť to aj v mene Petra Pellegriniho.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

06:48

Exprezident USA Donald Trump v pondelok oznámil, že za svojho kandidáta na viceprezidenta v novembrových voľbách si vybral amerického senátora za štát Ohio J. D. Vancea.

J. D. Vance
Na archívnej snímke zo 16. marca 2024 americký senátor za štát Ohio J. D. Vance
06:46

Prezident USA Joe Biden pridelil ochranu nezávislému kandidátovi na prezidenta Robertovi F. Kennedymu mladšiemu. Opatrenie prezident schválil dva dni po atentáte na republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa.

Robert F. Kennedy mladší
Na archívnej snímke z 24. mája 2024 nezávislý kandidát na amerického prezidenta Robert F. Kennedy mladší
06:44

Francúzska krajne ľavicová strana Nepoddajné Francúzsko (LFI) v pondelok vyhlásila, že prerušuje rokovania o zostavovaní novej vlády pre spory so stredoľavou Socialistickou stranou (PS). Strany, ktoré spoločne zvíťazili v parlamentných voľbách ako súčasť volebnej koalície Nový ľudový front (NFP) sa nevedia dohodnúť na nominácii budúceho premiéra ani na najvyšších pozíciách v novom zákonodarnom zbore.

06:43

Pred 55 rokmi – 16. júla 1969 – odštartovala z amerického Mysu Canaveral na palube rakety Saturn V trojčlenná posádka misie Apollo 11. Trvalo 102 hodín, 45 minút a 42 sekúnd, kým lunárny modul Eagle 20. júla 1969 pristál na povrchu Mesiaca.

06:42

Republikánska strana v pondelok oficiálne nominovala exprezidenta USA Donalda Trumpa za svojho kandidáta v novembrových prezidentských voľbách.

06:40

Európsku komisiu (EK) budú na neformálnych zasadnutiach ministrov v Maďarsku zastupovať len vyšší úradníci, a nie eurokomisári. Rozhodla o tom predsedníčka EK Ursula von der Leyenová vzhľadom na zahraničné návštevy, ktoré maďarský premiér Viktor Orbán uskutočnil na začiatok maďarského predsedníctva v Rade EÚ, oznámil v pondelok hovorca EK Eric Mamer.

Včera 19:42

Počet žiadostí o poskytnutie azylu v Holandsku sa dostal na najnižšiu úroveň za posledných 13 mesiacov a klesá už tretí mesiac po sebe, čo zodpovedá všeobecnému trendu v Európe.

Včera 19:29

Estónsko navrhlo susednému Rusku, aby obe krajiny spoločne preskúmali plavebný kanál na rieke Narva s cieľom vyriešiť hraničný spor.

Včera 19:28

 Tri obete si vyžiadal lesný požiar v prímorskej turistickej oblasti v provincii Izmir na západe Turecka. Uviedli to miestne médiá.

Včera 19:21

Čínske veľvyslanectvo v Tadžikistane poprelo správy o tom, že Peking v tejto stredoázijskej krajine buduje vojenskú základňu. 

Včera 19:19

Bezpečnostná výstraha nakrátko narušila program návštevy britského kráľa Karola III. a jeho manželky Kamily na ostrove Jersey v Lamanšskom prielive.

Návštevu kráľa na ostrove Jersey narušila bezpečnostná výstraha
Na snímke britský kráľ Karol III. a jeho manželka Kamila počas návštevy na ostrove Jersey v Lamančskom prielive

 

Včera 19:08

Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová podala podnet na ústavný súd, v ktorom žiada o pozastavenie účinnosti a zrušenie kontroverzného zákona o zahraničnom vplyve. 

Gruzínska prezidentka napadne zákon o zahraničnom vplyve na ústavnom súde
Na snímke gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová
Včera 19:05

 Európska únia predstavila sankcie voči piatim izraelským osobám a trom subjektom, ktoré sa podľa nej dopúšťajú “závažného a systematického porušovania ľudských práv” Palestínčanov v Predjordánsku a východnom Jeruzaleme.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vystúpenie folklórnych súborov na 1. ročníku historicko - kultúrnej akcie \"Návrat (ne) zabudnutého grófa Emanuela Andrássyho\" v obci Parchovany v okrese Trebišov

Autor: TASR - Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Marek Brna

Jackson Robert

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali