Podľa novinárov sú najmocnejšie krajiny sveta tie, ktoré dôsledne dominujú novinám, majú veľký vplyv na politickej scéne a hrajú kľúčovú úlohu pri utváraní globálnych ekonomických modelov. Ich zahraničná politika a vojenské rozpočty sú striktne sledované. Keď niečo sľúbia, aspoň niektorí v medzinárodnom spoločenstve dôverujú, že budú držať slovo.
Rebríček roku 2019 vytvorili spoločne so skupinou BAV Group, člen svetovej marketingovej komunikačnej spoločnosti VMLY & R a Whartonovho školou Pensylvánskej univerzity, je založený na prieskume, pri ktorom oslovili 20 000 ľudí zo štyroch regiónov, aby charakterizovali 80 krajín v súlade so špecifickými atribútmi.
Mocenský rebríček je založený na piatich atribútoch, ktoré súvisia so silou krajiny: líder, hospodársky vplyv, politicky vplyv, silné medzinárodné aliancie a silná armáda. Skóre Power subranking malo v celkovom hodnotení najlepších krajín 8 percent.
Tento rok sa nič v deviatich krajinách, ktoré boli nemocnejšie v minulom roku, nezmenilo.
Spojené štáty, ktoré sú vnímané ako najmocnejšia krajina, majú najväčšiu svetovú ekonomiku a najväčší vojenský rozpočet.
Rusko a Čína, ďalšie dve krajiny považované za najmocnejšie, patria medzi štyri krajiny, ktoré majú najväčší vojenský rozpočet. Po prvých troch sú Nemecko, Veľká Británia, Francúzsko a Japonsko – krajiny, ktoré majú veľké ekonomiky a poskytujú vysoké sumy medzinárodnej pomoci.
Izrael a Saudská Arábia, ktoré získali ôsme a deviate miesto, vynakladajú vyššie percento svojho HDP na vojenské výdavky ako USA. Južná Kórea sa posunula o jedno miesto.
Medzi krajinami s najmenším vplyvom na svete sú Slovensko, Slovinsko, Estónsko, Lotyšsko a Litva. Slovensko sa umiestnilo na 77. mieste. Tento rok sa Česká republika posunula o jedno miesto a zaberá 68. miesto.