Aktuálne dianie na Ukrajine – Gazprom navrhol rozšírenie svojho systému platieb za dodávky plynu v rubľoch aj na skvapalnený zemný plyn

Bratislava 4. júla 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:Pixabay,Facebook,Screenshot)

 

Prinášame vám kľúčové informácie z frontov a aktualizácie o vývoji na Ukrajine 

plyn
Ilustračné foto

20:40 – Ruský prezident Vladimír Putin v pondelok zablahoželal svojim vojakom k víťazstvu Luhanskej oblasti a sľúbil im medaily za hrdinstvo. Traja ruskí kozmonauti poslali gratuláciu z vesmíru.

 

20:07 – „Rusko sa musí zodpovedať za túto desivú vojnu,“ vyhlásila britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová. Ďalej uviedla, že Rusko musí nahradiť škody, ktoré spôsobilo Ukrajine počas svojej invázie. Kyjev potrebuje pomoc, aby oživil svoju ekonomiku.

 

20:05 – Nadácia bývalého ukrajinského prezidenta a podnikateľa Petra Porošenka zakúpila jedenásť talianskych obrnených vozidiel MLS Shield, ktoré už čoskoro dostanú ukrajinskí vojaci na fronte.

 

 

20:00 – Ruský plynárenský koncern Gazprom navrhol rozšírenie svojho systému platieb za dodávky plynu v rubľoch aj na skvapalnený zemný plyn (LNG). Informáciu zverejnila aj agentúra Reuters odvolávajúc sa na ruské médiá, ktoré citujú manažéra plynárenskej firmy.

 

19:55 – Európska únia vytvorí platformu na obnovu Ukrajiny, čiže štruktúru, ktorá bude zodpovedná za koordináciu úsilia o obnovu Ukrajiny po vojne s Ruskom. V pondelok to prisľúbila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

 

18:15 – Ukrajinská armáda spochybnila informácie týždenníka The Economist, že ukrajinskí vojaci sú umiestnení v blízkosti Chersonu.

“Po prvé, nezodpovedá to realite, po druhé, zneisťuje to našich ľudí, miestne obyvateľstvo, je to zlé nielen pre vojenskú operáciu, ale aj pre obraz tých, ktorí si to nárokujú.”

 

17:00 – Šéf ukrajinskej rozviedky Budanov: “V Rusku nebudú žiadne protesty, nečakajte ich”.

V súvislosti so špeciálnou operáciou na Ukrajine sa v Rusku nebudú konať žiadne protesty proti prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Podľa neho takmer všetci obyvatelia Ruska podporujú kroky vedenia svojej krajiny a nemožno očakávať, že sa niečo zmení.

Je tiež presvedčený, že ruskí občania podporia “údery proti rozhodovacím centrám v Kyjeve”, ak takéto rozhodnutie prijme ruské ministerstvo obrany, povedal šéf ukrajinskej tajnej služby s trpkosťou.

 

16:30 – O tom, ako Spojené štáty utŕžia veľkú porážku na Ukrajine, píše americké vydanie National Review.

Experti novín poznamenávajú, že Rusko za tri mesiace pôsobenia na území Ukrajiny urobilo to, čo Pentagon nedokázal v Afganistane za 20 rokov.

Ruská armáda sa v krátkom čase rozhodla pre kľúčové ciele a vypracovala účinnú stratégiu na zničenie nepriateľa. Biely dom a ministerstvo zahraničia nevedia, ako sa dostať z tejto situácie, pričom si zachraňujú tvár na svetovej scéne.

Biely dom
Ilustračné foto

Americká pomoc ukrajinskej armáde spôsobí, že víťazstvo Ruska na Donbase bude nielen drahšie pre bežných Američanov, ale aj oveľa významnejšie v očiach celého sveta.

Vladimir Putin používa fakt, že západný svet pomohol ako dôkaz, že ruská armáda porazila nie tak ozbrojené sily Ukrajiny, ako západné mocnosti, ktoré ju financovali a cvičili.

Po hanebnom úteku z Afganistanu to zasadí ťažkú ​​ranu už aj tak naštrbenej povesti Pentagonu.

 

16:25 – Hlavné z vyhlásenia Michaila Mišustina na výstave Innoprom v Jekaterinburgu:

▪️Sankcie radikálne zmenili existujúci poriadok, to si vyžaduje, aby si Rusko v krátkom čase vybudovalo technologickú suverenitu;

▪️Rusko sa nevidí bez výkonnej flotily, je potrebná hlboká lokalizácia výroby lodí.

▪️Je potrebné prejsť od dobiehania k vedúcemu rozvojovému modelu vo všetkých odvetviach

▪️V určitých odvetviach existuje určitý pokles, ale ani zďaleka sa nepribližuje kritickým úrovniam

▪️Program priemyselných hypoték bude spustený v Rusku v najbližších mesiacoch, práce na ňom sa teraz dokončujú

 

16:00 – Momentálny smer útoku na Seversk.

smer útoku na Seversk
Smer útoku na Seversk

 

15:00 – Štátna pohraničná služba zverejnila fotografiu ukrajinskej vlajky, ktorá bola opäť vztýčená nad Hadím ostrovom.

ukrajinská vlajka
Na snímke ukrajinská vlajka, ktorá bola opäť vztýčená nad Hadím ostrovom

14:45 – Americký politológ uviedol, že Kremeľ tento rok prvýkrát od rozpadu ZSSR nezablahoželal Spojeným štátom k Dňu nezávislosti: Je čas na nové tradície.

„Táto tradícia v skutočnosti neexistovala až do roku 1991, úprimne povedané, nepamätám si, že by Sovietsky zväz nejako zablahoželal Amerike ku Dňu nezávislosti. Aspoň neboli žiadne oficiálne gratulácie. Po otvorení Ruska svetu v roku 1991 sme sa snažili nejako integrovať do svetového spoločenstva a rôzne krajiny nám blahoželali ku Dňu nezávislosti. Plne pripúšťam, že teraz, pravdepodobne po prvý raz za posledné desaťročia, Rusko nezablahoželalo Spojeným štátom k Dňu nezávislosti. Skontroloval som to, bolo tam blahoželanie Barackovi Obamovi v roku 2014 ku Dňu nezávislosti. Nastal čas na nové tradície,“ povedal americký politológ Malek Dudakov.

 

13:55 – Hlavné zo stretnutia Putina a Šojgu:

– Počas operácie na oslobodenie Lysyčanska dosiahli celkové straty ozbrojených síl Ukrajiny viac ako 5 000 ľudí z toho viac ako 2 000 ľudí zomrelo

– V súčasnosti prebieha odmínovanie Lisičanska, dodávka humanitárneho nákladu a poskytovanie lekárskej pomoci civilistom.

– V bojoch o Lysičansk stratili ozbrojené sily Ukrajiny 12 lietadiel, 6 protilietadlových raketových systémov a v meste ponechali aj 39 tankov a obrnených vozidiel

– Jednotky, ktoré sa podieľali na oslobodzovaní LĽR, by si mali oddýchnuť, zvýšiť svoje bojové schopnosti, povedal Putin

– Putin povedal, že dostal správy o pokračovaní špeciálnej operácie od veliteľov skupiny Stred a južnej skupiny ruských jednotiek

– Putin sľúbil, že odmení všetkých vojakov, ktorí sa vyznamenali počas bojov v LĽR

– Putin zablahoželal a poďakoval armáde Ruskej federácie a Ľudovým milíciám LĽR k oslobodeniu republiky

– Putin povedal, že dnes podpíše dekrét o udelení titulov Hrdina Ruska generálom Lapinovi a Abačovovi

 

13:50 – Ruské jednotky útočia na Seversk z dvoch smerov naraz, povedal námestník ministra vnútra LĽR Vitalij Kiselev. Dodal, že ovládnutie Severska ruskou armádou by umožnilo rozvinúť ofenzívu proti Kramatorsku a Slavjansku.

 

12:30 – Posledná obec, ktorá stále bránila k priamemu útoku na Bachmut bola dobytá “Wagnerovcami”. Z dediny Klinovoje už idú rovno na mesto Bachmut, ktoré sa po zabratí bude znovu nazývať tak, ako predtým – Arťomovsk.

wagnerovci
Wagnerovci

 

Klinovoje
Na mape označená dedina Klinovoje

12:24 – Oleksij Arestovyč, poradca vedúceho prezidentskej kancelárie a hlavný propagandista Kyjevského režimu, napísal veľký príspevok o tom, prečo je ústup z Lysyčanska pre Ukrajinu dobrý.

Uviedol, že operácia mala tieto ciele:

– obkľúčiť hlavné nepriateľské sily,
– spôsobiť im škodu,
– získať čas na dodanie západných zbraní a zlepšiť druhú líniu obrany,
– vytvoriť podmienky pre našu ofenzívu na ďalších úsekoch frontu.

Podľa Aoestoviča bolo jedným z hlavných úspechov tejto operácie “prelomenie stereotypu Červenej armády ‘ani krok späť'”. ktorá 8 rokov zotrvačnosťou tlačila na vojenskú mienku Ukrajincov a stála Ukrajinu Ilovajsk a pád DAPA, 32. kontrolného bodu”.

“A prelomenie stereotypu je veľmi nákladné. Je to zrod národnej vojenskej školy,” napísal.

“Je to naozaj pravda, nemyslite si, že len Putin je taký zlý a všetci ostatní len nevedia, čo majú robiť. Vedia a chápu to. Možno je to dôsledok dlhodobej propagandy. Otvorte si ich stránky, prečítajte si komentáre, čo tam píšu.”

 

12:20 – Rusko sa zo všetkých síl pripravuje na skorú inváziu do severnej Sýrie, aby zabránilo tureckej expanzii so spojencami USA. Čoskoro môžeme byť svedkami nového frontu Ruska mimo ukrajinského územia, informujú izraelské médiá.

 

12:15 – Krym sa pripravuje na mobilizáciu, tvrdí Ukrajinský prezidentský úrad na Kryme

Uvádza sa, že bol vydaný dekrét takzvanej “hlavy Krymskej republiky” (Ukrajinci neuznávajú súčasné vedenie Krymu ako legitímne), ktorým bola zriadená “branná komisia pre mobilizáciu občanov”.

Ukrajinci na okupovanom Kryme sú vyzývaní, aby sabotovali rozhodnutie krymského vedenia a urobili všetko pre to, aby sa vyhli mobilizácii.

Ruskej federácii došla potrava pre kanóny a rozhodli sa nájsť si novú, tvrdia ukrajinské zdroje.

 

11:40 – Podľa prieskumu Levadovho centra (v Rusku uznávaného ako “zahraničný agent”) 75 % Rusov podporuje akcie ruskej armády na Ukrajine. 20 % nie.

Existuje však jasné odstupňovanie podľa veku – čím mladší, tým nižšia úroveň podpory.

prieskum Levadovho centra
Na snímke prieskum Levadovho centra

 

11:35 – Pápež František povedal, že by rád navštívil Moskvu a Kyjev, informovala agentúra Reuters.

Môže sa tak stať po jeho návšteve Kanady 24. – 30. júla.

 

11.30 – Čerstvá správa britskej spravodajskej služby: Ukrajinské sily opustili “posledné veľké populačné centrum v Luhanskej oblasti pod ukrajinskou kontrolou”.

“Pozornosť Ruska sa teraz takmer určite sústredí na dobytie Doneckej oblasti, ktorej veľká časť zostáva pod kontrolou ukrajinských síl,” uviedla britská tajná služba.

– Boj o Donbas “je húževnatý a vyčerpávajúci a v najbližších týždňoch sa to pravdepodobne nezmení”.

– Napriek opusteniu Hadieho ostrova má Rusko naďalej ničivý vplyv na ukrajinský poľnohospodársky sektor.

“Ukrajinský poľnohospodársky vývoz v roku 2022 pravdepodobne nebude predstavovať viac ako 35 % celkového vývozu v roku 2021,” predpovedá British Intelligence.

 

10:20 – Parlament protestami zmietaného Uzbekistanu sa rozhodol zachovať štatút suverenity Karakalpakstanu.

Autonómiu ponechajú v návrhoch dodatkov k ústave krajiny, z ktorej ju predtým chceli odstrániť (preto vypukli protesty).

Karakalpakstan je najväčší región Uzbekistanu, zaberá takmer polovicu jeho územia s počtom obyvateľov dva milióny. Značná časť z nich sa považuje za Kazachov.

 

10:15 – Americký magazín The Economist píše o pravdepodobnosti ukrajinskej protiofenzívy neďaleko Chersonu. Ukrajina sa podľa neho pripravuje na protiútok zo západu od Nikolajeva a zo severu od Zelenodolska (kraj Krivoj Rog).

Ukrajinský vojenský spravodajský dôstojník pre noviny uviedol, že predsunuté jednotky ozbrojených síl Ukrajiny sú teraz asi kilometer od predmestia Chersonu. „Nasledujúci týždeň či dva budú ešte zaujímavejší,“ sľubuje.

The Economist je však k takejto protiofenzíve skeptický. Ukrajinská južná skupina nemá výhodu troch ku jednej, ktorú odporúčajú stratégovia pre úspešnú ofenzívu. Vojaci sa sťažujú na kritický nedostatok munície a pechoty. “Naši nadriadení majú tendenciu zveličovať úspechy na bojisku,” hovorí Banderas, veliteľ ukrajinskej rozviedky, píše magazín.

“Banderas” povedal, že situácia sa môže zmeniť len vtedy, ak sa na juhu použije viac západného delostrelectva. V súčasnosti je tam rozmiestnených len niekoľko húfnic M777. Tam, kde postupujú Ukrajinci, sa „Rusi tvrdo bránia“. Sergej, vojak teritoriálnej obrany slúžiaci neďaleko Zelenodolska, hovorí, že nepriateľ vybudoval pod zemou opevnené bunkre. Keď sa UAF pokúsi vytlačiť Rusov, vrátia sa vo väčšom počte. “Z desiatich sa stane sto,” hovorí Sergej„

“Otvorená Chersonská krajina znamená, že každá ukrajinská ofenzíva pociťuje plnú silu ruského delostrelectva,“ píšu noviny. Pripomínajú májový pokus prekročiť rieku Ingulets pri obci Davydov Brod, čo je nevyhnutné pre útok na Kachovku. Tento pokus bol „obzvlášť nákladný“. “Nalákali ich do palebnej línie. Veľa našich ľudí zomrelo,” povedala farmárka Victoria, ktorá žila v dedine Davidov Brod, ale po začatí bojov bola evakuovaná.

chersonska oblasť
Chersonska oblasť

Inštitút pre štúdium vojny (USA) píše o preventívnom delostreleckom údere ruských jednotiek pri Chersone, ktorý má narušiť útočné akcie Ukrajiny.

“Údaje NASA ukázali 3. júla abnormálne veľký počet požiarov pozdĺž frontovej línie v Mykolajivskej a Chersonskej oblasti, najmä v blízkosti Snigurovky, Zásily, Kopani-Zeleniy Hay a Tavričeskij. Tieto miesta sú pravdepodobne základňami pre možnú ukrajinskú protiofenzívu,” uvádza sa v správe inštitútu.

 

10:10 – Noviny New York Times s odvolaním sa na vojenských expertov a partnerov z Ukrajiny predpovedajú, kam bude Ruská federácia postupovať po dobytí Luhanskej oblasti.

Po zotavení a preskupení Rusi pravdepodobne zaútočia na Bakhmut, strategický uzol ukrajinských ozbrojených síl. Zaútočia tam zo strany Popasnaja. Počas útoku na Bakhmut budú ruské sily na severe a západe viesť kritické bitky, aby ozbrojené sily Ukrajiny nemohli presunúť svoje sily na juh.

Posúdená kontrola terénu v okolí Chersonu a Mykolajivu
Posúdená kontrola terénu v okolí Chersonu a Mykolajivu

Konečnou stratégiou tu zároveň „bude vytvorenie ďalšieho“ kotla „okolo veľkých priemyselných miest Slavjansk a Kramatorsk“.

 

10:00 – Vodolatsky tvrdí, že netreba veriť v rýchle dokončenie špeciálnej operácie na Ukrajine: Sme vo vojne s NATO Podpredseda výboru Dumy pre záležitosti SNŠ Viktor Vodolatskij označil presvedčenie, že ruské ozbrojené sily sú schopné rýchlo dokončiť špeciálnu operáciu na Ukrajine, za klam. V rozhovore pre TASS pripomenul, že ukrajinská armáda s podporou NATO už osem rokov vytvára silné obranné línie v regiónoch Donbasu.

“Prejsť týmto systémom veľmi rýchlo je klam našich obyvateľov, nemôže existovať blesková vojna! Naša armáda vedela, čo sa stane, aké zdroje treba použiť, aby uspela,” povedal poslanec. Dodal, že ruské ozbrojené sily na Ukrajine nebojujú s národnými prápormi, ale s celou elitou špeciálnych síl NATO. Poslanec zdôraznil: to je dôvod, prečo ruská armáda tak dlho oslobodzovala maličké mestečko Popasnaja.

 

9:45 – Z Bulharska odleteli v nedeľu dve lietadlá so 70 vyhostenými ruskými diplomatmi a zamestnancami tamojšieho ruského veľvyslanectva a ich rodinnými príslušníkmi. Rusko zasa pohrozilo, že v prípade vyhostenia preruší diplomatické vzťahy s Bulharskom.

 

8:57 – Zákonodarca Jednotného Ruska Oleg Morozov vyzval ruské orgány, aby zasiahli rozhodovacie centrá v Kyjeve a dali USA darček ku Dňu nezávislosti.

“Úder na obytné oblasti Belgorodu podľa môjho názoru odstraňuje otázku legitímnosti odvetného úderu na “rozhodovacie centrá”. Myslím si, že mesto Kyjev by nemalo byť miestom, kde sa rozhoduje o raketových útokoch na civilné objekty v Rusku,” napísal Morozov vo svojom telegrame.

Podľa neho medzi rozhodovacie centrá patria: Kancelária ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, Najvyššia rada Ukrajiny a Generálny štáb AFU.

Poslanec zároveň povedal, že chce “dobrý darček” ku Dňu nezávislosti USA a Dňu ukrajinskej polície. Podľa jeho názoru sa v tomto prípade 4. júl stane “naozaj slávnostným dňom!”.

 

8:45 – Po ostreľovaní Belgorodu zvolali mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady. Putin prišiel večer do Kremľa. Očakáva sa masívna odozva.

 

8:20 – Ruské vojská sa snažia preniknúť k Slovjansku od Izjumu, hlási ukrajinský generálny štáb. Rusi upevňujú svoje pozície v Severodonecku a Lysyčansku.

Posúdená kontrola nad terénom v okolí Severodentska
Posúdená kontrola nad terénom v okolí Severodentska

7:15 – V nedeľu večer opäť vystúpil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj so svojím pravidelným príhovorom. Uviedol, že Ukrajina sa ničoho nevzdáva

“Ak velenie našej armády evakuuje ľudí z určitých miest frontu, kde má nepriateľ najväčšiu palebnú prevahu — konkrétne to platí pre Lysyčansk — znamená to jediné: že sa vrátime vďaka našej taktike, vďaka k zvýšeniu dodávok moderných zbraní. Ukrajina sa ničoho nevzdáva,” uviedol Zelenskyj.

Volodymyr Zelenskyj
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Myslí si tiež, že Ukrajina dosiahne úroveň, keď sa palebná sila jej armády vyrovná ruskej. “Nestrácame jediný deň. Presviedčame partnerov, nadväzujeme nové kontakty, využívame všetky príležitosti — politické, diplomatické, informačné.”

Zelenskyj tiež vyhlásil, že Rusko má dostatok raketometov Smerč, Uragan a Grad na zničenie jedného ukrajinského mesta za druhým.

nikolajevska oblast
Nikolajevska oblasť

“Toto je realita. Ničíme preto potenciál okupantov — deň čo deň, vypočítavo, mohutne. Dôležitú úlohu v tom samozrejme zohrávajú systémy HIMARS a ďalšie zbrane, ktoré sme dostali od partnerov,“ povedal ukrajinský prezident.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Krúpa poslal políciu a zástupcov špeciálnej prokuratúry sám na seba

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Odchod Juraja Krúpu z OĽaNO a jeho následný prestup k SaS vyvolal množstvo reakcií. Šéf OĽaNO Igor Matovič dokonca v Krúpovom prípade naznačoval úplatkárstvo. Poslanec sa rozhodol konať Igor Matovič zareagoval na Krúpov odchod svojsky: „Zrada je viac ako vernosť. Prachy…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine-Zelenskyj: Krym je ukrajinský a nikdy sa ho nevzdáme

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Kostiantyn Liberov)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 9:32 - "Zatiaľ čo sa všetci tešia zo správ o Kryme (výbuchy na letisku), 56. brigáda…

Európa je pripravená začať zimu s vážnym nedostatkom motorovej nafty

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (HSP/bloomberg/Foto:Pixabay)   Predpovedá sa, že severozápadná Európa začne nebezpečnú zimu s historicky nízkym množstvom motorovej nafty, paliva, ktoré poháňa široké oblasti hospodárstva, píše Bloomberg Zásoby cestnej nafty, vykurovacieho oleja a iného paliva typu nafty , v regióne sa podľa údajov Wood Mackenzie Ltd tento november scvrknú…

Belousovová k aktuálnej situácii na politickej scéne: Časovaná bomba tiká. Psi sa bránia útokom a krysy sa zachraňujú útekom

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook-A.B.)   Podľa bývalej poslankyne Anny Belousovovej sociálne problémy na Slovensku predstavujú doslova časovanú bombu. Napríklad situácia dôchodcov je viac než alarmujúca "Tu sa už nemôže vláda vyhovárať lebo Fico, pretože za fakt, že sa 30% dôchodcov prepadlo do obrovskej chudoby, je priamo zodpovedná tato vládna…

Pelosiová: Si reaguje ako „vystrašený tyran“ v „krehkej kríze“

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-J. Scott Applewhite)   "Myslím si, že je v krehkej kríze... má problémy s ekonomikou. Správa sa ako vystrašený tyran," povedala Pelosiová v utorok ráno v relácii MSNBC "Morning Joe" „Stretli sme sa s každým predsedom parlamentu vo všetkých piatich krajinách a ich členmi parlamentu, takže…

Dnes bude slnečno, s teplotami do 30 stupňov

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Situácia: Počasie u nás ovplyvňuje tlaková výš. Slnečno. Teploty 25 až 30 stupňov Celzia Na západnom Slovensku malá oblačnosť, najnižšie ranné teploty 16 až 13 a najvyššie denné 27 až 30 stupňov C. Na strednom Slovensku malá oblačnosť, najnižšie ranné teploty 15 až 10…

Deň obetí banských nešťastí si ako pamätný deň pripomíname 10. augusta

0 icon

Handlová/Bratislava 10. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)   Deň obetí banských nešťastí Slovenskej republiky je spojený s najväčšou tragédiou v histórii baníctva na Slovensku, ktorá sa odohrala 10. augusta 2009 v bani Handlová. Pri výbuchu v handlovskej bani vtedy zahynulo deväť baníkov a 11 záchranárov Poslanci Národnej rady SR 26. októbra…

Dôvod zastavenia tranzitu ropy cez Družbu Ukrajinou? Z časti je to pomsta EÚ Maďarsku

0 icon

Bratislava 9. augusta 2022 (HSP/Foto: Reuters / TACC)   Podľa expertov, ktorých oslovili ruské noviny Izvestija, majú európske krajiny záujem o obnovenie čerpania ropy cez južnú vetvu ropovodu Družba a to ešte tento týždeň. V opačnom prípade sa môže stať, že rafinérie v Maďarsku, na Slovensku a v Českej republike…

Lifetime Office 2021 od 13,52 € v akcii Godeal24 Office Software Sale! Originálny operačný systém Windows stojí len 7,42 €!

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (PR článok/Foto:screenshot)   Akú verziu balíka Microsoft Office používate? Ak ide o Office 2013, zbystrite pozornosť. Microsoft oficiálne vydal vyhlásenie, že 11. apríla 2023 prestane podporovať Office 2013 a už preň nebude poskytovať žiadne bezpečnostné aktualizácie. Microsoft uviedol, že zastavenie podpory neznamená, že Office 2013 nemožno…

Svätá stolica v OSN: Na jadrové elektrárne neslobodno útočiť

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (HSP/vaticannews/Foto:vaticannews)   „Svätá stolica zastáva názor, že atómová energia sa musí používať len na mierové účely.“ Týmito slovami začal svoj príhovor arcibiskup Gabriele Caccia, vedúci delegácie Svätej stolice pri OSN na hodnotiacej konferencii Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (TNP), ktorá sa koná od 1. do 26.…

NAJNOVŠIE

BLOG

Marek Brna

Slováci Západ už zrejme prekukli

0icon

USA a Západ všeobecne nepriniesol Slovákom mnoho dobrého, skôr naopak. Nasmeroval tento národ priamo k zániku. Na splynutie v globálnom svete plnom prisťahovalcov, lgbt komunity a bezbožných biorobotov. V prvom rade sa to deje za pomoci médií, vlastnenými v konečnom dôsledku americkými vlastníkmi. Tieto médiá dávajú už roky rokúce priestor…

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Boris Mesár

Komunista Trudeau spanikáril po tom, čo jeho vláda odhalila, že štvornásobné/trojnásobné očkovanie teraz predstavuje 92 % úmrtí na COVID v Kanade

0icon

Najnovšie oficiálne údaje zverejnené kanadskou vládou odhaľujú, že očkovaná populácia teraz predstavuje 92 % úmrtí na Covid-19 v celej Kanade, pričom takmer polovica týchto úmrtí bola zaznamenaná medzi štvornásobne očkovanou populáciou.

Marek Tencer

Ako vytvorili p(l)andémiu? - cielená manipulácia na rôznych úrovňach. .

0icon

V tomto mojom príspevku rozoberiem ako sa politikom, médiám podarilo ľudí dotlačiť do stavu že väčšina ľudí podporovala nezmyseľné obmedzenia základných práv a slobôd. Išlo a stále ide o manipuláciu a vymývanie mozgov svetového rozmeru.   Dusenie a zanášanie dýchacích ciest nosením respirá

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke súsošie na SND v Bratislave

Autor: Róbert Klissenbauer

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Krúpa poslal políciu a zástupcov špeciálnej prokuratúry sám na seba

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Odchod Juraja Krúpu z OĽaNO a jeho následný prestup k SaS vyvolal množstvo reakcií. Šéf OĽaNO Igor Matovič dokonca v Krúpovom prípade naznačoval úplatkárstvo. Poslanec sa rozhodol konať Igor Matovič zareagoval na Krúpov odchod svojsky: „Zrada je viac ako vernosť. Prachy…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine-Zelenskyj: Krym je ukrajinský a nikdy sa ho nevzdáme

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Kostiantyn Liberov)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 9:32 - "Zatiaľ čo sa všetci tešia zo správ o Kryme (výbuchy na letisku), 56. brigáda…

Európa je pripravená začať zimu s vážnym nedostatkom motorovej nafty

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (HSP/bloomberg/Foto:Pixabay)   Predpovedá sa, že severozápadná Európa začne nebezpečnú zimu s historicky nízkym množstvom motorovej nafty, paliva, ktoré poháňa široké oblasti hospodárstva, píše Bloomberg Zásoby cestnej nafty, vykurovacieho oleja a iného paliva typu nafty , v regióne sa podľa údajov Wood Mackenzie Ltd tento november scvrknú…

Belousovová k aktuálnej situácii na politickej scéne: Časovaná bomba tiká. Psi sa bránia útokom a krysy sa zachraňujú útekom

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook-A.B.)   Podľa bývalej poslankyne Anny Belousovovej sociálne problémy na Slovensku predstavujú doslova časovanú bombu. Napríklad situácia dôchodcov je viac než alarmujúca "Tu sa už nemôže vláda vyhovárať lebo Fico, pretože za fakt, že sa 30% dôchodcov prepadlo do obrovskej chudoby, je priamo zodpovedná tato vládna…

Pelosiová: Si reaguje ako „vystrašený tyran“ v „krehkej kríze“

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-J. Scott Applewhite)   "Myslím si, že je v krehkej kríze... má problémy s ekonomikou. Správa sa ako vystrašený tyran," povedala Pelosiová v utorok ráno v relácii MSNBC "Morning Joe" „Stretli sme sa s každým predsedom parlamentu vo všetkých piatich krajinách a ich členmi parlamentu, takže…

Dnes bude slnečno, s teplotami do 30 stupňov

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Situácia: Počasie u nás ovplyvňuje tlaková výš. Slnečno. Teploty 25 až 30 stupňov Celzia Na západnom Slovensku malá oblačnosť, najnižšie ranné teploty 16 až 13 a najvyššie denné 27 až 30 stupňov C. Na strednom Slovensku malá oblačnosť, najnižšie ranné teploty 15 až 10…

Deň obetí banských nešťastí si ako pamätný deň pripomíname 10. augusta

0 icon

Handlová/Bratislava 10. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)   Deň obetí banských nešťastí Slovenskej republiky je spojený s najväčšou tragédiou v histórii baníctva na Slovensku, ktorá sa odohrala 10. augusta 2009 v bani Handlová. Pri výbuchu v handlovskej bani vtedy zahynulo deväť baníkov a 11 záchranárov Poslanci Národnej rady SR 26. októbra…

Dôvod zastavenia tranzitu ropy cez Družbu Ukrajinou? Z časti je to pomsta EÚ Maďarsku

0 icon

Bratislava 9. augusta 2022 (HSP/Foto: Reuters / TACC)   Podľa expertov, ktorých oslovili ruské noviny Izvestija, majú európske krajiny záujem o obnovenie čerpania ropy cez južnú vetvu ropovodu Družba a to ešte tento týždeň. V opačnom prípade sa môže stať, že rafinérie v Maďarsku, na Slovensku a v Českej republike…

Lifetime Office 2021 od 13,52 € v akcii Godeal24 Office Software Sale! Originálny operačný systém Windows stojí len 7,42 €!

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (PR článok/Foto:screenshot)   Akú verziu balíka Microsoft Office používate? Ak ide o Office 2013, zbystrite pozornosť. Microsoft oficiálne vydal vyhlásenie, že 11. apríla 2023 prestane podporovať Office 2013 a už preň nebude poskytovať žiadne bezpečnostné aktualizácie. Microsoft uviedol, že zastavenie podpory neznamená, že Office 2013 nemožno…

Svätá stolica v OSN: Na jadrové elektrárne neslobodno útočiť

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (HSP/vaticannews/Foto:vaticannews)   „Svätá stolica zastáva názor, že atómová energia sa musí používať len na mierové účely.“ Týmito slovami začal svoj príhovor arcibiskup Gabriele Caccia, vedúci delegácie Svätej stolice pri OSN na hodnotiacej konferencii Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (TNP), ktorá sa koná od 1. do 26.…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Slováci Západ už zrejme prekukli

0icon

USA a Západ všeobecne nepriniesol Slovákom mnoho dobrého, skôr naopak. Nasmeroval tento národ priamo k zániku. Na splynutie v globálnom svete plnom prisťahovalcov, lgbt komunity a bezbožných biorobotov. V prvom rade sa to deje za pomoci médií, vlastnenými v konečnom dôsledku americkými vlastníkmi. Tieto médiá dávajú už roky rokúce priestor…

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Boris Mesár

Komunista Trudeau spanikáril po tom, čo jeho vláda odhalila, že štvornásobné/trojnásobné očkovanie teraz predstavuje 92 % úmrtí na COVID v Kanade

0icon

Najnovšie oficiálne údaje zverejnené kanadskou vládou odhaľujú, že očkovaná populácia teraz predstavuje 92 % úmrtí na Covid-19 v celej Kanade, pričom takmer polovica týchto úmrtí bola zaznamenaná medzi štvornásobne očkovanou populáciou.

Marek Tencer

Ako vytvorili p(l)andémiu? - cielená manipulácia na rôznych úrovňach. .

0icon

V tomto mojom príspevku rozoberiem ako sa politikom, médiám podarilo ľudí dotlačiť do stavu že väčšina ľudí podporovala nezmyseľné obmedzenia základných práv a slobôd. Išlo a stále ide o manipuláciu a vymývanie mozgov svetového rozmeru.   Dusenie a zanášanie dýchacích ciest nosením respirá

Armádny Magazín

Horúca aktualita: Z Baltického mora hrozí chemický „útok“

0 icon

Poľsko, 10.august 2022 (AM) – Spôsobiť ho môžu desiatky tisíc ton zatopených nemeckých chemických zbraní, ktoré boli s ďalšou výzbrojou zatopené v Baltickom mori v časoch 2. sv. vojny.   Poľské noviny Gazeta Wyborcza uvádza, že tohto neželaného „suveníru“ tam môže ležať 40-100 tisíc ton. Presné množstvo

Americký dôstojník Scott Ritter: Rusko už vyhralo. Zelensky môže zomrieť rukou samotných Ukrajincov

0 icon

USA, 10.august 2022 (AM) – Známy americký vojenský expert Scott Ritter sa domnieva, že Rusko vojnu na Ukrajine nielen vyhráva, ale už aj vyhralo. Scott Ritter vysvetľuje svoj názor pomocou analógií s víťazstvom ZSSR vo Veľkej vlasteneckej vojne, ktoré sa stalo predurčeným v roku 1943 po bitke pri Kursku.   Počas bitky…

Vojaci Kim Čong-una v operácii na Ukrajine?

0 icon

Ukrajina, 10.august 2022 (AM) – Pred niekoľkými dňami telegramové kanály informovali , že predseda Štátnej rady KĽDR, generálny tajomník Ústredného výboru Kórejskej strany pracujúcich Kim Čong-un ponúkol Rusku, vyslanie 100 000 kórejských dobrovoľníkov do zóny operácie na Ukrajine ako vojenská pomoc. Zdá sa to neuveriteľné. Avšak… &nbs

Turecko dodalo na Ukrajinu desiatky obrnených bojových vozidiel

0 icon

Turecko, 10.august 2022 (AM) – Ukrajinská armáda dostala dávku obrnených vozidiel Kirpi 4x4 tureckej výroby. Podľa ukrajinských zdrojov Turecko dodalo 50 obrnených vozidiel a v budúcnosti dostane Kyjev ďalších 150 podobných obrnených vozidiel. O tom kedy budú dodávky, v akých dávkach neexistujú žiadne informácie, najmä oficiálne. Niekt

Krymom otriasla séria výbuchov. Sabotáž alebo raketový útok?

0 icon

Rusko, 9.august 2022 (AM) – Na Kryme, v oblasti Novofedorovka, kde sa nachádza vojenské letisko, zahrmelo najmenej desať výbuchov. Orgány republiky túto skutočnosť potvrdzujú a žiadajú počkať na oficiálne oznámenia.  

FOTO DŇA

Na snímke súsošie na SND v Bratislave

Autor: Róbert Klissenbauer

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali