Na základe prieskumu, ktorého sa v novembri a decembri 2018 zúčastnilo okolo 5000 účastníkov, musel spolok Atlantik-Brücke na svojom portáli konštatovať slabnúcu dôveru v transatlantickú spoluprácu a zároveň nízku dôveru v pozitívny vplyv nemeckej zahraničnej politiky.
Viac ako štyri pätiny respondentov (84,6%) považujú nemecko-americký vzťah za negatívny alebo veľmi negatívny.
Len 10,4% ho považuje za veľmi pozitívny alebo skôr pozitívny. Väčšina (57,6%) sa tiež vyslovila za silnejšie dištancovanie sa Nemecka voči USA, len 13,1% si želá bližší prístup a 26% chce zachovať aktuálny kurz.
Takmer polovica respondentov (42,3%) považuje Čínu za lepšieho partnera pre Nemecko ako USA. Len 23,1% verí, že USA sú spoľahlivejším partnerom ako Čína.
Podľa výsledkov za ponechanie ruských sankcií v súčasnej polohe, ak nebadať posun v ukrajinskom konflikte, sa vyslovilo 28,5%, za sprísnenie 27,1%, no za ich uvoľnenie až 39,9%.
Za jasné zotrvanie iránskeho jadrového programu sa vyslovilo 56,8%, navyše za “skôr áno” ďalších 20,4%.
Pri označení aktuálne najnebezpečnejšieho globálneho problému je len pre 1,9% respondentov rozšírenie ruskej zóny vplyvu.
Rastúci vplyv Číny je považovaný za najväčšiu hrozbu len pre 2,2%. Oveľa väčšou sa zdá byť politická nestabilita a rozdelenie EÚ (15,6%), rastúca migrácia (18,6%) a asi pre jednu tretinu (31,1%) predovšetkým prúdy pravicového populizmu a protekcionizmu.
Nemecká zahraničná politika podľa takmer polovice respondentov (44,8%) nemení svetovú situáciu ani k lepšiemu a ani k horšiemu, iba 18,6% vidí pozitívny vplyv a 34% negatívny.
Predseda spolku a vedúci pracovnej skupiny pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku, profesor Dr. Burkhard Schwenker, k tomuto preňho nepotešujúcemu výsledku vraví: “Vzhľadom k veľkej strate dôvery voči USA, musíme sa viac ako inokedy zasadiť za rozhovory s Amerikou a o Amerika, na jednej aj druhej strane Atlantiku, a to na všetkých úrovniach. Kvôli tomuto sa spolok Atlantik-Brücke venuje posilňovaniu vzájomnej výmeny, ako platformy pre transatlantický dialóg, a to nielen vo Washingtone a v Berlíne, ale aj mimo metropol a v rámci všetkých generácií a sektorových hraníc.”
Pridáva sa aj výkonný riaditeľ spolku Dr. David Deissner: “Existujúca disonancia a nálada v Nemecku ukazujú, že spoločné hodnoty a záujmy medzi transatlantickými partnermi sa musia prerokovať otvorene znova a znova bez obáv z diskusie.”
RT dodáva, že predchádzajúce prieskumy uskutočnené v lete roku 2018 tiež ukázali, že Nemci veria, že činy amerického prezidenta Donalda Trumpa vystavili svetu väčšiemu riziku ako ruský vodca Vladimír Putin.