Washington 7. februára 2023 (HSP/responsiblestatecraft/Foto:TASR/AP-Alex Brandon)
Nový prieskum tiež ukázal zvýšenú podporu oficiálneho ukončenia kórejskej vojny
Podľa prieskumu, ktorý v piatok zverejnila agentúra Harris Poll, veľká väčšina Američanov podporuje rozhovory zamerané na zníženie napätia so Severnou Kóreou a Čínou. Výsledky sú v rozpore s názorom vo Washingtone, kde sa politické elity naďalej dohadujú, ako reagovať na incident, pri ktorom v uplynulých dňoch preletel nad USA zrejme čínsky sledovací balón.
Dve tretiny respondentov súhlasili s tým, že USA by mali “čo najviac viesť dialóg s cieľom znížiť napätie” s Čínou, zatiaľ čo 20 % respondentov uviedlo, že Washington by “nemal obnoviť oficiálny dialóg a namiesto toho vynaložiť viac peňazí na budovanie vojenských kapacít”. Podpora rozhovorov zameraných na deeskaláciu vzrástla od roku 2021, keď Harris naposledy položil túto otázku, o päť percentuálnych bodov.
Medzitým 68 percent opýtaných Američanov povedalo spoločnosti Harris, že prezident Joe Biden by mal ponúknuť priame rozhovory so severokórejským vodcom Kim Čong-unom, a 58 percent uviedlo, že Spojené štáty by mali ponúknuť diplomatické alebo ekonomické stimuly “výmenou za kroky smerom k denuklearizácii”.
Vo Washingtone sa optimistické názory na geopolitický vzostup Číny v posledných rokoch oslabili, čoho dôkazom je prebiehajúca kontroverzia okolo zrejme čínskeho sledovacieho balóna. Hoci niektorí experti (vrátane predstaviteľov Pentagónu) rýchlo zdôraznili, že čínsky balón nepredstavoval žiadnu hrozbu, incident vyvolal rozruch medzi mnohými zahraničnopolitickými elitami, čo nepochybne prispelo k rozhodnutiu ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena odložiť plánovanú cestu do Pekingu počas uplynulého víkendu.
Pokiaľ ide o Severnú Kóreu, Biden sa bránil myšlienke zmeniť politiku USA voči tomuto izolovanému štátu a namiesto toho sa rozhodol ponechať v platnosti prísne sankcie a zároveň rozšíriť vojenskú spoluprácu s Južnou Kóreou. Zvýšené napätie vo vzťahoch s Ruskom a Čínou do veľkej miery odsunulo otázky súvisiace so Severnou Kóreou na okraj politických rozhovorov.
Spoločnosť Harris uskutočnila online prieskum od 17. do 19. januára v mene American Friends Service Committee, významnej kvakerskej protivojnovej organizácie. Výsledky sú vážené, aby boli reprezentatívne, a vychádzajú zo vzorky 2063 dospelých Američanov.
Prieskumníci tiež zistili zvýšenú podporu (59 percent) pre zriadenie diplomatickej prítomnosti v Severnej Kórei od roku 2021, keď túto myšlienku schvaľovala tesná väčšina respondentov (52 percent).
Pozoruhodné je, že Američania sa zrejme zahriali pri myšlienke, že USA by mali formálne ukončiť kórejskú vojnu snahou o uzavretie úplnej mierovej dohody, ktorá by nahradila dohodu o prímerí, ktorá zväčša platí od roku 1953. Takúto politiku podporila o niečo viac ako polovica (52 %) respondentov, čo je oproti roku 2021 skok o 11 percentuálnych bodov.