42. Slovensko bolo hospodárskou i vedeckou základňou Uhorska

Bratislava 26. mája 2019 (HSP/Foto:Marian Tkáč)

 

Pri hľadaní neznámej pravdy o slovenskej minulosti sme povinní zmieniť sa aj o slovenskom hospodárstve. Často sa totiž zvykne preceňovať „roľníckosť“ Slovákov, zatiaľ čo remeselníctvo či priamo priemysel akoby slovenské neboli. Ale boli rovnako, ako slovenským bolo aj baníctvo

Už sme uviedli s odvolaním sa na Petra Cengela, ktorý cituje zo „Zlatej knihy baníckej“, vydanej pri príležitosti návštev budúcich cisárov Jozefa a Leopolda v stredoslovenských banských mestách v roku 1766: „Ako sa z archívov zistilo, objavili banskoštiavnické bane v 6. alebo začiatkom 7. storočia po slávnom narodení nášho Spasiteľa takzvaní Venedi, Sloveni, alebo Góti (v origináli: sogenannten Wenden, Slavos, oder Goten)“ (Metod na Slovensku, Košice 2015). Nemci píšu (a im by mohli veriť aj podčiarnici), že naše banské mestá boli založené Slovenmi a existovali skôr, ako najstaršie nemecké bane v meste Goslar (jedno zo sídel Karola Veľkého) a Freiberg, začiatky baníctva u nás sú o 200 rokov staršie ako v Goslari a dokonca o 400 rokov staršie ako vo Freibergu! Teda slovenské bane existovali dávno pred príchodom nemeckých kolonistov na naše územie, v Banskej Štiavnici už v roku 745, a že teda ich „neobjavili“ a neotvorili oni, Nemci, ktorí k nám prichádali ako „hostia“ po roku 1152, keď Fridrich I. Barbarossa zavelil „Drnag nach Osten“, ale „domorodí“ Slováci.

Z našich baní „žila“ celá Habsburská monarchia, produkcia drahých kovov u nás dosiahla v priebehu 18. storočia svoje historické maximum: v rokoch 1748–1800 sa tu vyťažilo 868 ton striebra a 24 ton zlata. Táto produkcia zabezpečila až 70 percent príjmov viedenského dvora z baníctva celej monarchie a slúžila predovšetkým na razenie mincí.

Výroba železa sa sústreďovala na Pohroní. V roku 1815 tu pracovalo šesť vysokých pecí, niekoľko skujňovacích a vykúvacích hámrov s vyše päťsto robotníkmi. Na Gemeri bolo v roku 1805 v prevádzke až 91 vysokých pecí, ďalej viac ako sto hámrov. Okolo roku 1800 existovali na Slovensku tri výrobne zbrojárskeho charakteru: v Liptovskom Hrádku (pechotné pušky), v Banskej Bystrici (poľné kotly) a v Kráľovej (šable a bodáky). V roku 1832 vznikol prvý cukrovar vo Veľkých Úľanoch a o tri roky (1835) veľký mlyn v Sučanoch. V prostredí hornooravských domáckych výrobcov plátna sa vyvinula vrstva podnikateľov, ktorí rozšírili výrobu plátna a obchod s ním. Boli to podnikatelia z rodiny Murínovcov, Timčákovcov, Galasovcov, Vlašákovcov, Bernolákovcov a ďalších.

Remeslá, baníctvo a hutníctvo, ako aj obchod boli sústredené do privilegovaných slobodných kráľovských miest. Patrili tam dnešné krajské mestá okrem Nitry a Žiliny, a ďalej Levoča, Bardejov, Banská Štiavnica, Kremnica, Zvolen, Modra a ďalšie.

Už od konca 16. storočia popri týchto mestách vystupujú do popredia aj neprivilegované a politicky nesamostatné mestá pri Váhu: Liptovský Svätý Mikuláš, Žilina, Rajec, Bytča, Považská Bystrica, Ilava, Trenčín, Čachtice, pričom sa tu osobitne rozvinulo súkenníctvo a spracovanie kože. Bratislava, ako najvýznamnejšie mesto celého Uhorska prežívala na prelome 18. a 19. storočia významný hospodársky rozvoj. V roku 1782 tu bolo okolo tisíc remeselníckych dielní, v ktorých pracovalo okolo 2500 tovarišov a učňov v 100 krajčírskych, 80 ševcovských a 90 čižmárskych dielňach. Ďalej tu pracovali mlynári, mäsiari, pekári, stolári, debnári, kolári. V 18. storočí postupne nahradili cechy manufaktúry. Cechy sa svojou uzavretosťou stávali nemodernými, aj naďalej však existovali popri manufaktúrach a zrušil ich až zákon z februára 1872. Bol to dôsledok myšlienok o slobode a rovnosti, všetci ľudia mali byť rovní pred zákonom.

Vôbec prvú manufaktúru u nás založil uhorský palatín, gróf Mikuláš Pálfi v Malackách v roku 1722; bola to manufaktúra na súkno, v ktorej pracovalo päť súkenníckych majstrov. Pre jedného tkáča na krosnách muselo pripravovať priadzu dvadsať pradiarov. Výraznou postavou pri rozvoji slovenských manufaktúr bol František Lotrinský (v roku 1732 ho jeho budúci svokor kráľ Karol III. vymenoval za uhorského miestodržiteľa so sídlom v Bratislave), a to ešte pred nástupom jeho manželky Márie Terézie na trón. V Šaštíne (od roku 1732 pútnické miesto) založil v roku 1736 prvú textilnú manufaktúru, ktorá vyrábala kartún a iné bavlnené výrobky (bol to rok jeho svadby s Máriou Teréziou). Šaštínska manufaktúra patrila medzi najvýznamnejšie kartúnky v celej Európe, keďže počet jej pradiarov bol až 20-tisíc. V ústredných budovách podniku v Šaštíne pracovalo okolo 800 ľudí, ostatní pracovali v Senici, Holíči, Trnave, ale aj v Bratislave, Novom Meste nad Váhom a v Trenčíne. Celú prípravu priadze organizovali faktori, ktorí získavali pre jednotlivé manufaktúry stovky až tisícky pradiarov. Jedným so šaštínskych faktorov bol aj naháčsky farár Juraj Fándly (1750–1811).

Technické vynálezy domácich odborníkov, predovšetkým Hellovcov, a to najmä odvodňovacie stroje, pomohli vyriešiť problém spodných vôd a otvoriť hlbšie náleziská. Začali sa stavať niekoľkokilometrové odvodňovacie štôlne. Banský strojný majster Jozef Karol Hell (1713–1783) skonštruoval v Banskej Štiavnici v roku 1738 vahadlový stroj na čerpanie vody. Už jeho otec Matej Kornel Hell (1653–1743) pracoval na odvodnení banskoštiavnických baní pomocou tajchov a prispel k ich záchrane pred zatopením a likvidáciou, ktorá im hrozila od vodcov povstania Františka II. Rákociho. Maximilián Hell (1720–1792) bol astronóm svetového významu. Slovenská banská technika potvrdzovala svoje vedúce miesto na kontinente.

A čo s prvým použitím pušného prachu v baníctve? Údajne sa tak stalo 8. februára 1627, keď Kaspar Weindl v Bíber štôlni v Banskej Štiavnici použil čierny strelný (pušný) prach na iné ako vojenské účely, na odstrel horniny. Zdá sa však – tak sa píše v literatúre -, že išlo „až“ o šieste takéto použitie pušného prachu, ale zároveň o prvý takýto odstrel hornín pušným prachom, zdokumentovaný komisiou odborníkov.

V roku 1735 založili v Banskej Štiavnici Banskú školu (Berg Schola), prvú svojho druhu na svete. Jej prvým profesorom bol Samuel Mikovíni (1686-1750), prvý slovenský inžinier a kartograf, spolupracovník Mateja Bela. Konečnú podobu Banskej akadémie (Bergakademie) určil dekrét zo 14. apríla 1770. Táto akadémia ovplyvnila svojou dokonalosťou aj slávnu École des Mines, založenú vo Francúzsku za revolúcie 1789–1794. Pôsobenie vedeckej komunity v Banskej Štiavnici bolo príťažlivé pre odborníkov zo zahraničia, ktorí sa v roku 1786 zišli na podnet Ignáca Borna na prvom svetovom kongrese hutníctva v Sklených Tepliciach.

Tu sú mená významných vynálezcov od nás: Bratislavčan Ján Andrej Segner (1704–1777) bol lekárom a matematikom, a býva označovaný za otca vodných turbín. Wolfgang Kempelen (1734–1804), bratislavský rodák, ktorý bol riaditeľom soľných baní v Uhorsku, vytvoril dva tajomné mechanizmy: šachový a hovoriaci automat. Astronóm a kartograf Ján Lipský (1766–1826) pochádzal zo Sedličnej. Jozef Maximilián Petzval (1807–1891), rodák zo Spišskej Belej, bol vynálezcom v oblasti fotografickej optiky. V oblasti elektromagnetickej sa preslávil Štefan Anián Jedlík (1800–1895), rodák zo Zemného, ktorý obohatil vedu a techniku desiatkami vynálezov: bol prvým konštruktérom elektromotora, ako aj zariadenia na výrobu sódy.

K významným vedcom patrí polyhistor Matej Bel (1684–1749) z Očovej, najvýznamnejšia vedecká osobnosť celého Uhorska. Bol rektorom evanjelického lýcea v Bratislave (od roku 1714) a v rokoch 1735–1742 vydával Notitia Hungariae Novae. Daniel Tálai začal 1. júla 1783 vydávať najstaršie slovenské noviny – Prešpurské noviny. Nemôžeme obísť ani Juraja Papánka (1738–1802), ktorý v roku 1780 napísal prvé súvislé slovenské dejiny Historia gentis Slavae – De regno regibusque Slavorum atque cum prisci civilis, et ecclesiastici (Dejiny slovenského kmeňa – O kráľovstvách a kráľoch Slovákov…), v ktorých prisúdil Slovákom svätoplukovskú aj cyrilometodskú tradíciu, za predkov Slovákov považoval Keltov a Slovensko považoval za kolísku Slovanov a slovenčinu za pôvodnú matku slovanských jazykov. Toto dielo ovplyvnilo nasledujúce generácie historikov.

Treba po pravde zopakovať, že na výsledkoch rozvoja „uhorskej“ spoločnosti mali podiel uvedené osobnosti, pričom maďarské etnikum nemalo nijaký alebo len veľmi zanedbateľný podiel.

Marian Tkáč

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

SHMÚ: Tohtoročná jar patrila k najchladnejším za posledných 40 rokov

0 icon

Bratislava 18. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Tohtoročná jar patrila medzi najchladnejšie jari na území Slovenska za posledných 40 rokov. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedli klimatológovia Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Jozef Pecho a Pavel Faško. Išlo o vôbec najchladnejšiu jar od roku 2013, čo bolo spôsobené cirkulačnými podmienkami, ktoré v…

Slovensko má podľa OECD relatívne nízku mieru prežitia a rastu začínajúcich firiem

0 icon

Bratislava 18. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Napriek vysokej miere zakladania nových firiem, je miera prežitia a rastu začínajúcich spoločností relatívne nízka, rovnako ako produktivita malých podnikov. Také sú závery Správy OECD o politike malých a stredných podnikov a podnikania v SR. Slovensko by preto podľa nej malo klásť dôraz…

Rusko odstúpi od Zmluvy o otvorenom nebi 18. decembra

0 icon

Moskva 18. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Sputnik-Alexei Druzhinin)   Ruské ministerstvo zahraničných vecí v piatok oznámilo, že Rusko oficiálne odstúpi od Zmluvy o otvorenom nebi 18. decembra tohto roku. Informovala o tom agentúra TASS s tým, že Moskva o tomto svojom zámere upovedomila ostatných signatárov zmluvy Ruský rezort diplomacie predtým uviedol, že…

Do konca júna bude musieť podať daňové priznanie ešte 280-tisíc daňovníkov

0 icon

Bratislava 18. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Koniec júna je opäť termínom na podanie daňového priznania. Túto povinnosť si bude musieť splniť 280-tisíc daňovníkov, ktorým zostáva už len týždeň a pol. Už 30. júna im totiž uplynie trojmesačný odklad na podanie daňového priznania a zaplatenie dane z príjmu. Informovala o tom…

Palestínčania odvolali výmenu milióna dávok vakcín s Izraelom

0 icon

Jeruzalem 18. júna 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Tsafrir Abayov)   Palestínska samospráva odvoláva dohodu s Izraelom o výmene milióna dávok vakcíny proti koronavírusu. Obe strany sa pôvodne dohodli, že Izrael poskytne Palestínčanom zhruba milión dávok vakcín od spoločnosti Pfizer, ktorým sa čoskoro skončí doba exspirácie, výmenou za podobný počet dávok, ktoré Palestínčania dostanú…

Vláda chce obmedziť dovoz zahraničného odpadu a na tepelné spracovanie využívať viac odpad zo Slovenska

0 icon

Košice 18. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Vláda chce obmedziť dovoz zahraničného odpadu a na tepelné spracovanie využívať viac odpad zo Slovenska. Po diskusii pri vodnej nádrži Ružín o tom dnes informovali predseda vlády Eduard Heger a minister životného prostredia Ján Budaj Ministerstvo životného prostredia v piatok poobede na Ružíne…

Macron si pripomenul slávny de Gaullov prejav a vyznamenal významných odbojárov

0 icon

Paríž 18. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Michel Euler, Pool)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron si v piatok vojenským ceremoniálom v pevnosti Mount Valérien pripomenul 81. výročie prejavu generála Charla de Gaulla, ktorým sa začalo formovanie francúzskeho zahraničného odboja Ako informoval spravodajský portál France Info, slávnostný ceremoniál sa uskutočnil za účasti dvoch významných…

Predstavitelia WHO varujú pred nárastom infekcií a úmrtí v Afrike

0 icon

Ženeva 18. júna 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Christopher Black/WHO via AP)   Poprední predstavitelia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v piatok varovali pred rastúcim počtom prípadov ochorenia COVID-19 a súvisiacich úmrtí v Afrike. Ako ďalej upozornili, veľký počet krajín na kontinente musel pozastaviť očkovanie druhou dávkou vakcíny proti koronavírusu, pretože nemalo dostatok zásob Generálny…

Diplomati: Krajiny EÚ sa dohodli na ekonomických sankciách voči Bielorusku

0 icon

Brusel/Viedeň 18. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-ONLINER.BY)   Krajiny EÚ sa v piatok dohodli na sprísnení ekonomických sankcií voči Bielorusku. Ide o reakciu na incident s odklonom lietadla a zatknutím bieloruského novinára Ramana Prataseviča. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyjadrenia diplomatov a rakúskeho rezortu zahraničných vecí V otázke…

V septembrových parlamentných voľbách v Rusku sa bude hlasovať tri dni

0 icon

Moskva 18. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)   Hlasovanie v septembrových parlamentných voľbách v Rusku bude trvať tri dni - od 17. do 19. septembra. V piatok o tom informovala predsedníčka ruskej Ústrednej volebnej komisie Ella Pamfilovová, ktorá vysvetlila, že rozhodnutie o rozložení volieb na tri dni bolo prijaté v snahe…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavol Lazar

Slovenské dôchodky v ohrození?

0icon

Dôchodky na Slovensku v ohrození! Kotlebovci od roku 2016 neustále upozorňujú na potrebný vyrovnaný štátny rozpočet a zásadnú obozretnosť pri akomkoľvek zadlžovaní. 👉 Varujú pravidelne pred tým, čo všetko spôsobí veľké zadĺženie Slovenska. 👉 Ich nespočetné upozornenia, že sociálny systém musí byť založený aj na princípe zásluhovosti, aby mohol motivovať tých,…

Ivan Štubňa

„Arbeit macht frei“ alebo „Vakcína je sloboda“

0icon

„Arbeit macht frei“ – smutne známy nápis z koncentračných táborov nacistov, známy v preklade ako prácou k slobode, práca oslobodzuje alebo práca Vás urobí slobodným. Týkalo sa to koncentrákov a cynizmus nacistov sa prejavil v tom, že keď ste neboli schopní pracovať, skončili ste v plynovej komore ako odpad. Čiže ste boli „oslobodení“ - smrťou... Dnes…

Štefan Harabin

Výzva občanov Slovenskej republiky parlamentu na okamžite odvolanie náčelníka podvodných pyramídových hier, Jána Mazáka, z členstva v Súdnej rade.

0icon

Ťažký kriminálnik Mazák sa pre Sorošovské ultraliberálne, fašistické média vyslovil, že je nehorázne u sudcu Mgr. Dalibora Miľana, ak si v súvislosti s rozhodovacím procesom viažucim aj k protipandemickým opatreniam Mikasa a vlády dovolil vykladať Ústavu. Treba mu preto okamžite zastaviť výkonu funkcie sudcu. Mazák bez najmenších pochybnosti na politickú…

Boris Mesár

Chazarská mafia už takmer zničila Ukrajinu .

0icon

Pád až na samé dno ! Ucro-stad vydal štatistiku za rok 2020 , z ktorej stávajú vlasy dupkom ! Keď som to videl prvý krát , nemohol som veriť ,že sa odvážili toto zverejniť. Demografia, priemysel, medicína, poľnohospodárstvo ... Tu sú len tie najpôsobivejšie body: V porovnaní s rokom 2013.…

Ivan Holek

Testovaním zlomené posledné zbytky hrdosti

0icon

Na Slovensku existuje rádio, ktoré o sebe tvrdí, že ako jediné má guráž. Je to hlavne preto, lebo hrá iba rockovú muziku. O rockových interpretoch je známe, že sú značne nekonvenční, alebo až rebeli. A to isté platí aj o ich fanúšikoch. Nektorí z nich sú otvorení rebeli, či už…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Francúzsky umelec premieňa ulice svojimi 3D grafikami

0 icon

Bez ohľadu na to, ako si zaneprázdnený alebo do akej miery sa ponáhľaš, nie je možné si nevšimnúť prácu pouličného umelca Grafodeca . Francúzsky umelec vytvára 3D pouličné obrazy, ktoré sú také skutočné, že sa budeš musieť zastaviť a lepšie sa pozrieť, aby si sa uistil, že ten dinosaurus ťa nesleduje. Jeho graffiti sú také…

Psy sú darom z neba! Presvedč sa s nami...

0 icon

Mať psa znamená, že nikdy z teba nebude gaučový domased. Psy nás povzbudzujú, aby sme sa stýkali s ľuďmi a trávili viac času vonku, aj keď je zlé počasie a všetko, čo by si chcel, je ľahnúť si do postele a nevystrčiť von ani nos. Sú to tiež naši najlepší kamaráti na…

TOP10: Neskutočné architektonické diela

0 icon

Budova, ktorá sa roztápa pred tvojimi očami, dom otočený hore nohami alebo džungľa, ktorá je starostlivo udržiavaná vo vnútri letiska: nejde o zábery zo sci-fi filmu ale o diela, ktoré vytvorila ľudská ruka a fantázia. V skutočnosti všetky tieto architektonické diela naozaj existujú. A je toho ešte viac, pretože schopnosť niektorých talentovaných myslí…

Nacistické tajomstvá a Rusi v Československu: 4. časť

0 icon

Prinášame záverečný článok z mini série s názvom Nacistické tajomstvá a Rusi v Československu. Nebudeme vás viac napínať, poďme rovno naspäť do deja. Vossa v továrni poznalo niekoľko zamestnancov a tí ho pustili dovnútra. Vyhľadal istých pracovníkov a zistil, že väčšina významných dokumentov je naložená na nákladné auto. Preto zašiel za zodpovedným americkým dôstojníkom a vysvetlil mu, že…

Záhada nacistických pokladov: Presťahovanie rezerv. 3. časť

0 icon

Správa, že Američania uchmatli nacistické rezervy ríšskej banky v Merkerse, nacistickými pohlavármi riadne otriasla. Prezident banky Walther Frank naliehavo požiadal Hitlera, aby dal zvyšné rezervy previezť z Berlína niekam inam. Ruské vojsko neustále postupovalo, a tak Nemci nemali na záchranu ostávajúcich prostriedkov čas nazvyš. Pokračujeme treťou časťou série článkov s podtitulom Záhada nacistických pokladov.…

Vo svete IT

Zem nebude existovať večne: Aké osudy môžu našu modrú planétu postretnúť?

0 icon

Asteroid, ktorý by bol na kolíznom kurze s našou planétou by dokázal napáchať obrovské škody, no nemal by dosť energie na to, aby zničil našu Zem. Rovnako aj v prípade blízkej explózie hviezdy, ktorá sa nazýva supernova, píše portál Science Focus. Ak by však nastala situácia, kedy by bola naša slnečná sústava…

Kupujete si smartfón z druhej ruky? Pozrite sa, ktoré smartfóny sú najobľúbenejšie!

0 icon

Ceny smartfónov neustále stúpajú nahor a zatiaľ čo sme si pred pár rokmi mohli dovoliť kúpiť vlajkovú loď za približne 500€, dnes je ich cena pokojne i dvojnásobná. Smartfón z druhej ruky sa zdá pre mnohých ideálnym riešením a pre čoraz viac používateľov smartfónov sa stáva štandardom. Ktoré smartfóny sú…

Dokážete si tipnúť, za aký čas by dokázala civilizácia ovládnuť Mliečnu dráhu? Nová štúdia ponúka prekvapujúcu odpoveď

0 icon

Vedecký výskum a využívanie počítačových simulácií môže vedcom pomôcť získať odpovede aj na otázky, ktoré by nás len tak nenapadli. V novom výskume sa pozreli na to, koľko času by trvalo o trochu vyspelejšej mimozemskej civilizácii ovládnuť Mliečnu dráhu, píše portál IFL Science. Odpoveď je prekvapivo – nie veľmi dlho.…

Planéta Vulkán: Neobjvená planéta, ktorá bola zabitá Einsteinom

0 icon

V roku 1846 sa matematik a astronóm, Urbain Le Verrier pokúsil nájsť planétu, ktorú dovtedy nik nevidel. O existencii záhadnej planéty sa dovtípil z dráhy planéty Urán, ktorá bola trošku iná, než predpovedala Newtonova teória gravitácie, píše portál IFL Science. Rozdiely medzi tým, čo predpovedala Newtonova teória a tým, čo…

Google začal uvoľňovať pre aplikáciu Správy funkciu, ktorá vám pomôže mať dôležité konverzácie po ruke

0 icon

Aplikácia Správy patrí v súčasnosti medzi najpopulárnejších klientov na spravovanie SMS, či četov. V priebehu včerajšieho dňa vyplávali na povrch informácie, že Google začal s distribúciou funkcie End-to-end šifrovania. Najnovšie portál xda-developers.com poukazuje na to, že v rámci BETA programu, aplikácia Správy vo verzii 8.3.026 dostáva ďalšiu užitočnú funkciu. Určite…

Armádny Magazín

Poľsko na východných hraniciach rozmiestňuje americké raketové systémy Javelin. Prvé testy už prebehli

0 icon

Poľsko, 18. júna 2021 (AM) – Poľsko na východe svojej krajiny rozmiestni protitankové raketové systémy FGM-148F Javelin. Vo štvrtok to novinárom povedal poľský minister národnej obrany Mariusz Błaszczak. Minister informoval, že sa vo štvrtok zúčastnil ukážkových cvičení na polyg

Ruské ministerstvo obrany informovalo o novej verzii stíhačky SU-57

0 icon

  Rusko, 18. júna 2021 (AM) – Ruské ministerstvo obrany a konštrukčná kancelária Suchoj plánujú vyvinúť pre export dvojmiestnu verziu stíhačky Su-57, informoval podpredseda vlády Jurij Borisov počas pracovnej cesty do Prímorského kraja. Podľa jeho slov takáto úprava zvýši dopyt v zahraničí.   "O tento stroj je záujem a podľa môjh

Klamali vám: Napoleona a Hitlera neporazili nízke teploty

0 icon

Nemecko, 17. júna 2021 (AM) – Zvyčajne sa uvádza, že Napoleon a Hitler boli v Rusku porazení surovými teplotami ruskej zimy, hoci vedeli o zložitosti vojenskej kampane v takýchto podmienkach. Španielsky autor Manuel P. Villatoro v tomto článku analyzuje, na čo sa obaja agresori spoliehali a čo ich zničilo.   Napoleon Bonaparte a Adolf

Rusi priviezli pre amerického prezidenta Joe Bidena aj jedno nepríjemné prekvapenie - generála Gerasimova

0 icon

Rusko, 18.jún 2021 (AM) – Rusi pripravili pre amerického prezidenta Joe Bidena prekvapenie, ktoré „Američania zjavne neočakávali“. V rámci delegácie bol na rokovanie s prezidentom vyslaný aj generál Valerij Gerasimov.   „Naše posledné varovanie,“ uviedol

Po čistkách v armáde Bielorusko začalo všeobecnú vojenskú mobilizáciu

0 icon

Bielorusko, 18.jún 2021 (AM) – Bieloruský prezident Alexander Lukašenko podľa viacerých údajov na pozadí hromadného prepúšťania v radoch dôstojníkov ozbrojených síl a „vojakov na kontrakt“ kvôli augustovým udalostiam minulého roka vyhlásil všeobecnú vojenskú mobilizáciu. Inform

Svetlo sveta

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali