Tereza Spencerová píše, že prezident USA Donald Trump mal minulý rok, v čase okolo júlového summitu NATO, sto chutí vyviesť USA z aliancie, ako to uvádza aj denník The New York Times, a to by sa podľa nej v zásade rovnalo zániku NATO, pretože bez Ameriky neprežije.
“Trump vraj so svojimi spolupracovníkmi opakovane hovoril o tom, že v aliancii nevidí zmysel, okrem toho, že len odsáva americké peniaze,” konštatuje česká novinárka Spencerová. “Jeho okolia sa vraj bálo, že by to mohol myslieť vážne…” Dodala.
Pripomína, že Trump už vyviedol USA z parížskej dohody o klíme, z UNESCO, z obchodných dohôd s Kanadou a Mexikom, ruší obchodné dohody s EÚ i Čínou, raketové dohody s Ruskom atď.
Spomínané popredné americké noviny v tejto súvislosti doslova napísali: “Je len naozaj niekoľko vecí, ktoré chce prezident Vladimir V. Putin viac než oslabenie NATO – vojenskej aliancie medzi Spojenými štátmi, Európou a Kanadou, ktorá 70 rokov odrádza sovietsku a ruskú agresiu.”
“Rozhodnutie odstúpiť z aliancie založenej v roku 1949, by bolo jednou z najhorších vecí, ktorú by mohol prezident urobiť pre americké záujmy,” povedala pre New York Times bývalá ministerka obrany z čias Obamovej vlády Michèle A. Flournoyová.
“Poradca pre národnú bezpečnosť Bolton a dnes už bývalý šéf Pentagónu ho donútili, aby zostal, pretože by USA touto “geopolitickou chybou epických rozmerov” stratili vplyv v Európe a posilnili pozíciu Ruska, čiže splnili tie “najodvážnejšie Putinove sny”…”
Spencerová dodáva, že USA sú stále v NATO… “Zatiaľ? Väčšina členských štátov totiž ďalej neplní Trumpovu požiadavku navyšovať výdavky na zbrojenie.” Napísala novinárka v komentári na serveri Prima.