NAŽIVO

V Etiópii v nedeľu prvýkrát za tisícročia vybuchla 521 metrov vysoká sopka Hajli Gubbi, ktorá je najjužnejším vulkánom pohoria Erta Ale. Na zverejnených satelitných snímkach je vidno obrovský oblak popola vysoký 8,5 kilometra, ktorý sa tiahne ďaleko za hranice regiónu Afar, informovala v pondelok agentúra DPA.

Sopka Gubbi-jd2024112505
Na snímke ľudia sledujú oblak popola z erupcie dlho neaktívnej sopky Hayli Gubbi v etiópskej oblasti Afar / Foto: SITA/AP-Komunikačná kancelária vlády Afar prostredníctvom AP
07:10

Iránske revolučné gardy v pondelok žiadali pomstu za zabitie náčelníka generálneho štábu proiránskeho šiitského hnutia Hizballáh Hajsama Alího Tabatabáího, ktorý zahynul v nedeľu pri izraelskom leteckom útoku na južné predmestie libanonskej metropoly Bejrút. Na jeho pohrebe sa zúčastnili v pondelok stovky ľudí. Informáciu priniesla agentúra AFP.

07:01

Americký prezident Donald Trump podpísal v pondelok výkonné nariadenie, ktorým sa začína proces označenia istých pobočiek islamistického politického hnutia Moslimské bratstvo za zahraničnú teroristickú organizáciu. Informovala o tom správa agentúry AFP.

Dekrét spomína konkrétne pobočky v Libanone, Egypte a Jordánsku.

06:59

Japonská premiérka Sanae Takaičiová s americkým prezidentom Donaldom Trumpov telefonicky diskutovali o vzťahoch s Čínou. Išlo prvé rokovania lídrov, odkedy Takaičiová vyvolala diplomatický spor s Pekingom pre svoje vyjadrenia o Taiwane. Informovala o tom správa agentúry Reuters.

Takaičiová-jd2025112105
Na snímke japonská premiérka Sanae Takaičiová / Foto: TASR/AP-Eugene Hoshiko
06:55

V Madride sa začal proces s katalánskym politikom Jordim Pujolom, ktorý je obvinený z korupcie. Proces sa sústreďuje na pôvod majetku Jordiho Pujola.

Včera 20:15

Sudánske polovojenské Sily rýchlej podpory vyhlásili jednostranné trojmesačné prímerie. Urobili tak po tom, čo šéf sudánskej armády Abdal Fattáh Burhán v nedeľu odmietol americký návrh na humanitárne prímerie v občianskej vojne s RSF.

Včera 20:08

Server 24.hu uviedol, že chorvátska prokuratúra zverejnila výsledky vyšetrovania nehody maďarského vojenského vrtuľníka z 21. júna 2023, pri ktorej zahynuli traja príslušníci maďarských ozbrojených síl.

Včera 20:05

Cena ropnej zmesi Brent s dodávkou v januári dosiahla do 19.15 h SEČ 63,12 USD za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená rast o 56 centov (0,90 %). Cena ropy WTI, rovnako s januárovým kontraktom, dosiahla 58,60 USD/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje rast o 54 centov (0,90 %).

Včera 20:03

V Istanbule bude v budúcnosti kŕmenie pouličných psov zakázané a psy budú mať zakázaný vstup do verejných priestorov v tejto tureckej metropole, rozhodli o tom v pondelok orgány v provincii Istanbul.

Včera 19:30

Trump v apríli navštívi Čínu, čo oznámil na svojej sociálnej sieti.

„Práve som mal veľmi dobrý telefonický rozhovor s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Diskutovali sme o mnohých témach, vrátane Ukrajiny/Ruska, fentanylu, sóje a iných poľnohospodárskych produktoch. Dosiahli sme dobrú a veľmi dôležitú dohodu pre našich skvelých farmárov – a situácia sa bude len zlepšovať… Teraz sa môžeme sústrediť na celkový obraz. V tejto súvislosti ma prezident Si pozval na návštevu Pekingu v apríli, s čím som súhlasil, a ja som ho pozval na recipročnú štátnu návštevu USA neskôr v tomto roku. Dohodli sme sa, že je dôležité udržiavať častý kontakt, na čo sa veľmi teším,“ uviedol Trump.

Včera 19:10

Izraelská mimovládna organizácia na ochranu kultúrneho dedičstva Emek Šaveh odsúdila zámer izraelských úradov, ktoré chcú v blízkosti archeologickej lokality Sebastia na okupovanom Západnom brehu Jordánu vyvlastniť súkromné palestínske pozemky.

Včera 19:04

Humanitárna nadácia pre Gazu oficiálne ukončila svoje operácie v Pásme Gazy po tom, čo minulý mesiac po začiatku prímeria pozastavila svoju činnosť.

Včera 18:40

Trump telefonoval s Si Ťin-pchingom a diskutovali okrem iného aj o ukončení vojny na Ukrajine.

Čína po rozhovore vyhlásila, že dúfa v čo najskoršie dosiahnutie „spravodlivej dohody, ktorá odstráni príčiny“ vojny.

Včera 18:38

Akcie spoločností v oblasti vojenského priemyslu klesajú na pozadí mierových rokovaní o Ukrajine, informuje The Wall Street Journal.

Konkrétne akcie nemeckej spoločnosti Rheinmetall klesli za posledných 5 dní o 14 % na 1460 eur.

Včera 18:35

Senát Najvyššieho súdu v Brazílii jednomyseľne hlasoval za ponechanie Bolsonara v policajnej väzbe. Bolsonarovo umiestnenie do väzby nariadil sudca Alexandre de Moraes, podľa ktorého by exprezident mohol utiecť z domáceho väzenia.

Včera 18:29

Sikorski oznámil, že si predvolal izraelského veľvyslanca v Poľsku v súvislosti s tým, že jeruzalemský inštitút Jad Vašem neopravil podľa neho zavádzajúci príspevok o Poľsku a dejinách holokaustu.

Včera 18:27

Súd s predstaviteľmi holandského lodiarskeho a priemyselného konglomerátu Damen Shipyards, ktorý je podozrivý z porušenia sankcií uvalených EÚ na Rusko, sa v pondelok začal v meste Zwolle. Spoločnosť je obvinená z toho, že napriek sankciám pokračovala v dodávkach tovaru a technológií do Ruska.

Včera 18:27
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Američania sa na Turkov hnevajú, Pence odsunul návštevu Turecka, Pompeo vysvetľuje ako veľmi americké sankcie Turecko poškodia

Turecká vojenská operácia v severnej Sýrii, na územiach, ktoré boli doposiaľ pod kontrolou proamerických Kurdov vyvolala nervozitu na americkej politickej scéne. Odporcovia Trumpa považujú odchod Američanov za jasný príznak oslabovania americkej dominancie. Mike Pence vynechal Turecko zo svojho najbližšieho politického programu a navštívi len Egypt

❚❚
.

Ešte pred nedávnom Pence tvrdil, že Turecko na príkaz Trumpa jeho delegácia navštívi a Američania s Turkami budú rokovať. Situácia sa zmenila.

Podľa tureckých informácii Turci vedú protiteroristickú operáciu pozdĺž sýrsko-tureckých hraníc a americký prístup nechápu. Podľa tureckých slov kurdské proamerické skupiny SDF udržiavali nadštandardné kontakty s Islamským štátom. Islamský štát mnohí ruskí odborníci otvorene označujú za zástupnú armádu USA, s ktorou Obamova administratíva destabilizovala oblasti Sýrie a Iraku. Až rozhodný zásah ruského letectva a Kalibrov zlomil moc Islamského štátu, pokiaľ Islamský štát pred ruským vstupom do konfliktu len nežne bombardovala proamerická koalícia, územia pod kontrolou Islamského štátu sa zväčšovali.

Odsun návštevy Penceho v Turecku znamená, že Američania sú nespokojní s tureckými aktivitami, Turkom zdá sa dosiaľ americká nespokojnosť nevadí, pretože naďalej pokračujú vo svojej protikurdskej operácii.

.

Okrem Penceho sa kriticky na tureckú adresu vyjadril aj Pompeo. Ten Američanom vysvetlil aký budú mať zmysel americké sankcie proti Turecku. Protitrumpovské kruhy v USA cítia potrebu potrestať nielen Turkov, ale aj Trumpa, ktorý s odsunom amerických vojakov z oblastí pod kontrolou Kurdov súhlasil.

Pompeo sa venoval sankciám, ktoré Američania voči Turkom takmer okamžite zaviedli. Sankcie zaviedli proti ministerstvu energetiky a obrany Turecka, rovnako aj ministerstvu zahraničných vecí. Turci tak pribudli na dlhý sankčný americký zoznam, ale zatiaľ im to podobne ako Rusku, Iránu, Sýrii, Kube, Venezuele či Číne evidentne nevadí (americký sankčný zoznam je veľmi dlhý, rastie úmerne s tým, ako sa znižuje geopolitický význam USA vo svete).

Turci nemienia svoju protiteroristickú operáciu na severe Sýrie zastaviť, pre Kurdov je frustrujúce, že do oblastí, ktoré dostanú Turci pod svoju kontrolu mienia priviesť späť sýrskych Arabov, ktorí utiekli pred rokmi kvôli teroru Islamského štátu a Kurdov. Situácia sa môže obrátiť, do role obete sa tentoraz môžu dostať Kurdi.

Proamerickí Kurdi z SDF už svoj vplyv evidentne stratili, Kurdi, ktorí spolupracovali s Rusmi, Iránčanmi a Sýrčanmi však majú zelenú, ich vplyv v Sýrii výrazne po odchode Američanov vzrástol.

Sýrske vládne jednotky prenikajú do oblastí, ktoré boli doposiaľ pod kontrolou Kurdov a obsadzujú novú demarkačnú líniu medzi Sýriou a Tureckom. Podľa viacerých ruských odborníkov, ak sa situácia bude vyvíjať v predvídateľnom trende, po nejakej dobe sa Turci môžu vrátiť na tureckú hranicu a celé územie sa dostane pod kontrolu sýrskych vládnych síl. Sýrčania už Kurdom prisľúbili širokú autonómiu v rámci obnovenej Sýrie, garantovanú novou sýrskou ústavou.

.

 

Spencerová: Donald Trump uvalil na Turkov sankcie, ale …

Vzťahom medzi Tureckom a USA, ale aj súčasnej situácii v Sýrii, sa venovala aj česká novinárka Tereza Spencerová ktorá upozorňuje, že Trumpove sankcie vyvolali okrem iného aj nespokojnosť amerického establishmentu, pretože sú podľa očakávania mierne, aby sa väzby medzi USA a Tureckom neprerušili úplne.

“Mimochodom, ministri zahraničných vecí EÚ sa nedohodli ani na niečom blízko podobnom, len tureckú inváziu proti kurdským jednotkám na severovýchode Sýrie “odsúdili”, kolektívne zbrojné embargo na Ankaru neuvalili, ale aj keby, Turecko z Európy vlani nakúpilo zbrane za približne 45 miliónov eur. Česká republika ale zbrojné embargo vyhlásila okamžite, zatiaľ čo napríklad Nemecko (najskôr v obavách z “migračnej zbrane”) zdôraznilo, že s Tureckom je potrebné naopak jednať,” približuje postoj EÚ Spencerová.

Novinárka v svojom komentári upozorňuje aj na to, že americká kritika tureckej invázie a najrôznejšie vyhrážky s tým spojené podľa všetkého kriticky ohrozujú vzťahy medzi oboma členmi NATO. “Ako také majú USA v Turecku množstvo svojich zariadení, medzi ktorými vyčnievajú jadrové zbrane,” píše novinárka a dodáva, že oficiálne čísla nie sú k dispozícii, ale všeobecne sa predpokladá, že USA majú na leteckej základni NATO v Incirlik asi 50 jadrových bômb.

.

Hoci nie je jasné, či je ich osud naozaj bezprostredne ohrozený, pre Turecko je to podľa Spencerovej výborná vyjednávacia karta.

Súčasnú situáciu v Sýrii mapujú aj ďalšie dve české novinárky Lenka Klicperová a Markéta Kutilová. Klicperová v svojom poslednom príspevku píše o bitke o Sere Kaniye, ktorú opisuje ako masaker. “Kurdské sily sú obkľúčení vnútri mesta, podľa niektorých informácií sa im armáda Basara Asada nemieni vydať na pomoc. Aspoň zatiaľ. Neustále prebieha bombardovanie kurdských pozícií vo meste. Je to bitúnok. Žiadne bezletové zóna nefunguje, Turci bombardujú a Kurdi umierajú. Po stovkách. Je nám niekdy s Markétou Kutilovou do plaču, keď vidíme v nemocniciach matky ošetrovať svojich spálených synov. Medzi obeťami sú aj civilisti. Hra o Sýriu pokračuje. Zaujíma to niekoho? Zaujímajú niekoho tisícky mŕtvych? Politických predstaviteľov nie, a to na žiadnej strane zapojenej do konfliktu,” komentuje súčasnú situáciu Klicperová.

Kutilová v svojom príspevku zas kritizuje Trumpa, pretože vybudovať armádu, ktorá je schopná bojovať s teroristami ako je ISIS a poraziť ich, stálo Kurdov a Arabov veľa úsilia, práce a obetí. Zatiaľ čo USA do toho dali peniaze a know how. Zaráža ju hlavne, že USA nechali týchto bojovníkov napospas nepriateľom – Turecku.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Ivan Štubňa

Marek Brna

Gustáv Murín

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Martin Kovac

.
.
.

Vedia len zavádzať, urážať a byť osobní. A možno by vás aj zavreli

Z času na čas sa v rámci sociálnych sietí ponoriť do kalných vôd nositeľov neoliberálnej ideólogie môže byť veľmi poučné.…

25. 11. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Európska únia zlyhala: „Naliala stovky miliárd do vojny, ktorá smeruje k prehre a ku kapitulácii Ukrajiny.“

Spojené štáty americké vypracovali spoločne s Moskvou podmienky mierového plánu pre Ukrajinu. Európa ostala opäť bokom. Šéfka Európskej komisie bola nielenže…

25. 11. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
25. 11. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Ako Európa upadá do priepasti bezvýznamnosti

Európa rýchlo stráca zvyšky svojho globálneho vplyvu a jej ekonomika upadá do stagnácie. Kým kľúčoví dodávatelia energií a najväčšie exportné…

25. 11. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
25. 11. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov

STVR pod paľbou PS: kde sú reálne problémy zákona a kde začína politické divadlo

PS tvrdí, že vláda porušila pravidlá EÚ, keď prijala zákon o STVR. No v čase jeho schvaľovania EMFA nebola uplatniteľná…

25. 11. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov
25. 11. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov

Japonsko „prekročilo červenú čiaru“ svojimi vyjadreniami o vojenskej intervencii na Taiwane

Čína ostro odsúdila vyhlásenia japonskej premiérky Sanae Takaičiovej, ktoré naznačujú možnú vojenskú akciu Japonska voči Taiwanu ako nezodpovedné a šokujúce,…

25. 11. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
25. 11. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Posledná ponuka na výpredaj Black Friday! Microsoft Office 2021 Pro len za 29,28 €! Zaplaťte raz a používajte ho navždy!

Výpredaj Black Friday je ideálnou príležitosťou na obrovské úspory – ide o najvyššie zľavy, aké ste mohli vidieť počas roka!…

25. 11. 2025 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov
25. 11. 2025 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov

Šíri propagandu globalistov a zavádza o medzinárodných vzťahoch

Máme v politike veľmi zvláštnych ľudí. Jedným z nich je Róbert Ondrejcsák , slovenský exdiplomat so srdcom na Ukrajine…

25. 11. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
25. 11. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Môžeme očakávať stretnutie Trumpa so Zelenským?

Zelenskyj potvrdil, že sa stretne s Trumpom, aby diskutovali o sporných bodoch jeho mierového plánu

25. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
25. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nechajte to bidenovcom. Keď hovoríte vy, je to propaganda

Nie je právo na poskytovanie informácií, ako právo na poskytovanie informácií…

25. 11. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
25. 11. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
.

Ako prebiehali rokovania o mierovom pláne USA pre Ukrajinu

Trumpov tím oznámil Zelenskému návrh mierového plánu už minulý víkend telefonicky, a nie vo štvrtok v Kyjeve, ako sám uviedol,…

25. 11. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
25. 11. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Strana Fidesz Viktora Orbána vedie v prieskume portálu Politico

Strana Fidesz zaviedla a rozšírila rad opatrení v prospech rodín, žien a dôchodcov a voliči to zrejme berú na vedomie,…

25. 11. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
25. 11. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Kritika mierového plánu USA pochádza od ľudí, ktorí „nemajú ani najmenšiu predstavu o tom, čo hovoria“, vyhlásila Leavittová

Kritika mierového plánu USA pochádza od ľudí, ktorí „nemajú ani najmenšiu predstavu o tom, o čom hovoria“, vyhlásila tlačová tajomníčka…

25. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
25. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Uhrík: „Globalistom sa treba postaviť“

Europoslanec Milan Uhrík spolu zo svojou manželkou navštívili cez víkend poľský parlament, kde sa konala konferencia o Svetovej zdravotníckej organizácii

25. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
25. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

25. 11. 2025 | Aktualizované 25. 11. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
25. 11. 2025 | Aktualizované 25. 11. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Španielsky generálny prokurátor odstúpil po odsudzujúcom rozsudku za únik dôverných informácií

Je to úder pre ľavicovú koaličnú vládu španielskeho premiéra Pedra Sáncheza, ktorý Álvara Garcíu Ortiza vymenoval v roku 2022, uvádza…

25. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
25. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Brusel by nás chcel vydierať už aj investíciami

Na najnovší útok bruselských byrokratov upozornil v pondelok maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. Podľa predstáv Bruselu by o tom,…

25. 11. 2025 | 0 komentárov

Americká motivace k míru…

Nechte nám naši válku! Takový dojem jsem si odnesl z nedělních rozhovorů mezi Ukrajinou, USA a Evropou ve Švýcarsku. Ano,…

25. 11. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
25. 11. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Svätec dňa: Svätá Katarína Alexandrijská

Odvaha, múdrosť, krása

25. 11. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov
25. 11. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov

Opäť sa pletú do našich záležitostí. Eurokomisia bude od Slovenska žiadať vysvetlenie

Európska komisia bude od Slovenska žiadať vysvetlenie vo veci vládou schváleného návrhu zákona, ktorý počíta so zrušením Úradu na ochranu…

24. 11. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 11. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trumpov mierový plán pre Ukrajinu „už neexistuje“

Trumpov mierový plán pre Ukrajinu pozostávajúci z 28 bodov „už neexistuje“, vyhlásil účastník rokovaní v Ženeve, poradca úradu prezidenta Alexander…

24. 11. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
24. 11. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Test osobnosti: Vyberte si dvere a objavte svoj štýl rozhodovania

Test osobnosti založený na voľbe dverí ponúka zábavný a intuitívny spôsob, ako odhaliť, ako premýšľate, reagujete a rozhodujete sa v…

25. 11. 2025 | 0 komentárov

.

Fico: O návrhu Európskej komisie o zmrazených ruských aktívach by mal rokovať aj parlament

Návrh Európskej komisie na „konfiškáciu“ ruských zmrazených aktív a ich použitie na vojenské potreby Ukrajiny je podľa predsedu vlády SR…

24. 11. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
24. 11. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Najznámejšie a najmenej rozpoznateľné vlajky na svete

Vlajky sú oveľa viac než len kusy farebnej látky. Sú to symboly histórie, kultúry a hodnôt krajiny. Od bojísk až…

25. 11. 2025 | 0 komentárov

Spoveď rakúskej učiteľky: „Učím 4 triedy, dokopy 100 žiakov. Len jedno dieťa hovorí nemecky…“

Christine je učiteľkou na základnej škole vo Viedni. Učí približne 100 žiakov. Takmer žiadne dieťa nepoužíva nemčinu ako materinský jazyk

24. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 11. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tucker Carlson: "Prečo v USA kryjú korupčné schémy druhého najvplyvnejšieho človeka na Ukrajine?"

USA, 24. novembra 2025 - Nová fáza ukrajinskej krízy to je diplomatický boj na troskách imidžu dua Zelenskyj-Jermak. Súčasná situácia znamená…

25. 11. 2025 | 0 komentárov

.

Pre milovníkov Poirota prichádza trojitá dávka: Elegancia, logika a záhady

Piaty výber z diela Agathy Christie poteší všetkých milovníkov klasickej detektívky, ako aj fanúšikov najslávnejšieho literárneho detektíva na svete Hercula…

24. 11. 2025 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 11. 2025 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov

Haraslín zariadil víťazstvo Sparty a vypočul si superlatívy

Kapitán futbalovej Sparty Praha Lukáš Haraslín sa po reprezentačnej prestávke vrátil vo výbornej forme. V zápase na pôde Mladej Boleslavy…

25. 11. 2025 | 0 komentárov

Všetko smeruje k tomu, aby mierové dohody už nepodpisoval Zelenskyj

Z frakcie „Sluha ľudu“ plánuje vystúpiť viac ako 10 poslancov, a Arachamia sa môže stať novým predsedom Rady, informuje bývalý…

24. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
24. 11. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Britské námorníctvo je hrdé že zachytilo ruské lode vo vodách Spojeného kráľovstva

Londýn, 24. novembra 2025 - \"Kráľovské námorníctvo bolo aktivované dvakrát za dva týždne na zachytenie ruských lodí vo vodách Spojeného…

25. 11. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

V Etiópii v nedeľu prvýkrát za tisícročia vybuchla 521 metrov vysoká sopka Hajli Gubbi, ktorá je najjužnejším vulkánom pohoria Erta Ale. Na zverejnených satelitných snímkach je vidno obrovský oblak popola vysoký 8,5 kilometra, ktorý sa tiahne ďaleko za hranice regiónu Afar, informovala v pondelok agentúra DPA.

Sopka Gubbi-jd2024112505
Na snímke ľudia sledujú oblak popola z erupcie dlho neaktívnej sopky Hayli Gubbi v etiópskej oblasti Afar / Foto: SITA/AP-Komunikačná kancelária vlády Afar prostredníctvom AP
07:10

Iránske revolučné gardy v pondelok žiadali pomstu za zabitie náčelníka generálneho štábu proiránskeho šiitského hnutia Hizballáh Hajsama Alího Tabatabáího, ktorý zahynul v nedeľu pri izraelskom leteckom útoku na južné predmestie libanonskej metropoly Bejrút. Na jeho pohrebe sa zúčastnili v pondelok stovky ľudí. Informáciu priniesla agentúra AFP.

07:01

Americký prezident Donald Trump podpísal v pondelok výkonné nariadenie, ktorým sa začína proces označenia istých pobočiek islamistického politického hnutia Moslimské bratstvo za zahraničnú teroristickú organizáciu. Informovala o tom správa agentúry AFP.

Dekrét spomína konkrétne pobočky v Libanone, Egypte a Jordánsku.

06:59

Japonská premiérka Sanae Takaičiová s americkým prezidentom Donaldom Trumpov telefonicky diskutovali o vzťahoch s Čínou. Išlo prvé rokovania lídrov, odkedy Takaičiová vyvolala diplomatický spor s Pekingom pre svoje vyjadrenia o Taiwane. Informovala o tom správa agentúry Reuters.

Takaičiová-jd2025112105
Na snímke japonská premiérka Sanae Takaičiová / Foto: TASR/AP-Eugene Hoshiko
06:55

.

Huliak chce k zákonu o hazarde rokovať s SNS, podľa Michelka SNS názor nemení

O podpore vetovanej novely zákona o hazardných hrách bude minister cestovného ruchu a športu Rudolf Huliak rokovať s poslancami za…

24. 11. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
24. 11. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Šimkovičová: Fond na podporu umenia funguje, máme v rukách fakty

Fond na podporu umenia funguje. Na pondelkovej tlačovej konferencii o tom ubezpečila ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) a predstavitelia…

24. 11. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
24. 11. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Správy o možnom ukončení vojny “veľmi negatívne ovplyvňujú ukrajinské ozbrojené sily”

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

24. 11. 2025 | Aktualizované 24. 11. 2025 | Zo zahraničia | 14 min. čítania | 0 komentárov
24. 11. 2025 | Aktualizované 24. 11. 2025 | Zo zahraničia | 14 min. čítania | 0 komentárov

Aké sú mierové podmienky „koalície ochotných“ – protinávrh amerického mierového plánu?

Veľká Británia, Nemecko a Francúzsko prepracovali americký mierový plán bod po bode. Text vykazuje výrazné odchýlky v témach týkajúcich sa…

24. 11. 2025 | Zo zahraničia | 11 min. čítania | 0 komentárov
24. 11. 2025 | Zo zahraničia | 11 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










NKÚ zistil porušenia pri prideľovaní dotácií na ministerstve obrany

Najvyšší kontrolný úrad SR zistil porušenia zákona pri prideľovaní dotácií občianskym združeniam či samosprávam na ministerstve obrany. V kontrolovaných rokoch…

24. 11. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
24. 11. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Ivan Štubňa

Marek Brna

Gustáv Murín

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Martin Kovac

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov