Anjel Pána s pápežom Františkom: Kto stratí svoj život pre mňa, nájde ho

Vatikán 29. septembra 2020 (HSP/TK KBS/RV/Foto:TASR/AP-Andrew Medichini)

 

Pri poludňajšej modlitbe Anjel Pána v nedeľu 28. júna pápež František hovoril o evanjeliovej hodnote nezištnosti. Láska k Ježišovi prekonáva čisto osobné záujmy či záujmy vlastného príbuzenstva

Na snímke pápež František

Svätý Otec sa niekoľkým stovkám veriacich na Námestí sv. Petra prihovoril z okna Apoštolského paláca. Okrem iného povzbudil blížiacu sa konferenciu EÚ a OSN k nájdeniu mierového riešenia pre budúcnosť Sýrie a vyriešenie humanitárnych kríz, ktoré zasahujú aj Libanon a ďalšie krajiny. Osobitne upozornil na utrpenie detí v Jemene trpiacom vojnovým konfliktom. Vyzval i k modlitbe za Ukrajinu zasiahnutú povodňami.

Medzi veriacimi, ktorí ešte stále musia dodržiavať predpis nosiť rúško a zachovávať rozostupy na ploche námestia, boli tentoraz už aj niektoré organizované skupiny. Podľa vlajok a národných farieb boli rozpoznateľné skupinky z Konga, Poľska či Nemecka.

 

Pravá láska k Ježišovi si žiada pravú lásku k príbuzným

V úvodnom príhovore Svätý Otec vychádzal z Ježišových slov v evanjeliovom texte 13. nedele cezročného obdobia: „Kto miluje otca alebo matku, … syna alebo dcéru viac ako mňa, nie je ma hoden. Kto neberie svoj kríž a nenasleduje ma, nie je ma hoden. … Kto stratí svoj život pre mňa, nájde ho” (porov. Mt 10,37-39).

Vo vysvetlení biblického textu pápež František zdôraznil správnu hierarchiu vzťahov:

„Keď ale láska k rodičom a deťom je živená a očisťovaná láskou Pánovou, potom sa stáva plne úrodnou a prináša ovocie dobra v rodine samotnej, i oveľa širšie. … Pravá láska k Ježišovi si žiada pravú lásku k rodičom, deťom; no keď hľadáme najprv záujmy rodiny, toto privádza vždy na nesprávnu cestu.“

Nasledovanie Ježiša sa prejavuje v ochote niesť kríž spolu s ním, zabúdajúc na seba z lásky k druhým:

„Niet pravej lásky bez kríža, čiže bez toho, aby sme osobne zaplatili cenu. A hovoria to mnohé mamy, mnohí otcovia, ktorí sa veľmi obetujú pre svoje dieťa a prinášajú ozajstné obety, nesú kríže, lebo milujú.“

Evanjelium učí zároveň aj vďačnosti, morálnemu oceneniu nezištnosti a sebaobety pre dobro druhých, pripomenul pápež František. Poukázal pri tom na prejavy docenenia obetavosti pri zápase s pandémiou v posledných mesiacoch v Taliansku. Vyzdvihol bohatú históriu dobrovoľníctva, ktoré sa v tejto krajine praktizuje v rozličných organizovaných formách.

Po spoločnej modlitbe Anjel Pána a udelení apoštolského požehnania pápež František predniesol niekoľko výziev.

 

Konferencia EÚ a OSN pre budúcnosť Sýrie

 „Drahí bratia a sestry, v utorok 30. júna sa bude konať štvrtá konferencia Európskej únie a OSN „na podporenie budúcnosti Sýrie a toho regiónu“. Modlime sa za toto dôležité stretnutie, aby mohlo zlepšiť dramatickú situáciu sýrskeho ľudu a susedných národov, zvlášť Libanonu, v kontexte ťažkých sociálno-politických a ekonomických kríz, ktoré pandémia ešte sťažila. Myslite na to, že sú tam deti, ktoré hladujú, ktoré nemajú čo jesť. Prosím, nech vedúci predstavitelia dokážu dosiahnuť mier.“

 

Modlitba za Jemen a Ukrajinu

„Pozývam k modlitbe aj za obyvateľstvo Jemenu. Aj tu osobitne za deti, ktoré trpia z dôvodu ťažkej humanitárnej krízy. Rovnako aj za všetkých, ktorých postihli silné povodne na západe Ukrajiny: kiež môžu zakúsiť posilu od Pána a pomoc bratov.“

Svätý Otec osobitne pozdravil početnú skupinu so zástavami Konžskej demokratickej republiky, ktorí v Ríme v tento deň slávili Eucharistiu v konžskom ríte.

Pápež František na záver spolu so zvyčajnou prosbou o modlitbu za seba pripomenul zajtrajšiu slávnosť sv. Petra a Pavla. V pondelok 29. júna bude sláviť o 9.30 Eucharistiu v Bazilike sv. Petra a na poludnie sa pomodlí Anjel Pána z okna pracovne.

Pápež František na veľkom plátne

Plné znenie príhovoru pred modlitbou Anjel Pána

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

V túto nedeľu v Evanjeliu (porov. Mt 10,37-42) silne zaznieva pozvanie prežívať našu oddanosť Pánovi plne a bez otáľania. Ježiš žiada svojich učeníkov, aby vzali vážne evanjeliové požiadavky, i vtedy keď si to vyžiada obetu a námahu.

Prvá náročná požiadavka, ktorú Ježiš adresuje tomu, kto ho nasleduje, je postaviť lásku k nemu nad city k rodine. Hovorí: „Kto miluje otca alebo matku, […] syna alebo dcéru viac ako mňa, nie je ma hoden“ (v. 37). Ježiš tým istotne nechce podceňovať lásku k rodičom a deťom, ale vie, že ak sa príbuzenské vzťahy položia na prvé miesto, môžu odvádzať od pravého dobra. Sami to vidíme: niekedy ku skorumpovanosti vlád dochádza práve preto, že príbuzenská láska je väčšia než láska k vlasti a do funkcií sa dosadzujú rodinní príslušníci. Rovnako i vo vzťahu k Ježišovi: ak je láska [k rodine] väčšia než k nemu, nie je to dobré.

Všetci by sme k tomu mohli uviesť mnoho príkladov. Nehovoriac o situáciách, kedy sa láska k rodine mieša s rozhodnutiami, ktoré sú v rozpore s Evanjeliom. Keď ale láska k rodičom a deťom je živená a očisťovaná láskou Pánovou, potom sa stáva plne úrodnou a prináša ovocie dobra v rodine samotnej, i oveľa širšie. Práve v tomto zmysle Ježiš povedal onú vetu.

Spomeňme si tiež na to, ako Ježiš karhá učiteľov zákona za to, že odopierajú dať svojim rodičom to, čo je nevyhnutné, s odôvodnením, že to patrí na oltár, že to dajú Cirkvi. Karhá ich! […] Pravá láska k Ježišovi si žiada pravú lásku k rodičom, deťom; no keď hľadáme najprv záujmy rodiny, toto privádza vždy na nesprávnu cestu.

Ježiš potom hovorí svojim učeníkom: „Kto neberie svoj kríž a nenasleduje ma, nie je ma hoden“ (v. 38). Znamená to nasledovať ho cestou, ktorou prešiel on sám, a nehľadať pritom skratky. Niet pravej lásky bez kríža, čiže bez toho, aby sme osobne zaplatili cenu. A hovoria to mnohé mamy, mnohí otcovia, ktorí sa veľmi obetujú pre svoje dieťa a prinášajú ozajstné obety, nesú kríže, lebo milujú.

A kríž nesený spolu s Ježišom nenaháňa strach, lebo on je vždy po našom boku, aby nás podržal v hodine tej najtvrdšej skúšky, aby nám dodal sily a odvahy. Podobne nie je osožné ani starostiť sa o uchránenie si vlastného života s ustráchaným a egoistickým postojom. Ježiš napomína: „Kto nájde svoj život, stratí ho, a kto stratí svoj život pre mňa,“ ­– t. j. pre lásku, pre lásku k Ježišovi, pre lásku k blížnemu, pre službu druhým – „nájde ho“ (v. 39).

Je to paradox Evanjelia. Ale aj v tomto máme, vďaka Bohu, mnoho príkladov! Vidíme to v tomto období, keď mnohí, skutočne mnohí ľudia nesú kríže, aby pomohli druhým, keď sa obetujú pre pomoc iným, ktorí to potrebujú v čase tejto pandémie… Nuž s Ježišom sa to vždy dá. Plnosť života a radosti nachádzame vtedy, keď darujeme sami seba pre Evanjelium a pre bratov, s otvorenosťou, prijatím a dobroprajnosťou.

Keď takto konáme, môžeme zakusovať štedrosť a vďačnosť Boha. Pripomína nám to Ježiš: „Kto vás prijíma, mňa prijíma […]. A kto by dal piť jednému z týchto maličkých čo len za pohár studenej vody,

[…] nepríde o svoju odmenu“ (v. 40; 42). Štedrá vďačnosť Boha Otca berie do úvahy aj to najmenšie gesto lásky a služby preukázanej bratom.

I v týchto dňoch som počul, ako bol jeden kňaz dojatý, keď vo farnosti k nemu prišlo jedno dieťa a povedalo mu: „Otče, toto sú moje úspory; nie je toho veľa. Je to pre vašich chudobných, pre tých, ktorí to dnes potrebujú kvôli pandémii.“ Drobnosť, no zároveň veľká vec.

Je to práve toto „nákazlivé“ uznanie, čo pomáha každému z nás, aby sme boli vďační voči tým, ktorí sa starajú o naše potreby. Keď nám niekto ponúka službu, nesmieme hneď uvažovať, že je to všetko z povinnosti. Nie. Veľa služieb sa robí z nezištnosti. Pomyslite na dobrovoľníctvo, čo je jedna z tých najlepších vecí, ktoré talianska spoločnosť má. Dobrovoľníci… A koľkí z nich položili život počas tejto pandémie.

Robí sa to pre lásku, jednoducho pre službu. Vďačnosť, uznanie, je v prvom rade prejavom vychovanosti, no je to aj rozlišujúci znak kresťana. Je to jednoduchý, no rýdzi znak Božieho kráľovstva, ktoré je kráľovstvom nezištnej a uznanlivej lásky.

Najsvätejšia Panna Mária, ktorá milovala Ježiša viac než svoj vlastný život a nasledovala ho až po kríž, nech nám pomáha vždy sa postaviť pred Boha s ochotným srdcom a nechať, nech jeho Slovo posúdi naše správanie a naše rozhodnutia.

Preložila: Slovenská redakcia VR, Martina Korytiaková

 

Viac článkov s náboženskou tematikou nájdete v kategórii Svetonázor.

Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:03

Ruskí žoldnieri z Vagnerovej skupiny sú znovu aktívni na východe Ukrajiny, uviedol v stredu v oznámení pre médiá hovorca východného krídla ukrajinských síl Iľľa Jevlaš.

15:56

Maďarská vláda na jeseň predloží do parlamentu návrh zákona, ktorý má chrániť Maďarsko pred ohrozením jeho suverenity. Pripomenul to v stredu server media1.hu, podľa ktorého do ústavy a trestného zákona zakomponujú nové pravidlá na obmedzenie činnosti “novinárov, pseudocivilov a dolárových politikov financovaných zo zahraničia”.

15:42

Česká národná banka (ČNB) v súlade s očakávaniami finančných trhov nezmenila nastavenie menovej politiky. Banková rada ČNB v stredu ponechala svoju 2-týždňovú repo sadzbu na úrovni 7 %. Na tejto úrovni zostáva jej hlavná úroková sadza od júna minulého roka.

15:27

Ukrajinské úrady v stredu oznámili, že evakuovali všetky deti z niekoľkých miest a obcí v blízkosti frontovej línie v Záporožskej oblasti na juhu Ukrajiny.

15:18

V nemeckom Postupime otvorila ministerka kultúry spolkovej krajiny Brandenbursko Manja Schüleová (SPD) slnečné observatórium Einsteinova veža (Einsteinturm).

15:01

Slovinská polícia v utorok nasadila ďalšie sily na hraniciach s Chorvátskom, konkrétne v oblastiach hlavných koridorov, ktorými migranti vstupujú do Slovinska.

14:50

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR zvýši v piatok (29. 9.) alokáciu eurofondov z nového programového obdobia, o ktorej rozhodujú priamo regióny prostredníctvom integrovaných územných investícií. K pôvodnej sume 2,16 miliardy eur pribudne ďalších takmer 214 miliónov. Po stredajšom rokovaní vlády o tom informoval minister investícií Peter Balík.

14:49

Univerzitu obrany v Brne napadli v stredu hackeri. Podľa serveru iRozhlas, ktorý na prípad upozornil, sa im podarilo získať dáta vyučujúcich, zápisy z porád či finančné výkazy. Hackeri za získané dáta požadujú výkupné.

14:40

Americký astronaut a dvaja ruskí kozmonauti sa v stredu vrátili na Zem po tom, čo na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) neplánovane strávili viac ako rok. Potvrdila to ruská vesmírna agentúra Roskosmos.

14:19

Ak bude Slovensko pokračovať v aktuálnom tempe čerpania eurofondov z predchádzajúceho programového obdobia, riziko ich nevyčerpania bude približne na úrovni 100 miliónov eur. Po stredajšom rokovaní vlády to avizoval dočasne poverený premiér Ľudovít Ódor. Pri nástupe vlády pod jeho vedením bolo toto riziko odhadované na 800 miliónov eur.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Polárna žiara osvetľuje rannú oblohu nad mestom Anchorage na Aljaške

Autor: AP/Mark Thiessen

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Škrípe to u Harryho a Meghan Markle. Išlo o návštevy Veľkej Británie

0 icon

28.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Odborníci vo vzťahu Meghan Markle a princa Harryho vidia čoraz viac znakov, ktoré poukazujú na ich údajné vzťahové problémy. Teraz prišla prekvapivá informácia od anonymného informátora.

Nezvestné je 2-ročné dievčatko. Je ťažké uveriť, kto sa o ňu postaral

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - O zmiznutí dvojročného dievčatka v štáte Migichan v USA informujú médiá po celom svete. Všetko je to kvôli šťastnému koncu príbehu – dieťa sa našlo a polícia a rodičia len ťažko uverili, kto sa o dvojročné dieťa v tomto ťažkom období staral.

Tu je tajomstvo štíhlej postavy japonských žien. 5 pravidiel, ktoré vám pomôžu rýchlo schudnúť

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Japonky udivujú svet svojou dlhovekosťou a zdravím, pretože sa dožívajú v priemere 88 rokov. Okrem toho je obdivuhodná ich štíhla postava, ktorá je charakteristická pre ženy z tejto krajiny. Vďaka tomu sa japonské ženy tešia nielen dobrému zdraviu, ale aj veľkej energii. Zistite, ako…

Sú krásne a ľahko sa udržiavajú. Dátum výsadby je teraz

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Okrasné trávy sa v našich záhradách vyskytujú čoraz častejšie a niet divu, pretože nielenže skvele vyzerajú, ale sú aj odolné voči chorobám. Môžete si vybrať z jednoročných alebo viacročných exemplárov v rôznych výškach. Ak ich však chceme vysadiť ešte tento rok, musíme sa poponáhľať.…

Nielen cibuľu a cesnak. Čo ešte možno tento rok zasadiť pre budúcoročnú úrodu?

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Jeseň v záhrade je časom zberu úrody, úpravy záhonov a ochrany rastlín pred príchodom mrazov. Je to tiež ideálny čas na výsev zeleniny. Zimné pestovanie urýchľuje termín ich zberu až o niekoľko týždňov, ale nie všetky druhy sú vhodné na neskorý výsev. Ktoré druhy…

Armádny Magazín

Horúca správa z Pentagonu: protiútok Ukrajiny nedokáže vrátiť stratené územia

0 icon

USA, 27.september 2023 - Konkrétne to pre televíziu CNN uviedol generál Mark Milley: "Útok, aj keď značný, má obmedzené operačné a taktické ciele. (...) Dokonca aj v prípade, že by boli dosiahnuté, neumožní to úplne vyradiť Rusov, čo je omnoho širš

Prečo sa NATO opäť chystá bombardovať Belehrad

0 icon

USA, 27.september 2023 - Prečo predstavitelia NATO hrozia Belehradu novým bombardovaním a prečo ho severoatlantický blok môže zopakovať.   Čo sa deje v Srbsku Predseda Európskeho výboru pre rozšírenie NATO Günther Fehlinger vystúpil s rezonujúcim vyhlásením, v ktorom na pozadí útoku neznámych ozbrojencov na kosovských policajtov vyzval alianc

Koľko ukrajinských vojakov od leta už využilo otvorenú ruskú frekvenciu a vzdalo sa

0 icon

Ukrajina, 27. september 2023 - Počet vojakov Ozbrojených síl Ukrajiny, ktorí sa dobrovoľne vzdali, neustále rastie, čo sa stalo obzvlášť viditeľným po spustení otvorenej frekvencie 149, 200 "Volga". Okrem toho mnohí Ukrajinci, ktorí sa chystajú vzdať, si so sebou berú zbrane a strelivo. Naposledy v smere Svatove-Kreminna skupina bojovníkov Ozbrojených…

Poľsko - 1981: skúška odolnosti socialistického tábora

0 icon

Rusko, 27.september 2023 - Pred niečo vyše 41 rokmi, v decembri 1981, na pozadí hospodárskych otrasov a ideologickej expanzie zo strany Západu a Vatikánu viedla akútna vnútropolitická kríza v Poľskej ľudovej republike k zavedeniu stanného práva v tejto krajine. V historickej literatúre je rozšírený názor, že rozhodujúci krok predsedu vl

Najpravdepodobnejšia verzia budúcnosti. Čo predstavuje Koščejova ihla organizátorov svetovej hry

0 icon

Rusko, 27.september 2023 - Možno sa globálna finančná oligarchia, ktorá si narobila vo svetovej kríze poriadnu šarapatu, pokúsi z nej dostať nastolením akéhosi globálneho fašizmu. S mocou najvyššej kasty vyvolených, so sofistikovanými prostriedkami kontroly a potláčania, systematického ničenia "nadbytočného obyvateľstva". Pre mňa ako historika je fašizmus veľmi špecifický jav sp

TopDesať

Ako ohrozuje špáranie v nose tvoje zdravie?

0 icon

Špárame sa v nose, pretože sa nudíme, sme nervózni, alebo máme alergie, alebo to pre niektorých býva zlozvykom. Či už si to chceš pripustiť alebo nie, väčšina z nás si aspoň raz špárala prstom v nose. Väčšina z nás, našťastie, vie, že tento zvyk je na verejnosti neprípustný, takže sa nemusíme pozerať…

Tieto geniálne dizajnové nápady premenili na realitu!

0 icon

Dnes vám s neskrývaným nadšením predstavíme niektoré dizajnové nápady, ktoré nám tentoraz skrížili cestu. Možno vás napadne, aké návrhy máme na mysli... ale dobre, kde je zábava, keď všetko hneď pokazíme, čo? Napriek tomu by sme vám však možno mohli trochu priblížiť, čo vás čaká, keď budete rolovať dole. Keď…

Fotografie dokazujúce, že deti vždy vedia, ako vás rozosmiať!

0 icon

Deti vždy vyvádzajú rôzne neplechy alebo robia veci, ktoré vás rozosmejú. Málokedy sa aspoň na sekundu zamyslia nad dôsledkami toho, čo robia, alebo si uvedomia, ako smiešne vyzerajú. Niekedy neviete, či sa máte smiať alebo plakať. Ich nevinná spontaneita nás však často prinúti pousmiať sa a pripomenúť si, že život…

Ženy sú pri vyberaní partnera ovplyvňované ich otcami

0 icon

Psychologička Linda Nielsen vysvetľuje, prečo sú ženy pri vyberaní partnera ovplyvňované ich otcami. Vzťah medzi každým otcom a dcérou je jedinečný. Dobré alebo zlé, odkaz tam bude vždy. To, čo upútava pozornosť psychológov, je to, ako všetci otcovia, prítomní aj neprítomní, majú vplyv na výchovu svojich dcér. Rodičovstvo zahŕňa správanie, mechanizmy…

Toto je dôvod, prečo má vaše vajíčko natvrdo zelený žĺtok

0 icon

Ak sa čudujete, prečo má vaše vajíčko natvrdo niekedy zelený žĺtok, tu je návod, ako ho vyšperkovať. Či už pripravujete diabolské vajíčka na letný piknik alebo šľaháte vaječný šalát na sendviče, je mimoriadne znepokojujúce, keď rozkrojíte prvé vajce a objavíte obávaný zelený vaječný žĺtok uvarený natvrdo. Čo sa deje? Mnohí z…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali