Niektoré mestá zakázali vyhláškou nosenie tohoto odevu na miestnych plážach, ako symbol islamského fundamentalizmu, ktorého nosenie ohrozuje verejný poriadok vzhľadom na traumatizovanú verejnosť po teroristických útokoch. Hlavne po útoku, ktorý sa odohral v Nice a pri ktorom zahynulo 86 ľudí, vrátane detí.
Zákaz nosenia burkín platil aj na pláži vo Villeneuve-Loubet, avšak súdnym rozhodnutím bol zrušený ako“ porušujúci základné slobody“.
Austrálska študentka medicíny Zeynab Alshelh sa pre austrálsku televíznu stanicu Channel 7 posťažovala na svoj zážitok z danej pláže. Podľa informácií týždenníka študentka prišla do Európy s úmyslom “ukázať solidaritu s moslimskými ženami, ktoré nosia na pláži burkiny a ktoré vymyslela autrálska návrhárka.“
23-ročná študentka sa preto rozhodla prísť na pláž práve v tomto oblečení. Spolu s mladou ženou bola na pláži prítomná i jej matka. Miestni ľudia však pre ne nemali pochopenie: “Ľudia sa nám vyhrážali, že ak neodídeme, tak na nás zavolajú políciu,“ posťažovala sa mladá Austrálčanka. Chanel 7 zverejnil dokonca video, na ktorom je videť, ako miestni ľudia ukazujú smerom k študentke „nevhodné gestá“.
K prípadu sa vyjadril aj miestny starosta Lionnel Luca.“ Je mi úprimne ľúto tejto mladej Austrálčanky, ale možno si mala položiť otázku, či miestni ľudia ešte neboli pod vplyvom emócií po útoku, ktorý si vyžiadal 86 obetí.“ Starosta Luca ďalej dodáva: „Nemôže si len tak vo všetkej nevinnosti prísť na naše pláže v náboženskom oblečení, ktoré je symbolom fundamentalizmu, ktorý nás zabíja. A navyše poukazovanie prstom akonáhle sa vrátila domov, sa mi zdá celkom neslušné.“
Katarína Hanzlíková