Akú úlohu zohrávajú nemecké a francúzske banky v Gréckej tragédii? Česká ekonómka Ilona Švihlíková vysvetľuje zákulisie krachu krajiny

Česká republika 9. februára 2018 (HSP/Foto: IŠ, TASR/AP-Petros Giannakouris)

 

Grécka tragédia – aktuálna kniha českej ekonómky, v ktorej opisuje problematiku gréckej dlhovej krízy. Kým mnohí tvrdia, že si Grécko svoje problémy zavinilo samo ona vysvetľuje, že je to mýtus.

Akú úlohu zohrávali v gréckej kríze francúzske a nemecké banky? Aký signál malo vyslať zatvorenie bánk v Grécku, ku ktorému došlo v roku 2015? Mala by sa časť dlhu Grécku odpustiť? Na tieto a ďalšie otázky pre Hlavné správy odpovedala Ilona Švihlíková.

Na snímke Ilona Švihlíková

 

Aktuálne Vám vyšla kniha Řecká tragédie. Predstavte ju našim čitateľom.

Dlhodobo sa venujem problematike menových únií, už od svojich študentských rokov. Keď prepukla tzv. grécka dlhová kríza tak sa môj profesijný záujem spojil s tým, že naraz – cez všetky reči o európskych hodnotách – sa proti jednej krajine vyvalila obrovská vlna nenávisti a šovinizmu všetkého druhu.

Tzv. grécky problém sa navyše prejavil v roku 2010 v našich parlamentných voľbách a začalo byť jasné, že ide o prípad, ktorý sa politicky využíva na presadenie politiky škrtov. Preto bolo zásadné analyzovať grécky prípad podrobnejšie a odhaliť rad manipulácií a lží za ním. Koniec koncov s prednáškou „Grécka lož“ som vtedy bola tiež na Slovensku a ešte dnes je možné ju dohľadať.

Dráma nemalo konca, preto som sa zapojila do akcií solidarity s gréckym ľudom a nakoniec požiadala Kostasa Tsivosa, či by sa so mnou nepustil do diela. Na ekonomiku som si trúfla sama, ale na dejinný kontext a politické súvislosti bol grécky znalec na nezaplatenie.

 

Grécko je teda hlavnou témou. Čo bolo dôvodom, že táto krajina stratila štvrtinu svojho hrubého domáceho produktu?

Hlavným dôvodom je „riešenie“ gréckej dlhovej krízy. Na Grécko bola aplikovaná škrtacia politika, ktorá zlyhala vo všetkých ohľadoch – teda presnejšie zlyhala pre Grékov. Nielenže ekonomika stratila štvrtinu HDP, čo je porovnateľné s vojnovým stavom a jedná sa o najhoršiu situáciu od povojnovej štatistiky, akú sme mohli pri zemi, ktorá nie je rozvojová, zaznamenať. Takýto prepad má samozrejme svoje obrovské sociálne dopady.

Čo viac, grécky dlh sa nepodarilo stabilizovať, naopak – ako ho meriame v pomere k HDP, tak s prepadom HDP samozrejme ďalej rástol, nie klesal. Toto katastrofálne zlyhanie oných „záchranných programov“, ktoré samozrejme zachraňovali hlavne veriteľa, bolo až v posledných rokoch reflektované Medzinárodným menovým fondom.

 

Mnohí tvrdia, že si Grécko svoje problémy zavinilo samo. Vy však tvrdíte, že je to mýtus. Čo teda podľa Vás spôsobilo, že Grécko sa dnes utápa v nesplatiteľných dlhoch?

V knihe Grécka tragédia máme samozrejme rozobrané slabé stránky gréckej ekonomiky. Problém je v tom, že sa neustále hovorí o nadmernom sociálnom sektore gréckej ekonomiky, ale už sa takmer vôbec nehovorilo o neuveriteľných zbrojných výdavkoch – ktoré mimochodom pokračujú. Grécke zbrojné výdavky patria v rámci NATO medzi najvyššie, a to pozoruhodné je, že zbrojí proti svojmu aliančnému spojencovi – Turecku. V knihe je celá jedna kapitola venovaná korupčným škandálom súvisiacim s obrími zbrojnými zákazkami.

Ďalšia vec je sama podoba eurozóny, ktorá umožnila Grécku si požičiavať (a nielen Grécku, ale aj Írsku, Španielsku, Cypru atď.) A „prepáliť“ jeho ekonomický rast v rokoch pred krízou. Investori totiž považovali, mylne, eurozónu za jednotné dlhové územie, takže ich obozretnosť bola veľmi nízka. A ťažko môžeme obozretným nazvať správanie, keď požičiavate niekomu, o kom viete, že nemôže splatiť – čo je mimochodom podobný scenár ako s americkými hypotékami.

 

Akú úlohu zohrávajú v gréckom dlhu nemecké a francúzske banky?

Nemecké a francúzske banky boli najväčšími veriteľmi Grécka – práve tieto banky „recyklovali“ svoje prebytky v krajinách južného krídla. O tom už sa dnes tiež takmer nehovorí, pretože tá tzv. „záchrana“ Grécka bola v reáli záchranou práve francúzskeho a nemeckého bankového sektora. Merkelovej sa však podarilo z toho urobiť problém pre celú eurozónu. V knihe uvádzam rozhovor s bývalým centrálnym bankárom Nemecka, ktorý toto jasne rozpoznal už na začiatku krízy s tým, že dlhy sú samozrejme nesplatiteľné a že o Grécko nikdy nešlo. Išlo o záchranu bankového sektora, podobne ako v USA.

 

Aký signál malo vyslať zatvorenie bánk v Grécku, ku ktorému došlo v roku 2015?

Obmedzenie likvidity pre grécke banky v lete 2015 bol jeden z najtvrdších nástrojov, ako donútiť vládu Syrizu k poslušnosti. Išlo o niekoľko vecí: jednak sa podvoliť diktátu Trojky a prijať nové škrtacie opatrenia, čo sa nakoniec po niekoľkých peripetiách stalo. Ale boli to dôležitejšie veci: zničiť ľavicový prístup ako alternatívu. Ukázať, že „tadiaľto cesta nevedie“, že je potrebné počúvať veriteľskú Trojku a že jednoducho „there is no alternative.“ Zástancovia škrtacích opatrení, najmä Nemecko, si tak zaistili, že nákaza odporu sa udusí hneď v zárodku a že si nikto nedovolí ich politiku spochybňovať. Jediný, kto si to neskôr dovolil, bol Medzinárodný menový fond, s ktorým sú v spore dodnes.

 

Prečo podľa vás strany Syriza, ktorá zaujala tvrdý postoj voči EÚ nedokázala po voľbách v januári 2015 splniť predvolebné sľuby?

Vopred je potrebné povedať, že Syriza bola v strašne slabej pozícii. Zvíťazila v krajine, ktorá na tom bola najhoršie zo všetkých postihnutých krízou, v krajinách malej a periférnej, teda niekto, koho je ľahké obetovať, čo sa aj stalo. Proti Syrize stáli veľmi mocné sily, a to, že v jej programe bol rad dobrých opatrení – nadviazanie splácania dlhu na výkon ekonomiky, napríklad, pretože z ekonomiky, ktorá klesá voľným pádom toho jednoducho veľa nevytlčiete, nehralo rolu. Išlo skutočne o to, alternatívu zadupať do zeme a zničiť.

Podľa môjho názoru mala Syriza už pred voľbami viac gréckych občanov upozorňovať na to, že ak nemajú vlastnú menu a ak sa eura nechcú vzdať, tak sa sami chytajú do ťažkej situácie, pretože ak nie ste menový suverén, potom, ako sa tiež ukázalo, platí “ skôr tanky, dnes banky.

Ilustračné foto

 

Čo by Grécku prinieslo vystúpenie z eurozóny? Malo by podľa vás vystúpiť?

Odchod z eurozóny mohol byť jednou z alternatív, teraz už tomu asi tak nie je, pretože situácia je trošku iná – aj vďaka tlaku MMF. Je potrebné si uvedomiť, že na odchod z eurozóny nie je žiadny jasne daný postup. Nehovorím, že je to nemožné, hovorím, že nie je jasné, ako by sa to vykonalo.

Navyše, v Grécku nepanovala veľmi ochota sa vrátiť k drachme, ktorá by bezpochyby devalvovala voči euru. Viem, že mnoho amerických ekonómov toto riešenie preferovala.

 

Bolo teda možné zabrániť vzniku gréckeho dlhu?

Nepovedala by som zabrániť vzniku, koniec-koncov, ktorá ekonomika nemá dlhy. Ale bolo možné zabrániť tomu, aby nakysla nesplatiteľnosť vyššie. Áno, zodpovednosť je ako na minulých gréckych vládach, tak i na veriteľoch, ktorí použili nízke úrokové sadzby pre financovanie južného krídla a chybne vnímali eurozónu ako dlhovú úniu. A samozrejme v posledných rokoch je zodpovednosť na veriteľoch, tej tzv. Trojke (Európska komisia, ECB, MMF), ktorí ordinovali Grécku takú politiku, že sa hospodársky a sociálny prepadalo a dlh narastal, namiesto aby sa zmenšoval.

 

Mala by sa časť dlhu Grécku odpustiť?

To sa malo stať hneď na začiatku. Lenže vtedy Nemecko presadilo tú svoju svätú trojicu, ktorá je sama o sebe nezmysel – žiadny odchod, žiadny bankrot, žiadne záchranné programy (no exit, no default, no bail out).

Každý, kto vie elementárne ekonomické počty, vedel od začiatku, že ten dlh je nesplatiteľný. MMF túto pozíciu prebral až v čase tretieho „záchranného balíka“, kedy vyšla drvivá kritika jeho postupu v prípade gréckej dlhovej krízy. Od tej doby tlačí na odpustenie dlhu, čo ale naráža na Nemecko, ktoré o tom nechce ani počuť. Historickú iróniou to bolo samozrejme tiež Grécko, ktoré v 50. rokoch sedelo pri stole, kde sa Nemecku odpúšťali dlhy spojené s druhou svetovou vojnou…

 

Doc. Ilona Švihlíková, PhD., vyštudovala Vysokú školu ekonomickú, odbor medzinárodný obchod. Má doktorát z politológie a docentúru v oblasti medzinárodných vzťahov / medzinárodnej ekonómie. Titul docent obhájila na Slovensku. Je autorkou viacerých zaujímavých publikácií z oblasti globalizácie a politickej ekonómie: Globalizácia a kríza, Prelom. Od Veľkej recesie k Veľkej transformácii, Ako sme sa stali kolóniou a Grécka tragédia.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

AKTUÁLNE: Tornádo na južnej Morave napáchalo obrovské škody. Reagujú aj Čaputová či Kollár

0 icon

Morava 24. jún 2021 (HSP/Foto:HSP/Instagram)   Hasiči na Hodonínsku a Břeclavsku riešili večer stovky krízových udalostí, telefóny na tiesňovej linke boli zahltené. Keďže atmosferická porucha, ktorá sa prehnala nad Hodonínom napáchala obrovské škody, je možné, že išlo o tornádo. O ňom sa dá hovorí vo chvíli, keď sa veterný vír…

Začal sa proces s manželom Sviatlany Cichanovskej

0 icon

Kyjev 24. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Francisco Seco)   Vo štvrtok sa v bieloruskom meste Homeľ začal neverejný súdny proces s manželom opozičnej líderky Sviatlany Cichanovskej. Siarhej Cichanovský čelí viacerým obvineniam, vrátane organizovania masových protestov a podnecovania nenávisti, a hrozí mu odňatie slobody do 15 rokov Cichanovský, prominentný vloger a aktivista, sa…

Prezidentka si uctila Pamätný deň obetí komunizmu na Slovensku

0 icon

Bratislava 24. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook-ZČ)   Prezidentka Zuzana Čaputová si vo štvrtok pripomenula a uctila Pamätný deň obetí komunizmu na Slovensku. Pri pamätníku na Jakubovom námestí v Bratislave sa sa poklonila tým, ktorí boli neprávom prenasledovaní, väznení a mučení za postoje, ktoré neboli v súlade s oficiálnou štátnou ideológiou. Prezidentka…

NAKA zasahovala v obci Gbelce, zadržala dve osoby

0 icon

Gbelce 24. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Polícia SR)   Národná kriminálna agentúra (NAKA) zasahovala v obci Gbelce v okrese Nové Zámky. Policajná akcia s krycím názvom Mrcha súvisela s vyšetrovaním úkladnej vraždy „V rámci akcie sme zadržali dve osoby I. P. z Dvorov nad Žitavou a R. S. z Nových Zámkov. Vyšetrovateľ…

Mainstreamové médiá údajne inkasujú od štátu za reklamu na očkovanie milióny eur

0 icon

Bratislava 24. júna 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Slovenské mainstreamové médiá, ktoré najviac propagujú očkovanie proti koronavírusu, za to inkasujú tučné sumy od štátu. Upozornil na to v príspevku na sociálnej sieti poslanec parlamentu Ľuboš Blaha (Smer-SD). Liberálne médiá podľa neho šíria "tú najprimitívnejšiu očkovaciu propagandu" a infantilne obhajujú zločiny "Hegeromatovičovej…

Poslanci ukončili štvrtkové rokovanie pokračujúcou diskusiou o potratoch. Za Cigánikovej boj za potraty by sa podľa Kotlebu nehanbil ani diablov advokát

0 icon

Bratislava 24. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Peter Morrison)   Poslanci Národnej rady (NR) SR v závere štvrtkového rokovania aktuálnej 32. schôdze pokračovali v diskusii o návrhoch noviel na sprísnenie vykonávania interrupcií. O návrhoch legislatív začali rokovať ešte v stredu (23. 6.) a pokračovať majú aj v piatok (25. 6.) ráno Poslanci rokujú…

Parlamentné voľby by vyhralo hnutie ANO Andreja Babiša

0 icon

Praha 24. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Hnutie ANO českého premiéra Andreja Babiša by podľa júnového predvolebného prieskumu inštitútu CVVM zvíťazilo vo voľbách. Informoval o tom vo štvrtok portál Novinky.cz Podľa prieskumu by voľby s podielom 24,5 percenta hlasov vyhralo hnutie ANO, za ním by nasledovala koalícia Piráti a hnutie…

Koaličné strany podporujú očkovanie, zdôrazňujú jeho dôležitosť. Jedna z nich zdôrazňuje jeho dobrovoľnosť

0 icon

Bratislava 24. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Jacob King)   Koaličné strany podporujú očkovanie proti ochoreniu COVID-19, zdôrazňujú jeho dôležitosť v boji s pandémiou a nástupom jej tretej vlny. Hnutie Sme rodina pripomína, že by malo byť dobrovoľné. Hnutie OĽANO i strana Za ľudí vyzývajú občanov, aby sa dali zaočkovať a chránili tak…

Prezidentka Zuzana Čaputová prisľúbila pomoc aj záštitu nad Národným onkologickým programom

0 icon

Bratislava 24. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook-ZČ)   Prezidentka Zuzana Čaputová prisľúbila pomoc aj záštitu nad Národným onkologickým programom. Urobila tak na štvrtkovom stretnutí so zástupcami Národného onkologického inštitútu (NOI). Témou stretnutia bol súčasný stav  onkologickej starostlivosti na Slovensku. Prezidentka o tom informuje na sociálnej sieti Pripomenula, že počas pandémie poklesla diagnostika nádorových…

Do COVID automatu zapracujú rýchlejšiu brzdu. V súvislosti s očkovacím certifikátom odporúča Lengvarský stiahnuť si aplikáciu zdravotnej poisťovne

0 icon

Bratislava 24. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   Do COVID automatu zapracujú rýchlejšiu brzdu. V diskusnej relácii rádia Expres Braňo Závodský naživo to uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský Dôvodom je, aby sa v prípade zhoršenia situácie mohli prijať opatrenia okamžite. Nepôjde však o sprísňovanie v celých okresoch, ale podľa potreby, teda…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Na koho sa hnevá naša Patrónka?

0icon

Silná búrka, ktorá sa prehnala Záhorím, neobišla ani Šaštín. Miesto, kde sa donedávna konali národné púte, ale, ale... takzvaná pandémia ich zrušila, je teraz plné popadaných stromov. V strede parku oproti Národnej svätyni, Bazilike Sedembolestnej Panny Márie, stála socha, ktorá bola symbolom tohto parku. Pútnici „Sochu Piety na podstavci,“ ako…

Ivan Holek

Všetko bude nové! Kedy? Keď staré padne!

0icon

V súčasnosti žijeme v čase postupného rúcania všetkého starého a nesprávneho. Kto to vidieť chce, ten to vidieť musí. Musí vidieť, ako starý systém usporiadania vecí vykazuje čoraz zreteľnejšiu neschopnosť a čoraz väčšiu absenciu životaschopnosti. A snahy naprávať to a zlepšovať to problémy ešte zhoršujú, pretože domnelé lieky na chorobu…

Peter Lipták

Očkovanie stratilo zmysel, už je 75x smrteľnejšie ako delta

0icon

[caption id="attachment_2314" align="alignleft" width="630"] Zelená je krivka hospitalizácií, fialová plocha je variant delta. Vidíme že variant delta predstavuje viac ako 90% prípadov a súčasne ako pribúda tento variant počet hospitalizácií klesá takmer na nulu. Zdroj dá

Erik Majercak

Otázka odpoveď ku KSB – Plná funkcia riadenia - záver

0icon

Už bez prednášky, iba otázka / odpoveď / debata. Video séria 1 – Plná funkcia riadenia je kompletná. Tu je link Tu je link na prvú časť - prvý diel na pokračovanie z diskusie v ISOP - Inštitút sociálnych práv. Tu je

Ivan Štubňa

Raz a navždy k všeobecnej záväznosti vyhlášok ÚVZ

0icon

Vyhlášky ÚVZ SR nie sú prameňom práva Tento krátky právny príspevok možno nebudete hodnotiť ako krátky, ale verte tomu, že to tak je. Nemá vôbec zmysel, aby som sa vyjadroval nejako rozsiahlo, keďže názorové pozície sú jasné. Preto sa vyjadrím iba „v krátkosti“, nebudem písať ani žiadne rozsiahle právne stanovisko, i keď…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

10+ produktov, ktoré boli pre známe značky obrovským krokom vedľa

0 icon

Úspešne uviesť nový produkt na trh nie je ľahké. Problém s tým majú aj veľké a známe značky. Niekedy spotrebitelia nie sú na výrobok pripravení, inokedy ho vyslovene nepotrebujú a nechcú. A ak sa to stane, nepomôže ani megalomanský marketingový rozpočet. V tomto rebríčku nájdete produkty, ktoré sa zapísali do histórie. No inak,…

TOP 10: Toto sú tie najdlhšie rieky na svete

0 icon

Ver alebo nie, ale vedie sa obrovské množstvo diskusií o veľkosti najdlhších riek na svete! Rieky sú pre nás nevyhnutné, či už kvôli obchodu alebo poľnohospodárstvu. Nasledujúce rieky sú tými najdlhšími na svete. Už vopred sme avizovali na obrovské množstvo diskusií, ktoré sa vedú najmä o dĺžke Nílu a Amazonky. Rozhodli…

Ruskí piloti vo Škótsku: Tajná misia? 1. časť

0 icon

Prinášame dvojdielny článok z obdobia druhej svetovej vojny. Tentokrát sa pozrieme na odpovede na otázku: Čo robili ruskí piloti v Škótsku? Poďme na prvú časť. Behom druhej svetovej vojny slúžila skupina sovietskych pilotov v rokoch 1943 až 1944 v Škótsku. Uskutočňovali tam výcvik v riadení dopravného lietadla Albemarle. Zaradení boli do 1. divízie leteckej dopravy…

10 geniálne šialených nápadov, ktoré by ale mohli fungovať

0 icon

História je plná príkladov neuveriteľných objavov, vynálezov a inovácií, ktoré dnes považujeme za samozrejmosť, no vo svojom čase boli širokou verejnosťou považované za bláznivé. Možno aj to je prípad niektorých z týchto nápadov, ktoré by v skutočnosti svojim spôsobom naozaj mohli fungovať. Kto by si v minulosti pomyslel, že injekcia s benígnou formou ochorenia, bude…

Posledné slová celebrít: Čo povedal pred smrťou Jobs, Hendrix či Mozart?

0 icon

Vraví sa, že pred smrťou ti prebehne pred očami celý život. Všetko dobré aj zlé, čo si spravil. Všetky výnimočné momenty a chvíle. Možno práve posledné slová budú mať omnoho väčšiu váhu ako tie miliardy prázdnych viet, ktoré si vypovedal počas celého života. Či už vieš, že sa blíži koniec,…

Vo svete IT

Existujú exoplanéty, kde je život tak bohatý, ako na Zemi? Odpoveď vás nepoteší

0 icon

Za posledných pár rokov sa astronómom podarilo objaviť množstvo planét, ktoré sa nachádzajú mimo našej Slnečnej sústavy. Tieto planéty sa označujú ako Extrasolárne a objavili sme ich už viac ako 4-tisíc, píše portál Science Focus. Niektoré planéty sú skalnaté, a nachádzajú sa v takzvanej obývateľnej zóne. Obývateľná zóna je vzdialenosť od hviezdy, kde…

Windows 11 je oficiálne predstavený! Toto sú všetky novinky, o ktorých by ste mali vedieť

0 icon

Po niekoľkých dňoch špekulácií a neúplných informácií spoločnosť Microsoft oficiálne potvrdila a predstavila nový operačný systém s označením Windows 11. Nový operačný systém prináša najmä vizuálne zmeny, ktoré sú viditeľné už pri prvom pohľade na samotný systém a systémové súčasti a aplikácie. Samozrejme, nová verzia prináša aj viaceré pokročilé funkcionality…

MIUI 12.5 prichádza do ďalších starých modelov: S nimi sme už nepočítali!

0 icon

Keď Xiaomi predstavovalo aktualizačný plán pre MIUI 12.5 a zároveň zoznam kompatibilných zariadení, nikto nečakal, že sa spoločnosť rozhodne aktualizovať i tri roky staré modely. Teraz však Xiaomi prekvapuje prínosom najnovšej nadstavby pre jeden model z roku 2018, ktorý bol predstavený ešte s MIUI 9 a druhý model z roku…

Využívate potenciál rýchleho nabíjania vášho Android smartfónu naplno? Pozrite sa, ako to to zistíte!

0 icon

Výdrž našich smartfónov je čoraz viac skúšanou. V smartfónoch nám pribúdajú nové funkcie, ktoré sú častokrát energeticky náročnejšími, alebo k ním pripájame externé zariadenia, ktoré chceme mať neustále prepojenými a aktualizovanými. Na druhej strane, zariadenia  zostávajú veľkostne približne rovnakými.  Vzhľadom na to, že aktuálne nie je dostupná technológia, ktorá by…

Apple to hovorí na rovinu: „Ak chcete túto funkciu, choďte ku konkurencií!“

0 icon

Apple je dlhodobo pod veľkým tlakom v dôsledku konfliktu so spoločnosťou Epic Games, ktorá sa rozhodla obísť pravidlá obchodu App Store, keď vo svojich aplikáciách nahradila platobné systémy spoločnosti Apple, vlastným riešením. Epic hovorilo o tom, že Apple je „strážcom brány“ pre vstup na trh s operačným systémom iOS pričom…

Armádny Magazín

Ruský generálny štáb: tajné služby mnohých krajín financujú terorizmus vo svete

0 icon

Rusko, 24. júna 2021 (AM) – Tajné služby mnohých krajín financujú a vyzbrojujú skupiny medzinárodných teroristov, vyhlásil na 9. moskovskej konferencii o medzinárodnej bezpečnosti náčelník Generálneho štábu OS Ruska Valerij Gerasimov.   Podľa jeho slov v súčasnosti v Sýrii

Rheinmetall dodal pre Bundeswehr celkovo 405 vozidiel GTK Boxer

0 icon

Nemecko, 24. júna 2021 (AM) – Spoločnosť ARTEC GmbH, spoločný podnik Krauss-Maffei Wegmann (KMW) a Rheinmetallu, oficiálne odovzdala posledné kusy celkovej dodávky obrnených transportérov Boxer (GTK) zástupcom ministerstva obrany a nemeckého Spolkového úradu pre vybavenie, informačné technológie a podporu prevádzky (BAAINBw).  

„Som pripravený na vojnu aj so svojím bratom, ak pôjde proti Kadyrovovi“ Koná sa svetový kongres Čečencov

0 icon

Čečensko, 24. júna 2021 (AM) – Dnes sa v Groznom koná Svetový kongres národov Čečenskej republiky, na ktorom sa stretli zástupcovia národa z 23 krajín sveta: Turecka, Francúzska, Nemecka, Gruzínska, Ukrajiny atď. Svetový kongres čečenského ľudu má presvedčiť Ramzana Kadyrova, aby išiel voliť.   „Dnešná republika, ktorá je každým dňom čoraz kra

Hlavná chyba Hitlera pri útoku proti ZSSR

0 icon

Nemecko, 24. júna 2021 (AM) – Podľa autora článku Johanna Althausa v novinách Die Welt išlo o chybu, v dôsledku ktorej bolo Nemecko nakoniec porazené.   Išlo vraj o to, že rýchle víťazstvá Wehrmachtu v Európe boli nesprávne interpretované. Bleskové obsadenie Poľska, Nórska, Francúzska, Beneluxu a Juhoslávie presvedčili Nemecko, ž

Boli to len "cvičné streľby". Británia popiera ruskú paľbu na jej torpédoborec pri pobreží Krymu

0 icon

Rusko, 23. júna 2021 (AM) – Včera hliadková loď ruskej FSB vykonala varovnú streľbu v smere na britský torpédoborec „ Defender “ neďaleko pobrežia Krymu. Vedľa lode bola uskutočnená aj streľba z armádnej stíhačky Su-24. Informovala o tom štátna agentúra 

Svetlo sveta

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali