Poradca uviedol, že podmienkou na začatie rokovaní je, aby Taliban neodďaľoval mierový proces, ale dokázal, že má pod kontrolou svojich bojovníkov i veliteľov.
Pred zverejnením Ghaního mierového plánu afganská vláda podmienky pre rokovania s Talibanom nekládla, pripomína DPA. Mohib uviedol, že s plánom už boli oboznámení partneri, ktorých sa to týka. Zdôraznil tiež úlohu, akú v afganskom mierovom procese zohráva susedný Pakistan.
Afganci dlhodobo obviňujú Pakistan, že militantom z Talibanu poskytuje bezpečné útočisko. Pakistan toto tvrdenie odmieta.
Taliban dosiaľ odmietal vstúpiť do priamych rozhovorov s afganskou vládou v Kábule, ktorú považuje za bábku Washingtonu. Militantné hnutie však viedlo viac než rok mierové rokovania s USA v katarskom hlavnom meste Dauha, kde má toto militantné islamistické hnutie aj vlastné zastupiteľstvo.
Americký prezident Donald Trump 7. septembra však prekvapivo označil rokovania s Talibanom za “mŕtve”. Obe strany už pritom krátko predtým podpísali predbežnú dohodu, ktorá mala umožniť stiahnutie amerických vojakov z Afganistanu výmenou za bezpečnostné záruky zo strany vzbúrencov. Trump tak reagoval na útok v Kábule zo začiatku septembra, pri ktorom zahynul americký vojak a ďalších 11 ľudí.
Americký osobitný vyslanec pre Afganistan Zalmay Khalilzad, ktorý viedol rokovania s Talibanom, však nedávno navštívil Afganistan aj ďalšie krajiny zainteresované do mierového procesu, čo podľa DPA naznačuje možnosť snahy o obnovenia rokovaní.