Antonio C. Hsiang, riaditeľ Centra pre štúdium ekonomiky a obchodu Latinskej Ameriky na Technologickej univerzite Chihlee, je presvedčený, že Čína bude naďalej podporovať terajšieho venezuelského prezidenta Nicolasa Madura. Politológ pripomenul, že v rámci programu úvery za ropu Čína poskytla Venezuele v rokoch 2007 až 2017 približne 60 miliárd dolárov.
“Avšak podpora Pekingu nie je neobmedzená. Vlani Čína odmietla poskytnúť ďalšie finančné úvery z toho dôvodu, že bilaterálny dlh Venezuely údajne presiahol 19 miliárd dolárov,” uviedol politológ.
Avšak význam vzťahov s touto juhoamerickou krajinou dokladá tá skutočnosť, že Venezuela je na čínskom zozname “komplexných strategických partnerov“ v Latinskej Amerike.
“Súčasná situácia vo Venezuele je súčasťou americkej hry, ako zadržať Čínu alebo aspoň zabrániť ďalšej čínskej, prirodzenej expanzii‘ na americký zadný dvorček,“ vysvetlil Hsiang.
O prirodzenej expanzii do Latinskej Ameriky sa v novembri 2017 zmienil čínsky vodca Si Ťin–pching na stretnutí s argentínskym prezidentom Mauríciom Macrimom. Peking by podľa akademika rád zahrnul Latinskú Ameriku do svojej iniciatívy Jedno pásmo, jedna cesta. Panama sa v roku 2017 pripojila k čínskemu projektu a v nasledujúcom roku sa pridalo ďalších 14 štátov.
Venezuelská kríza preto môže ohroziť plány Pekingu. “Čína by sa preto mala mať na pozore, lebo niektorí tzv. komplexní a strategickí partneri v Latinskej Amerike nie sú na jej strane. Ide napríklad o Brazíliu, Argentínu, Čile, Panamu a Mexiko,” varoval politológ.
Čína značne investovala do venezuelského ropného priemyslu. Minulý mesiac po uvalení amerických sankcií na venezuelskú štátnu ropnú spoločnosť PDVSA Peking oznámil, že bude naďalej rozvíjať spoluprácu s Caracasom. V decembri dcérska spoločnosť PDVSA, ktorá spolupracuje s čínskou ropnou spoločnosťou CNPC, údajne zdvojnásobila ťažbu napriek tomu, že celková ťažba ropy vo Venezuele predošlých sedem mesiacov klesala.
Minulý týždeň zdroj v americkej administratíve denníka The Wall Street Journal povedal, že Trumpová vláda údajne prijala stratégiu voči Latinskej Amerike, ktorá mieri proti Kube, Rusku, Číne a Iránu. Spojené štáty chcú zmariť spoluprácu Kuby a Venezuely a predpokladajú, že krach režimu v jednej krajine povedie k jeho krachu aj v krajine druhej.