Na správu, že prví českí presťahovalci dorazili do Prahy, predsedníčka spoločnosti Čechov Volynskej oblasti z mesta Luck, učiteľka informatiky Svetlana Kratochvílová reagovala s rozpakmi: „Na radosť je príliš skoro. Veď v tejto skupine nie je ani jeden volynský Čech.
Média píšu, že presťahovali aj Volynskí Česi, my s týmto presťahovaním, bohužiaľ, nemáme nič spoločné. To sa nás nedotklo. Ani jeden človek z Volyne nepresťahoval. Bol u nás český konzul, pýtali sme sa ho, či dostaneme na naše žiadosti kladnú odpoveď. Odpovedal nám, že presídlenie nemá s nami, volynskými Čechmi, niť spoločné… Nemôže pre nás nič urobiť.
Pretože je vo Volyni pokoj. Ale bola to predsa Žitomirská oblasť, ktorá tuto vlnu repatriácie iniciovala. Žiadali sme vtedy o zjednodušenie procedúry vybavenia povolenia k trvalému pobytu. Vtedy sa ale všetko iba ešte viac skomplikovalo. Kým predtým sa dalo podobné povolenie vybaviť za 3-4 mesiace, dnes ľudia čakajú rok alebo aj viac. Kedysi boli slová „Volynskí Česi“ pre české úrady magické. Odpovede boli vždy bleskové, naším žiadostiam sa okamžite vyhovovalo. Dnes nás podozrievajú, že hľadáme ľahší život. Je samozrejme možné, že niekto skutočne maskuje celkovú situáciu na Ukrajine a posiela žiadosti o presťahovanie do prosperujúcej Českej republiky. Keď ale máš syna alebo manžela podliehajúceho brannej povinnosti, je to už iná káva… Čo potom?“ pýta sa Svetlana Kratochvílová.
Hovorí, že chápe konanie českých úradov, ale predsa viacerí volynskí Česi by mali presťahovať do Česka: mužom hrozí, že ich pošlú do občianskej vojny na juhovýchode krajiny. Vie o tom, že prvú skupinu presídlencov tvorili obyvatelia dediny Čechohrad v Zaporožskej oblasti, ktorá sa nachádza blízko lokality, kde sa bojuje.
„Možno, že voľakedy prídu na rad aj žiadosti volynských Čechov o presídlenie. Budú ale v tých časoch ešte platiť súčasné výhody – podpora vo výške 50 tisíc korún na každého dospelého a 20 tisíc korún na dieťa? A byt zdarma na obdobie pol roka? A bezplatné štúdium češtiny?“ pýta sa Svetlana Kratochvílová.
Na celý repatriačný proces venovala česká vláda 66 miliónov korún. Experti hovoria, že nie je to príliš veľká čiastka vzhľadom k tomu, že na Ukrajine žije až 20 tisíc etnických Čechov. A sotva sa dnes nájde taký človek, ktorý by neuvažoval o presťahovaní do svojej historickej vlasti z krajiny zmietanej občianskou vojnou.
Paradoxom je, že predkovia dnešných repatriantov – českí a slovenskí roľníci – utekali do Ruského impéria pred hladom a biedou a dostávali pôdu za výhodných podmienok. A teraz sa vracajú, utekajú ak nie pred hladom, tak pred obrovskou pohromou. Svetlana Kratochvílová sa zatiaľ ešte nerozhodla. Ale svoj diplom učiteľky programovania v strednej škole si pre istotu potvrdiť predsa nechala.
eu