Výskum uskutočnilo Židovské moderné dokumentačné centrum (CDEC) v Miláne v spolupráci s dobre známou volebnou agentúrou IPSOS, informuje spravodajská služba ANSA.
Prekvapujúco 43 percent Talianov tiež verí, že migranti “ukradli” pracovné miesta talianskym obyvateľom – možno sa odvolávajú na legálnych migrantov z iných častí Európskej únie, než na nelegálnych migrantov zo severnej Afriky a Blízkeho východu, ktorí nemajú tendenciu nájsť si prácu ani v pomerne zdravých ekonomikách severnej Európy.
Napríklad menej ako 500 zo 163 000 migrantov, ktorí podali žiadosť o azyl vo Švédsku v roku 2015, boli od júna 2016 zamestnaní a 30 najväčších firiem na nemeckom akciovom trhu zamestnalo len 54 migrantov z celkových štyroch miliónov.
Taliansko predbehlo chudobné Grécko – krajinu s 10 miliónmi obyvateľov, ktoré od januára 2015 do marca 2016 prijalo viac ako 1 milión prisťahovalcov – a stalo sa hlavnou destináciou pre nelegálnych migrantov v Európe. Situácia pre Grécko sa zlepšila po tom, čo EÚ prerokovala čiastočne úspešnú utečeneckú dohodu s islamskou vládou v susednom Turecku.
Južná Stredomorská cesta – z Líbye do Talianska – bola následne vycibrená pro-migračnými “charitatívnymi organizáciami”, ako aj pašerákmi. Obe strany boli neskôr obvinené zo spolupráce talianskymi orgánmi, ktoré tvrdia, že aspoň jedna takzvaná záchranná loď prijímala utečencov priamo z pašeráckych lodí.
Migračná kríza spôsobila obrovské napätie pre mestskú infraštruktúru v Taliansku, políciu a cestovný ruch.
Rímsky starosta napísal ministerstvu vnútra krajiny, v ktorom tvrdí, že hlavné mesto je príliš preplnené migrantmi. Mesto od augusta 2015 zažíva nepokoje, ako napríklad v auguste 2017, kedy sa polícia pokúsila rozohnať dav okolo sto ľudí v nelegálnom tábore na verejnom námestí.
Sicíliu, ktorá je spolu s drobnou Lampedusou vstupnou bránou do Taliansku pre migrantov, sužujú násilnosti súperiacich nigérijských gangov, ktoré na seba vzájomne útočia mačetami, spolupracujú s mafiou, prepravujú heroín a obchodujú s africkými prostitútkami.