Bekmatov skonštatoval, že 49% akcií VSE získala nemecká firma od nemeckej firmy, ktorá ich mala doteraz. “A štát je na tom v pluse 35 miliónov. Toto je verzia ministra hospodárstva, mne však napadá niekoľko otázok a postrehov. Po prvé, za koľko? Jediná suma, ktorú sa verejnosť dozvedela bola 35 miliónov pre SR za to, že si neuplatnila predkupné právo na 49% balík akcií. Tým sa majú verejnosti zalepiť oči. Ku tomu, aká bola hodnota akcií sa nedostaneme, ako ani k tomu, za koľko RWE predalo E.ONu balík akcií slovenskej spoločnosti. Vraj si to subjekty neželajú…”
“A v neposlednom rade by som sa pýtal aj to, čo za toto dostal minister hospodárstva. Ak nás totiž transakcie so štátnym majetkom niečo naučili, tak fakt, že tu vždy vzniká obrovský priestor na korumpovanie najvyšších politikov. Viď. Gorila…
Podstata fungovania VSE sa však podľa neho nemení. “Len jeden nemecký kapitál, ktorý doteraz ovplyvňoval chod spoločnosti nahradil druhý nemecký kapitál, ktorý bude ovplyvňovať chod spoločnosti a energetický trh SR. Problém je v tom, že štá mal možnosť získať zvyšný balík akcií, no o túto možnosť dobrovoľne prišiel. A asi to nebola pre štát až taká mega nevýhodná akvizícia ako prezentuje vedenie MH SR, keď bol E.ON okrem kúpnej sumy ochotný zaplatiť 35 miliónov štátu a ďalšiu miliardu investovať do energetickej infraštruktúry v SR.”
Bekmatov dodal, že štátny tajomník MH SR argumentoval, že 35 miliónov môže SR využiť na kúpu paroplynovej elektrárne v Malženiciach. “Ja pánovi štátnemu pripomeniem, že Malženice spadajú pod ZSE, kde má štát kontrolný podiel (51%).”
“Na začiatku mesiaca mi nešlo do hlavy, prečo sa minister Sulík ponáhľal s výmenou šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Na čele ÚRSO je po Ľubomírovi Jahnátkovi už niekoľko týždňov istý Andrej Juris. Odkúpenie balíku akcií VSE medzi RWE a E.ON je súčasťou niečoho veľkého. Naznačil to aj predseda predstavenstva E.ON Slovensko Markus Kaune, keď hovoril o “veľkom medzinárodnom projekte”. E.ON v súčasnosti vlastní manažérsky balík akcií (49%) v ZSE a VSE, tzn. v dvoch z troch energetických spoločností na Slovensku (treťou je SSE). Pri ďalších aktivitách E.ON na Slovensku bude určite záležať aj na postojoch ÚRSO, ktorý už vedie pán Juris.
A viete, kde pôsobil pán Juris donedávna? V ZSE bol na pozícii predsedu predstavenstva zástupcom spoločnosti E.ON,” vysvetlil šéf hnutia Socialisti.sk.