Ako môže byť cestovanie v čase skutočne fyzicky možné?

Ako môže byť cestovanie v čase skutočne fyzicky možné?

Svet 23. novembra 2017 (HSP/Forbes/Foto:Pexels)

 

Je to jeden z najväčších ťahákov vo filmoch, literatúre a televíznych reláciách: myšlienka, že by sme mohli cestovať späť v čase, aby sme zmenili minulosť

Ilustračné foto

Od prevracača času v knihách o Harrym Potterovi po film Návrat do budúcnosti nám cestovanie v čase poskytuje možnosť napraviť zlé veci v minulosti. Pre väčšinu ľudí je to myšlienka, ktorá je odsúdená do sféry science-fiction, pretože každý zákon fyziky naznačuje, že pohyb vpred v čase je absolútnou nevyhnutnosťou. Filozoficky existuje aj slávny paradox, ktorý zrejme naznačuje absurdnosť takejto možnosti: ak by bolo možné cestovať späť v čase, mohli by ste sa vrátiť a zabiť svojho dedka predtým, ako bol počatý jeden z vašich rodičov, čo by znemožnilo vašu existenciu – takzvaný paradox starého otca. Dlho sa zdalo, že neexistuje spôsob, ako sa vrátiť späť v čase. Ale vďaka niektorým veľmi zaujímavým vlastnostiam priestoru a času v Einsteinovej všeobecnej teórii relativity môže byť cestovanie v čase možné.

Reklama

Všetko je to založené na takzvaných červích dierach. V známom vesmíre existujú malé, nepatrné kvantové výkyvy v tkanive časopriestoru na najmenších stupniciach. Patria medzi ne energetické výkyvy v pozitívnom i negatívnom smere, často vzájomne veľmi blízko. Veľmi silné, husté, kolísanie pozitívnej energie by vytvorilo zakrivený priestor jedným spôsobom, zatiaľ čo silné, husté, kolísanie negatívnej energie by skrútilo priestor presne opačným spôsobom. Ak by sa tieto dve oblasti zakrivenia dohromady spojili, mohli by sme – na krátku chvíľu – dospieť k takzvanej kvantovej červej diere. Ak by červia diera trvala dostatočne dlho, dokonca by bolo možné cez ňu potenciálne prenášať častice, čo by im umožnilo okamžite zmiznúť z jedného miesta v kozmickom čase a znova sa objaviť v inom priestore.

Ak chceme túto mierku rozšíriť, aby sme umožnili preniesť v čase ľudskú bytosť, bude to vyžadovať určité úpravy. Zatiaľ čo každá známa častica v našom vesmíre má pozitívnu energiu a buď pozitívnu alebo nulovú hmotnosť, v rámci všeobecnej relatívnosti je možná existencia negatívnej hmotnosti/energie. Zatiaľ vedci nič podobné nenašli, ale podľa všetkých pravidiel teoretickej fyziky tomu nič nebráni.

Reklama

Ak táto záporná hmotnosť/energia existuje, potom vytvorenie supermasívnej čiernej diery, ako aj jej negatívneho protipólu, a zároveň ich spojenie by malo vytvoriť priechodnú červiu dieru. Bez ohľadu na to, ako ďaleko od seba sú tieto dva navzájom prepojené objekty, ak majú dostatok hmotnosti/energie – pozitívnej, ako aj negatívnej – toto okamžité spojenie by ostalo natrvalo. A to je to, čo je potrebné pre cestovanie vesmírom. Ale čo s časom? Tu prichádza na rad teória špeciálnej relativity.

Pri cestovaní takmer rýchlosťou svetla je možné zaznamenať fenomén známy ako dilatácia alebo spomaľovanie času. Pohyb cestovateľa v priestore a jeho pohyb v čase súvisí s rýchlosťou svetla: čím väčší je pohyb v priestore, tým menší je pohyb v čase. Ak máme hviezdu vzdialenú 40 svetelných rokov a sme schopní cestovať neuveriteľne rýchlo (viac ako 99,9 % rýchlosti svetla), cestovali by sme smerom k tejto hviezde, potom sa zastavili, otočili a vrátili sa späť na Zem, zistili by sme niečo zvláštne.

Kvôli dilatácii času by pasažier vesmírnej lode dosiahol hviezdu iba za jeden rok. Rok by mu trvala aj cesta späť. Ale za ten istý čas by na Zemi uplynulo 82 rokov. Ide o štandardný spôsob, ako cestovanie v čase fyzicky funguje. To, ako ďaleko sa v čase pasažier presunie, závisí len od jeho pohybu v priestore.

Ale pri červej diere sa príbeh mení. Jeden koniec červej diery je takmer nehybný, zatiaľ čo druhý cestuje rýchlosťou veľmi blízkou rýchlosti svetla. Čo sa stane, ak pasažier vstúpi do rýchlo sa pohybujúceho konca červej diery, ktorý sa pohybuje približne rok?

Nuž, rok nie je rovnaký časový úsek pre všetkých, najmä ak sa v priestore pohybuje inou rýchlosťou! Ak hovoríme o rovnakej rýchlosti ako predtým, koniec červej diery v pohybe bude mať 40 rokov, ale koniec “v pokoji” by mal zostarnúť len o 1 rok.

Reklama

Ak by pred 40 rokmi niekto vytvoril taký pár červých dier a poslal ich na túto cestu, bolo by možné v roku 2017 vstúpiť do jednej z nich a vrátiť sa späť v čase… avšak maximálne do roku 1978. Jediným problémom je, že pasažier musí cestovať s druhým koncom červej diery alebo ju akýmkoľvek iným spôsobom dohnať a vstúpiť do nej.

Ak bude objavená negatívna hmotnosť/energia, bude vo vesmíre možných mnoho neobvyklých vecí. No cestovanie v čase sa zdá byť tým najdivokejším snom, aký sme kedy mali. Kvôli zvláštnostiam špeciálnej a všeobecnej teórie relativity nie je možné na teoretickej úrovni povedať, že cestovanie do minulosti je nemožné.

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:05

Jeden zo šoférov autobusu, ktorý v stredu havaroval pri nemeckom Lipsku, bol 53-ročný Slovák. V čase nehody, ktorá si vyžiadala štyri obete na životoch, však šoféroval jeho 62-ročný český kolega. Vodiči medzi obeťami nie sú.

11:50

Neďaleko pamätníka padlých vojakov Červenej armády vo Viedni vznikli dva veľké portréty nedávno zosnulého ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného. Nasprejované sú na múre patriacemu k pozemku, ktorý vlastní šľachtická rodina bývalého a tiež už zosnulého ministra zahraničných vecí ČR Karla Schwarzenberga.

Navalny
Na snímke obraz Alexeja Navaľného na múre
11:23

Ceny benzínov a nafty pred veľkonočnými sviatkami zdraželi o tri centy za liter. Spotrebiteľské ceny oboch benzínov dosiahli najvyššie hodnoty za posledných 20 týždňov.

11:13

Ekvádorským úradom sa podarilo potlačiť vzburu vo väznici v meste Guayaquil, odkiaľ v januári ušiel jeden z najobávanejších šéfov zločineckých gangov. Informovala agentúra AFP.

11:03

Jednu obeť si vyžiadal požiar v domove dôchodcov, ktorý vypukol vo štvrtok nadránom vo východomaďarskej obci Ököritófülpös.

Riaditeľstvo úradu civilnej ochrany (OKF) uviedlo, že do hasenia požiaru v jednoposchodovej budove nasadili 19 hasičov s piatimi vozidlami.

10:53

Ukrajinská armáda v noci na štvrtok zneškodnila 26 dronov, ktorými útočili ruské sily. Uviedol to veliteľ ukrajinských vzdušných síl Mykola Oleščuk.

10:40

Nemecký maloobchod dosiahol vo februári slabšie výsledky. Tržby sa znížili v porovnaní s januárom aj s rovnakým mesiacom minulého roka, oznámil vo štvrtok spolkový štatistický úrad Destatis.

10:13

Štyria ľudia zahynuli a najmenej päť ďalších utrpelo zranenia pri útoku nožom na severe amerického štátu Illinois.

Incident sa odohral v stredu popoludní miestneho času v meste Rockford, ktoré leží asi 145 kilometrov od Chicaga. Útočník v rôznych lokalitách smrteľne pobodal 15-ročné dievča, 63-ročnú ženu a dvoch mužov vo veku 49 a 22 rokov.

09:59

Vyše 70 percent Poliakov si neželá vyslanie vojakov svojej krajiny ani Severoatlantickej aliancie na Ukrajinu. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu verejnej mienky, ktorý vypracoval inštitút IBRIS pre poľský denník Rzeczpospolita.

09:38

Francúzsky prezident Emmanuel Macron odmietol plánovanú dohodu o voľnom obchode medzi Európskou úniou (EÚ) a juhoamerickým zoskupením Mercosur v jej súčasnej podobe.

Potrebné sú podľa neho rokovania o novej a zodpovednejšej dohode, ktorá bude prihliadať na rozvoj, ochranu klímy a biodiverzitu.

09:24

Tisíce vodičov autobusov vstúpili vo štvrtok v juhokórejskej metropole Soul do generálneho štrajku pre spor týkajúci sa platov. Podľa odborov postihol štrajk 97 percent tamojších autobusových liniek a spôsobil chaos počas rannej dopravnej špičky. Po zhruba 11 hodinách sa však vodičom podarilo so zamestnávateľmi dohodnúť a vrátili sa do práce.

09:13

Slovenský hokejista Martin Chromiak pomohol asistenciou k triumfu Ontaria nad San Jose 3:2 v nočnom zápase AHL. Dvadsaťjedenročný útočník má po 61 dueloch sezóny na konte 29 bodov (13+16).

08:49

Výbor Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) pre politické záležitosti a demokraciu vyjadril podporu prípadnému prijatiu Kosova do RE. Srbsko toto rozhodnutie odsúdilo ako škandalózne.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali