Beblavý je už rok predsedom strany Spolu – občianska demokracia. Pri tejto príležitosti zverejnil “veľkonočný pozdrav” pričom uvádza, že na rozdiel od minulosti využil tohtoročné sviatky na strávenie spoločných chvíľ s rodinou. “Vďaka tomu som mal teraz čas hlbšie rozmýšľať nad otázkou, ktorú som nedávno dostal v súvislosti s našou koalíciou PS a SPOLU: „V čom je SPOLU jedinečné a čo prinieslo do slovenskej politiky? Aké sú hodnoty, ktoré by bez nás chýbali?“
Priznal, že na takéto otázky zvyčajne odpovedá cez oficiálny program strany “Chceme spravodlivosť, rekonštrukciu štátu, skutočne európske Slovensko”. “V pokoji Veľkej noci som si však uvedomil, že politické témy prichádzajú a odchádzajú. Hodnoty – tie skutočné hodnoty – sú to, čo nás spája a čo nám každý deň dáva energiu.”
“Keď sme Spolu zakladali, dali sme si cieľ vytvoriť politickú stranu, ktorej sa dá dôverovať. Nie preto, že je dokonalá a nikdy sa nemýli. To nedokáže ani jednotlivec, nieto ešte organizácia stoviek či tisícov členov. Ale preto, že sa budeme správať dôveryhodne – hovoriť pravdu a dodržiavať slovo?” vysvetlil Beblavý.
Inšpiráciou vraj pre neho boli skúsenosti, keď po voľbách v roku 2016 odmietol možnosť byť ministrom Ficovej vlády. “Pretože sme voličom dali slovo. Nikdy predtým som nezažil to, čo nasledovalo. Písali mi stovky ľudí, zastavovali ma na ulici aj v obchode a hovorili jedno – konečne niekto v slovenskej politike slovo dodržal. Také je a vždy musí byť aj Spolu. Keď niečomu veríme, keď sme presvedčení, dodržíme to, aj keď to nie je populárne. A platí to aj naopak. Keď urobím chybu, tak to priznám.”
“V slovenských novinách často vidím niečo, s čím som sa v zahraničí príliš nestretol. Anketu s poslancami, ako trávia Veľkú noc či hodnotenie, ako sú oblečení. Chápem, že je to praktické, nabehnúť do parlamentu, za pol hodinu odchytiť 5 – 6 poslancov a článok je hotový. Pre mňa je to však symbolom toho, ako sa z politiky stal šoubiznis.”
Beblavý uvádza, že na lajkoch na sociálnych sieťach, predstaveniach pred kamerami, smotánke… nie je nič zlé, ale do veľkej miery to podľa neho vytlačilo podstatu verejného života – riešiť problémy, s ktorými si ľudia nedokážu poradiť sami. “Vládne strany dnes už ani nepredstierajú, že sú schopné niečo dôležité zmeniť. Napriek mnohým rokom v opozícii ani ostatné strany nie sú pripravené vládnuť,” dodáva.
“Spolu sa rozhodlo od začiatku byť iné. Politika je pre nás vážna vec. Sme pripravení vládnuť. Od začiatku je pre mňa cťou a potešením pracovať s partiou špičkových, serióznych ľudí. Postupne sa pridávajú ďalší a dávame si pozor, aby s nami tento rešpekt k tomu, čo ľudia naozaj potrebujú, zdieľali.”
V jeho strane údajne nerobia deľbu na existujúcich, nových, mladých či starých. “Zaujíma nás len to, či sú slušní, odborne zdatní a pripravení vládnuť.” Ako príklad uvádza exministra práce sociálnych vecí a rodiny, Jozefa Mihála, generála Macka, plukovníka Diďáka, či poslankyňu Katarínu Macháčkovú. “Každý z nich je vo svojej oblasti značkou kvality a serióznosti,” deklaruje Beblavý.
Podľa neho strana Spolu nie je „projekt“, ale demokratické spoločenstvo hodnôt. “Nedávno som sa rozprával s vynikajúcim mladým mužom, ktorého mnohí poznáte zo správ. Rozmýšľa o vstupe do politiky a povedal mi: hľadám spoločenstvo, nie volebný projekt. A to krásne slovo – spoločenstvo – mi utkvelo v pamäti. Vyjadrilo niečo, čo už dlho hľadám. Nič proti jednorazovým projektom s jasným majiteľom a manažérskym prístupom, ale v politike sa potrebujeme oprieť o niečo pevnejšie a trvácnejšie,” narážal zrejme na rozhovor s Jurajom Šeligom z hnutia za Slušné Slovensko.
“Spoločenstvo nemôže patriť jednému alebo dvom ľuďom. Musí patriť všetkým, ktorí sa na ňom podieľajú. Nemôže byť ani založené na finančnom príspevku úzkej skupiny ľudí. Nepáči sa mi, keď sa niekto naváža do eseťákov za to, že podporili Matúša Valla či Zuzanu Čaputovú. Chyba je inde. Celý zvyšok Slovenska sa spolieha na to, že aj demokraciu za nich „zatiahne“ niekto iný.”
Beblavý ďalej napísal, že spomedzi reálnych politických strán funguje Spolu najskromnejšie. “Najvyšší príspevok (odo mňa) predstavuje menej ako pätinu vyzbieraných peňazí. V prvom roku nám určite chýbal rozpočet na marketing. Na propagáciu sme vynaložili zlomok toho, čo iní. Lenže demokratické spoločenstvo môže byť skutočné len vtedy, ak je demokratické ekonomicky. Spolu také je. Nemá žiadneho „hlavného“ sponzora, skladá sa na naň viac ako tisícka členov, sympatizantov a darcov.”
“Náš posledný príspevok je snaha o zmierenie liberálne a konzervatívne orientovaných občanov v mene spoločného cieľa – urobiť zo Slovenska skutočne európsku krajinu. Liberálne aj konzervatívne hodnoty sú veľmi dôležité a netreba ich podceňovať. Sú však širšie i hlbšie ako názor na registrované partnerstvá či fajčenie marihuany.”
Dodal, že nenadarmo sa hovorí, že konzervatívec je liberál, ktorý má 12-ročnú dcéru. “Vzhľadom na prítomnosť kotlebovcov, Smeruu a iných neprijateľných síl v slovenskej politike sú konzervatívci a liberáli odkázaní na spoluprácu. Spolupráca znamená vzájomný rešpekt a hľadanie dohôd prijateľných pre všetkých. Tak to vidíme v Spolu od začiatku a tak to budeme presadzovať v Koalícii PS a SPOLU. Iba tak sa nám podarí dosiahnuť skutočnú zmenu spôsobu vládnutia na Slovensku, na ktorej každý deň pracujeme.”