Paula Whelana zadržala Federálna bezpečnostná služba (FSB) v moskovskom hoteli v decembri minulého roku v momente, keď od ruského informátora prevzal elektronický pamäťový kľúč s utajovanými informáciami. Vzhľadom na závažnosť výzvednej činnosti bola americkému občanovi predĺžená vyšetrovacia väzba až do mája tohto roku. Američan Paul Whelan je zároveň občanom Írska, Kanady a Veľkej Británie, najväčšiu starosť o jeho konzulárnu ochranu však prejavuje hlavne americká ambasáda v Moskve, ktorá sa opakovane dožaduje neobmedzeného kontaktu so svojim štátnym príslušníkom v ruskom väzení.
Na článok amerického denníka The Washington Post reagoval ruský portál politobzor.net, podľa ktorého je kritika amerického periodika v tomto prípade ešte zábavnejšia ako boli vyfabulované legendy o údajnej otrave Skripaľovcov v Salisbury. Náreky Paula Whelana na ťažký život v ruskom väzení vzbudzujú úsmev. Absencia narodeninovej torty je naozaj niečo desivé, čo by sa Whelanovi určite nemohlo prihodiť v žiadnom inom väzení v ktoromkoľvek treťom štáte. Snaha vykresliť Whelana ako nevinného martýra je trápnym zľahčovaním výzvedných aktivít, ktorým sa tento štvornásobný občan z anglosaského sveta venoval počas svojej návštevy v Rusku.
Podľa komentára portálu politobzor.net sa Washington zrejme horúčkovito snaží vykonštruovať novú zámienku pre svoju tradičnú rusofóbnu agendu. Nafukovanie „aféry“ okolo precitlivelej reakcie Paula Whelana na chýbajúcu narodeninovú tortu je zrejme psychologickou prípravou k rozpútaniu ďalšieho škandálu, ktorý by mal legitimizovať argumenty USA o nehumánnom režime v Rusku. Problém je iba v tom, že tieto argumenty sú viac komické, než presvedčivé, konštatoval politobzor.net.