Americký Ír rozpráva ukrajinské fantázie v Škótsku

Bratislava 12. septembra 2023 (HSP/Sonar/Foto:Pixabay)

 

Európsky rasizmus a revanšizmus je živý a toxický ako vždy. Najnovšie sa táto toxicita prejavuje v magazíne Atlantic, ktorý uverejnil článok Phillipsa Paysona O’Briena s chytľavým názvom The U.S. and Europe Are Splitting Over Ukraine (USA a Európa sa rozchádzajú kvôli Ukrajine). Aha, rozvod je na obzore? Modlím sa, aby mal O’Brien v tomto bode pravdu, píše Larry Johnson

Ilustračné foto

O’Brien, etnický Ír narodený v Bostone, ale pôsobiaci v Škótsku ako profesor na univerzite v St. Andrews, svojím článkom dosiahol úžasný výkon, keď prišiel so správnym záverom, pričom sa ohromujúco mýli v základných predikátoch.

Začína chválou NATO ako najúspešnejšej vojenskej aliancie VŠETKÝCH čias bez toho, aby priznal, že zmyslom existencie NATO bola existencia Sovietskeho zväzu. Keď sa Sovietsky zväz rozpadol ako kvapka ortuti zasiahnutá kladivom, NATO malo krízu stredného veku – s kým, do čerta, budeme teraz bojovať? Zakrátko si NATO vybralo Srbsko ako vhodný cieľ a potom začalo verbovať nových členov do tohto naozaj skvelého vojenského klubu. Potom prišlo 11. septembra a členovia NATO boli vtiahnutí do boja proti Iračanom a Afgancom. Skutočnosť, že bezpečnosť Európy nezávisela od toho, čo sa stalo v Iraku a Afganistane, sa ignoruje. Napínanie svalov a bombardovanie hnedých ľudí sa stalo pre NATO samozrejmosťou.

Takže hádajte, koho O’Brien obviňuje z možného rozpadu NATO? Ak ste uhádli, že Donald Trump, urobte si víťazné kolo. O’Brien píše:

Keď dominantná frakcia v jednej z dvoch hlavných amerických politických strán nevidí zmysel v pomoci demokraticky zmýšľajúcej krajine v boji proti ruským útočníkom, naznačuje to, že stred politického spektra sa posunul spôsobom, ktorý z USA urobí menej spoľahlivého spojenca Európy.

To je bohaté. Tu sa chlapík, ktorého írski predkovia utiekli do Ameriky za lepšími životnými príležitosťami, sťažuje na to, že USA nie sú spoľahlivým spojencom, pretože je možné, že väčšina amerického obyvateľstva nedá ani dva razy na to, aby išla do Európy bojovať v zbytočnej vojne. Táto sťažnosť by mohla mať určitý zmysel, keby Európa viedla snahu o vyvolanie vojny s Ruskom a bola odhodlaná minúť desiatky miliárd amerických dolárov na financovanie úplatkárstva a korupcie na Ukrajine, ale to sa nedeje. Európa je voľným hráčom NATO a z vojenského hľadiska je bezvýznamná. Pravda bolí, ale Spojené kráľovstvo sotva dokáže postaviť 75-tisícovú armádu. Nemecko a Francúzsko na tom nie sú oveľa lepšie. Nedostatok vojenskej sily tradičných európskych lídrov je dôvodom, prečo sa NATO snaží získať do rozširujúceho sa NATO každého Javiera, Svena a Erdogana – potrebujú telá.

Namiesto serióznej diskusie sa O’Brien rozhodol pre nadávky – Tuckera Carlsona označil za demagóga za správne tvrdenie, že časť nenávisti voči Rusku je založená na nevraživosti voči východnému pravoslávnemu kresťanstvu. O’Brien trvá na svojom:

Takéto tvrdenia sú smiešne aj preto, že Rusko je jednou z najmenej náboženských spoločností na svete.

Overme si teda fakty o tomto nezmyselnom tvrdení. Podľa PEW Research Service:

Za posledné dve desaťročia, od rozpadu Sovietskeho zväzu, došlo v Rusku k nárastu príslušnosti k pravoslávnemu kresťanstvu.1 Podľa novej analýzy troch vĺn údajov (1991, 1998 a 2008) z Medzinárodného programu sociálneho prieskumu (ISSP), na ktorom spolupracujú sociológovia z približne 50 krajín, sa v rokoch 1991 až 2008 podiel dospelých Rusov hlásiacich sa k pravoslávnemu kresťanstvu zvýšil z 31 % na 72 %.

Novší prieskum agentúry Interfax potvrdzuje zistenia PEW:

Väčšina Rusov (68 %) sa považuje za pravoslávnych kresťanov, pričom podiel takýchto Rusov vo vekovej skupine 45-59 rokov dosahuje 76 %, vyplýva z prieskumu Ruského centra pre výskum verejnej mienky (VCIOM), ktorý v stredu získala agentúra Interfax.

Z prieskumu vyplýva, že 74 % ruských žien a 60 % ruských mužov sa považuje za pravoslávnych kresťanov.

Možno si O’Brien pomýlil Škótsko – svoje súčasné bydlisko – s Ruskom:

Len každý tretí Škót sa v súčasnosti hlási ku kresťanstvu – o milión menej ako pred 11 rokmi.

Prieskum, ktorý uskutočnila spoločnosť YouGov pre Škótsku humanistickú spoločnosť, hovorí, že tí, ktorí sa označujú za kresťanov, nezdieľajú kľúčové kresťanské presvedčenia, pričom približne tretina kresťanov (36 %) tvrdí, že “verí učeniu kresťanstva” .

Podobne klesajúci počet kresťanov nájdete aj vo Francúzsku a Nemecku. Tu je nedávna aktualizácia o Nemecku:

Napriek histórii a finančným prostriedkom navštevuje kostol menej ako 10 % katolíkov a len 3 % protestantov. V roku 2019 sa viac ako pol milióna protestantov a katolíkov oficiálne dištancovalo od svojej cirkvi.

Je to ešte horšie. Približne polovica protestantov a katolíkov už neverí vo vzkriesenie. Len 40 % katolíkov a 32 % protestantov verí v život po smrti. Ateisti tvoria 24 % protestantov a 11 % katolíkov.

Môžeme sa všetci zhodnúť na tom, že v tomto bode pán O’Brien nevykonal ani zbežné vyhľadávanie na Googli, aby sa pokúsil potvrdiť svoje nepravdivé tvrdenie?

Ku cti pána O’Briena slúži, že si zaslúži bod za “analýzu bez hovna”, keď napísal:

Skutočnosť je taká, že Európa v otázkach bezpečnosti už mnoho rokov do značnej miery zaostáva za USA. To prinieslo USA skutočné výhody, pretože sa upevnilo americké vedúce postavenie v najdôležitejšom strategickom zoskupení na svete a zároveň umožnilo európskym štátom vynakladať na obranu oveľa menej prostriedkov, ako by inak museli. Tento rozdiel tiež znamená, že Európa sama o sebe nemá taký široký a hlboký vojenský potenciál ako USA.

Ďakujem vám, kapitán Obvious. Napriek tejto jasnej myšlienke O’Brien stále žije v ilúzii, že Európa je životaschopná priemyselná veľmoc a mohla by začať vyrábať tanky, bojové lietadlá a delostrelecké granáty, ak by Amerika ochabla:

Ak Spojené štáty o rok a pol jednoducho opustia Ukrajinu, Európa v žiadnom prípade nemôže nahradiť stratu pomoci. Európske vlády by však museli vymyslieť spôsob, ako toto stiahnutie zmierniť. To by si vyžadovalo takt a zručnosť – a prípravy by sa museli začať čoskoro. Európski vojenskí predstavitelia sa musia v tichosti opýtať svojich ukrajinských partnerov, čo by títo potrebovali a čo by im mohli dodať, ak by americká pomoc zanikla, a potom začať vymýšľať, ako zvýšiť výrobu.

Nie. To sa nestane. Továrne a oceliarne, ktoré mala Británia počas druhej svetovej vojny, odišli cestou vtáka Dodo – sú mŕtve. A Nemecko, kedysi mocný priemyselný gigant v Európe, zatvára závody a posiela pracovné miesta do zahraničia.

O’Brien uzatvára svoj článok ďalším magickým myslením:

Zvolenie pronatovského a proukrajinského prezidenta USA v roku 2024 by malo stačiť na to, aby Ukrajina dosiahla vojenské víťazstvo a mierovú dohodu (ktorá by zahŕňala prijatie Ukrajiny do NATO), čo by viedlo k bezpečnosti na kontinente. Táto možnosť však nezbavuje európskych lídrov povinnosti plánovať alternatívnu realitu, v ktorej americká administratíva zruší NATO a bude sa snažiť o zblíženie s Putinom napriek genocídnym zločinom Ruska voči európskemu štátu.

Než sa O’Brienova slnečná vízia budúcnosti stane minulosťou, narastú prasatám krídla a budú lietať nadzvukovou rýchlosťou – schopnosť Ukrajiny dosiahnuť vojenské víťazstvo vykrváca pred ruskými obrannými valmi na juhu Ukrajiny a jej schopnosť udržať vojenské operácie aj s podporou Západu sa vytráca.

Článok profesora O’Briena je podľa môjho názoru len ďalším dôkazom toho, že takzvaní myslitelia na Západe začínajú panikáriť, keď si uvedomujú, že plán NATO využiť Ukrajinu na porážku Ruska je fiasko. O’Brien a jemu podobní naďalej nie sú schopní vidieť jediné reálne východisko – uznať, že Rusko nikdy neprijme Ukrajinu za člena NATO a ak bude musieť, bude pracovať na rozpade NATO zvnútra, aby si zabezpečilo svoje hranice.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:16

Spojené štáty rázne odsudzujú koordinované násilné útoky proti kosovskej polícii neďaleko pravoslávneho kláštora v obci Banjska, pri ktorých v nedeľu zomreli najmenej štyri osoby.

19:32

Ceny ropy boli v pondelok podvečer relatívne stabilné po tom, ako Rusko zmiernilo zákaz vývozu pohonných látok. Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v novembri sa v pondelok o 18.26 h SELČ predával po 89,92 USD (84,57 eura). To bolo o 11 centov alebo 0,12 % menej ako v predchádzajúci týždeň na konci obchodovania. Cena novembrového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent sa naopak mierne zvýšila, a to o 7 centov alebo 0,8 % na 93,34 USD za barel.

19:25

Ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že v pondelok si predvolalo bulharského veľvyslanca Atanasa Krastina, aby mu vyjadrilo svoj nesúhlas s minulotýždňovým rozhodnutím Bulharska vyhostiť ruského kňaza.

19:17

Na obmedzenie cesnakového zápachu z úst pomáha zjesť niekoľko lyžičiek jogurtu krátko po konzumácii cesnakového jedla. Ukázal to vedecký výskum, podľa ktorého tuk a bielkoviny v jogurte dobre viažu aromatické zložky cesnaku na báze síry.

19:15

Vojenská spolupráca medzi Severnou Kóreou a Ruskom oslabuje mier vo svete, vyhlásil v pondelok americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Zároveň potvrdil záväzok USA brániť Južnú Kóreu.

19:07

Úrokové sadzby Európskej centrálnej banky (ECB) zostanú vysoké “tak dlho, ako to bude potrebné” na zníženie inflácie v eurozóne na 2 %. Uviedla to v pondelok prezidentka ECB Christine Lagardová.

19:07

Španielska polícia zatkla v španielskej provincii Málaga na juhozápade krajiny 34-ročného kňaza podozrivého zo sexuálnych útokov na viacero žien.

19:04

Spojené štáty poskytnú Poľsku pôžičku vo výške 2 miliárd USD na modernizáciu obrany, uviedlo ministerstvo zahraničných vecí.

Agentúra uviedla, že Poľsko je “verným spojencom Spojených štátov” a jeho bezpečnosť je “životne dôležitá pre kolektívnu obranu východného krídla NATO”.

18:51

Súd ponechal Igora Kolomojského vo vyšetrovacej väzbe a zamietol žiadosti celej skupiny novinárov, poslancov a aktivistov, ktorí žiadali o jeho prepustenie na kauciu.

Igor Kolomojskij
Na snímke Igor Kolomojskij

18:17

Washington prehodnotí svoje ďalšie kroky v Nigeri po nedávnom vojenskom prevrate. V pondelok to vyhlásil minister obrany Lloyd Austin v reakcii na stiahnutie francúzskych jednotiek a francúzskeho veľvyslanca z krajiny.

18:17

Niekoľko príslušníkov ruského leteckého pluku a bezpečnostnej služby zahynulo pri skúmaní ukrajinského útočného dronu v ruskej Kurskej oblasti. V pondelok o tom informoval portál britskej televízie Sky News.

18:06

Spojené štáty oficiálne uznali nezávislosť dvoch tichomorských ostrovných štátov – Cookovych ostrovov a Niue. Oznámil to v pondelok americký prezident Joe Biden na stretnutí s lídrami Fóra tichomorských ostrovných štátov v Bielom dome.

18:03

Neexistujú žiadne naliehavé okolnosti, ktoré by teraz nútili Maďarsko ratifikovať vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie. Vyhlásil to v pondelok v parlamente predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke jazierko v Parku zvierat v Stropkove

Autor: TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Vyhadzujete aksamietnice po odkvitnutí? Podľa záhradníkov je to chyba. Stále budú užitočné

0 icon

25.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - V slovenských záhradách sú aksamietnice veľmi obľúbené kvety. Sú to však jednoročné rastliny a po odkvitnutí ich často vyhadzujeme do koša. To je chyba. Poradíme vám, ako ich môžete opätovne použiť.

Tento recept na hrnčekový koláč s hruškami v našej rodine koluje už roky. Vždy vyjde a príprava trvá 10 minút

0 icon

25.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Tento koláč jem už veľa rokov a nikdy som si nemyslela, že je taký jednoduchý na prípravu. Moja teta mi o ňom povedala a prezradila recept, ktorý vždy vyjde. Tento zákusok má však jedno pravidlo, ktoré je kľúčové. Ak ho nedodržíte, očakávajte kulinársku katastrofu.

Zníži úroveň únavy a vnímaného stresu. Takto dlho by mal trvať ideálny spánok

0 icon

25.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Zlepšuje našu náladu a koncentráciu, znižuje mieru vnímaného stresu a rýchlo regeneruje naše telo. Krátke zdriemnutie počas dňa pôsobí ako dávka kofeínu, ale prináša nám viac výhod ako pitie kávy. Tu je uvedené, ako dlho by mal trvať ideálny spánok.

Táto jesenná farba je hitom medzi 50-ničkami. Žiarivosť vlasov zaručená

0 icon

25.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Jeseň je ideálnym obdobím na zmenu účesu či menšiu úpravu, aby ste osviežili svoj vzhľad a prispôsobili sa nadchádzajúcemu ročnému obdobiu. Z tohto dôvodu by ste mali zvážiť túto módnu farbu vlasov!

Krásna a originálna okrasná rastlina do záhrady a domácnosti. Ako pestovať plamenník?

0 icon

255.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Plamenník (celosia) je krásna okrasná rastlina, ktorá je ideálna do záhrad, na balkóny aj do domácností. Táto nezvyčajná rastlina pochádza z tropických oblastí, kde sa považuje za burinu. Na Slovensku je však cenená pre svoj nezvyčajný vzhľad a dlhé obdobie kvitnutia, vďaka ktorému je…

Armádny Magazín

Video: Šéfovia bezpečnostných zložiek Stredoafrickej republiky si uctili pamiatku Prigožina a Utkina

0 icon

SAR, 25.september 2023 - Včera sa v Bangui pri pamätníku ruských inštruktorov zišli zástupcovia všetkých bezpečnostných zložiek Stredoafrickej republiky. Uctili si pamiatku Jevgenija Prigožina, Dmitrija Utkina a ďalších p

"Rozširovač" Günther vyzýva: "Okamžite zbombardujte Belehrad!"

0 icon

Kosovo, 25. september 2023 - Šéf Európskeho výboru pre rozšírenie NATO Günther Fehlinger vyzval na bombardovanie Belehradu: "Vyzývam NATO, aby okamžite pripravilo zásah proti Srbsku s cieľom zastaviť eskaláciu situácie okolo Banska. Musíme konať rozhodne, aby sme ochránili mier na Balkáne. Okamžite zbombardujte Belehrad!" "Srbská vojna proti Kosovu sa začala…

Je na rade Gruzínsko? Čo sa stane so Zakaukazskom po páde Karabachu?

0 icon

USA, 25.september 2023 - História nezávislej Náhornej karabašskej republiky sa blíži ku koncu. Strany dosiahli dohodu o prímerí. Dňa 21. septembra sa uskutočnia rokovania medzi predstaviteľmi Karabachu a Azerbajdžanu, na ktorých sa zrejme bude rokovať o podmienkach pripojenia republiky k azerbajdžanskému štátu   Obranná armáda republiky bude odzbrojená a všetky…

Poľsko trestá Ukrajinu: prečo sa Amerika chveje?

0 icon

USA, 25.september 2023 - Diplomatická hádka medzi Kyjevom a Varšavou dosiahla novú úroveň v súvislosti so zákazom dovozu ukrajinského obilia z poľskej strany a následnou hrozbou poľského premiéra Mateusza Morawieckého, že zastaví dodávky zbraní pre Zelenského ako odvetu za sťažnosti Kyjeva vo WTO. Zasiahol nemecký minister obrany Boris Pistorius a poradca…

Expremiér Ukrajiny Azarov hovorí o úplnej strate útočného potenciálu ozbrojených síl Ukrajiny

0 icon

Ukrajina, 25. september 2023 - Ukrajinské vojská prechádzajú od skrachovanej protiofenzívy do obrany, čo je svedectvom úplnej straty útočného potenciálu, vyhlásil bývalý predseda vlády Ukrajiny Nikolaj Azarov.   "Skrachovaný protiútok citlivo udrel po Zelenskom. Lebo kyjevský režim až príliš nadhodnotil očakávania nielen vlastného národa, ale aj západných spojencov. D

TopDesať

Tieto fotografie vám ukážu, akú extrémnu silu môže mať hurikán

0 icon

Hurikán, nesmierne silný prírodný úkaz, ktorý nás fascinuje a straší zároveň. Jeho ničivá sila môže zmeniť krajiny, zanechať za sebou zdevastované oblasti a zasiahnuť do životov tisícov ľudí. V tomto článku sa pozrieme na hurikány očami fotografov, ktorým sa podarilo zachytiť ich extrémnu silu. Tieto fotografie nám odhalia, akú extrémnu silu dokáže…

Dizajn týchto produktov poriadne potrápi vašu myseľ

0 icon

Dizajn niektorých produktov zvykne poriadne zamestnať našu hlavu a náš zrak. Inak tomu nie je ani v tomto prípade. Dizajn vie byť občas poriadne prestrelený. Môžeme sa utešiť, že to dizajnéri mysleli v dobrom, no výsledok je mnohokrát otrasný. Ekologická papierová fľaša nemusí byť taká zelená, ako ste si mysleli. Kondicionér…

Architekti, ktorí diela dotiahli vďaka zručnostiam k dokonalosti

0 icon

Títo architekti sú naozaj majstrami svojho remesla! Videli sme mnoho príkladov nestabilných stavebných konštrukcií, ktoré vyzerajú, že budú každú chvíľu ohrozené. Vďaka tomu ešte viac oceňujeme talent, ktorý stojí za zložitými inžinierskymi výkonmi, v ktorých sa spája krása a funkčnosť. Inžinierske a architektonické zručnosti, ktoré sa podieľajú na tom, aby…

Zradné hádanky, ktoré otestujú vašu inteligenciu!

0 icon

Logické hádanky sú jedným z najúčinnejších spôsobov, ako rozvíjať svoje myslenie a inteligenciu. Nezvyčajné úlohy sú ako "mozgová gymnastika", ktorá je užitočná pre každého. Ponúkame vám, aby ste sa zúčastnili na tomto intelektuálnom minimaratóne, ktorý preverí vašu logiku a pozornosť. Zozbierali sme 6 hádaniek, kde každá jedna je ťažšia ako…

Turbulencie počas letov sa v súčasnosti vyskytujú častejšie

0 icon

Zapnite si bezpečnostné pásy – tu je dôvod, prečo pribúdajú vzduchové turbulencie. Lety sú čoraz hrboľatejšie a odborníci tvrdia, že vedia, čo je na vine.  Čaká nás hrboľatá jazda. Ak ste si v poslednej dobe všimli nárast turbulencií počas leteckej dopravy, nemýlite sa.

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali