Ako to na Ukrajine vyzerá naozaj, prezradil poslancom Národnej rady SR budúci slovenský veľvyslanec

Ako to na Ukrajine vyzerá naozaj, prezradil poslancom Národnej rady SR budúci slovenský veľvyslanec

Bratislava 4. júla 2018 (HSP/Foto:Pixabay)

 

Budúci slovenský veľvyslanec na Ukrajine Marek Šafin informoval Zahraničný výbor Národnej rady SR o svojich plánoch na novom pôsobisku. Časť jeho príhovoru poslancom sme vám už priniesli. M. Šafin však hovoril aj o súčasnom stave Ukrajiny, ako ju spoznal, keď tam pred pár rokmi pôsobil. Ako profesionálny diplomat sa snaží chápať postoj jednej aj druhej strany: ukrajinskú pozíciu krajiny, ktorá si hľadá svoj priestor a svoju identitu v tieni veľkého brata, ale tiež ruskú pozíciu, ktorá si bráni svoje geopolitické postavenie, a zo širšieho pohľadu vlastne svoju existenciu.

Ilustračné foto

„Od rokov 1991-92, ktoré rátame ako začiatok samostatnosti Ukrajiny, do dnešného dňa stratila asi desať a pol milióna občanov. Len v súvislosti s konfliktom, ktorý tam je, jedenapol, možno dva milióny ľudí – to nikto presne nevie – sa presídlili do Ruska,“ hovorí Šafin o šokujúcom čísle, ktoré akosi nepasuje do vysvetlenia tým, ktorí hovoria o Rusku ako o agresorovi. Veď akú logiku by malo, aby Ukrajinci utekali pred agresorom rovno do jeho krajiny?

Reklama

„Niektorí ostali v Európe, niektorí v Amerike, skrátka, pri zhoršených podmienkach ľudia utekajú. Preto je dôležité, aby sa Ukrajina stala bezpečným štátom, lebo akékoľvek rozkolísanie rovnováhy má za následok to, že hlavne zbrane, drogy a banditizmus, to všetko sa prenáša cez hranice. Môj súkromný názor je, že my Slováci to možno až tak nepocítime, na rane sú hlavne Poliaci a Maďari. Nás tie hory predsa len trošku ochraňujú, tých prechodov je málo, to sa dá ľahšie ustrážiť. Ale aj tak je v našom bezpečnostnom záujme udržať Ukrajinu pokope. Neviem ako, ale bolo by najlepšie ich nejako presvedčiť, aby sa dohodli, verím, že dospejú k tomu, že budú sa chcieť dohodnúť,“ pokračuje Šafin.

Vidí aj pozitíva vývoja, ktorý tam prebieha: „Až do tohto konfliktu Ukrajinci nevedeli kto sú. Bola tam kríza identity. Predtým Ukrajina bývala ľavobrežná a pravobrežná: pravobrežná zvykla patriť čiastočne do Poľska, Rakúsko-Uhorska a ľavobrežná do Ruska. Boli to rozdielne regióny, mentalita tých ľudí bola odlišná, zákony boli odlišné… a to všetko sa tam odzrkadľuje aj dnes. Ale paradoxne, všetko zlé je na niečo dobré. Je mi ľúto tých 10 tisíc mŕtvych, ktorí do dnešného dňa zahynuli v bojoch na Donbase, ale tento konflikt ukázal, že sa formuje ukrajinský politický národ. Nehovorím, že bude sformovaný zajtra, ale ten proces sa už začal. V porovnaní s tým, ako rozprávali Ukrajinci vtedy, keď som tam pôsobil, a ako rozprávajú teraz, vidno že ten proces prebieha. Hoci lepšie by bolo, keby bol politický, a keby po sebe nestrieľali.“

Reklama

Na otázku ohľadne „protiruských zákonov“ Šafin hovorí: „Ony samozrejme oficiálne nie sú protiruské, ale všetci vieme, že sú zamerané proti Rusom, tam sa nezmenilo nič. Podľa mňa sa tam deje veľa hlúpostí: napríklad v tom, že keď niečo zakazujú, tak tomu javu robia vlastne reklamu. Celý ten postsovietsky priestor, vrátane Pobaltia, funguje na ruských stránkach ako Vkontakte (to je ruská obdoba Facebooku), Odnoklasniki (spolužiaci) a ďalších. Ukrajinci to teraz zakázali. Lenže oni sú vo výpočtovej technike naozaj dobrí, takže hneď sa tam objavilo množstvo podnikateľov, ktorí ponúkajú spôsoby ako sa to dá obísť, na ktoré ani služba bezpečnosti Ukrajiny, ktorá to má monitorovať, nevie reagovať. Takže naopak, namiesto toho, aby to nechali na prirodzený vývoj, a toto je môj osobný názor, urobili ruským médiám ešte reklamu.“

O možnosti ovplyvnenia obyvateľov Donbasu propagandou hovorí: „Tí ľudia majú informácie z obidvoch strán, veď mnohí dostávajú dôchodky, sociálne dávky na strane, ktorú ovláda ešte vláda, prechádzajú cez hraničné prechody, čakajú tam 6 – 8 hodín. Videl som prípady, že niektorí si to chceli skrátiť cez pole, ibaže nemysleli na to, že je tam množstvo mín.“

Míny sú veľkým problémom, ktorý tam zostane ešte veľa rokov ako dedičstvo tohto smutného bratovražedného konfliktu: „Chodia tam diverzno-prieskumné skupiny, ktoré pôsobia hlavne v noci a mínujú komunikácie – nie asfaltové, ale tie, kade sa presúva technika. Tie míny sú urobené tak, že vybuchnú až omnoho neskôr, keď už tam tá diverzná skupina nie je. Nikto už potom nevie, kde tie míny sú. Normálna armáda robí mapy mínového poľa, aby bolo možné sa tomu vyhnúť a jednoducho ich potom zlikvidovať, lenže títo bojovníci to kladú kade-tade.“

Celkovú situáciu na Donbase vníma ako nie veľmi dobrú, ale nestráca nádej: „Ja dúfam, že to dopadne ako na Balkáne – boje sa skončili vtedy, keď tá generácia, ktorá bojovala, bola už unavená. Lenže, bohužiaľ, Balkánci vychovali svoje deti už k takej nenávisti, ešte väčšej, než bola v generácii, ktorá bojovala. Ostáva len dúfať, že na Ukrajine to takto nebude, že sa tí ľudia bojmi unavia a nakoniec sa budú chcieť dohodnúť.“

Ale to sa zatiaľ nestalo, hovorí Šafin: „Na Ukrajine by sa mali konať voľby, lenže sa nemôžu, lebo nemôžu prejsť politickí predstavitelia jednotlivých strán z východu na západ a zo západu na východ. Nalejme si čistého vína, keď sa pozrieme na dnešné zloženie ukrajinského parlamentu, ono nezodpovedá zloženiu voličskej základne, nezodpovedá zloženiu obyvateľstva Ukrajiny. Bohužiaľ, je to tak.“

Reklama

A pokračuje: „V tomto by mohli aj slovenskí politickí predstavitelia pomôcť pri rokovaniach s ukrajinskou stranou – odovzdávať im naše skúsenosti. Je potrebné, aby videli čím viac pozitívnych príkladov, aby videli, že sa to dá, a že to ide aj bez bitky. Keď sme im odovzdávali svoje predvstupové skúsenosti (z príprav na vstup do EÚ a NATO), tak nám hovorili, že sme pre nich určitý vzor a veľakrát sa nás pýtali ako sme to urobili. Odpovedali sme, že majú vlastnú hlavu, nech to urobia po svojom. Poliaci tam vystupovali ako advokáti, ale my sme boli zásadne proti tomu, hovorili sme, že Ukrajina nespáchala žiadny zločin, aby bola na lavici obžalovaných, nepotrebuje advokátov, ale priateľov, a tých máte – to sme my.“

Iste nie je ľahké pôsobiť v krajine, kde stoja proti sebe dva nezmieriteľné tábory, pričom s obomi je potrebné dobre vychádzať. Pán Šafin je zjavne kompromisný človek, ktorý sa snaží o vyvážené a diplomaticky neutrálne hodnotenie situácie a nenadržiavanie žiadnej zo strán konfliktu. Tvrdí, že „najhorší variant je asi uzavrieť sa do svojich schránok, zakopaných pozícií a nechcieť počuť čo hovorí druhá strana“.

Ivan Lehotský

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:04

Ceny benzínov v 16. týždni po piatich týždňoch zdražovania klesli. Cena nafty kulminovala pod hodnotou 1,60 eura za liter. V porovnaní s minulým rokom boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 7 %.

09:53

Ukrajinský súd nariadil v piatok väzbu pre ministra poľnohospodárstva Mykolu Soľského v súvislosti s obvineniami z účasti na nelegálnom nadobudnutí štátnej pôdy v hodnote takmer siedmich miliónov eur.

Samotný Soľskyj obvinenia odmieta.

09:43

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v marci 2024 medziročne tretíkrát po sebe nižšie o 15 %. Prispel k tomu najmä pokles cien v energetike až o 31 %.

09:36

Zlodeji elektrických káblov v noci na piatok paralyzovali železničnú dopravu v častiach západného Nemecka. Spôsobilo to meškania vlakov, ktoré budú podľa očakávania pretrvávať až do piatkového poludnia.

09:28

V marci 2024 boli ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne nižšie o 12,8 %. Ceny rastlinných výrobkov boli o 20,5 % nižšie ako v rovnakom období minulého roka, ceny živočíšnych výrobkov o 7 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

09:15

Japonské úrady sa chystajú osadiť obrovskú čiernu bariéru, ktorá bude brániť v populárnom výhľade na ikonickú horu Fudži. Na takýto krok ich podnietili davy nevychovaných zahraničných turistov.

09:00

Severokórejský líder Kim Čong-un dohliadal na skúšku salvových raketometov, oznámili v piatok severokórejské médiá.

Testované ukazovatele testu boli vyhodnotené ako veľmi uspokojivé, uviedla severokórejská štátna agentúra KCNA.

08:52

Ceny ropy v piatok ráno vzrástli a po dvoch týždňoch v strate za sebou smerujú k celotýždňovému zisku. Trh podporila najmä americká ministerka financií Janet Yellenová, keď vyjadrila optimizmus, že hospodársky rast v USA bol v prvom štvrťroku pravdepodobne silnejší, než naznačili prvé odhady.

08:42

Parlament v malom pyrenejskom kniežatstve Andorra vo štvrtok schválil zákon, ktorý stanovuje požiadavku na minimálnu znalosť katalánčiny pre cudzincov.

Cieľom zákona je posilniť postavenie katalánčiny.

08:27

Bývalý britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok v rozhovore pre agentúru DPA varoval pred návrhmi, aby sa vojna na Ukrajine stala zamrznutým konfliktom.

Myšlienku “zmrazenia” vojny na Ukrajine nedávno vyslovil vysokopostavený člen vládnucich sociálnych demokratov v Nemecku.

08:18

Poľsko a Litva sú pripravené pomôcť ukrajinským úradom vrátiť do vlasti mužov podliehajúcich brannej povinnosti. Uviedli to predstavitelia oboch krajín vo štvrtok po tom, ako Kyjev oznámil pozastavenie konzulárnych služieb pre týchto Ukrajincov v zahraničí.

08:03

Turecký súd vo štvrtok odsúdil deväť zamestnancov štátnych železníc na osem až 17 a pol roka väzenia za “spôsobenie smrti a zranenia z nedbanlivosti” v súvislosti s tragickou nehodou z roku 2018.

Najvyšší trest dostal vtedajší regionálny riaditeľ tureckých štátnych železníc – 17 a pol roka za mrežami.

07:55

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v piatok počas schôdzky v Pekingu vyzval svojho amerického kolegu Antonyho Blinkena na riešenie rastúcich nezhôd medzi Pekingom a Washingtonom.

Blinken vyjadril na začiatku stretnutia nádej na pokrok v otázkach, na ktorých sa dohodli americký prezident Joe Biden a čínsky líder Si Ťin-pching. Šéf americkej diplomacie však povedal, že bude veľmi priamo hovoriť o sporných záležitostiach, medzi ktoré zrejme patria Rusko, Taiwan a obchodná výmena.

Antony Blinken
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a čínsky šéf diplomacie Wang I pózujú počas stretnutia v Pekingu
07:45

Dánska vláda vo štvrtok oznámila, že vyčlenila 4,4 miliardy dánskych korún (zhruba 590 miliónov eur) na ďalšiu vojenskú podporu pre Ukrajinu. Informovala agentúra AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali