Baránke si myslí, že takýto systém vytvára priestor na riešenie si osobných účtov neúspešných kandidátov a môže spustiť masívne ohováranie.
“Potom sa to bude musieť preverovať a spôsobí to dosť problémov. Nie je tam žiadne protiopatrenie,” uviedol Baránek pre denník Pravda s tým, že v tomto prípade chýba akási brzda. Ak totiž niekto odošle podnet, kde môže napísať čokoľvek, je otázne kto bude overovať, či sú meno a všetky údaje odosielateľa naozaj pravé.
Premiér Igor Matovič povedal, že ide o verejnú lustráciu vybraných kandidátov, s čím analytik nesúhlasí. Podľa Baráneka to totiž nemôže byť verejná lustrácia, keďže je to na internete, ktorý stále veľká časť populácie nepoužíva. “No a to je práve tá časť, ktorá chodieva najviac voliť. Sú to starší ľudia v obciach, ktorí sa k tomu nemajú ako dostať – buď s internetom nevedia robiť, alebo ho vôbec nemajú,” myslí si.
Dodáva, že určite sa nájdu aj ľudia, ktorí o kandidátoch poskytnú relevantné informácie. “Celé je to ale veľmi kontroverzné, lebo naozaj to môže vyvolať snahu vyriešiť si nejakú krivdu či problémy z minulosti.”
V závere ešte uviedol, že sa takýto systém lustrácie nemusí pozdávať ani samotným kandidátom, no iné im neostáva.