“Tým sa významne mení taktická rovnica, čo lietadlu s posádkou umožňuje testovať nepriateľskú protivzdušnú obranu a možno dokonca vykonávať útoky z bezpečnejších vzdialeností,” uvádza portál.
Publikácia hovorí o tom, že teraz sú drony ovládané z pozemných terminálov a často z veľkých vzdialeností – cez oceán. Vďaka ovládaniu v kombinácii “vzduch–vzduch“ bude navigácia, vzájomná výmena údajov a rad variant vzdušného boja operatívnejší a uskutočniteľnejší.
“Algoritmy, ktoré zaisťujú bezpilotné lety, dosiahli takú úroveň, že bezpilotné stíhačky dokážu rýchlo manévrovať, zachytiť ciele a rýchlo korigovať dynamiku,“ píše americký portál.
Zároveň uvádzajú aj názor vývojárov zbraní, ktorí sa domnievajú, že úplne nahradiť pilotovi sa v blízkej budúcnosti pravdepodobne nepodarí, pretože počítačové systémy zatiaľ nedokážu skopírovať ľudskú schopnosť adekvátne sa rozhodovať a reagovať na veľa premenných.
Medzitým sa môže vzájomná interakcia platforiem s posádkou a bez posádky vo vzdušnom boji stať základom pre vývoj novej taktiky.
Pripomeňme si, že skôr sa hovorilo o testoch na základe lietajúceho laboratória T–50 stíhačky Su–57 piatej generácie ako útočného dronu. V takom prípade je pilot v kabíne lietadla a iba kontroluje prácu automatov.