Prvá krajina, ktorá odporúčania WHO nerešpektovala a zavrela hranice pre Číňanov bolo Rusko. WHO opäť vyšlo v ústrety Číne a vydala silné odporúčanie, aby iné krajiny nezastavili cestovanie Číňanov, pretože ide o rasistické “stigmatizovanie” Číňanov. Z korporátnych médií tieto skutočnosti nezaznievajú, naopak z týchto médií prichádzajú správy o tom, ako si čínsky systém skvelo poradil s epidémiou a ako ich vládu má nasledovať celý svet. K tejto globalistickej propagande sa pridal aj americkým kongresom financovaný Hlas Ameriky.
Biely dom tento týždeň vystúpil s ostrou kritikou proti Hlasu Ameriky a obvinil túto spravodajskú spoločnosť financovanú Spojenými štátmi z rozširovania čínskej propagandy.
Dan Scavino Jr., riaditeľ sociálnych médií prezidenta Trumpa, túto kritiku zopakoval na Twitteri.
„Americkí daňoví poplatníci si platia za vlastnú čínsku propagandu prostredníctvom hlasu Ameriky financovaného vládou USA! HANBA!!”
Scavino to napísal pri zdieľaní príspevku Hlasu Ameriky, ktorý ospevoval svetelnú šou a úspech čínskeho vedenia pri príležitosti opätovného otvorenia čínskeho mesta Wuhan, kde sa nový koronavírus prvýkrát objavil.
Biely domu okrem iného vyhlásil, že Hlas Ameriky, vytvoril grafiku so štatistikami čínskej vlády na porovnanie počtu úmrtí spôsobených koronavírusom v USA“. Hlas Ameriky sa bránil, že tieto údaje používajú všetky demokratické médiá.
Biely dom uverejnil v piatok príspevok, že “Hlas Ameriky príliš často hovorí za amerických protivníkov – nie za jej občanov, “
Amanda Bennett, ktorá vedie Hlas Ameriky, sa postavila proti týmto tvrdeniam a naopak vyhlásila, že dôkladne preverujú aj dezinformácie Číny v angličtine aj mandarínčine“.
Bennett, je investigatívnou novinárkou, ktorá získala Pulitzerovu cenu a Bielemu domu odpovedala:
„Veríme, že zdravá demokracia znamená mať nezávislú a slobodnú tlač, takže milujeme dobrý dialóg. Náš tím usilovne pracuje na tom, aby overil a držal autority a vodcov zodpovedných za to, čo hovoria. Tomuto úsiliu sa venuje celé oddelenie“.
Podľa nej v tomto prípade pán Trump kritizoval tiež sám seba, lebo na začiatku epidémie pochválil za reakciu čínskeho prezidentka.
“Je silný, ostrý a dôrazne sa zameriava na vedenie protiútoku proti Coronavírusu,” uviedol Trump pred dvoma mesiacmi na Twitteri. V tom čase však ešte nevedel, že Čína a ňou skorumpované vedenie WHO kamufluje štatistiky a vydáva zavádzajúce odporúčania, že netreba zatvárať hranice ani si robiť zásoby zdravotníckeho materiálu, lebo vírus sa nešíri z človeka na človeka a nákaza sa zvládne v Číne.
Keď sa kvôli tomu pandémia rozšírila do celého sveta, Trump a ďalší predstavitelia jeho administratívy začali používať tvrdší tón. V marci začal Trump hovoriť o koronavíruse ako o „čínskom víruse“, čo vyvolalo nevôľu a protesty vedenia WHO a všetky globálne korporátne médiá to označili ako rasizmus a xenofóbiu.
Hlas Ameriky je vlajkovou loďou úsilia americkej vlády vysielať svoje hodnoty do zahraničia. Spoločnosť bola založená v roku 1942, aby informovala o druhej svetovej vojne a zasahuje viac ako 280 miliónov ľudí v približne 100 krajinách. Stanica je zdrojom informácií najmä v krajinách, v ktorých je ohrozená demokracia a sloboda tlače.
Doma, Hlas Ameriky v posledných rokoch sužovali škandály. Biely dom ho však doposiaľ nikdy neobvinil z opakovania zahraničnej propagandy, stalo sa tak až teraz, keď sa vyostruje súboj medzi americkou štátnou elitou a predstaviteľmi nadnárodnej finančnej oligarchie, ktorá presadzuje vývoz výroby do krajín s lacnou pracovnou silou, globalizáciu, multikulturalizmus a imigráciu.
Amanda Bennettová, ktorá stojí na čele Hlasu Ameriky patrila medzi vedúcich predstaviteľov Obamovej vlády. Je vydatá za Donalda Grahama, ktorého rodina vlastnila Washington Post pred jej predajom Jeffovi Bezosovi, zakladateľovi globálnej korporácie Amazon.
Ivan Blaho