Očakáva sa, že spoločnosť Apple vyrobí v Indii smartfóny v hodnote až 40 miliárd dolárov, väčšinou na vývoz prostredníctvom svojich zmluvných výrobcov Wistron a Foxconn, pričom využije výhody v rámci stimulačného systému spojeného s výrobou. Do piatich rokov plánuje v Indii produkovať smartfóny v hodnote 100 miliárd dolárov.
Z dôvodu krízy spojenej s koronavírusom sa spoločností začínajú sťahovať z Číny. Japonsko oznámilo peňažnú podporu svojim podnikov vo výške 2,2 miliardy dolárov na presun výroby z Číny. Od USA sa očakáva, že urobia to isté. India dúfa, že priláka niektoré z týchto svetových spoločností, ktoré sa chcú presťahovať z Číny. V marci vláda oznámila tri režimy so stimulmi na podporu výroby mobilných telefónov v krajine, ktoré sa majú rozložiť na tri roky.
Apple sa po presťahovaní pravdepodobne stane najväčším indickým vývozcom.
V súčasnosti spoločnosť Apple predáva telefóny v Indii v hodnote 1,5 miliardy dolárov, z ktorých sa miestne vyrába menej ako za 0,5 miliardy dolárov. V krajine má trhový podiel približne 2 – 3%. Apple je naopak najväčším investorom v Číne. V rokoch 2018-2019 vyprodukoval tovar v hodnote 220 miliárd dolárov, z čoho vyvážal tovar v hodnote 185 miliárd dolárov. Spoločnosť priamo a nepriamo zamestnáva v Číne viac ako 4,5 milióna ľudí.
Čína medzitým vyhlasuje nepresvedčivé sankcie, keď dala na zoznam nežiadúcich osôb, prokurátora Erika Schmitta, ktorý pripravuje proti Číne žalobu. Po vyjadreniach austrálskeho premiéra ohľadom čínskej zodpovednosti za pandémiu, zakázala Čína dovoz hovädzieho mäsa z Austrálie. Všetko extra hovädzie, ale od Austrálie kúpili USA. Ďalšou kuriozitou je zrušenie produktov a exhibičných zápasov NBA na čínskom trhu. Dôvodom je že generálny manažér Houston Rockets zdieľal protičínsky príspevok. Čína odkázala, že ak sa chce NBA dostať späť na čínsky trh mala by prepustiť generálneho manažéra Houston Rockets Daryla Moreyho. Čínska komunistická strana sa domnieva, že takýmto spôsobom bude umlčiavať svojich kritikov v USA.
Pavol Novak