Brusel 10. októbra 2023 (HSP/Remixnews/Foto:AP/Rene Rossignaud)
Plány EÚ týkajúce sa prijímania migrantov sú politickou samovraždou a hrubým ignorovaním verejnej mienky, píše komentátor denníka Magyar Hírlap Péter G. Fehér
Ak je možné spáchať politickú samovraždu, tak to je to, čo Európska únia robí. Pretože čo chce európska liberálna elita? Premeniť kontinent na európsky superštát, zrušiť národné štáty, drasticky zmeniť etnické zloženie jednotlivých krajín nelegálnymi migrantmi a rozriedené spoločnosti dostať pod centrálnu kontrolu Bruselu.
Vlády takto odsúdené do úlohy lokajov by mali nanajvýš právomoci okresnej rady, rozhodovali by o jednosmerných uliciach, možno by namaľovali na cesty cyklistické pruhy a dohliadali by na odvoz odpadkov a určenie oblastí na venčenie psov. O všetkých dôležitých otázkach by sa rozhodovalo v Bruseli.
Plán EÚ realizuje Brusel na plné obrátky, aby tento šialený nápad vtlačil členským štátom do chrbta.
Migračné kvóty
Veľvyslanci EÚ v Bruseli nedávno väčšinou hlasov schválili nariadenie o migračných kvótach. Ešte predtým, v júni, bol na úrovni ministrov väčšinou hlasov prijatý aj návrh na presídlenie neobmedzeného počtu nelegálnych migrantov zo západnej Európy do iných krajín, konkrétne do východnej Európy vrátane Maďarska, a to bez konzultácií s dotknutými krajinami.
Bez toho, aby sme zachádzali do ďalších podrobností, ide o to, aby sa obišla Európska rada hláv štátov a predsedov vlád, najvyšší rozhodovací orgán členských štátov, kde sa akýkoľvek návrh môže prijať len konsenzom, a povinnosť prijímať nelegálnych migrantov sa stala zákonom.
Napriek všetkej rafinovanosti to nebude jednoduché a v praxi to bude úplne neuskutočniteľné, aj keď eurokrati v Bruseli urobia všetko pre to, aby svoj plán zaplavenia Európy cudzincami zrealizovali do volieb do Európskeho parlamentu na jar budúceho roka.
Maďarsko a Poľsko už oznámili, že nebudú uplatňovať povinné kvóty EÚ na presídľovanie. Pri nedávnom hlasovaní veľvyslancov EÚ tieto dve krajiny hlasovali proti plánu, zatiaľ čo ďalšie tri krajiny sa zdržali hlasovania: Slovensko, kde sa protiimigračne naladený Robert Fico pravdepodobne stane premiérom, Rakúsko a Česká republika, ktorá sa zmieta pod tlakom verejnosti, aby zastavila nelegálne prisťahovalectvo, sa zdržali hlasovania. Ak sa však situácia vyostrí, nájdu sa ďalšie západné krajiny, ktoré budú chcieť, ak nič iné, nájsť spôsob, ako sa vyhnúť bremenu zodpovednosti, najmä pred národnými voľbami.
A potom bude mať Brusel na výber: buď formálne zachovať súčasnú demografickú štruktúru, ktorá sa stane nefunkčnou, alebo prehodnotiť celý spôsob fungovania EÚ. Pokusy o presadenie druhej možnosti by viedli k politickej anarchii v Európe.