Dnes je v obehu asi 16,8 milióna bitcoinov, čo za súčasných cien okolo 14 000 dolárov za bitcoin celkovo činí 240 miliárd dolárov v porovnaní s 16 miliardami na začiatku roka 2017, pripomína Sachs. “Je ťažké sa pozerať na ceny bitcoinu inak než ako na bublinu, ktorá nakoniec praskne,” zdôrazňuje ekonóm.
Podľa neho štrnásťnásobný rast hodnoty bitcoinu v minulom roku nie je nijako opodstatnený. Trhová hodnota kryptomeny je určená vierou ľudí v to, že bitcoin niečo stojí, poukazuje ekonóm.
Zástancovia bitcoinu tvrdia, že kryptomena je schopná prekonať dolár, pretože poskytuje anonymitu a ochranu pred chybnou monetárnou politikou, pretože vznik nových bitcoinov určuje algoritmus, a nie centrálne banky, píše Sachs.
Avšak stúpenci kryptomeny ignorujú to, že dolár a ďalšie národné meny predstavujú legálne platobný prostriedok, pomocou ktorého sa platia dane alebo dlhy. Ani jeden štát neumožňuje a asi nikdy nedovolí, aby niekto platil dane v bitcoinoch, lebo to podkope tzv. ražebné – výnosy z emisieí- a zníži kontrolu nad peňažným obehom. Nikto navyše nie je zaviazaný prijímať bitcoiny pri splácaní dlhov v národnej mene, zdôrazňuje ekonóm.
Anonymita bitcoinu je v praxi rovnako aj jeho slabosťou, domnieva sa Sachs. Štáty chcú kontrolovať finančné transakcie, čo je nutné pre boj s ekonomickou kriminalitou, daňovými neplatičmi a financovaním terorizmu, a o túto funkciu si dobrovoľne nenechajú pripraviť. Niektoré krajiny už prijali opatrenia zamerané na to, aby mohli regulovať obrat kryptomeny, čo pravdepodobne spôsobí pokles alebo dokonca prepad hodnoty bitcoinu, hoci nemožno presne predpovedať, kedy k tomu dôjde.
Teda príčina popularity tejto kryptomeny s najväčšou pravdepodobnosťou spočíva v túžbe ľudí rýchlo zbohatnúť, čo neraz viedlo k tragickým dôsledkom, uzatvára Sachs.