Let lietadlom by mohol byť nepríjemný pre ľudí s ochorením srdca či pľúc, taktiež pre náchylných na nosohltan a vedľajšie nosné dutiny. Pretlak v kabíne by neprial čerstvým zlomeninám. A väčšina leteckých spoločností odmieta vziať ženy v pokročilejšom štádiu tehotenstva. Ale aj celkom zdravé osoby môžu počas letu pociťovať nejaké ťažkosti fyzického či duševného charakteru.
Zmena tlaku na palube lietadla nastáva vplyvom zmeny nadmorskej výšky hlavne pri štarte a pristávaní. Na zaľahnutie uší pomáha zvyčajne žuvanie alebo zívanie. Pri poklese tlaku sa môžu objaviť kŕče v bruchu, nadúvanie či zápcha. Okrem tráviaceho systému aj tekutiny a plyny v obehovom systéme a v kĺboch môžu zhustnúť a spôsobia zvýšený tlak. Preto nie je vhodné ísť do lietadla so zlomeninou. Niektorým by sa odporúčali aj elastické pančuchy.
Podľa niektorých odborníkov je dokonca pri lete až stokrát vyššia pravdepodobnosť, že nachladnete. Na posilnenie imunity je dobrá pred odletom zdravá strava a pravidelné cvičenie.
Pri zhruba trojhodinovom lete sa z tela údajne stráca až 1,5 litra vody. Vzduch v lietadle má pomerne nízku relatívnu vlhkosť a pri jeho recirkulácii sa vlhkosť z pokožky odsáva rýchlo. Vyschnúť môžu sliznice a človek sa nemusí cítiť sviežo, prípadne nastúpi únava, menšia sústredenosť či bolesti svalov. Únavu a celkovú nevoľnosť prináša aj nižšia hladina kyslíka. Takže v takejto situácii žiaden alkohol a káva, radšej dostatok tekutín, najlepšie čistú vodu bez bubliniek.
Istá štúdia z roku 2010 ukázala, že vo vysokej nadmorskej výške sa o 30 % stráca schopnosť pociťovať sladkú a slanú chuť, pretože asi tretina chuťových pohárikov sa znecitlivie.
Diaľkové lety so sebou prinášajú asi to najznámejšie, a to zmenu časového pásma a tzv. “jet lag”, čiže choroba z toho vyplývajúca. Ide o dočasnú poruchu denného cyklu a organizmu môže nejakú dobu trvať, kým sa prispôsobí novému časovému režimu. Pri ceste smerom na východ je problém večer zaspať a ráno vstať, pri cestách na západ je oproti tomu ospalosť už v skorých večerných hodinách a ráno skoré budenie. Prispôsobenie sa závisí od veku a celkovej fyzickej zdatnosti človeka.