Arménsky premiér požiadal Putina o vojenskú pomoc kvôli Azerbajdžanu. Nevylučuje pomoc Francúzska

Arménsky premiér požiadal Putina o vojenskú pomoc kvôli Azerbajdžanu. Nevylučuje pomoc Francúzska

Bratislava 15. mája 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Sergey Guneev, SITA/AP-Russian Foreign Ministry Press Service, TASR/AP-Hayk Baghdasaryan)

 

Úradujúci predseda vlády Arménska Nikol Pašinjan napísal list Vladimirovi Putinovi so žiadosťou o vojenskú pomoc kvôli situácii v provincii Sjunik, ktorá hraničí s Azerbajdžanom. Oznámil to na mimoriadnom zasadnutí parlamentu

ruský prezident Vladimir Putin a predseda vlády Arménska Nikol Pašinjan
Na snímke zľava ruský prezident Vladimir Putin a predseda vlády Arménska Nikol Pašinjan

Pašinjan v piatok v parlamente uviedol, že sa obrátil na ruského prezidenta Vladimira Putina so žiadosťou o vojenskú pomoc. Pripomenul, že deň predtým telefonoval s Putinom, a potom ruská strana uviedla, že Arménsko doteraz nepožiadalo o vojenskú pomoc. A počas telefónneho rozhovoru s Putinom “prístupy strán k problému sa v zásade zhodli”, dodal.

Reklama

“Dôvodom, prečo som sa včera neobrátil (na Putina o pomoc – pozn. red.), je to, že deň predtým na najvyššej úrovni konštatovali, že dnes majú byť vojská stiahnuté,” povedal.

Baku pritom splnilo dohodu len čiastočne – “existujú územia, ktoré Azerbajdžanci pustili,” povedal Pašinjan.

Reklama

Upresnil, že deň predtým dosiahli dohodu, že 14. mája azerbajdžanské ozbrojené sily musia opustiť územie Arménska. Túto dohodu však splnili len čiastočne.

“Keďže dohodu nesplnili úplne, obrátil som sa dnes na ruského prezidenta v súlade so Zmluvou o priateľstve, spolupráci a vzájomnej pomoci z roku 1997 a Zmluvou o arménsko-ruskom zoskupenie vojsk, aby Arménsku poskytli aj vojenskú pomoc,” cituje ho Sputnik Armenia.

Vladimir Putin v rozhovore s Pašinjanom zdôraznil, že na vyriešenie situácie je nutné dodržiavať ustanovenia tripartitných dohôd a ďalších dokumentov, vrátane prímeria.

Pašinjan tiež uviedol, že v rámci mandátu OSN je Francúzsko pripravená poskytnúť vojenskú pomoc pri riešení situácie na hraniciach.

 

Reklama
Situácia na hranici s Azerbajdžanom

Arménske ministerstvo obrany už skôr informovalo, že 12. mája sa azerbajdžanské ozbrojené sily pokúsili vykonať práce “ohľadom upresnenia hraníc” v jednej z pohraničných oblastí provincie Sjunik. Ministerstvo neoznámilo podrobnosti o procese. V stredu situáciu prerokovali ministri zahraničných vecí Arménska a RF Ara Ajvazjan a Sergej Lavrov.

Sergej Lavrov
Na snímke šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov

Jerevan považuje tento incident za plánovanú provokáciu. Arménska prokuratúra začala trestné konanie pre porušenie územnej celistvosti. Ministerstvo uviedlo, že azerbajdžanské vojská prekročili štátnu hranicu.

Arménsko zaslalo OSKB oficiálnu žiadosť ohľadom situácie v provincii Sjunik, lehota na jej prerokovanie je tri dni.

 

Konflikt v Karabachu

Na konci minulého septembra vypukla vojna o Náhorný Karabach. Baku a Jerevan sa navzájom obvinili z eskalácie konfliktu, ktorý trvá od konca osemdesiatych rokov, obe strany vyhlásili úplnú alebo čiastočnú mobilizáciu, prišli správy o obetiach medzi civilistami.

Reklama
Náhoný Karabach
Ilustračné foto

Boje trvali mesiac a pol. Tri pokusy o uzavretí prímeria neuspeli, ale v noci na 10. novembra sa Azerbajdžan a Arménsko dohodli za sprostredkovania Ruska o úplnom pokoji zbraní. Jerevan odovzdal okrem toho Baku Kelbadžarský, Lačinský a Agdamský okres a pozdĺž styčnej línie a Lačinského koridoru spájajúceho Karabach s Arménskom rozmiestnili ruské mierové sily.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali