Čo hrozí Iránu a Izraelu, ak by vypukla vojna s Iránom?

Teherán 30. júna 2019 (HSP/Foto:SITA/AP-Sebastian Scheiner)

Portál agitpro vysvetľuje, aký priebeh by mala prípadná vojna USA/Izrael a spol. vs Irán a s akými stratami a problémami by museli jednotliví účastníci vojny rátať.
Na snímke Benjamin Netanyahu

V prvom rade Netanjahu potrebuje pre svoju politickú existenciu vonkajšieho nepriateľa, tým nepriateľom je pre neho Irán. Ak by Netanjahu nemasíroval izraelské obyvateľstvo existenčnými hrozbami, tak by bola jeho politická existencia ohrozená. V izraelskej spoločnosti však rezonuje otázka, či v prípade vojny dokážu izraelské ozbrojené sily zabrániť Iráncom, Sýrčanom, Libanoncom či Palestínčanom útočiť na izraelské civilné ciele a zabrániť veľkým škodám na izraelskej infraštruktúre.

Izraelci sa v prvom rade spoliehajú na to, že ich Američania nenechajú osamotených a izraelská lobby v USA zariadi, že Američania budú bojovať za Izrael, takže hordy Peržanov a ich šiítskych či arabských spojencov na územie Izraelu nepreniknú. Pre samotných Američanov však jednoznačná podpora Izraelcov nie je z geopolitického hľadiska veľmi výhodnou, pretože sa vzťahy medzi Arabmi a Američanmi tradične veľmi zhoršujú. Napríklad palestínska otázka značne komplikuje americké postavenie na Blízkom východe, čo umne využívajú Peržania a šiíti vo svoj prospech.

Známy izraelský analytik Avi Issaharoff, ktorý píše pre The Times of Israel a Wall News tvrdí, že Izrael a Irán pripomínajú boxerov ťažkej váhy, ktorí sú už natoľko unavení dĺžkou zápasu, že nedokážu naniesť knockautujúci úder. V dnešnej situácii však hrozí, že ak aj niektorá zo strán zvíťazí, bude to Pyrrhove víťazstvo, ktoré sa ponesie v znamení značných ekonomických, ľudských či vojenských strát.

Iránci majú v Sýrii okolo dvetisíc dôstojníkov a vojakov Zboru stráži islamskej revolúcie, pod ich kontrolou je takmer 10 000 členov rôznych šiítskych skupín z Pakistanu, Iraku či Afganistanu a takmer 8-tisíc bojovníkov libanonského Hizballáhu. V Sýrii získali tieto proiránske sily značné bojové skúsenosti a sú aj dostatočne vyzbrojené a mobilné, aby dokázali infiltrovať izraelské územie, čo by značne obmedzilo prípadné zásahy izraelského letectva. Predstava, že by sa vojna preniesla na územie Izraela je pre Izrael frustrujúca, škody, ktoré by Izrael utrpel by boli obrovské.

Irán má však takisto viacero problémov. Hizballáh sa zakopal v Libanone, sústreďuje sa v prvom rade na ovládnutie Libanonu a veľmi sa im ísť do tvrdej vojenskej konfrontácie s Izraelom nechce. Asad a Sýrčania sa takisto veľmi nehrnú do akcií voči Izraelu v čase, keď ešte nemajú vyriešené problémy v Idlibe, s Kurdami a v oblasti at Tanf. Konflikt s Izraelom si neželajú ani Rusi, ktorí sa už chystajú zarábať na sýrskej rope a plyne.

Američania a Izraelci robia Iránu problémy aj pomocou ropnej blokády. Irán trpí ekonomicky, čo umožňuje CIA a Mossadu pripravovať farebú revolúciu v krajine. Posledné pokusy nevyšli, Irán zlikvidoval aj množstvo iránskych agentov CIA a Mossadu (izraelskí a americkí agenti do Iránu z bezpečnostných dôvodov nechodia, iránski agenti CIA a Mossadu sú vnímaní ako spotrebný materiál), takže celá americká a izraelská sieť bola ochromená, nie však zničená. Na Irán tlačia Američania aj politicky a ekonomicky a spoločne s Izraelom sa veľmi snažia, aby sa nekonsolidovali vzťahy medzi Iránom a EÚ.

Iránsky režim je tak pod silným vnútorným i vonkajším tlakom. Pre Izrael je neprijateľné, aby šiíti získali atómovú bombu, na rozdiel od sunnitov v Saudskej Arábii či v bohatých monarchiách Perzského zálivu,nemajú ani Američania a ani Izraelci šiítov pod kontrolou. Na rozdiel od sunnitov, šiíti a Peržania svoju nenávisť voči Izraelu a USA berú vážne, ak by sa dostali k atómovej bombe, bude mať Izrael existenčné problémy, pretože stačí výbuch jedinej atómovej bomby nad Izraelom a Izrael je v troskách. Približne 100 izraelských jadrových rakiet dokáže samozrejme tiež vymazať Irán z povrchu zeme, to však už Izrael nevzkriesi. Preto Izrael kategoricky odmieta, aby Irán rozvíjal svoj atómový priemysel.

Konfrontácia medzi Iránom a Izraelom vzrástla natoľko, že obe krajiny sa chystajú dlhodobo k totálnej vojne. Situácia sa od roku 1979 vyhrocuje  kvôli USA a Izraelu, zdá sa, že dnes je už problematické dospieť k nejakému konsenzu. Izraelci vedú neustále konzultácie s bohatými arabskými krajinami Perzského zálivu, úzko spolupracujú so Saudami i so štátmi NATO, ktoré chcú podobne ako Američanov takisto vtiahnuť do svojej sféry vplyvu a zabezpečiť, aby podobne ako Američania obraňovali záujmy Izraela. No ruskí analytici tvrdia, že Izraelci majú rozpracované aj varianty ako reagovať aj v prípade, ak by sa museli s Iránom stretnúť v súboji jeden na jedného (málo pravdepodobná varianta, izraelská lobby v EÚ a USA bude robiť všetko preto, aby takáto možnosť nenastala).

Ak by sa začala vojna medzi Iránom a Izraelom, bola by podstatne tvrdšia ako sýrska vojna. Zo Sýrie by dokázali Iránci zničiť veľkú časť izraelskej infraštruktúry, určite by ľahli popolom ropné zariadenia v Perzskom zálive a Hormuzský záliv by sa vyradil z prevádzky, čo by znamenalo výpadok takmer 20% ropy na celosvetových trhoch, takže by vznikla obrovská a nepríjemná celosvetová kríza. Izrael by utrpel obrovské ekonomické straty a straty na životoch. Na druhej strane by Izraelci dokázali zničiť všetky významnejšie megapolisy Iránu. Takýto scenár si však okrem zopár amerických stareckých jastrabov nikto neželá.

Izrael má k dispozícii ťažké stíhačky F-15 Eagle a F-15C, ktorý je určený na boj s Mig-29, ktoré má vo svojej výzbroji Irán. Izraelci môžu do boja nasadiť 84x F-15, Irán má k dispozícii 25x Mig-29, no pravdepodobne nie všetky iránske MiG-29 sú bojaschopné. Ďalšie lietadlá, ktoré majú Iránci k dispozícii natoľko zaostávajú za izraelskými strojmi, že ich nemožno ako reálnu bojovú silu ani hodnotiť. Takže čo sa týka letectva, Izrael by zvíťazil aj osamotený. Nehovoriac o tom, že v prípade ak by do boja zasiahli aj Američania, nemá vo vzdušnom priestore iránske letectvo žiadnu šancu.

Čo sa týka PVO, má Irán k dispozícii už spomenutý vlastný systém PVO a staršie ruské systémy PVO, Rusi však Iránu modernejšie S-400 nedodali .Irán má k dispozícii vlastný modernizovaný systém PVO Khordad 15, ktorý má približne úroveň ruskej S-350 Víťaz.  Čo sa týka iránskej PVO ešte jeden postreh. India kúpila izraelské systémy rádioelektronického boja Elta El/M-8222 a tvrdí, že sú modernejšie ako tie, ktoré predávajú Rusi (Rusi Indom nepredávajú moderné zbraňové systémy kvôli Číne). Irán má k dispozícii staršie ruské systémy rádioelektronického boja, takže iránska PVO bude mať určite značné problémy vo svojej činnosti.

Čo sa týka rakiet, Irán má k dispozícii rakety Horramsahr,  ktoré majú dostreľ 2000 km a ktoré sa vo výzbroji objavili v roku 2017. Dostrel rakiet je približne 2000 km, Izraelci majú k dispozícii 30 rokov staré rakety Jericho-2 (dostrel 3000 km) a od roku 2011 Jericho-3 (dostrel 600km). Počet iránskych rakiet je podstatne nižší ako počet rakiet, ktoré má k dispozícii Izrael. V prípade vojny Američania a Izraelci úplne odstavia Irán od systému GPS, takže sa Iránci budú musieť spoliehať na ruský systém GLONASS alebo čínske navigačné systémy. Je však otázne, či by Rusi a Číňania, ktorí si priamu konfrontáciu neželajú, Iránu údaje zo svojích zariadení poskytli.

Iránske námorníctvo má takisto značne obmedzené možnosti v porovnaní s izraelským alebo americkým námorníctvom. Iránci by mali problémy ustrážiť už len 6 izraelských moderných dieselelektrických ponoriek Delfin s raketami zem-zem na palube. Izraelské pozemné sily sú však oveľa slabšie ako iránske pozemné sily a Izraelcom by robila problém už spomenutá infiltrácia izraelského územia ozbrojenými šiítskymi skupinami so Sýrie. Odborníci považujú za reálnejšie, že Irán a Izrael budú súperiť v hybridnej a proxy vojne na území Sýrie, k totálnemu konfliktu medzi oboma krajinami (navyše so vstupom USA) s najväčšou pravdepodobnosťou nepríde, pretože by to spôsobilo svetovú krízu.

Svoju analýzu zakončil Avi Issaharoff tvrdením, že napriek značným výhodám na strane Izraela a USA nie je vylúčené, že celý konflikt by sa kvôli reálnej hrozbe prenesenia bojov na izraelské územie mohol skončiť tým, že by sa mier podpisoval na základe podmienok Teheránu, pretože iránsky režim by sa dokázal rýchlejšie vyrovnať so stratami ako Izrael, ktorý je ako rozvinutá krajina podstatne zraniteľnejší.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Kollár k vyjadreniam o odchode z politiky: Netvrdím, že Naď je zbabelec, ale teraz sa neuteká z boja. Blaha: Pred spravodlivosťou sa nikde neschováte

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) zvažuje odchod z politiky. Čo si o jeho vyjadreniach myslí jeho koaličný kolega Boris Kollár (Sme rodina)? A ako to vníma opozičný poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD)? Boris Kollár po otázke redaktorky televízie JOJ uviedol, že táto vláda má najťažšie…

Nenávidí TA3 Slovensko?

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Richard Dírer 7.VIII.2022 na TA3 v relácii „ V politike“ nazval I. Slovenskú republiku pejoratívne „Slovákštát“. Prečo sa bál nazvať I. Slovenskú republiku jej oficiálnym názvom? Nesmie sa to? Ak sa to nesmie, kto to zakázal?  A ak to niekto zakázal, tak prečo? A ak to niekto…

Novinár a režisér Viktor Baroš: Problémy po očkovaní nie sú tabu, budeme o nich hovoriť. Každý z nás by mal v dnešnej dobe odmietnuť návrat totality. Máme moc, tak nemlčme!

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:HSP,Pixabay)   Novinári by podľa jeho slov mali byť pilierom demokracie, novinárska obec má však voči občanom dlh. Nahromadil sa jej počas „pandémie“. Redakcia nezávislých žurnalistov vznikla, aby sa pokúsila vyrovnať misky váh. Už viac ako rok hľadá odpovede na „nepohodlné“ otázky, snaží sa podnietiť  neexistujúcu…

Komu vyhovuje Trussovej agresívny nástup k moci

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP/PA-Jacob King,Matt Dunham,Facebook)   V boji o post britského premiéra je jasná favoritka. Ak sa nestane niečo mimoriadne, ministerka zahraničných vecí Liz Trussová sa presťahuje na Downing Street Hoci šéfka ministerstva zahraničných vecí, zaregistrovala svoju webovú stránku ako kandidátka Konzervatívnej strany už mesiac pred pádom jej…

Sabbatini na turnaji PGA Wyndham Championship 61., zvíťazil Kim Joo-hyung

0 icon

Greensboro 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Carlos Osorio)   Slovenský golfista Rory Sabbatini obsadil na turnaji PGA Tour Wyndham Championship 61. miesto s bilanciou 4 nad par Na podujatí v americkom štáte Severná Karolína zvíťazil Kim Joo-hyung z Kórejskej republiky, ktorý zahral 20 úderov pod par a dosiahol prvý triumf na PGA…

Smutná správa: V Ríme zomrel kardinál Jozef Tomko

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS-SpC-Vatican)   S bolesťou srdci a zároveň s nádejou na vzkriesenie oznamujeme, že dnes 8. augusta 2022 v Ríme v skorých ranných hodinách vo svojom bydlisku v Ríme v kruhu najbližších spolupracovníkov odovzdal svoju šľachetnú dušu Pánovi Jeho Eminencia kardinál Jozef Tomko, informuje Tlačová…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Zelenskyj: Ak Rusko usporiada referendá o pripojení, rozhovory nebudú

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Kostiantyn Liberov, screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 10:08 - Bundestag označil odmietnutie neutrálneho štatútu Ukrajiny zo strany Západu za chybu Západné krajiny…

The Telegraph: Peking sa bude snažiť obsadiť ostrov “bleskovou 48-hodinovou ofenzívou

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/telegraph/Foto:Pixabay)   Keď sa Čína rozhodne obsadiť Taiwan silou, bude sa to snažiť urobiť v bleskovej 48-hodinovej ofenzíve, aby Západ nemal čas reagovať, uviedli diplomatické zdroje pre The Telegraph Zjednotenie Taiwanu s pevninou je súčasťou stratégie prezidenta Si Ťin-pchinga na "oživenie" čínskeho národa do roku 2050…

Ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne Ukrajinou označila dokonca aj OSN za “samovražedný čin”

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Olexander Prokopenko)   "Plne podporujeme MAAE v jej úsilí vytvoriť podmienky na stabilizáciu situácie v elektrárni. Každý útok na jadrovú elektráreň je samovražedný a dúfam, že tieto útoky sa zastavia. Dúfam tiež, že MAAE bude mať prístup do elektrárne," uviedol generálny tajomník OSN António Guterres Ruské…

Politici reagujú na smrť nášho kardinála Jozefa Tomka

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Facebook, Jakub Kotian, Jaroslav Novák)   Dnes 8. augusta 2022 v Ríme v skorých ranných hodinách vo svojom bydlisku v Ríme v kruhu najbližších spolupracovníkov zomrel Jeho Eminencia kardinál Jozef Tomko. Politici vyjadrujú úprimnú sústrasť Igor Matovič, minister financií „V tento smutný deň chcem…

NAJNOVŠIE

BLOG

Marek Brna

Politická scéna potrebuje totálny prerod

0icon

Doba nám jasne ukazuje, že systém liberálnej demokracie nám nesvedčí, demokratické voľby nám pravidelne prinášajú trpké ovocie. Na vysoké miesta dosadzujú jedincov s nie pevným charakterom, jedincov často nečestných, zbohatlíkov, ktorí prišli k majetkom pochybným, nečestným, bezcharakterným spôsobom. Na náš úkor, samozrej

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Boris Mesár

Komunista Trudeau spanikáril po tom, čo jeho vláda odhalila, že štvornásobné/trojnásobné očkovanie teraz predstavuje 92 % úmrtí na COVID v Kanade

0icon

Najnovšie oficiálne údaje zverejnené kanadskou vládou odhaľujú, že očkovaná populácia teraz predstavuje 92 % úmrtí na Covid-19 v celej Kanade, pričom takmer polovica týchto úmrtí bola zaznamenaná medzi štvornásobne očkovanou populáciou.

Marek Tencer

Ako vytvorili p(l)andémiu? - cielená manipulácia na rôznych úrovňach. .

0icon

V tomto mojom príspevku rozoberiem ako sa politikom, médiám podarilo ľudí dotlačiť do stavu že väčšina ľudí podporovala nezmyseľné obmedzenia základných práv a slobôd. Išlo a stále ide o manipuláciu a vymývanie mozgov svetového rozmeru.   Dusenie a zanášanie dýchacích ciest nosením respirá

Andrej Sablič

Pracovné teórie sú historickým paškvilom!

0icon

Verejne prehlasujem, že pracovné teórie počnúc od Adama Smitha

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke účastníci pred začiatkom festivalu Fontanka v surfovaní na doske po stojačky (SUP) čakajú na rieke Moyka v Petrohrade

Autor: TASR/AP-Dmitri Lovetsky)

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Kollár k vyjadreniam o odchode z politiky: Netvrdím, že Naď je zbabelec, ale teraz sa neuteká z boja. Blaha: Pred spravodlivosťou sa nikde neschováte

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) zvažuje odchod z politiky. Čo si o jeho vyjadreniach myslí jeho koaličný kolega Boris Kollár (Sme rodina)? A ako to vníma opozičný poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD)? Boris Kollár po otázke redaktorky televízie JOJ uviedol, že táto vláda má najťažšie…

Nenávidí TA3 Slovensko?

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Richard Dírer 7.VIII.2022 na TA3 v relácii „ V politike“ nazval I. Slovenskú republiku pejoratívne „Slovákštát“. Prečo sa bál nazvať I. Slovenskú republiku jej oficiálnym názvom? Nesmie sa to? Ak sa to nesmie, kto to zakázal?  A ak to niekto zakázal, tak prečo? A ak to niekto…

Novinár a režisér Viktor Baroš: Problémy po očkovaní nie sú tabu, budeme o nich hovoriť. Každý z nás by mal v dnešnej dobe odmietnuť návrat totality. Máme moc, tak nemlčme!

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:HSP,Pixabay)   Novinári by podľa jeho slov mali byť pilierom demokracie, novinárska obec má však voči občanom dlh. Nahromadil sa jej počas „pandémie“. Redakcia nezávislých žurnalistov vznikla, aby sa pokúsila vyrovnať misky váh. Už viac ako rok hľadá odpovede na „nepohodlné“ otázky, snaží sa podnietiť  neexistujúcu…

Komu vyhovuje Trussovej agresívny nástup k moci

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP/PA-Jacob King,Matt Dunham,Facebook)   V boji o post britského premiéra je jasná favoritka. Ak sa nestane niečo mimoriadne, ministerka zahraničných vecí Liz Trussová sa presťahuje na Downing Street Hoci šéfka ministerstva zahraničných vecí, zaregistrovala svoju webovú stránku ako kandidátka Konzervatívnej strany už mesiac pred pádom jej…

Sabbatini na turnaji PGA Wyndham Championship 61., zvíťazil Kim Joo-hyung

0 icon

Greensboro 8. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Carlos Osorio)   Slovenský golfista Rory Sabbatini obsadil na turnaji PGA Tour Wyndham Championship 61. miesto s bilanciou 4 nad par Na podujatí v americkom štáte Severná Karolína zvíťazil Kim Joo-hyung z Kórejskej republiky, ktorý zahral 20 úderov pod par a dosiahol prvý triumf na PGA…

Smutná správa: V Ríme zomrel kardinál Jozef Tomko

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS-SpC-Vatican)   S bolesťou srdci a zároveň s nádejou na vzkriesenie oznamujeme, že dnes 8. augusta 2022 v Ríme v skorých ranných hodinách vo svojom bydlisku v Ríme v kruhu najbližších spolupracovníkov odovzdal svoju šľachetnú dušu Pánovi Jeho Eminencia kardinál Jozef Tomko, informuje Tlačová…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Zelenskyj: Ak Rusko usporiada referendá o pripojení, rozhovory nebudú

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Kostiantyn Liberov, screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 10:08 - Bundestag označil odmietnutie neutrálneho štatútu Ukrajiny zo strany Západu za chybu Západné krajiny…

The Telegraph: Peking sa bude snažiť obsadiť ostrov “bleskovou 48-hodinovou ofenzívou

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/telegraph/Foto:Pixabay)   Keď sa Čína rozhodne obsadiť Taiwan silou, bude sa to snažiť urobiť v bleskovej 48-hodinovej ofenzíve, aby Západ nemal čas reagovať, uviedli diplomatické zdroje pre The Telegraph Zjednotenie Taiwanu s pevninou je súčasťou stratégie prezidenta Si Ťin-pchinga na "oživenie" čínskeho národa do roku 2050…

Ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne Ukrajinou označila dokonca aj OSN za “samovražedný čin”

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Olexander Prokopenko)   "Plne podporujeme MAAE v jej úsilí vytvoriť podmienky na stabilizáciu situácie v elektrárni. Každý útok na jadrovú elektráreň je samovražedný a dúfam, že tieto útoky sa zastavia. Dúfam tiež, že MAAE bude mať prístup do elektrárne," uviedol generálny tajomník OSN António Guterres Ruské…

Politici reagujú na smrť nášho kardinála Jozefa Tomka

0 icon

Bratislava 8. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Facebook, Jakub Kotian, Jaroslav Novák)   Dnes 8. augusta 2022 v Ríme v skorých ranných hodinách vo svojom bydlisku v Ríme v kruhu najbližších spolupracovníkov zomrel Jeho Eminencia kardinál Jozef Tomko. Politici vyjadrujú úprimnú sústrasť Igor Matovič, minister financií „V tento smutný deň chcem…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Politická scéna potrebuje totálny prerod

0icon

Doba nám jasne ukazuje, že systém liberálnej demokracie nám nesvedčí, demokratické voľby nám pravidelne prinášajú trpké ovocie. Na vysoké miesta dosadzujú jedincov s nie pevným charakterom, jedincov často nečestných, zbohatlíkov, ktorí prišli k majetkom pochybným, nečestným, bezcharakterným spôsobom. Na náš úkor, samozrej

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Boris Mesár

Komunista Trudeau spanikáril po tom, čo jeho vláda odhalila, že štvornásobné/trojnásobné očkovanie teraz predstavuje 92 % úmrtí na COVID v Kanade

0icon

Najnovšie oficiálne údaje zverejnené kanadskou vládou odhaľujú, že očkovaná populácia teraz predstavuje 92 % úmrtí na Covid-19 v celej Kanade, pričom takmer polovica týchto úmrtí bola zaznamenaná medzi štvornásobne očkovanou populáciou.

Marek Tencer

Ako vytvorili p(l)andémiu? - cielená manipulácia na rôznych úrovňach. .

0icon

V tomto mojom príspevku rozoberiem ako sa politikom, médiám podarilo ľudí dotlačiť do stavu že väčšina ľudí podporovala nezmyseľné obmedzenia základných práv a slobôd. Išlo a stále ide o manipuláciu a vymývanie mozgov svetového rozmeru.   Dusenie a zanášanie dýchacích ciest nosením respirá

Andrej Sablič

Pracovné teórie sú historickým paškvilom!

0icon

Verejne prehlasujem, že pracovné teórie počnúc od Adama Smitha

Armádny Magazín

Väčšina zbraní, ktoré Západ poskytuje Ukrajine končí na čiernom trhu. Švédski inštruktori sa pridávajú

0 icon

Ukrajina, 8.august 2022 (AM) –  Darcovské krajiny nemôžu kontrolovať, či s

Ako Irán predpovedal Gorbačovovu globálnu chybu

0 icon

Rusko, 8.august 2022 (AM) – Rusko sa čoraz viac približuje k Iránu – od riešenia problémov globálnej politiky až po spoluprácu v oblasti letectva – čo opäť prinútilo diskutovať o možnosti rusko-iránskej strategickej aliancie. Táto téma je pomerne stará. A za daných okolností a pri súčasných štátnych úlohách by rusko-iránska aliancia…

Zelensky pripravuje Európe druhý Černobyľ. Ukrajinská armáda neprestáva v ostreľovaní jadrovej elektrárne

0 icon

Ukrajina, 8.august 2022 (AM) – Ukrajinské ozbrojené formácie pokračujú v úderoch na jadrovú elektráreň Záporožie, po včerajších delostreleckých úderoch bolo na zariadenie strieľané z raketometov Uragan. Podľa správy Energodaru sa ukázalo, že v postihnutej oblasti sa nachádza sklad vyhoreného jadrového paliva.   Ozbrojené sily Ukrajiny odpálili n

Izrael zlikvidoval v Gaze veliteľa Islamského džihádu. Vojna s Palestínou pokračuje

0 icon

Izrael, 8.august 2022 (AM) – Izraelské obranné sily oznámili likvidáciu Khaleda Mansura, jedného z vojenských veliteľov skupiny Islamský džihád, v pásme Gazy. Mansur bol považovaný za druhého najdôležitejšieho veliteľa v skupine. Mal na starosti aktivity skupiny v južnej časti pásma Gazy. Taysir al-Jabari, ktorý bol zabitý v piatok, mal na sta

Ukrajinskí výsadkári utrpeli ťažké straty pri nálete. Ruská armáda sa pripravuje na obkľúčenie Nikolaeva

0 icon

Ukrajina, 7.august 2022 (AM) – Ruské ministerstvo obrany hlási, že ak bude ukrajinská armáda pokračovať v ostreľovaní Záporožských jadrových elektrární, môže dôjsť ku katastrofe. „V prípade havárie v Záporožskej jadrovej elektrárne dojde ku globálnej technologickej katastrofe, ktorá rozsahom rádioaktívnej kontaminácie výrazne prevýši následky havárie v

FOTO DŇA

Na snímke účastníci pred začiatkom festivalu Fontanka v surfovaní na doske po stojačky (SUP) čakajú na rieke Moyka v Petrohrade

Autor: TASR/AP-Dmitri Lovetsky)

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali