Aká je situácia na ropnom fronte po zavedení sankcií iniciovaných USA a ako sa Rusko pripravilo na ropné embargo EÚ

Moskva 6. decembra 2022 (HSP/Foto:screenshot)

 

Včera nastal dlho očakávaný deň, keď EÚ s veľkou pompou oficiálne zakázala dovoz ruskej ropy morskou cestou. Nemecko sa snaží presvedčiť Indiu, aby sa pripojila k embargu po boku Západu. Moskva medzitým v tichosti nakupuje stovky tankerov na trhu. Zastaví sa aj ropovod Družba? Čo hovoria čísla? Akú úlohu zohraje OPEC+? Kto vyhrá a kto prehrá v tejto ropnej vojne?

ropná vojna
Ilustračné foto

Čiastočné odpovede na tieto otázky vám prinášame sprostredkovaním pohľadu viacerých expertov na túto sankčnú vojnu z portálov Vzgľad, RIA, The Hindu, Financial Times, Rystad, Braemar, Global Times.

Západné ropné sankcie vstúpili do platnosti v pondelok 5. decembra, keď Európska únia prestala prijímať ruskú ropu prepravovanú po mori a krajiny G7, Austrália a Európska únia uvalili na jej námornú prepravu cenový limit 60 USD za barel. Ruský vicepremiér Alexander Novak v komentári k rozhodnutiu a hroziacemu embargu uviedol, že Rusko nebude akceptovať strop na ceny ropy, aj keby malo znížiť ťažbu. Dodal, že takéto obmedzenia sú zásahom do trhových nástrojov a Rusko je pripravené spolupracovať len s tými spotrebiteľmi, ktorí budú pracovať na trhových podmienkach. Dodávky ropy z projektu Sachalin-2 sú dočasne, do 30. septembra 2023, vylúčené z cenového stropu, ak smerujú do Japonska. Na základe všeobecnej licencie ministerstva financií USA, ktorá vysvetľuje mechanizmus cenového stropu, môžu osoby z USA vykonávať finančné transakcie súvisiace s dodávkami ruskej ropy do Bulharska, Chorvátska, ako aj do viacerých vnútrozemských krajín Európskej únie. Okrem toho sa na prepravu cez ropovod Družba nevzťahujú žiadne obmedzenia ani v rámci cenového stropu, ani v rámci embarga.

 

Ako sa z tejto situácie vykrúca Nemecko a kedy postihnú sankcie aj ropovod Družba?

Zavedenie cenového stropu na ruskú ropu a ropné embargo EÚ je signálom pre dramatické zmeny na svetovom trhu s ropou. Ropné embargo však bolo očakávanou udalosťou, zatiaľ čo na cenovom strope sa krajiny EÚ dokázali dohodnúť len niekoľko dní pred 5. decembrom. Podpísali sa pod neho len krajiny G7, ktoré to celé začali, a EÚ. Koalícia je pomerne malá. Západu sa nepodarilo prinútiť Čínu a Indiu, hlavných odberateľov ruskej ropy, aby sa k nemu pridali. Nemecko sa však podľa všetkého nevzdáva nádeje. Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Berbocková pred svojou návštevou v Naí Dillí pre denník The Hindu uviedla, že Nemecko dúfa, že India podporí obmedzenie cien ruskej ropy.

Pravdepodobnosť, že sa tak stane, je však veľmi malá. „Nie je pravda, že Nemecko sa bude snažiť presadiť túto myšlienku. Po prvé, Nemecko nie je hráčom, ktorý by mohol prinútiť Indiu zmeniť svoj postoj. Na medzinárodnej scéne nemá dostatočnú váhu. Jediný, koho by India mohla počúvať, by boli USA,“ povedal Igor Juškov, popredný expert Národného fondu energetickej bezpečnosti RF.

Washington predtým vyzval Indiu, aby sa pripojila k tejto protiruskej ropnej koalícii, ale Dillí tieto výzvy ignorovalo. „Po druhé, Nemecko, podobne ako iné európske krajiny, by v skutočnosti nemalo prospech z toho, aby prinútilo Indiu pripojiť sa k ruskému cenovému stropu pre ropu. Ak India odmietne kupovať ruskú ropu za trhové ceny, Rusko splní svoje hrozby a prestane Indom dodávať ropu. India sa stala najväčším odberateľom ruskej ropy, ktorá sa prepravuje po mori. Takéto objemy, ktoré teraz India odoberá z Ruska, nie je nikto iný na trhu schopný absorbovať. Distribúcia týchto objemov menším spotrebiteľom bude trvať prinajmenšom mesiace alebo dokonca roky. To by zaručilo prudký pokles ťažby a vývozu ropy z Ruska a obrovský nárast cien všetkej zostávajúcej ropy na svete,“ hovorí Juškov.

V októbri sa Rusko stalo najväčším dodávateľom ropy do Indie, čím predbehlo tradične dominantnú Saudskú Arábiu a Irak na indickom trhu (údaje spoločnosti Vortexa). V hre boli dodávky takmer 1 milióna barelov denne. Ak by Rusko bolo nútené odmietnuť dodávať tento objem do Indie a znížiť vývoz o tento milión, Európania by museli súťažiť s Indmi o zvyšnú ropu na trhu z toho istého Iraku, Saudskej Arábie a ďalších krajín. Inými slovami, pre Nemcov je ekonomicky nevýhodné nútiť Indiu, aby sa pripojila ku koalícii G7 a EÚ v súvislosti s cenovým stropom. Nemecko bude skôr rokovať s Indmi, aby zvýšili dodávky nafty a iných ropných produktov, ktoré sa vyrábajú z ruskej ropy, z Indie. Nemecko sa totiž ocitlo v zložitej situácii. Nemecko a Poľsko chcú, aby sa v roku 2023 na národnej úrovni zakázal nákup ruskej ropy cez ropovod Družba. V súčasnosti sa na potrubie nevzťahujú žiadne obmedzenia – ani cenový strop, ani embargo. Kapacita nemeckého prístavu Rostock a potrubia do nemeckých rafinérií však nestačia na plné zaťaženie nemeckých rafinérií. Nemecko si bude musieť vyhradiť určitú kapacitu v prístave Gdansk na prepravu neruskej ropy ropovodom Družba do svojich rafinérií. Je to drahé a hlavne to vytvára závislosť od Poľska, ktoré pravidelne tvrdo dráždi Nemcov, napríklad tým, že požaduje reparácie za druhú svetovú vojnu. Nemci preto môžu diskutovať o zvýšení dodávok už hotových ropných produktov z Indie.

Pokiaľ ide o Rusko, jeho najvyšší predstavitelia opakovane vyhlásili, že za žiadnych okolností nebudú predávať ropu za netrhové ceny, t. j. za cenový strop. Pozícia Moskvy sa nezmenila: „Sme presvedčení, že tento nástroj je netrhový, neefektívny, hrubo zasahuje do trhových nástrojov a je v rozpore so všetkými pravidlami Svetovej obchodnej organizácie – WTO,“ povedal ruský vicepremiér Alexander Novak. Podľa neho zavedenie takéhoto nástroja môže viesť len k destabilizácii trhu, nedostatku energetických zdrojov, zníženiu investícií a tento mechanizmus môže v budúcnosti ovplyvniť aj iné tovary alebo krajiny. Na základe tejto pozície Rusko sľubuje odvetné sankcie. „S najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o symbolický zákaz dodávok ropy a ropných produktov do krajín G7 a Európy,“ povedal Juškov. V tomto prípade podľa neho v podstate utrpí len Japonsko, ktoré urobilo výnimku a umožnilo nakupovať ruskú ropu zo Sachalinu-2 za trhovú cenu. Ostatné krajiny buď nekupovali ruskú ropu a ropné produkty, ako napríklad Kanada, alebo kupovali len nepatrné omrvinky, ako napríklad Austrália, alebo odmietli nakupovať samy, ako napríklad USA a EÚ.

 

Podarí sa Rusku vytvoriť  tieňovú flotilu tankerov?

Rusko pritom nestráca čas a aktívne sa pripravuje na to, aby bolo schopné prepravovať svoju ropu na nové trhy. Ak sa zákaz poistenia takejto prepravy rieši vlastnými poisťovňami, ktorých riziká sú zabezpečené štátnymi zárukami, problém dostupnosti tankerov, ktoré by prepravovali ruskú ropu mimo podmienok cenového stropu stanoveného Západom, sa vyriešil odkúpením týchto lodí. Rusko diskrétne vytvorilo „tieňovú flotilu“ viac ako 100 tankerov, aby obišlo cenový strop. Tieto lode majú podľa Financial Times zvyčajne 12-15 rokov a v najbližších rokoch by mohli byť ľahko odpísané. Podľa spoločnosti Rystad potrebuje Rusko na udržanie súčasného vývozu viac ako 240 tankerov. Podľa analýzy spoločnosti Braemar by ruskí prevádzkovatelia mohli kúpiť 29 veľmi veľkých tankerov na prepravu ropy (VLCC), každý s kapacitou viac ako 2 milióny barelov, plus 31 tankerov triedy Suezmax s kapacitou približne 1 milión barelov, 49 tankerov triedy Aframax s kapacitou 700 000 barelov. Rusko teda rozhodne s nákupmi neskončilo a bude pokračovať v budovaní svojej „tieňovej“ flotily. Tieto informácie sú neoficiálne a je ťažké analyzovať, koľko tankerov už Rusko má a koľko ich ešte potrebuje kúpiť. „Myslím si, že Rusko skutočne nakupuje takéto plavidlá vrátane lodí ľadovej triedy. Rusko pravdepodobne plánuje v lete využívať Severnú morskú cestu ako kratšiu trasu na dodávanie ropy a ropných produktov spotrebiteľom. Čím kratšia je vzdialenosť, tým menej tankerov je potrebných na prepravu rovnakého objemu ropy,“ hovorí odborník. V zime však bude Rusko pravdepodobne musieť vyvážať ropu do Ázie najmä z Novorossijska cez Suezský prieplav. V prvých týždňoch by sme mali očakávať pokles vývozu ropy z Ruska, ale z mesiaca na mesiac sa objemy vývozu podľa expertov zrejme obnovia.

 

Ako vníma reakciu Ruska strojca sankcií Biely dom?

Reakcia Ruska na obmedzenie cien ropy neprekvapila ani Biely dom. Ten podľa hovorkyne Karin Jean-Pierreovej očakáva, že Rusko bude naďalej dodávať palivo na svetové trhy. „Pokiaľ ide o reakciu Ruska, tá nás neprekvapila. Našou úlohou je zabezpečiť prísun ruskej ropy na svetový trh,“ povedala Jean-Pierreová počas pravidelného brífingu v odpovedi na otázku, ako Biely dom vníma reakciu Moskvy na tento krok. Washington sa podľa neho domnieva, že cenový strop stanovený krajinami G7 a Austráliou na úrovni 60 USD za barel je dostatočný na to, aby Moskva mohla pokračovať vo vývoze ropy do iných krajín. Jean-Pierreová však upozornila, že tento „cenový strop“ by sa mohol upraviť, aby sa ešte viac obmedzili príjmy Ruska z predaja čierneho zlata. „Veríme, že ide o bezprecedentný krok, ktorý v tomto prípade dokazuje jednotu USA a ich spojencov a partnerov. Veríme, že je to krok vpred,“ zdôraznila.

 

Čo hovoria čísla?

Cenové obmedzenia na dovoz ruskej ropy v roku 2023 sa nedotknú približne 24 miliónov ton suroviny, vypočítal pre RIA Novosti zástupca vedúceho oddelenia „Ekonomika odvetví palivového a energetického komplexu“ Ústredného centra pre výskum cenných papierov Sergej Kolobanov.

„V roku 2023 bude vylúčených približne 20 miliónov ton do Európy cez potrubie (ropovod Družba – pozn. red.) plus námorné dodávky do Bulharska a 4 milióny ton do Japonska. Okrem toho 20 miliónov ton do Európy nie je maximálna možná dodávka, ale naše odhady ,politického´ dopytu po ruských surovinách,“ uviedol expert. Na základe údajov FCS Kolobanov odhaduje, že v roku 2019 sa do Európy vyviezlo 140 miliónov ton ropy a do Japonska 6,4 milióna ton. V roku 2020 do Európy 120 miliónov ton a do Japonska 5,9 milióna ton a v roku 2021 111 miliónov ton a 4,5 milióna ton. Odborník zároveň predpokladá, že do konca roka 2022 by dodávky ruskej ropy do Európy mohli klesnúť pod 100 miliónov ton a do Japonska pod 2 milióny ton.

Podľa ďalšieho analytika Maxima Kaniščeva, riaditeľa výskumného centra Anselm, sa dodávky po mori do Bulharska a prostredníctvom ropovodov do Maďarska, na Slovensko a do Českej republiky, ktoré dostali výnimky zo zákazu dovozu EÚ, môžu zastaviť na podnet Ruska. To isté platí aj pre projekt Sachalin-2, z ktorého sa zatiaľ môžu dodávky do Japonska realizovať bez cenového stropu. „Úlohou Moskvy je teraz nájsť rovnováhu medzi sľubmi, že prestane dodávať ropu krajinám, ktoré sa zúčastňujú na cenovom strope, a zachovaním rozpočtových príjmov. Hranica je tenká – ak sa budete riadiť duchom vyhlásení Ruska, potom všetky krajiny, ktoré podporili obmedzenia, už nebudú dostávať ruskú ropu bez ohľadu na spôsob, akým ju dostávajú – po mori alebo ropovodom,“ povedal Kaniščev s tým, že tieto objemy sú pre ruskú ekonomiku málo dôležité, takže ich zachovanie je politickou otázkou.

Rusko pracuje na mechanizmoch na zákaz obmedzenia cien ropy, keďže nemieni uplatňovať nástroje súvisiace s obmedzením, ktoré zaviedol Západ, uviedol ruský vicepremiér Alexander Novak. Zároveň dodal, že postoj Moskvy k stropu cien ropy zostáva nezmenený: je to surový a netrhový nástroj a Rusko bude dodávať ropu a ropné produkty len za trhových podmienok, aj keby malo znížiť ťažbu.

 

Akú úlohu zohraje OPEC+?

Krajiny OPEC+ na čele s Ruskom a Saudskou Arábiou sa môžu dohodnúť na znížení ťažby ropy, aby ponechali svetové ceny na určitej úrovni, a v takom prípade cenový strop na ropu z Ruska nebude mať želaný účinok, píše čínske štátne vydanie Global Times. Analytici sa napríklad domnievajú, že vplyv cenových stropov na priamy obchod s ropou medzi Ruskom a EÚ je takmer zanedbateľný. Podľa Zhang Honga, spolupracovníka Ústavu pre štúdium Ruska, východnej Európy a strednej Ázie Čínskej akadémie spoločenských vied, Moskva v každom prípade podnikne odvetné kroky na diplomatickej úrovni, aby nestratila možnosť určovať ceny energií. Podľa experta je dôvodom zmrazenie obchodných vzťahov medzi oboma stranami, pričom Západ má v úmysle ovplyvniť ruský vývoz ropy a rokovania o cenách s tretími stranami. Hong však dodal, že ak cena klesne na 30 USD, Moskva sa môže rozhodnúť znížiť ťažbu, čo by následne zvýšilo svetové ceny ropy. Ďalší čínski odborníci sa domnievajú, že krajiny OPEC+ na čele so Saudskou Arábiou a Ruskom sa dohodnú na znížení produkcie, aby udržali stabilné svetové ceny. Khan preto zhrnul, že zavedený strop cien ropy zostane len diplomatickou propagandou.

 

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:29

Ruská súkromná polovojenská organizácia Vagnerova skupina, známa verbovaním odsúdencov z ruských väzníc do vojny na Ukrajine, v posledných mesiacoch spomalila ich nábor.

20:28

Spojené štáty nepovažujú snahy o prekreslenie mapy Európy za “proces vnútornej politiky Maďarska“, odkázal vo štvrtok na Twitteri veľvyslanec USA v Budapešti David Pressman maďarskému ministrovi zahraničných vecí Péterovi Szijjártóovi.

20:01

Britská vláda vo štvrtok oznámila, že začne vyšetrovanie, či bolo možné zabrániť bombového útoku v severoírskom meste Omagh.

20:00

Britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok nevylúčil, že by Británia mohla Ukrajine poslať stíhačky.

19:51

Rusko má vojenské prostriedky na to, aby dokázalo čeliť západným dodávkam zbraní na Ukrajinu, a bude reagovať na každú zbraň, ktorú použije Kyjev.

19:34

Vlády Španielska a Maroka uzavreli vo štvrtok dohody vo viacerých oblastiach vrátane migrácie a zvýšenia španielskych investícii v severoafrickej krajine.

19:01

Štvrtkové pracovné stretnutie Európskej komisie (EK) s ukrajinskou vládou v Kyjeve vyslalo jasný signál o záväzkoch EÚ stáť pri Ukrajine tak dlho, ako to bude potrebné.

18:54

PMC Wagner hlási prevzatie kontroly nad obcou Nikolajevka v DĽR.

18:34

Rozhodnutie spustiť program rozvoja maďarského zbrojárskeho priemyslu bolo dobrým rozhodnutím.

18:30

Vo francúzskej metropole Paríž sa v pondelok uskutoční medzinárodné stretnutie v snahe priniesť riešenie politickej patovej situácie v Libanone.

17:58

Európsky parlament vo svojom uznesení vyzval členské štáty EÚ, aby začali rokovania o vstupe Ukrajiny do EÚ.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Ktorá krajina trápi niektorých amerických funkcionárov viac ako Ukrajina?

0 icon

V polovici januára prezident USA Joe Biden poveril šéfa CIA Williama Burnsa, aby navštívil Kyjev a Moskvu a posúdil ich pripravenosť na rokovania.

Ukrajinské ozbrojené sily opustili mobilizovaných mužov pri Pavlovke – podrobnosti

0 icon

Kyjev 2. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Leo Correa)   27. januára sa jednotky 128. brigády teritoriálnej obrany a 68. pešej brigády ukrajinských ozbrojených síl pokúsili zaútočiť na pozície ruských ozbrojených síl pri obci Pavlovka. Na ceste medzi Prečistovkou a Pavlovkou bol konvoj obrnených vozidiel MaxxPro a Humvee odhalený ruským dronom Orlan-30 a…

Počasie komplikuje dopravu, Donovaly uzavreli pre autá nad 10 metrov dĺžky

0 icon

Bratislava 2. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Elias Funez, Michal Svítok) Aktualizované 2. februára 2023 o 19:56 h. Počasie komplikuje dopravu na slovenských cestách. Horský priechod (HP) Donovaly pre silnú poľadovicu uzavreli pre autá nad desať metrov dĺžky. Informuje o tom Slovenská správa ciest na webe zjazdnost.sk Pre všetku dopravu je pre skrížený…

Robert Fico: Je to útok proti nám, je to útok na konkrétneho významného predstaviteľa

0 icon

Predstavitelia strany SMER – slovenská sociálna demokracia, predseda strany Robert Fico, podpredsedovia strany a člen predsedníctva Robert Kaliňák dnes reagovali na politické zásahy NAKA.

Poslanci ukončili rokovanie diskusiou o zatvorení obchodov v nedeľu

0 icon

Bratislava 2. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili štvrtkové rokovanie diskusiou k návrhu novely Zákonníka práce. V piatok (3. 2.) bude 83. schôdza pokračovať od 9.00 h, kedy dokončia rozpravu k tomuto návrhu Skupina poslancov v novele navrhuje, aby obchody na Slovensku boli okrem sviatkov zatvorené…

Môže Ukrajina oslobodiť Krym? Experti vysvetľujú

0 icon

Kyjev 2. februára 2023 (HSP/Foto:Pixabay)   Foreign Affairs zverejnil názory expertov, ktorí sa domnievajú, že Ukrajina môže oslobodiť Krym Napríklad plukovník Alexander Windman, bývalý riaditeľ pre európske záležitosti v Rade národnej bezpečnosti USA, sa domnieva, že zadržaním ruských vojsk v Chersonskej, Doneckej a Luhanskej oblasti, ako aj na severe Doneckej…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Rusi prevzali kontrolu nad obcou Nikolajevka

0 icon

Kyjev 2. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Martin Meissner, Screenshot Youtube/BFMTV, Telegram) Aktualizované 2. februára 2023 V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 20:01 - V rozhovore pre francúzsku tlačovú agentúru AFP novozvolený český…

Belousovová: „V politike majú zelenú tí najnemorálnejší a najhlúpejší“ Podľa Gyimesiho Budaja len odkopli

0 icon

Bratislava 2. februára 2023 (HSP/TASR/Facebook/Foto: TASR-Jaroslav Novák)   V stredu sme vás informovali ako pri práci na dokumente pre RTVS objavil český historik dokument s podpisom Jána Budaja, v ktorom sa zaviazal spolupracovať s ŠtB. Budaj je jednou z hlavných postáv Nežnej revolúcie a minister životného prostredia v demisii. Mnoho…

Skrátiť volebné obdobie by sa mohlo dať okrem uznesenia aj referendom

0 icon

Skrátiť volebné obdobie by sa mohlo dať aj referendom. Predpokladá to návrh novely Ústavy SR z dielne poslancov Sme rodina Jozefa Hlinku a Petra Pčolinského

Volko zlepšil v Ostrave slovenský rekord na 200 m v hale

0 icon

Slovenský reprezentant Ján Volko zlepšil národný rekord v šprinte na 200 m v hale.

NAJNOVŠIE

BLOG

Andrej Sablič

Pravda o vojnách II.

0icon

Verejná žaloba voči zločineckej, makroekonomickej teórii a praxi na základe, ktorej žiadam

Slavěna Vorobelová

Demokratická schizofrénia „liberálnych demokratov“

0icon

Hovorí sa, že kde končí zdravý rozum, tam začína vojenská logika. V skratke to znamená, že to, čo nám v bežnom živote príde doslova nelogické a proti zdravému rozumu, tak pri tvorbe vojenskej taktiky alebo stratégie to môže znamenať aj v&

Ivan Štubňa

Ožívajú nacistické bunky po celej Európe?

0icon

Talianska polícia rozbila nacistickú bunku viazanú na Azov plánujúcu teroristické útoky. Pod týmto názvom priniesol portál Grayzone info

Gustáv Murín

Kauza Budaj a ŠtB? Búrka v šerbli...

0icon

Je bizarné, že akurát Robert Fico, člen Komunistickej strany, ktorej verne slúžil, platil známky a nijako neprotestoval proti metódam ŠtB, a ktorý si November vraj ani nevšimol, má tú drzosť navážať sa do Jana Budaja, ktorý ho organizovaním VPN pripravil o komunistickú kariéru? Keby mal pán Fico v sebe aspoň toľko studu a…

Miro Majerník

Všetko je vraj v najlepšom poriadku...

0icon

  Slovenský rozhlas RTVS dnes ráno 2.2.2023 priniesol informáciu: Od včera 1.2.2023 Rusko prestalo exportovať ropu a následne ropné produkty do štátov ktoré uzákonili tzv. „cenový strop“ na tieto produkty.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Pracovníci dolaďujú posledné prípravy na zápas amerického futbalu NFL Super Bowl pred štadiónom State Farm v americkom meste Glendale

Autor: TASR/AP-Matt York

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Ktorá krajina trápi niektorých amerických funkcionárov viac ako Ukrajina?

0 icon

V polovici januára prezident USA Joe Biden poveril šéfa CIA Williama Burnsa, aby navštívil Kyjev a Moskvu a posúdil ich pripravenosť na rokovania.

Ukrajinské ozbrojené sily opustili mobilizovaných mužov pri Pavlovke – podrobnosti

0 icon

Kyjev 2. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Leo Correa)   27. januára sa jednotky 128. brigády teritoriálnej obrany a 68. pešej brigády ukrajinských ozbrojených síl pokúsili zaútočiť na pozície ruských ozbrojených síl pri obci Pavlovka. Na ceste medzi Prečistovkou a Pavlovkou bol konvoj obrnených vozidiel MaxxPro a Humvee odhalený ruským dronom Orlan-30 a…

Počasie komplikuje dopravu, Donovaly uzavreli pre autá nad 10 metrov dĺžky

0 icon

Bratislava 2. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Elias Funez, Michal Svítok) Aktualizované 2. februára 2023 o 19:56 h. Počasie komplikuje dopravu na slovenských cestách. Horský priechod (HP) Donovaly pre silnú poľadovicu uzavreli pre autá nad desať metrov dĺžky. Informuje o tom Slovenská správa ciest na webe zjazdnost.sk Pre všetku dopravu je pre skrížený…

Robert Fico: Je to útok proti nám, je to útok na konkrétneho významného predstaviteľa

0 icon

Predstavitelia strany SMER – slovenská sociálna demokracia, predseda strany Robert Fico, podpredsedovia strany a člen predsedníctva Robert Kaliňák dnes reagovali na politické zásahy NAKA.

Poslanci ukončili rokovanie diskusiou o zatvorení obchodov v nedeľu

0 icon

Bratislava 2. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili štvrtkové rokovanie diskusiou k návrhu novely Zákonníka práce. V piatok (3. 2.) bude 83. schôdza pokračovať od 9.00 h, kedy dokončia rozpravu k tomuto návrhu Skupina poslancov v novele navrhuje, aby obchody na Slovensku boli okrem sviatkov zatvorené…

Môže Ukrajina oslobodiť Krym? Experti vysvetľujú

0 icon

Kyjev 2. februára 2023 (HSP/Foto:Pixabay)   Foreign Affairs zverejnil názory expertov, ktorí sa domnievajú, že Ukrajina môže oslobodiť Krym Napríklad plukovník Alexander Windman, bývalý riaditeľ pre európske záležitosti v Rade národnej bezpečnosti USA, sa domnieva, že zadržaním ruských vojsk v Chersonskej, Doneckej a Luhanskej oblasti, ako aj na severe Doneckej…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Rusi prevzali kontrolu nad obcou Nikolajevka

0 icon

Kyjev 2. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Martin Meissner, Screenshot Youtube/BFMTV, Telegram) Aktualizované 2. februára 2023 V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 20:01 - V rozhovore pre francúzsku tlačovú agentúru AFP novozvolený český…

Belousovová: „V politike majú zelenú tí najnemorálnejší a najhlúpejší“ Podľa Gyimesiho Budaja len odkopli

0 icon

Bratislava 2. februára 2023 (HSP/TASR/Facebook/Foto: TASR-Jaroslav Novák)   V stredu sme vás informovali ako pri práci na dokumente pre RTVS objavil český historik dokument s podpisom Jána Budaja, v ktorom sa zaviazal spolupracovať s ŠtB. Budaj je jednou z hlavných postáv Nežnej revolúcie a minister životného prostredia v demisii. Mnoho…

Skrátiť volebné obdobie by sa mohlo dať okrem uznesenia aj referendom

0 icon

Skrátiť volebné obdobie by sa mohlo dať aj referendom. Predpokladá to návrh novely Ústavy SR z dielne poslancov Sme rodina Jozefa Hlinku a Petra Pčolinského

Volko zlepšil v Ostrave slovenský rekord na 200 m v hale

0 icon

Slovenský reprezentant Ján Volko zlepšil národný rekord v šprinte na 200 m v hale.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Pravda o vojnách II.

0icon

Verejná žaloba voči zločineckej, makroekonomickej teórii a praxi na základe, ktorej žiadam

Slavěna Vorobelová

Demokratická schizofrénia „liberálnych demokratov“

0icon

Hovorí sa, že kde končí zdravý rozum, tam začína vojenská logika. V skratke to znamená, že to, čo nám v bežnom živote príde doslova nelogické a proti zdravému rozumu, tak pri tvorbe vojenskej taktiky alebo stratégie to môže znamenať aj v&

Ivan Štubňa

Ožívajú nacistické bunky po celej Európe?

0icon

Talianska polícia rozbila nacistickú bunku viazanú na Azov plánujúcu teroristické útoky. Pod týmto názvom priniesol portál Grayzone info

Gustáv Murín

Kauza Budaj a ŠtB? Búrka v šerbli...

0icon

Je bizarné, že akurát Robert Fico, člen Komunistickej strany, ktorej verne slúžil, platil známky a nijako neprotestoval proti metódam ŠtB, a ktorý si November vraj ani nevšimol, má tú drzosť navážať sa do Jana Budaja, ktorý ho organizovaním VPN pripravil o komunistickú kariéru? Keby mal pán Fico v sebe aspoň toľko studu a…

Miro Majerník

Všetko je vraj v najlepšom poriadku...

0icon

  Slovenský rozhlas RTVS dnes ráno 2.2.2023 priniesol informáciu: Od včera 1.2.2023 Rusko prestalo exportovať ropu a následne ropné produkty do štátov ktoré uzákonili tzv. „cenový strop“ na tieto produkty.

Vášeň v Tebe

Neviditeľná hrozba, ktorá môže zničiť vaše manželstvo

0 icon

Manželský vzťah môžu zničiť rôzne závislosti. Niektoré sú viditeľné – alkoholizus, drogová závislosť či patologické hráčstvo - gamblerstvo. Iné sú neviditeľné a v mnohých prípadoch považované aj za cenné či hodné obdivu. Práve do druhej skupiny patrí workoholizmus. Workoholizmus je však zabijak. Ničí totiž zdravie - fyzické a duševné, pohodu, potešenie a…

Viete, ako vyprážať šišky, aby nenasiakli takmer žiadny tuk?

0 icon

Chutné múčne jedlo – šišky – milujú nielen deti, ale aj dospelí. Ako ich však vyprážať, aby nenasiakli takmer žiadny tuk? Prinášame niekoľko odporúčaní. Recept na šišky Ak chcete upiecť šišky, ktoré by boli čo najmenej nasiaknuté tukom, je potrebné niektoré ingrediencie pridať už do cesta. Šišky si môže pripraviť…

Požiadal Kate Middleton o selfie. „Som v strese,“ priznal. Takúto odpoveď určite nečakal

0 icon

Kate Middleton v utorok navštívila britské mesto Leeds. Jeden z fanúšikov nabral odvahu a požiadal princeznú z Walesu o selfie. Priznal však, že je nervózny. Takúto odpoveď asi nečakal. Princezná z Walesu je známa tým, že sa rada fotografuje s fanúšikmi kráľovskej rodiny. Takže, keď jeden z fanúšikov nabral odvahu a požiadal ju, či by si…

Dokážete zjesť za týždeň 30 rastlín? Áno, dokážete. Neveríte?

0 icon

Medzi súčasť črevnej mikroflóry patria prospešné i škodlivé baktérie. Zloženie mikróbiómu môže ovplyvniť vaše zdravie. Ako dosiahnuť, aby vaše črevá boli zdravé? Päť jednoduchých rád poskytol na sociálnej sieti uznávaný slovenský gastroenterológ Ladislav Kužela. Jedzte minimálne 30 rastlín za týždeň „Výskum v rámci American Gut Project ukázal,

Pri akom hosťovi sa skúsený Karel Šíp poriadne zapotí?

0 icon

Český zabávač Karel Šíp rozosmieva ľudí už približne 18 rokov. Vo svojej relácii Všechnopárty však zažil aj momenty, pri ktorých sa poriadne zapotil. Čo mu spôsobilo stres? Bol to alkohol. „Príde vám hosť na javisko, podá vám ruku a dýchne na vás. A vy cítite, ktorá bije. Ale už nemôžete…

Armádny Magazín

Ukrajina bude mobilizovať aj zdravotne obmedzených mužov. Pokusy o prekonanie Dnepra končia zničením každej jednotky

0 icon

Ukrajina, 3. februára 2023 (AM) – Ozbrojené sily Ukrajiny utrpeli značné straty, keď sa pokúšali prekonať Dneper. Informoval o tom úradujúci guvernér Chersonskej oblasti Volodymyr Saldo. V komentári pre RIA Novosti poznamenal, že ruská armáda odráža všetky pokusy o prechod a pristátie na ľavom brehu Dnepra, pričom ničí živú silu a…

Poľsko dúfa že si odhryzne z Ruska? Konferencia ruských separatistov v Európskom parlamente

0 icon

Poľsko, 2. februára 2023 (AM) – „Rozdelenie Ruska je jadrom poľskej politiky na východe... Preto sa naša možná pozícia zredukuje na nasledujúci vzorec: kto sa zúčastní rozdelenia. Poľsko nesmie zostať v tomto pozoruhodnom historickom momente pasívne. Úlohou je pripraviť sa v dostatočnom predstihu fyzicky aj duchovne... Hlavným cieľom je oslabenie a…

Ruské sily uzatvárajú kruh okolo Artemovska. Americká bojová skupina Mozart radšej odchádza z Ukrajiny

0 icon

Nemecko, 1. februára 2023 (AM) – Situácia v okolí Artemovska (Bachmut), o ktorý sa v posledných mesiacoch vedú zúrivé boje, sa postupne blíži k svojmu logickému vyústeniu. Oficiálni predstavitelia Doneckej ľudovej republiky informujú o vážnych úspechoch ozbrojených síl RF v tej

Člen Izborského klubu vysvetlil informačnú moc médií

0 icon

Rusko, 3. februára 2023 (AM) – Chcel by som sa zamyslieť nad pojmom "národná televízia". Keďže v médiách pracujem už viac ako 30 rokov z odborného hľadiska by som mal najprv hovoriť o domácom mediálnom systéme. Ale kvôli pochopeniu si zoberiem len televíziu, keďže v nej pracujem a veľa jej rozumiem. To…

Ukrajinské sily za týždeň stratili stovky vojakov. Kyjev potvrdzuje postup ruských jednotiek k mestu Krasnyj Liman

0 icon

Ukrajina, 1. februára 2023 (AM) – Ukrajinský generálny štáb vo svojej rannej správe potvrdzuje informáciu, že ruské jednotky útočia západne od línie Svatovo-Kremennaja. Ozbrojené sily RF vo večerných a nočných hodinách postupovali v niekoľkých sektoroch frontu. Jednou z týchto oblastí bol smer na obec Jampolovka, ktorá je severovýchodne od

TopDesať

Práčka naozaj kradne tvoje ponožky! Ako to robí?

0 icon

Opäť sa to stalo! Vyložil si práčku, vyberieš čistú bielizeň a ponožku nenájdeš, hoci si pamätáš, že si ju dával dovnútra. Na tvojej pamäti nie je nič zlé, iba práčka ti... kradne ponožky. Ako sa ukázalo, ponožky a iné drobné predmety sa môžu jednoducho zaseknúť v častiach práčky a nie je to…

Zavádzajúce fotografie, ktoré potrápia tvoj zrak

0 icon

Svet je plný zvláštností. Niektoré veci, ktoré sa dejú v našich životoch sú neuveriteľné. V dnešnom článku ti ukážeme zopár netradičných vecí, ktoré však nie sú skutočné. Tieto zavádzajúce fotografie poriadne potrápia tvoj zrak. Ak sa už bavíme o zvláštnostiach, tak sa určite zhodneme, ak ti povieme, že mnohé zvláštnosti…

10 divných faktov o jedle, o ktorých si doteraz pravdepodobne netušil

0 icon

Jedlo. Jeme ho každý deň, no koľko o ňom v skutočnosti vieme? A práve to sa teraz pokúsime napraviť. Existuje veľa zaujíamvostí o jedle, o ktorých sme doteraz ani my v redakcii nevedeli! Pokúsili sme sa to trochu zamiešať. Niektoré fakty, ktoré sme uviedli, sú zaujímavé, niektoré sú divné a niektoré sa…

Táto zábavná zbierka fotografií ti ukáže vtipné príbehy z ciest

0 icon

Možno si vodič a možno nie. Určite si však spomínaš na vtipné a zábavné príbehy z ciest, ktoré si zažil ako vodič alebo ako spolujazdec. Nezáleží na tom, či si držiteľom vodičského preukazu alebo nie. Každý z nás sa pomerne často presúva z bodu A do bodu B pomocou rôznych…

Trápi ťa vypadávanie vlasov? Tieto triky by ti mohli pomôcť

0 icon

Trápi ťa vypadávanie vlasov? Tieto prírodné triky ti pomôžu tento problém vyriešiť. Vypadávanie vlasov je väčšinou spájané s mužmi, no v skutočnosti sa s týmto problémom počas života stretne viac ako 55% žien. V skutočnosti asi 40% žien zažije trvalú stratu vlasov počas svojho života. A hoci v tom môže…

FOTO DŇA

Pracovníci dolaďujú posledné prípravy na zápas amerického futbalu NFL Super Bowl pred štadiónom State Farm v americkom meste Glendale

Autor: TASR/AP-Matt York

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali