KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU

Prípadov

Úmrtí

Chorých

Vyliečených

Posledná aktualizácia:

95. časť Neznáme slovenské dejiny: Po februári 1948 červená čechizácia Slovenska

Bratislava 31. mája 2020 (HSP/Kresba:Marián Tkáč)

 

Roky, ktoré prišli po 25. februári – ten bol oslavovaný ako významný deň a „spôsobil“, že sedem cirkevných sviatkov podľa zákona z apríla 1948 sa stalo bežnými pracovnými dňami – priniesli zväčša negatívne zmeny do spoločnosti. Začala sa etapa červenej čechizácie Slovenska. Predchádzala jej teraz už definitívna abdikácia Beneša z funkcie prezidenta 2. júna 1948 „zo zdravotných dôvodov“ a voľba jeho nástupcu 14. júna, Klementa Gottwalda. Škatule a menia, hra pokračuje

Kresba Marián Tkáč

Pokus Slovákov o vystúpenie z rýchlika smerujúceho ku komunizmu vo voľbách v máji 1946 nepomohol aj preto, že viacerým vyrazil dych: „Pozor na ně!“ Predovšetkým však potvrdil odkázanosť v súžití s Čechmi na české riešenia. Našli sa dôvody, ako odstaviť mužov, na ktorých sa v horúcom lete v roku 1944 spoliehal prezident Tiso (podľa Jána Mikulu): „… počnúc Karvašom, Zaťkom, Husákom, Novomeským, sú všetko ľudia, ktorí mali zodpovedné postavenie v Slovenskej republike… bude to garnitúra, ktorá aspoň ako-tak bude brániť slovenské záujmy proti Benešovi. O Husákovi mám správy, že sa rozhodne stavia proti Benešovmu čechoslovakizmu…“

Po tom, čo 9. mája 1948 bola prijatá nová ústava, a 30. mája boli voľby s možnosťou vhodiť do urien iba lístok spoločnej kandidátky Národného frontu, alebo „biely lístok“ – čo celoštátne urobilo 13,4% a na Slovensku 14,1% voličov – dôležitým protislovenským dátumom je 26. júl 1948. Vtedy prestala jestvovať KSS ako samostatná strana a stala iba „bojovým oddielom“ KSČ. A aby to mali Slováci ešte ťažšie, väčší bratia dosadili do správy Slovenska „své lidí“: Bacílka, Širokého, Bašťovanského, aj Ludvíka Benadu; ten ako prísediaci Národného súdu mal na rozdiel od Igora Daxnera odvahu oznámiť Tisovi, že mu Beneš a Gottwald neudelili milosť. Neslovenskú rolu zohral aj Edo (Edmund) Friš (Frisch), tajomník KSS pre propagandu, od polovice roku 1947 do konca roku 1951 šéfredaktor komunistickej Pravdy. V januári 1948 tento tvrdý kritik slovenskej štátnosti zastúpil Širokého na porade slovenských a českých komunistov o obmedzení kompetencií Slovenska v pripravovanej ústave. Synom jeho dcéry Marty Šimečkovej Frišovej je europoslanec Michal Šimečka.

Gustáva Husáka zatkli 6. februára 1951, v apríli 1954 ho odsúdil Najvyšší súd na doživotie – pričom ho trikrát donútili podpísať „priznanie“ a on ho trikrát následne odvolal, preto mu vyšetrovaciu väzbu predlžovali 13-krát, a nezlomili ho ani vtedy bežné vyšetrovacie tortúry. Laca Novomeského odsúdili v roku 1954 na desať rokov. Petra Zaťka odsúdili v roku 1958 na tri roky. Imricha Karvaša, ktorého 3. septembra 1944 zatklo Gestapo a Národný súd v novembri 1945 ho oslobodil, v máji 1949 odsúdili na dva roky za velezradu a v roku 1958 dokonca na 17 rokov za špionáž. O utrpenie svojich spolusúdruhov sa pričinil aj Štefan Bašťovanský, od augusta 1945 generálny tajomník KSS, ktorý založil skupinu na odhaľovanie skrytých nepriateľov v strane, vo februári 1951 označil Clementisa aj Husáka za členov „špionážnej a záškodníckej skupiny“. No čoskoro ho odstavili, lebo sa našla jeho prihláška do HSĽS. A v novembri 1952 ho našli mŕtveho.

Ľudia trpeli a umierali vo väzniciach, stovky zastrelili pohraničníci pri úteku cez hranice. A súdy už viac-menej „slobodne“ pokračovali v masovom odsudzovaní rad za radom všetkých. Popravili aj partizánskeho veliteľa Viliama Žingora vedno s Ladislavom Nosákom a Samuelom Bibzom, Vladimíra Clementisa ako buržoázneho nacionalistu. Spojení českí a „slovenskí“ komunisti trestali každý náznak slovenskosti. Exemplárnym príkladom novej spravodlivosti je osud troch mladých ľudí. Najprv ich odsúdili na doživotie, ale po odvolaní sa prokurátora Antona Rašlu odvisli v roku 1951 traja mladí Trenčania: Anton Tunega, Eduard Tesár a Albert Púčik. Spolupracovali s Bielou légiou, čo bolo hnutie nenásilnej spoločenskej sebaobrany proti boľševizmu a šíriacemu sa teroru so sídlom vo Viedni. Trestal sa každý náznak slovenskosti. Keď 14. marca 1949 vyvesil na budovu školy v Čičave slovenskú zástavu Michal Tkáč, čakalo ho polročné väzenie.

Územie štátu sa počas povestných päťdesiatych rokov stalo koncentračným táborom s množstvom hrobov povraždených a popravených politickou mocou so silným bezpečnostným aparátom. Negatívnu rolu pri tom zohral Karel Bacílek, Čech s „poslaním na Slovensku“. Tento vyučený strojný zámočník, člen KSČ od jej založenia, pôsobil na Slovensku už od roku 1924, vo Vrútkach pomáhal Klementovi Gottwaldovi obšťastňovať Slovákov boľševickými tlačovinami. Jeho politická hviezda začala strmo stúpať po tom, keď sa vo väzení ocitli „slovenskí buržoázni nacionalisti“. Na Bacílkovej kandidatúre mali záujem aj tútori Sovieti vďaka jeho dávnym vzťahom s tamojšou tajnou políciou. V máji 1951 dokonca obsadil – po zatknutom Husákovi – post predsedu Zboru povereníkov, ale už v septembri sedel v pražskej vláde ako minister štátnej kontroly a o ďalší polrok ako minister národnej (štátnej) bezpečnosti, čím sa dostal do vedúcej, nikým nekontrolovanej sedemčlennej mocenskej skupiny v štáte. Navyše získal hodnosť armádneho generála a tomu zodpovedajúcu uniformu. Vo svojej pracovni mal veľké zrkadlo a často sa v ňom so zaľúbením obzeral…

Na čele „ministerstva strachu“ bol Bacílek iba od januára 1951 do septembra 1952, ale čo všetko za ten relatívne krátky čas stihol vykonať! Predovšetkým pripravil proces s bývalým generálnym tajomníkom KSČ Slánskym a spol. Na základe jeho rozsudkov popravili potom jedenástich predstaviteľov komunistickej strany a štátu, medzi nimi aj exministra zahraničných vecí Clementisa. „O tom, kto je vinný a kto nevinný, kde sa končia omyly a chyby a prichádza k trestnej zodpovednosti, rozhodne strana za pomoci orgánov národnej bezpečnosti,“ toto sú Bacílkove slová, povedal ich 17. decembra 1952, dva týždne po poprave Slánskeho, Clementisa a ďalších. Ich prach vysypali kdesi na zasneženej ceste za Prahou, už 18. novembra 1952 totiž minister Bacílek podpísal tajný rozkaz, ktorým zakazoval pohreby „agentov a teroristov“. Dôvody? Aby „príslušníci reakcie“ nemali možnosť „kladením vencov alebo kytíc vyjadriť manifestačne svoj súhlas a sympatie s činom pochovaného“. Na margo svojej činnosti neskoršie povedal: „A tož mňa oblékli do generálskej uniformy, posadili do kresla ministra a tak sem dělal, co mi kázali. Šak ktosi to dělat musel“.

V roku 1953 sa vrátil do Bratislavy a na desať rokov sa stal hlavou(!) „slovenských komunistov“, prvým tajomníkom ÚV KSS, aby dôsledne uskutočňoval českú politiku na Slovensku. Podľa českého historika Karla Kaplana nie je známy jediný prípad, žeby sa bol postavil proti Prahe a obhajoval záujmy Slovenska. Napokon to bol on, kto nenamietal proti zrušeniu Zboru povereníkov v „socialistickej“ ústave z roku 1960, pričom predsedom SNR bol do 14. júla 1960 iný český rodák, Benada. V apríli 1963 Bacílka na poste šéfa slovenských komunistov vystriedal Alexander Dubček. Dovtedy ešte stihlo Bacílkovo „slovenské“ komunistické vedenie zakázať vydanie Príručného encyklopedického slovníka, ktorý pripravovali martinskí matičiari na čele s Alexandrom Hirnerom (údajne aj preto, že podľa abecedného poradia nasledovalo jeho meno po slove „bacil“). V roku 1959 sa s Hirnerom a spol. konal zrejme posledný vykonštruovaný proces v celom sovietskom bloku.

Symbolicky naraz s ústavným vyhlásením, že „Československo je socialistickým štátom“ a ústavným zakotvením nemennej vedúcej úlohy KSČ, došlo k legislatívno-právnemu popretiu práv slovenského národa zrušením slovenskej autonómnej quasi-vlády (Zboru povereníkov), čo sa udialo pri sarkastickom deklarovaní „posilnenia právomocí“ slovenských národných orgánov. Sarkazmus je spôsob, ako urážať hlupákov bez toho, aby na to prišli – nuž tak hlboko sme vtedy padli! Hrôza! A stiahli sme so sebou aj symbol našich otcov, dvojkríž na troch kopcoch. V česko-slovenskom štátnom znaku ho vystriedali zlaté plamene pod Kriváňom ako blška v kožuchu na hrudi českého leva. Nemali sme a nemáme odvahu mrieť za našu pravdu.

Marián Tkáč

 

POTREBUJEME VAŠU POMOC
Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Johnson sľúbil, že dá nezávisle preskúmať reakciu vlády na pandémiu

Londýn 15. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Matt Dunham)   Britský premiér Boris Johnson v stredu prisľúbil, že dá nezávisle preskúmať, ako vláda postupovala v boji proti pandémii nového koronavírusu. Aktuálne však podľa neho nie je "správna chvíľa" na začatie takéhoto prešetrovania, keďže v krajine teraz denne zaznamenávajú zvýšený počet prípadov nákazy aj…

Pellegrini: Je zodpovednosťou súčasnej vlády, aké riešenie prijme pri Národnom futbalovom štadióne

Bratislava 15. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Riešenie otázky Národného futbalového štadióna (NFŠ) je zodpovednosťou súčasnej vlády. Vyhlásil to expremiér a podpredseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini (nezaradený) v reakcii na stredajšie rozhodnutie vlády neodkúpiť štadión od podnikateľa Ivana Kmotríka "Je zodpovednosťou súčasnej vlády, aké riešenie prijme v súvislosti…

Naď trvá na tom, že muničné sklady v Trenčíne a Rašove sú bezpečné

Bratislava 15. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)   Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) aj po osobnej návšteve muničných skladov v Trenčíne-Kubrej a Rašove trvá, že sú bezpečné. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková. Naď tým reaguje na petíciu trenčianskeho krajského a mestského poslanca Miloša Mičegu, v ktorej…

Merkelová hovorila s Putinom o východnej Ukrajine, Iráne a Líbyi

Berlín/Moskva 15. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)   Situácia na východnej Ukrajine, v Iráne a v Líbyi bola témou stredajšieho telefonického rozhovoru nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a ruského prezidenta Vladimira Putina. Informovala o tom agentúra DPA Ako v Berlíne uviedol hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert, hlavným bodom telefonátu bolo presadzovanie minských…

Zaviesť by sa mohla ďalšia zbraňová amnestia

Bratislava 15. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Argentine Ministry of Security)   Zaviesť by sa mohla ďalšia zbraňová amnestia. Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu posunuli do druhého čítania novelu zákona o strelných zbraniach a strelive, ktorú predložili poslanci Smeru-SD. Za posunutie návrhu hlasovali takmer všetci prítomní poslanci Amnestia by mohla platiť…

Úrad verejného zdravotníctva bude získavať telefónne čísla navrátilcov z „červených krajín“. Za nedodržanie karantény im hrozí pokuta 5000 tisíc eur

Bratislava 15. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR by mal mať možnosť získavať od operátorov telefónne čísla ľudí, ktorí sa nachádzali v "červených" krajinách. Vyplýva to z vládnej novely zákona o elektronických komunikáciách, ktorou sa mení aj zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia Právnu úpravu…

Milanová: Rezort kultúry pripravuje zmeny zákona o RTVS, ministerka chce odpolitizovať voľbu jej šéfa

Bratislava 15. júla 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA/Úrad vlády SR)   Ministerstvo kultúry začalo s prípravou legislatívy, ktorá má zabezpečiť primerané a dlhodobé financovanie základných úloh Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) a skvalitnenie jeho služieb. Pripravované novely zákonov sa tak dotknú aj koncesionárskych poplatkov či voľby generálneho riaditeľa telerozhlasu Výber šéfa RTVS chce…

Premiér: Ak Gröhling postupoval podľa predpisov, nemá nikto právo mu to vyčítať

Bratislava 15. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/Úrad vlády SR)   Ak minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pri písaní svojej diplomovky postupoval v súlade s predpismi vysokej školy, nemá nikto právo mu to vyčítať. Uviedol to premiér Igor Matovič (OĽaNO) v stredu po rokovaní vlády v reakcii na kauzu Gröhlingovej diplomovej práce. Ten…

Štart prvej arabskej misie na Mars zase odložili

Tokio 15. júla 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Štart prvej arabskej vesmírnej misie na Mars z Japonska znovu odložili pre zlé počasie. Vyslanie sondy Amal do vesmíru z japonského ostrova Tanegašima už v utorok pritom pre nepriazeň počasia presunuli na piatok Spoločnosť Mitsubishi Heavy Industries, ktorá poskytuje misii nosnú raketu H-IIA, v…

VideoKollár: Napriek ťažkej situácii sme našli prostriedky na sociálnu pomoc

Bratislava 15. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Napriek ťažkej ekonomickej situácii vláda začala po štyroch mesiacoch konať a prináša ľuďom pomoc v objeme 500 miliónov eur. Skonštatoval to v stredu na tlačovej konferencii predseda Národnej rady (NR) SR a koaličného Sme rodina Boris Kollár Poznamenal, že súčasná vláda prebrala "žezlo"…

Kmotrík odíde naprázdno: Vláda neodkúpi Národný futbalový štadión v Bratislave, požiada aj o vrátanie už vyplatenej dotácie a podá trestné oznámenia

Bratislava 15. júla 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Vláda SR na svojom stredajšom zasadnutí v Bratislave schválila správu podpredsedu vlády SR pre legislatívu a strategické plánovanie Štefana Holého, v ktorej predložil analýzu zmluvy medzi Slovenskom a spoločnosťou Národný futbalový štadión (NFŠ). K vypracovaniu tejto správy ho vláda zaviazala ešte koncom mája,…

Ministerstvo zdravotníctva vyhlásilo výberové konania do ôsmich podriadených organizácií

Bratislava 15. júla 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)   Ministerstvo zdravotníctva vyhlásilo výberové konania do ôsmich podriadených organizácií. Po rokovaní vlády o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí Obsadiť sa majú pozície riaditeľov vo Fakultnej nemocnici v Nitre, Fakultnej nemocnici s poliklinikou Nové Zámky, Operačnom stredisku záchrannej zdravotnej služby, Záchrannej zdravotnej službe…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Mal dôvod Daniil Kvjat, ruský jazdec F1, kľakať, iba preto že si, ultrafašistické média vymysleli celosvetovú vinu bielej rasy?

Fandím Daniilovi Kvjatovi, mladému ruskému mužovi a som na neho úprimne hrdý ako Slovák a Slovan. Rovnako si vážim Raikkonena, Verstappena a Leclerca, ktorí tiež nekľakli. Pretekári majú pretekať a nie robiť politické gestá, ktoré nesúvisia s ich športovou činnosťou. Pokľaknutie nikdy nebolo výrazom boja proti rasizmu. Ak sa ultraliberálmi…

Osloboďme prepitné od daní a odvodov, pomôžeme všetkým, ktorí pracujú v cestovnom ruchu

Cestovný ruch patrí u nás k tým odvetviam, ktoré boli koronakrízou postihnuté najviac. Jedným z opatrení, ako udržať zamestnanosť v cestovnom ruchu a zabezpečiť zamestnancom vyšší príjem, je oslobodiť prepitné od zdanenia a odvodov.  V oblasti cestovného ruchu pracuje asi 160 000 ľudí. V dôsledku povinného zatvorenia ubytovacích zariadení a reštaurácií v mesiacoch…

Obyčajná nomenklatúra. Matovič to robí tak isto. Vyberá svojich

V lete, pri slnku zvyknú ľudia vypínať mozog. Možno preto sa vládne hnutie OĽaNO rozhodlo hľadať akože okresné ihly v kope sena... V skutočnosti aj obyčajné hrable ako každé, len k sebe svoje hrabú. A tak som sa prehrabal v bombastických nomináciách na nových šéfov Okresných úradov. Právnici/advokáti (9), konatelia/manažéri (21) a ľudia z verejnej správy (15) tvoria…

Nepýtajme sa KTO má byť budúci líder nacionalistov, pýtajme sa AKÝ má byť.

Pri výbere budúceho predsedu akejkoľvek politickej strany dostávame médiami v rukách „nezávislých“ oligarchických zoskupení podsúvané komentáre. V týchto sa prakticky bez výnimky čitateľom prezentujú „zaručené“ informácie z „overených“ zdrojov o tom, KTO má byť budúcim predsedom strany. Následne poslušní novinárski manipulátori popisujú údajné predpoklady jednotlivých budúcich sluhov oligarchov vo funkciách predsedov a masírujú vedomie…

Otvorený list poslancom NR SR: Majte srdce pre deti!

Vážený pán poslanec, v súčasnosti sa prerokúvajú v parlamente štyri návrhy zákonov, ktoré môžu zlepšiť situáciu či už matiek alebo ich nenarodených detí v ťažkej situácii, v ktorej sú nenarodené deti ohrozené potratom. Prosíme Vás, podporte svojim hlasovaním všetky návrhy zákonov,

V parlamente pôjde tieto dni O ŽIVOT. Poslanci - kresťania, nech je vaše áno - ÁNO, nie -NIE, lebo všetko, čo je navyše, je od zlého!

Aktuálne tento týždeň pôjde v našom parlamente skutočne O ŽIVOT. Na prebiehajúcej schôdzi sú predložené štyri návrhy zákonov na obmedzenie umelých potratov na požiadanie a pomoc tehotných matkám. Otázka ochrany života je principiálna a nemôže stáť na politickom tričku. Toto nie je diskusia o výške DPH a podobne. Ak raz…

TopDesat

Ako sa vyrába káva bez kofeínu? Môže za ňu Wolfgang?

0

Príbeh kávy bez kofeínu zrejme započal Johann Wolfgang von Goethe. Okrem toho, že bol jedným z najslávnejších nemeckých autorov, venoval sa aj prírodovedám. V roku 1819 videl chemického laboranta Friedlieba Ferdinanda Rungeho demonštrovať, ako dokáže smrteľný extrakt z korenín rozšíriť mačkám zreničky. Wolfgang bol tak zaujatý, že mu dal malú…

Železná maska: Nevyriešiteľná záhada? 2. časť

0

Počas panovania kráľa Slnko bol v Bastile záhadný väzeň, ktorý mal tvár ukrytú pod maskou a nikto ju nikdy nevidel. Nikto ho ani nevolal po mene. Jeho a identita a dôvod, pre ktorý sa tam dostal, naďalej zostávajú záhadou. Napriek tomu je pár vecí omnoho jasnejších. Pozrime sa na ne spoločne v rámci článku železná…

Masáž uší môže vyriešiť mnohé problémy

0

Stres, úzkosť, bolesti hlavy alebo ospalosť - všetky tieto ťažkosti ti môžu spôsobiť nepríjemné chvíle. Ich riešenie je však celkom jednoduché - masáž uší! Je to skutočne relaxačný pocit, ktorý môže tvoju myseľ oslobodiť od problémov a fyzického nepohodlia. Najlepšie na tom je, že sa dá vykonať kdekoľvek, kedykoľvek, rýchlo a ľahko.  

Prečo čerstvo pokosená tráva vonia tak úžasne? Aké má tajomstvo?

0

Čerstvo pokosená tráva je jedným z náznakov, že leto sa už začalo. Sladká a ostrá vôňa, ktorá rozvonia celú ulicu. Tiež ju miluješ? Keď sa ti dostane do nosných dierok, nejako sa jej podarí presne ti v hlave premietnuť, akú zelenú farbu má. Čo však naozaj cítiš, keď ti pľúcami…

Prečo niektorí muži trávia na záchode tak veľa času?

0

Ak si aj ty zvedavý, prečo sa mužom tak veľmi páči na záchode pri vykonávaní potreby a sú tam tak dlho, máme odpoveď. Toaleta je pre nich bezpečným miestom na zamyslenie sa nad veľkými otázkami života. Takže nejde o anatomický pôvod. V skutočnosti môžu byť muži pri výkone svojich defektačných…

Prečo musí počas spánku tvoja noha vykúkať spod prikrývky?

0

Všetci sme zažili ten boj pri zaspávaní. A napodiv je to omnoho jednoduchšie, keď jedna tvoja noha vykúka spod prikrývky. Záhada toho, čo nás k tomu núti, spočíva v tom, že ideálna teplota v izbe pre dobrý nočný spánok je asi 18° C a naše nohy sú bránou do tohto dokonalého prostredia.…

Vo svete IT

Čiastočná supernova vystrelila bieleho trpaslíka naprieč vesmírom

0

Zvláštny biely trpaslík (pozn. redakcie: typ hviezdy), ktorý „letí“ naprieč galaxiou by mohol byť preživším čiastočného výbuchu supernovy, píše sa v novej štúdii. Biele trpaslíky sú chladné, tmavé jadrá hviezd, ktoré sa dostali na koniec svojho života a minuli všetko palivo. Aj z nášho Slnka sa jedného dňa stane biely…

Xiaomi sklamalo. Mi Band 5 pre globálny trh nedostane viacero funkcií v porovnaní s čínskou verziou

0

Posledné dni sa o fitness náramku Xiaomi Mi Band 5 popísalo toho vcelku veľa, pričom viacero informácií hovorilo o absencii niektorých funkcií a iné to zas vyvracali. Nuž, Xiaomi tieto diskusie raz a navždy vyvracia. Dnes bol oficiálne predstavený Mi Band 5 náramok pre globálny trh. Xiaomi Mi Band 5…

Nitrania dostali aplikáciu, pomocou ktorej môžu hravou formou spoznávať históriu mesta

0

Geocaching je vcelku populárnou aktivitou, ktorá oslovila po celom svete milióny ľudí. V súčasnosti poznáme desiatky takýchto služieb, pričom zahrať si ich môžeme v podstate v každom regióne sveta vrátane Slovenska. Druhým dychom však treba povedať, že väčšinou sú od zahraničných vývojárov. O to radšej sme, že Vám môžeme dať…

Lego predstavuje netradičnú hernú konzolu. Ocenia ju hlavne rodičia detí, ktoré sa nevedia „odlepiť“ od obrazoviek

0

Zatiaľ čo svetu herných konzol vládne PlayStation a Xbox, tak aj Lego chce „čo to povedať“ v tomto odtvetví, ale trochu inak, ako konkurencia. Spoločnosť predstavila vcelku netradičnú konzolu, ktorá na prvý pohľad možno poteší hlavne mládež, ale na konci dňa viac poteší rodičov, ktorí chcú odlepiť svoje ratolesti od…

Oppo posúva hranice. Predstavuje technológiu, pomocou ktorej nabijete batériu smartfónu za 20 minút

0

Spoločnosť Oppo je vo všeobecnosti považovaná za inovátora v oblasti technológie rýchleho nabíjania a dokazuje to aj najnovšou technológiou, ktorú len pred malými chvíľami predstavila. 4 nové produkty, nad ktorými vyčnieva rýchlonabíjačka s výkonom 125W Spoločnosť celkovo predstavila 4 nové produkty, v rámci ktorých posúva technológiu rýchleho nabíjania na novú…

NASA „otvára“ ISS pre turistov. Tiež chce započať nové komerčné kooperácie

0

Americká NASA prostredníctvom svojich stránok oznamuje, že otvára ISS pre prvých turistov. Nebude to však lacný špás. Odhadovaná cena prenocovania je 35-tisíc dolárov/noc. Okrem iného chce započať aj ďalšie komerčné spolupráce. „NASA otvára Medzinárodnú vesmírnu stanicu pre komerčné podnikanie, aby inovácie a vynaliezavosť v USA mohli urýchliť prosperujúcu obchodnú ekonomiku…

KAMzaKRÁSOU

Inšpirácia na letné účesy z dlhých vlasov: Buď aj ty štýlová!

0

Zabudnite na nudné konské chvosty alebo drdoly. Máme pre vás tip na letné účesy z dlhých vlasov, ktoré stoja za vyskúšanie. Tak, ktorým začnete?

Hit Instagramu v gastre: Prečo jesť včelí peľ a na čo si dať pozor?

0

Možno ste už včelí peľ na Instagrame videli. Vyrábajú z neho zmrzlinu a zdobia ním najrôznejšie jedlá. Je však včelí peľ zdravý? Na čo si dať pri ňom pozor?

Čo je sklerodermia? Zisti, či patríš k tým, ktorých ohrozuje najčastejšie!

0

Keďže presné príčiny vzniku sklerodermie nie sú jasné, nie je v súčasnosti dostupný ani žiadny liek, ktorý by zabezpečil úplne vyliečenie pacienta s týmto ochorením. Výnimkou je lokalizovaná sklerodermia u detí, pri ktorej v mnohých prípadoch ochorenie po niekoľkých rokoch prakticky úplne ustúpi. Správne zvolená liečba, ktorá sa zameriava predovšetkým…

Jednoduché letné líčenie, ktoré vás doslova rozžiari

0

Leto je v plnom prúde a tak je načase zažiariť v plnej kráse. Jednoduché letné líčenie vás doslova rozžiarí a vdýchne sviežosť do tváre. Vyskúšajte! 

Šatka ako tričko?! Inšpiruj sa nápadmi, ako ju uviazať!

0

Šatka už dávno nepatrí len medi tie doplnky, ktoré sa nosia len na krku alebo vo vlasoch. Šatka ako tričko je najnovším trendom. Ako si ju uviazať?

Jednoduché recepty z mletej hovädziny: Expresná pochúťka 3x inak!

0

Výhodou mletého mäsa je jeho naozaj expresná príprava, nehovoriac aj o skvelej chuti. My vám prinášame tri jednoduché a chutné recepty z mletej hovädziny.

Svetlo sveta

Turecko rozhodlo, že Hagia Sofia bude mešitou

0

Konštantínopolská Bazilika Božej Múdrosti – Hagia Sofia – sa stane mešitou. Rozhodol o tom v piatok 10. júla dekrétom prezident Turecka po tom, ako Štátna rada zrušila rozhodnutie z roku 1934 o premene miesta kultu na múzeum. Prezident Erdogan oznámil, že 24. júla sa v Hagii Sofii uskutoční prvá moslimská…

Z globálneho otepľovania sa stalo falošné náboženstvo. Svetoznámy aktivista sa ospravedlnil.

0

Popredný svetový aktivista v boji proti globálnemu otepľovaniu sa ospravedlnil svetovej verejnosti “za paniku, ktorú za posledné rokoy tejto oblasti enviroaktivisti spôsobil.” Týmito slovami Michael Shellenberger charakterizoval to, čo sa v tejto oblasti deje. Shellenberger poukázal na obrovské finančné zdroje, ktoré sa dostávajú enviroaktivistom a medzičasom jeho článok bol z…

Svätý Otec František v júlovom úmysle pozýva k modlitbe za rodiny

0

Modlime sa, „aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny“. To je modlitbový úmysel pápeža Františka na mesiac júl. Svätý Otec zároveň upozorňuje, že rodiny potrebujú osobitnú ochranu zo strany štátov. V krátkom videu Apoštolátu modlitby Svätý Otec v španielčine hovorí: „Rodina potrebuje byť chránená. Je mnoho…

Kardinál Pell sa rozhodol vydať knihu zo súdneho procesu

0

Kardinál Pell sa rozhodol uverejniť knihu myšlienok a spomienok, ktorá vznikla počas jeho 13 mesačného väzenia. Kardinál Pell sa stal obeťou vyfabulovaného procesu zneužívania. Proces bol pozorovateľmi definovaný ako nespravodlivý. V roku 2017 mala byť zaznamenaná výpoveď, podľa ktorej údajne arcibiskup Pell v katedrále Melbourne mal zneužiť chlapca v sakristii kým celý kostol bol…

V Spišskej Kapitule vysvätili nového pomocného biskupa Jána Kuboša

0

Spišská diecéza má nového pomocného biskupa. Stal sa ním rodák z Nižnej na Orave, doterajší farár a dekan v Kežmarku Mons. Ján Kuboš, ktorého do funkcie menoval v marci Svätý Otec František (25. 3. 2020). Vysvätili ho dnes vkladaním rúk a konsekračnou modlitbou v Katedrále sv. Martina v Spišskej Kapitule.…

Nemecko 30 rokov financovalo pedofilný projekt na zneužívanie detí

0

Systematicky organizovaný pedofílny projekt, kedy deti bez domova boli dávané do domácnosti pedofilov, ktorí ich mali vychovávať a sexuálne zneužívať ako súčasť údajného výskumu, len dokazuje legalizáciu pedofílie v kruhu svetových elít. Diabolský experiment, ako ho v súčasnosti nazývajú, sa začal realizovať v roku 1970 tzv. Kentlerov projekt, ktorý mal dokázať, že aj pedofilní…

Armádny Magazín

Ruská pomsta za francúzske vrtuľníkové lode Mistral

0

Čína, 15. júl 2020 (AM, Inforuss) - Rusko má dobrú možnosť reagovať na Spojené štáty a ich spojencov za zablokovanie dohody s francúzskym výrobcom vrtuľníkových lodí typu Mistral.   Ruský pokus, spred niekoľkých rokov, o získanie dvoch francúzskych lodí typu Mist

Ďalšia stíhačka F-16 amerického letectva havarovala na základni v Novom Mexiku, od mája je to už piate bojové lietadlo

0

USA, 15. júl 2020 (AM) - Americké stíhacie lietadlo F-16C Viper havarovalo pri pristávaní na Holloman Air Force Base v Novom Mexiku v pondelok o 18.00 miestneho času. Základňa uvádza, že pilot jednomiestneho lietadla sa úspešne katapultoval, momentálne je v liečbe s

V Rusku vyvinuli novú metódu detekcie stealth zariadení

0

Rusko, 15. júl 2020 (AM, Sputnik) - Špecialisti na Mints-ovom inštitúte pre rádiotechniku vyvinuli novú metódu zisťovania stealth zariadení. Táto metóda je založená na analýze ich radarového tieňa, uvádza Defending Russia.      „Táto metóda je založená na analýze radarového tieňa pozorovaného objektu," vysvetlil

14. júl COVID! - verzia na "Place de la Concorde"

0

Francúzsko, 15. júl 2020 (AM) - V dôsledku epidémie Covid-19 sa tento rok štátny sviatok jednoty líši od tých predchádzajúcich. Tradičná prehliadka armád v Paríži na štátny sviatok je nahradená vojenským obradom v zmenšenom formáte. Udalosť prenášal naživo aj Sputnik a RT France.  

Duterte označil Izrael za alternatívneho dodávateľa zbraní pre Filipíny - odobril osem rýchlych lodí Shaldag

0

Filipíny, 15. júl 2020 (AM) - Lode navrhnuté tak, aby umožňovali vysokorýchlostné patrolovanie pozdĺž pobrežia, už boli nasadené pobrežnými strážami po celom svete.   Filipínske námorníctvo sa usiluje získať osem hliadkových lodí triedy Shaldag ako náhradu za svoje stredne veľké hliadkové plavidlá, ktoré sa použí

Ivan Safronov, poradca riaditeľa Roskozmosu, obvinený z velezrady

0

Rusko, 15. júl 2020 (AM, Sputnik) - Bývalý novinár Ivan Safronov, obvinený z poskytovania utajovaných skutočností Českej republike, bol obvinený z velezrady. Ruská novinárska komunita tieto obvinenia odsudzuje a vyjadruje svoju podporu obvinenému.   Ivan Pavlov, právnik bývalého novinára Ivana Safronova, povedal ruskej tlačovej

Tvoja Svadba

Dlhý, čipkovaný, vintage? Ktorý svadobný závoj si vybrať?

0

Dlhý, čipkovaný, vintage? Svadobný závoj je krásnym doplnkom svadobných šiat. Ktorý svadobný závoj si vybrať? Ktorý sa hodí k svadobným šatám? 

Tipy, ako zvládnuť letné horúčavy na svadbe: Čo pripraviť hosťom?

0

Plánujete svadbu v mesiacoch júl a august, no neviete, ako zvládnuť letné horúčavy na svadbe? Poradíme vám, na čo by ste nemali zabudnúť!

Metalické doplnky vo svadobnej výzdobe: Stavíš aj ty na tento trend?

0

Nesmieme zabudnúť na sladký vrchol vášho veľkého dňa – svadobnú tortu. Správnou kombináciu farieb a ozdôb môžete dosiahnuť priam majstrovské dielo. Metalické torty sú veľmi elegantné a zaujmú na prvý pohľad. Ak nie ste zástancom klasiky a hľadáte niečo modernejšie, určite vsaďte na svadobnú tortu so zlatými pásmi, s rôznymi…

Neónové nápisy na svadbe: Horúci trend, ktorý musíš mať aj ty!

0

Neónové nápisy sú jedným z najhorúcejších svadobných trendov tohto roku. Dokážu krásne oživiť každú svadobnú výzdobu. Necháte sa aj vy inšpirovať?

Ako využiť jutovinu na svadbe? Inšpiruj sa tými najlepšími nápadmi!

0

Je to najhorúcejší trend, ktorý je v kurze už nejaký ten rok. Ako využiť jutovinu na svadbe a mať dokonalú rustikálnu svadbu? Inšpirujte sa skvelými nápadmi!

TOP vychytávka na rozlúčku so slobodou: Bez tohto sa nezaobídeš!

0

Posledná možnosť, ako sa pred svadbou odreagovať a užiť si ten najlepší večer. Pred opicou vás zachráni táto TOP vychytávka na rozlúčku so slobodou!

Tvoje Zdravie

Bezpečné opaľovanie sa: Čo robiť, aby slnko nebolelo? Radí odborníčka

0

Niekto chytá letný bronz cielene a niekto len pasívne popri práci. Čo však robiť, aby slnko nebolelo? Bezpečné opaľovanie sa je možné, tak ako naň?

Ako zlepšiť stav celulitídy? Vďaka tomuto získate krajšiu pokožku!

0

Ako zlepšiť stav celulitídy, ktorá trápi mnohé ženy a môže predstavovať väčší kozmetický problém? Zmenu možno dosiahnuť v prvom rade zmenou v životnom štýle!

TOP recepty z mäty: Skúsite domáci odvar, olej či mätový ocot?

0

Z mäty je možné v prvom rade pripraviť skutočne lahodný čaj, podobne ako z mnohých iných bylín. A verte, že domáci čaj z vlastnej čerstvej či nasušenej mäty je ten najlepší. Na jednu šálku čaju vám postačí pár čerstvých lístkov, podľa veľkosti 5 až 10, prípadne jedna až dve lyžičky doma nasušenej…

Toto sú najväčšie chyby pri behaní. Dopúšťate sa ich aj vy?

0

Ako sme už načrtli v úvode, medzi najzávažnejšie a najčastejšie chyby pri behu radíme nesprávnu a zlú techniku. Častými problémami v súvislosti s technikou je napríklad zvieranie rúk do pästí počas behu, zakláňanie trupu dozadu, kývanie tela do strán, príliš dlhý krok či zlé došľapovanie. Veľkým problémom je aj nesprávne…

Správny pitný režim počas leta: Čo by sme mali vedieť a dodržiavať?

0

Základnou otázkou pravdepodobne je, koľko tých tekutín by sme vlastne počas dňa mali vypiť. Vo všeobecnosti sa hovorí o priemernom objeme okolo 2 až 2,5 litra na dospelého človeka, môže však ísť aj o 1,5 až 3 litre tekutín denne. Spravidla sa počíta s objemom 20 až 40 ml tekutín na…

Otrava slnkom verzus spálenie: Ako ich rozoznať a ako sa im vyhnúť?

0

Príliš dlhý a nechránený pobyt na slnku môže vyvolať oveľa viac ako len obyčajné spálenie pokožky. Otrava slnkom je totiž úplne reálna. Ako sa prejavuje?