30 rokov po…

Bratislava 17. novembra 2019 (HSP/Extra plus/Foto:TASR-Vladimír Benko, Pavel Neubauer)

 

Bilancia je neúprosná: na Slovensku sa žije horšie ako pred rokom 1989

Od prevratu v novembri 1989 uplynulo už takmer 30 rokov. Odvtedy sme prišli o sociálne istoty, právo na prácu, bývanie za dostupné ceny, podporu mladým, bezplatné zdravotníctvo, školstvo či podporu vzdelávania. Na druhej strane sme získali rastúcu nezamestnanosť, výpredaj štátneho majetku zahraničnému a domácemu kapitálu, nárast kriminality a kultúrny úpadok. Získali sme členstvo vo vojensko-politickom zoskupení NATO, vstup do EÚ a nasadenie slovenských vojakov do agresívnej vojny bez mandátu OSN. Bilancia je neúprosná: na Slovensku sa žije horšie ako pred rokom 1989. Pred 30 rokmi sme opustili historickú cestu pokroku a humanity a vydali sa cestou neoliberálneho experimentu. Namiesto hesla, že láska a pravda zvíťazia nad lžou a nenávisťou, protagonisti novembrových zhromaždení, ktorých vybrali na americkej ambasáde, zasiali nenávisť, zlobu, závisť, kriminalitu, podvod a strach.

 

Propagandistické nezmysly

Čoraz viac ľudí si začína uvedomovať, že v roku 1989 sa na občanoch Slovenska udial jeden kolosálny podvod, a to majetkový prevrat. Kupónová privatizácia a prijatie zákona o veľkej privatizácii boli začiatkom likvidácie slovenskej ekonomiky.

Smutná pravda histórie je, že dejiny píšu víťazi a pre porazených ostávajú iba klamstvá a osočovanie. Preto dnes počúvame od slniečkarov a niektorých novinárov propagandistické nezmysly o tom, aký bol život za bývalého režimu útrpný, neslobodný a ubíjajúci. Kto z tých, ktorí pamätajú socializmus, by veril takýmto hlúpostiam? Avšak tisíckrát opakovaná lož sa stáva pravdou. Aj preto mnohí uverili nezmyslom, ktoré sa priečia dokonca ich vlastnej skúsenosti s reálnym socializmom. Každý si je vnútri svojej duše vedomý, že socializmus priniesol všetkým ľudom to, čo kapitalizmus dokáže zabezpečiť iba niekoľkým vyvoleným. Prácu, bývanie, dôstojné životné podmienky, vzdelanie a zmysluplnú životnú perspektívu. Dal ľuďom sociálne istoty a bezplatnú zdravotnú opateru. Isteže, mal svoje nedostatky a z tých sa treba poučiť. Avšak paušálne démonizovať všetko, čo sa za socializmu dialo, je jednoducho primitívne.

Napriek tomu prisluhovači súčasných politických a ekonomických elít bez hanby interpretujú kapitalizmus ako spásonosný projekt pre slovenskú spoločnosť a ekonomiku. Hovoria o ňom ako o poslovi pokroku a slobody. Ešte smiešnejšie pôsobia heslá o znovuzískaní slobody. Darmo sa glorifikuje hodnota slobody, pokiaľ ľudia nemajú dať čo do úst. A čo toľko chválená kapitalistická demokracia? Tá síce dala každému právo hovoriť, no bez toho, aby niekto počúval. Každý môže voliť, koho chce, ale jeho hlas aj tak nezaváži. Moc si rozdelili politickí dobrodruhovia a podvodníci, prepojení na zbohatlíkov a ekonomické elity spoločnosti. Bežný občan pre nich neznamená nič iné, len spôsob, ako sa dostať k moci, vplyvu a peniazom.

 

Rozvrat spoločnosti

V roku 1989 opätovne nastolený kapitalizmus priniesol rozvrat do všetkých oblasti spoločenského života. Totálna privatizácia vytvorila vrstvu novozbohatlíkov, ktorí ovládli slovenskú ekonomiku. Desaťročia budovania hospodárstva stratili zmysel. Spoločenské bohatstvo bolo odovzdané cez domácich tzv. podnikateľov do rúk zahraničnému kapitálu. Slovensko sa oddane podvolilo diktátu kapitalistickej globalizácie a otrocky prijalo ekonomický kurz nariadený z Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky. Magickým slovkom „reforma“ sa nazvalo všetko, čo vytláčalo humánnosť zo sociálneho života. Každé nezmyselné okliešťovanie práv na Slovensku sa interpretovalo ako reformné a nevyhnutné a v tom Dzurindova vláda hrala prím, pritom úzka hŕstka ekonomických elít naďalej bohatla a ožobračovala národ. Priemysel okrem chémie a papierenstva zaznamenal úpadok, ktorý ani automobilový priemysel nevyrovnal, a nachádza sa dnes na úrovni, ktorú dosahoval v osemdesiatych rokoch. Poľnohospodárstvo dokonca na úrovni päťdesiatych rokov, nehovoriac o tom, že vstupom do EÚ bolo vystavené nehoráznym podmienkam.

Obyčajný človek sa pred rokom 1989 mohol vo všetkých smeroch spoľahnúť na štát, ktorý nad ním držal ochranné krídla. Na čo sa môže spoľahnúť dnes? Jedine na to, že sa vždy nájde nejaký podvodník, ktorý ho bude chcieť okradnúť aj o to málo, čo má. Keď hovoríme o podvodoch, stačí sa len zamyslieť nad reformou dôchodkového systému pod vedením Kaníka, do ktorej sa z vreciek daňových poplatníkov investovali neskutočné miliardy. Čo táto reforma priniesla? Totálne znivočenie solidarity na Slovensku! Bohatí budú bohatí aj v dôchodku a chudobní – tí nech si pomôžu, ako vedia. Len nech nič nechcú od štátu a spoločnosti! Takáto je krutá filozofia dnešnej neoliberálnej doby.

 

Lokaji Washingtonu

Koľko sa len krátko po prevrate natáralo o demokracii. Koľko sa len nahovorilo o vláde ľudu. Kto sa však pýtal občanov, či chcú vstup Slovenska do zločineckého fašistického spolku NATO, ktoré bez mihnutia oka zbombardovalo Juhosláviu? Dzurindova vláda bez mandátu NR SR dovolila prelet amerických lietadiel. Kto sa ich pýtal, či chcú nasadenie slovenských vojakov do vojenských útokov na Irak a Afganistan? Sľubovali nám bezpečnosť a mier. Vojny, do ktorých Slovensko zatiahla Dzurindova vláda, sú však presným opakom týchto sľubov. Slovensko dnes patrí medzi najúslužnejších lokajov americkej militantnej politiky vo svete a nestráni sa nasadiť životy svojich občanov v boji za americké ekonomické záujmy. Možno sa len s obavami pýtať, kam až siaha bezduchá servilnosť slovenskej vlády v oblasti zahraničnej politiky, určite sa nebude končiť len nákupom amerických stíhačiek a iných zbrojných systémov. Áno, Američanom ide o naše teritórium, naše letiská proti Rusku, a preto potrebujú servilných politikov. Vzopreli sme sa, že cudzie vojská nechceme, že máme s tým svoje skúsenosti a hneď vyvolali „šum“ na zvrhnutie Ficovej vlády, cez servilného prezidenta, vymyslených „slušných Slovákov“, rôznych trubanov, čaputov a iných hercov.

 

Podvod na ľuďoch

„Nežnú“, nech sa nazýva akokoľvek, nerobili herci ani ochrancovia prírody na námestiach, o zmenách v Európe sa rozhodlo niekde inde. Oni boli len jej „hercami“. November 89 bol všeličím iným, len nie tým, za čo ho vydávajú jeho protagonisti. Predovšetkým bol nehoráznym podvodom na miliónoch ľudí. Z hľadiska ústavného bol štátnym prevratom, ktorý mal za cieľ postupne zmeniť spoločensko-ekonomický systém a našu zahranično-politickú orientáciu z Východu na Západ. Inými slovami, uskutočniť reštauráciu kapitalizmu v Československu.

Namiesto hesla, že láska a pravda zvíťazia nad lžou a nenávisťou, protagonisti novembrových zhromaždení, ktorých vybrali na americkej ambasáde, zasiali nenávisť, zlobu, závisť, kriminalitu, podvod a strach. Na fotografii Milan Kňažko, Ladislav Snopko, Juraj Záriš a Fedor Gál

Aj keď pre mnohých bol November 89 ako „hrom z jasného neba“, atmosféra medzinárodných vzťahov sa začala rapídne meniť hneď po príchode Michaila Gorbačova k moci. Už koncom roka 1986 nás Fidel Castro vtipne varoval prostredníctvom svojho ministra zahraničných vecí Isidora Malmiercu Peoliho. V Afrike sa vraj hovorí, že pre menších obyvateľov pralesa je nebezpečná situácia, keď sa slony bijú. Ešte väčšie nebezpečenstvo im hrozí, keď sa slony milujú. Ľahko ich môžu zadláviť.

Jeden z najväčších predstaviteľov novodobej Číny, Teng Siao Ping, nás vzápätí po udalostiach na Tchien An Men otvorene nabádal, aby sme boli ostražití. Na oslave štátneho sviatku ČĽR 1. októbra 1989 nám doslova povedal: „Keby sa vám podarilo ubrániť socializmus v Československu, urobili by ste veľkú vec nielen pre svoju krajinu, pre svoj ľud, ale aj pre celú civilizáciu. Ušetrili by ste ju veľkých útrap, veľkých obetí.“ Zrejme jasne predvídal dôsledky samodeštrukcie sovietskeho modelu socializmu pre samotný Sovietsky zväz, národy socialistického spoločenstva a pre celý svet.

 

Autokapitulácia Moskvy

Sovietske vedenie v takom rozhodujúcom momente svetovej histórie, ako bola záverečná etapa studenej vojny, zlyhalo na celej čiare. Aj vo vzťahoch so svojimi spojencami, kde dopustilo krv. Názory na príčiny autokapitulácie Moskvy a samodeštrukcie-sovietskeho modelu sa rôznia. Od otvoreného obviňovania sovietskeho štátno-politického vedenia na čele s Michailom Gorbačovom z bezprostrednej zrady socializmu, až po celosvetové sprisahanie síl, ktoré beštiálne zneužili Rusko na svoje sociálno-ekonomické experimenty. Ani odstup tridsiatich rokov neumožňuje povedať niečo viac podstatné, ako už bolo napísané. Niet však pochýb, že výsledok studenej vojny nebol dôsledkom jednej príčiny. Bol synergetickým efektom veľkého množstva dlhodobých, ako aj krátkodobých faktorov, objektívneho i subjektívneho charakteru. Nezanedbateľnú úlohu v celom procese mala aj zrada, naivita, nekompetentnosť a príslovečná slovanská dôverčivosť. Svedčí o tom celý rad skutočností. Aj fakt, že dezintegrácia socialistického spoločenstva bola dohodnutá. V zásade sa tým riadili obe strany, najmä na začiatku. Situácia sa čoskoro rapídne zmenila. Západ sa začal považovať za víťaza a adekvátne tomu sa aj správal. Nepriamo to potvrdil aj Alexander Jakovlev, považovaný za otca perestrojky. Časom sa svojmu priateľovi posťažoval, že je veľká škoda, že všetko, na čom sa dohodli s predstaviteľmi USA, nezafixovali zmluvne na papieri.

V medzinárodných vzťahoch sa dohody a zmluvy uzatvárajú hlavne kvôli získavaniu výhody, ktorá povedie k rýchlej zmene situácie. Každá podstatnejšia zmena situácie oslabuje záväznosť podpísanej zmluvy. V konečnom dôsledku ju robí neplatnou. A situácia po Reykjavíku a Malte sa menila takým tempom a takým spôsobom, ako ani jedna zo strán neočakávala.

Spôsobilo to najmä oslabenie integrity sovietskeho bloku. Do hry vstupovali parciálni hráči. Každý z bývalých satelitov Moskvy si hľadal svoje miesto na novej orbite, v novej „slnečnej sústave“. Okrem toho vznikla akútna potreba vytvárania nových historických mýtov a legiend o zamatových revolúciách a ich hrdinoch. Bez nich by sa sotva mohla uskutočniť metamorfóza veľmocenských dohôd na všeľudové povstania a piatych kolón na hrdinov zamatových revolúcií.

 

Československé vyvrcholenie perestrojky

V uvedenom kontexte možno November 1989 považovať za československé vyvrcholenie perestrojky, ktorá od začiatku prebiehala pod heslom: „Aby sme sa zjednotili, musíme sa najprv rozdeliť!“ A jednota sa chápala len ako integrácia, ako spojenie sa pod strechou „celoeurópskeho domu“.

Ako vidieť, k skončeniu nepriateľstva v studenej vojne prispelo na Východe aj akceptovanie priority všeľudských hodnôt a ilúzia európskeho domu od Atlantiku po Ural. Medzičasom táto architektonická koncepcia odišla do zabudnutia a vystriedala ju realita, ktorá na dlhý čas rozdelila Európu na Západ a Východ. A aká je dnešná skutočnosť? Hlavný nepriateľ je Rusko, treba ho obkľúčiť a rozdeliť, a tak ho ovládnuť, aby ho mohli lepšie vydrancovať zo surovinových zdrojov. Madeleine Albrightová sa jasne vyjadrila, že je nespravodlivé, že jedna krajina má toľko bohatstva a oni nie. Západ sa aj v tomto prípade prepočítal, vie o tom a znova nastoľuje nové „revolúcie“ s novými ľuďmi, no so starými plánmi. Koriguje svoje spôsoby a ciele, obkľučuje Rusko armádou a dáva do pohybu piate kolóny. Rusko takticky vyčkáva, no nečaká, aktívne objasňuje svetu potrebu, aby spoločensko-politické vzťahy slúžili civilizácii na rozvoj, a nie na jej zničenie. Nerozmiestňuje okolo USA svoje ozbrojené sily, nesnaží sa okupovať cudzie územia, naopak, všemožne sa snaží národom plniť svoje záväzky. Rusko je dnes iné ako za čias Gorbačova a Jeľcina. Je za vzájomne výhodnú spoluprácu, nové ekonomické vzťahy, je proti rôznym embargám a sankciám. To robia len slabosi.

 

V područí Bruselu

Minister zahraničných veci tvrdí, že po našom vstupe do Európskej únie a NATO získalo Slovensko rešpekt aj na medzinárodnom fóre. Opak je pravda. Slovensko sa zmenilo zo subjektu medzinárodného práva na objekt globálnych geostrategických záujmov. Sme vystavení bezohľadnému egoizmu nadnárodných kapitálových skupín, ich novodobým obchodným a psychologickým trikom, ktoré prikrýva Brusel.

Na úkor krajín strednej a východnej Európy sa za uplynulých 30 rokov riešili najpálčivejšie ekonomické, kultúrno-sociálne, ekologické a bezpečnostné problémy západnej Európy. Najvážnejšie riziká vývoja a možné vojnové konflikty sa premiestnili zo Západu na územie slovanských štátov, aby takto zámerne postavené proti sebe vytvorili sanitárny kordón. Migračná politika, ktorej autorom je Amerika, je namierená v druhej etape práve proti slovanským národom. Má ich vytlačiť na perifériu a namiesto nich dodať migrantov, inú kultúru. Čo sa nepodarilo nemeckému fašizmu, o to sa snaží Merkelová s Macronom dnes za našej asistencie. Snaha Ficovej vlády to nepripustiť ho odsunula z tejto hry a V4 bude nútená pristúpiť na ich tzv. kompromisy, a preto volajú po nových „jariach“ cez ľudí, ako je dnešná opozícia. O slovenských veciach sa dnes nerozhoduje na Slovensku. Brusel i Washington potrebujú politickú moc, do ktorej už dlhšie vrážajú nemalé prostriedky, poslušnú, s patričným sebavedomím, aby sa tvárila, že je tlmočníkom vôle väčšiny.

V histórii je nemalo príkladov, keď nositelia nových myšlienok a ich diela boli zatracované, ako dnes socializmus so svojou koncepciou sociálne spravodlivej spoločnosti. Buďme optimisti, pretože vieme, že túžba po sociálnej spravodlivosti a odhodlanie po jej presadení do života spoločnosti prebúdza nielen ľavicovo zmýšľajúcich ľudí, ale aj to, čo neprestajne reprodukuje kapitalizmus na vyššej úrovni. Kde je napísané, že nové pokolenie musí ísť po trase a v chomúte Novembra 1989? Životu a mysleniu je cudzia konfekčnosť, epigónstvo, nohsledstvo.

Ľudstvo nevymyslelo lepší spoločenský poriadok, ako je sociálne spravodlivá spoločnosť, a tou je socializmus. Verím, že kapitalizmus odíde. On už odchádza, síce bude treba ešte veľa úsilia, ale je to zákonité. Taký je kolobeh života.

Jozef Ševc

Autor je bývalý predseda Komunistickej strany Slovenska

 

PODPORTE JEDINE NEZÁVISLÉ MÉDIUM
Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

FotoUSA a Irán si vymenili väzňov

Bratislava 7. decembra 2019 (SITA/HSP/Foto: TASR/AP-U.S. Embassy Switzerland/Javad Zarif twitter account via AP)   Irán a Spojené štáty americké si vymenili väzňov. Teherán prepustil amerického doktoranda z Princetonovej univerzity Xiyuea Wanga, ktorého v auguste 2016 zatkli pre obvinenia zo špionáže, a Washington zase iránskeho vedca Masúda Solejmáního zadržaného vlani v…

Vyše 7 tisíc penzistov dostáva starobný dôchodok nad tisíc eur

Bratislava 7. decembra 2019 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Starobný dôchodok nad 1 000 eur dostávalo ku koncu júna tohto roka 7,4 tisíca penzistov. Naopak, najnižšiu penziu v pásme do 76 eur poberalo 2,1 tisíca starobných dôchodcov. Vyplýva to z údajov, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder Starobnú penziu do…

Mladík ukázal partnerke na prvom rande mŕtvu starú matku v skrini

Kyjev 7. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)   Mladý muž na Ukrajine skončil vo väzbe po tom, čo novej partnerke ukázal na prvom rande niečo šokujúce: svoju mŕtvu starú mamu. Polícia v sobotu informovala, že 23-ročný vnuk držal v skrini mŕtvolu 82-ročnej ženy, ktorá mala na hlave natiahnutú igelitovú tašku Partnerke,…

VideoPrezident Kazachstanu: „Nás nestrašia udalosti na Ukrajine, anexia Krymu je príliš silné slovo a v Kazachstane je demokracia na dobrej úrovni“

Nur-Sultan 7. decembra 2019 (HSP/Foto:SITA/AP-Alexei Filippov)   Kazašský prezident Kasym‑Žomart Tokajev v relácii „Nemcová. Interview“ v rozhovore s redaktorkou Deutsche Welle - Žannou Nemcovou v predvečer svojej oficiálnej návštevy Nemecka uviedol, že ho nestrašia udalosti na Ukrajine. Tiež podčiarkol, že v Kazachstane neexistuje kult osobnosti a že polícia nepoužíva proti demonštrantom „špeciálne prostriedky“ V odpovediach na…

Bezpečnostní šarlatáni ústami hovoriacej bábiky povedali: NATO je hlavným pilierom bezpečnosti. Má to logiku?

Bratislava 7. decembra 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)   Aký pán, taký krám, hovorí známa múdrosť. Aký pán, takí poradcovia, povedané parafrázou. Skončil sa samit NATO. Ukazuje sa, že ide o ďalšiu premárnenú príležitosť na zásadnú reformu tejto organizácie. Ale počujeme samé chválospevy. Aká je skutočnosť? Podľa zdedených šablón a predpísaného scenára od zbrojárskych…

Lajčák rokoval s poradcom francúzskeho prezidenta Macrona

Bratislava 7. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)   O príprave nadchádzajúcej decembrovej Európskej rady, najmä pokiaľ ide o otázky spojené s budúcim európskym rozpočtom a klimatickou agendou, rokoval v sobotu v Bratislave minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) s Clémentom Beauneom, poradcom francúzskeho prezidenta Emmanuela…

Štátny tajomník rezortu diplomacie ocenený na pôde OSN

Bratislava 7. decembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí František Ružička prevzal na pôde OSN ocenenie „Diwali - Power of One”. Tohtoročný slávnostný ceremoniál sa uskutočnil 6. decembra 2019 v centrále OSN v New Yorku a celkovo boli ocenení 4 laureáti z prostredia diplomacie…

Podobnú drámu zažili v bytovke aj pred 40 rokmi

Prešov 7. decembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR/MV SR-Vladimír Benko)   Centrom kompletnej pomoci po včerajšom výbuchu plynu v bytovom dome na Mukačevskej ulici sa stali priestory Základnej školy na Prostějovskej ulici v Prešove. Zasadá v nich krízový štáb, zriadili tam Centrum sústredeného sociálneho zabezpečenia a prichádzajú doň aj ľudia z poškodenej bytovky…

FotoPolícia zadržala pravdepodobných vinníkov tragédie v Prešove; NAKA už rieši nenávistný komentár mladej Rómky

Bratislava/Prešov 7. decembra 2019  (HSP/Foto: TASR-Vladimír Benko/MV SR/Facebook)   Krajský vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci všeobecného ohrozenia. Polícia na sociálnej sieti zasa musela zablokovať prijímanie súkromných správ pre húfne nahlasovanie nenávistného komentára Polícia na sociálnej sieti informovala, že v súvislosti s výbuchom plynu v bytovom dome na Mukačevskej ulici…

SHO vyzýva ústavných činiteľov: Venujte svoj mesačný plat obetiam nešťastia v Prešove

Bratislava 7. decembra 2019 (HSP/SHO/Foto:Facebook)   Slovenskom otriasla ďalšia tragédia. V bytovom dome v Prešove vybuchol plyn. Záchranári už hlásia niekoľko obetí. Informujú médiá. „Ešte pred príchodom domov som si vybrala z bankomatu peniaze. Všetko zhorelo, karty, peniaze, všetky doklady… Začnem od nuly, nemám nič,“ smutne konštatovala Silvia Hrebeňárová, ktorá…

FotoPolitici reagujú na tragédiu v Prešove. Saková sa neubránila slzám; prezidentka Čaputová ponúka obetiam požiaru ubytovanie. Čudný status Kisku

Bratislava 6. decembra 2019 (HSP/Foto: SITA-Martin Medňanský/Facebook) AKTUALIZUJEME   Politici reagujú na piatkovú tragédiu v Prešove Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyjadrila hlbokú sústrasť pozostalým pri výbuchu plynu v prešovskom bytovom dome. Na sociálnej sieti sa tiež poďakovala hasičom a všetkým záchranným zložkám. "Veľmi ma zarmútila dnešná správa o tragédii v Prešove. Myšlienkami…

Impeachment voči Trumpovi prechádza do ďalšej fázy, Trump rozohral hru voči Bidenovi

Moskva 7. decembra 2019 (HSP/Iarex/Foto:SITA/AP-Evan Vucci,Charles Krupa,TASR/AP-Andrew Harnik)   Ruský portál iarex informuje o procese konečného vypracovania obvinení Donalda Trumpa v súvislosti s impeachmentom. Demokrati pokračujú v znásilňovaní americkej demokracie. Vo štvrtok 5.12.2019  Nancy Pelosiová uviedla že "s poľutovaním, ale aj s dôverou a pokorou a so zmyslom pre vernosť…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Nový Harabin – alebo nie? Recenzia knihy

„Švédsko je tuším akási liaheň novodobých úchyliek: boli prví, ktorí zaviedli pre dieťa neutrálny rod a výchovu, v rámci ktorej Švédi nesmú dcére prezradiť, že je dievča a synovi, že je chlapec, lebo by im narušili ich slobodu výberu pohlavia, genderovej identity. Švédsko je krajinou, kde bábkami v rozprávke pre…

BEDA NÁM, ak si s pokánia budeme robiť posmech

Ísť na svätú spoveď pred sviatkami, uznať si svoje chyby a hriechy, oľutovať si to, mať predsavzatie žiť v priateľstve s nebom, to je to podstatné v predvianočnom čase. Darčeková hektika nie je to dôstojné a správne. Hoci to má väčšina ako prioritu. Bez čistého srdca a rozvoja čností je…

BEDA VÁM, progresívno-liberálni fašisti! My vlastenci sa nebojíme vašich hrozieb a zastrašovania!

Vieme, kto ste, komu slúžite a aké zlovestné sú vaše zámery. Klaniate sa démonovi moci a mamony, preto ste služobníkmi tých najzločinnejších svetovládnych mocenských elít usilujúcich o nastolenie genocídnej svetovlády globálneho fašizmu. Viete veľmi dobre, aký desivý je ich program likvidácie európskej civilizácie a bielej rasy s pomocou európskeho superštátu – fašisticko-islamského kalifátu, na čom intenzívne…

Obvinený Kiska vs. obvinený Fico? Skvelý politický marketing, ale kto z neho vyťaží najviac?!

Včera vypuklo mediálne šialenstvo a hon na Roberta Fica. Médiami obletela správa, že NAKA ho obvinila v podstate za to, že sa vo svojom videu zastal bývalého poslanca odsúdeného za slobodný názor Milana Mazureka. Nič by na tom nebolo zvláštne, keby SMERu nepadali preferencie. A na kom sa priživiť, no predsa na…

Summit NATO alebo komédia v priamom prenose?

Toľko očakávaný summit NATO sa skončil a priniesol omnoho viac komických okamihov ako tých strategických! Celý summit sa niesol v duchu prestreliek medzi jednotlivými lídrami. Najskôr šlo o prestrelky medzi americkým prezidentom Trumpom a ostatnými členmi NATO kvôli financovaniu organizácie, potom medzi americkým prezidentom Trumpom a francúzskym prezidentom Macronom, ktorý…

Nie som politik, ale chcem riadiť štát. Nie som chirurg, ale nebojte sa operácie, mám dobrý úmysel...

Ani neviem, po koľký raz som počul od ašpirantov na politiku slávnu vetu: „Nie som politik“. Ale idú kandidovať. Akoby politik mal byť nadávkou. Akoby sme mali uveriť, že politiku majú robiť amatéri bez skúseností vo svojich profesiách a najmä bez chápania zásad politiky. Tie sa dajú získať len postupne. Pôsobením…

TopDesat

Chudnutie bez cvičenia? Vedci vynašli kúzelnú náplasť!

0

Chudnutie je strašiakom mnohých obéznych ľudí. Keď zdravá strava a cvičenie nestačí, ľudia často myslia, že im pomôžu lieky, ktoré údajne podporia chudnutie a zdravie tela. Treba však myslieť na vedľajšie účinky. Teraz vedci zo Singapuru tvrdia, že vytvorili nové zariadenie, ktoré pomáha ľuďom bezpečne schudnúť, a funguje to priamym zacielením na telesný…

10 vecí, ktoré vyzerajú ako jedlo, no rozhodne by si ich nechcel zjesť

0

Už si sa dostal do životného bodu, keď si mal taký hlad, že všetko naokolo ti ptipomínalo jedlo? Nuž, nie si jediný.  My v redakcii sme presvedčení, že chutné pokrmy môžu byť spozorované kdekoľvek, rovnako ako umelecká inšpirácia. Tu je 10 najlepších príkladov, ktoré ľudia videli na vlastné oči. Aj keď pravdepodobne nie je…

10 na prvý pohľad neškodných stvorení, ktoré môžu byť smrteľne nebezpečné

0

V detstve nám rodičia opakovali, že včely, sršne a hady môžu byť nebezpečné. Ale premýšľal si niekedy, či sú stopercentne bezpečné všetky rastliny v babkinej záhrade? Tu je zoznam desiatich vecí, repsektíve rastlín a živočíchov, ktoré síce na prvý pohľad môžu vyzerať úplne neškodne, ale opak je pravdou. V skutočnosti môžu byť až smrteľne nebezpečné!…

Neohľaduplnosť týchto ľudí je naozaj príšerná

0

Neohľaduplnosť niektorých ľudí je naozaj príšerná. Na týchto fotografiách uvidíš zopár takýchto ľudí, ktorí robia svojmu okoliu zle. Zozbierali sme pre teba zopár fotografií. Po ich vzhliadnutí budeš zrejme trocha nahnevaný, ale to je v poriadku. Nie každý sa vie s týmito vecami ľahko vyrovnať. Neohľaduplnosť niektorých ľudí je totižto…

Planéta potrebuje záchranu! Toto nauč svoje deti

0

Naše deti prijímajú návyky veľmi rýchlo a ak ich ako rodičia naučíme návyky šetrné k životnému prostrediu, môže to zohrávať obrovskú úlohu pri ochrane životného prostredia v budúcnosti. Tieto návyky sú potrebné, aby sa naše deti mohli lepšie spojiť s prírodou, a tak ich bude inšpirovať k živým rozhovorom o záchrane…

Vynálezy budúcnosti, ktoré môžeš používať už dnes!

0

Veda a technológia sa vyvíjajú tak rýchlo, že je prakticky nemožné sledovať všetky nové vynálezy, ktoré sa objavujú. Veci, o ktorých sme nemohli ani snívať, teraz vstupujú do nášho života rýchlosťou svetla. Bionické šošovky, ktoré dokážu zmeniť realitu, neviditeľné dáždniky a 3D pero, ktorým nakreslíš hmatateľné predmety. Vynálezy budúcnosti môžeš…

Vo svete IT

Bezdrôtové slúchadlá Xiaomi Baseus Encok W01 s neuveriteľnou výdržou batérie ťa nikdy nenechajú v štichu

0

Nevieš si vybrať z obrovského množstva bezdrôtových slúchadiel na trhu? Ak je tvojim hlavným parametrom perfektná výdrž batérie, máme pre teba skvelý tip na kúpu, ktorým sú pomerne nové bezdrôtové slúchadlá Baseus Encok W01, za ktorými stojí známy čínsky výrobca elektroniky – Xiaomi. Slúchadlá Xiaomi Baseus Encok W01 nájdeš na…

Android 10: Pozrite si aktualizovaný zoznam zariadení, pre ktoré je dostupný najnovší Android. Je na zozname aj Váš smartfón?

0

Približne mesiac dozadu sme Vám priniesli zoznam smartfónov , pre ktoré je dostupná aktualizácia s najnovším Androidom 10 (pozn. redakcie: na odkaze nájdete aj smartfóny, pre ktoré môžete očakávať Android 10). Medzičasom do zoznamu pribudlo niekoľko zariadení, pre ktoré výrobcovia sprístupnili najnovšiu verziu operačného systému od spoločnosti Google v kombinácii…

Jasnejšie než celá galaxia. Niektoré supernovy môžeme pozorovať voľným okom

0

Niektoré z najdramatickejších udalostí vo vesmíre vzniknú, keď hviezdy odumrú, následkom čoho vzniká katastrofická explózia. Tento jav sa nazýva supernova a môže vzniknúť dvoma spôsobmi. Hviezde sa minie všetko „palivo“ a ona už nie je schopná udržať svoju hmotu, čím sa zrúti „do seba“ a následne vybuchne. Ďalší prípad môže…

Pozrite si ďalšie reálne fotografie zariadenia Redmi K30, ktoré sa práve teraz dostali do obehu

0

Už o pár dní má byť predstavené zariadenia Redmi K30, konkrétne v najbližší utorok 10. decembra. Portál GSMarena.com poukazuje  na fotografie, ktoré sa v spojitosti s týmto telefónom dostali do obehu. V obehu sú ďalšie fotografie zariadenia Redmi K30 Do obehu sa dostali celkovo 4 fotografie pripravovaného zariadenia Redmi K30,…

Používate rovnaké heslá do rozdielnych služieb? Microsoft hovorí, že 44-miliónov ich účtov bolo vystavených potencionálnemu riziku

0

Spoločnosť Microsoft zverejnila výsledky štúdie spojenej s bezpečnosťou jednotlivých účtov používateľov, ktorú vykonala ešte v prvom kvartáli tohto roka. Výsledky jasne hovoria o tom, že mnoho používateľov ich služieb používa rovnaké prihlasovacie údaje, naprieč viacerými službami. Rovnaké prihlasovacie údaje = vyššie bezpečnostné riziko Ak používate rovnaké prihlasovacie údaje do rôznych…

Google pridáva do vyhľadávača možnosť sledovania zásielok. Pozrite sa, ako môžete zistiť, kde sa Váš balík aktuálne nachádza

0

Google opäť o malý kúštik posúva (pozn. redakcie: v dobrom slova zmysle) našu „lenivosť“ dopredu. Na svojom blogu spoločnosť oznámila novú funkciu vyhľadávača Google, ktorá dokáže sledovať aktuálny stav doručovania zásielok z obchodov. Sledovanie zásielok cez Google Spoločnosť ohlásila, že v rámci vyhľadávača Google prináša možnosť sledovania zásielok z jednotlivých…

TopSpeed

Najdrahší kľúč od auta na svete

2

Aký zmysel má klúč, ktorý je drahší ako väčšina dnešných superáut? Presne tak, úplne žiadny. No aj tak je vždy zaujímavé, keď sa do obyčajnej veci nalejú poriadne peniaze. Bugatti Chiron nie je auto pre ľudí, ktorí považujú cenu za problém. Táto skupina zákazníkov sa chce hlavne ukazovať. Najdrahší kľúč od auta im vyrába…

VW e-Golf vyrobili už pre stotisíc majiteľov

16

Elektromobilita je v rozmachu, každú chvíľu predstavia nový elektromobil. Volkswagen model e-Golf predstavil ešte v roku 2014. Medzičasom plne elektrických áut oznámili a predstavili viacero. Jubilejný VW e-Golf však aj napriek obmedzeniam oslávil presne stotisíceho zákazníka. To na elektrické autá skutočne nie je málo.

Ďalšie fakty o benzíne E10. Do Felicií ho netankujte

46

Od 1. januára 2020 budeme na čerpacích staniciach tankovať nový benzín s označením E10. O jeho ekologickom prínose sme už počuli mnoho, čo však znamená prechod na E10 pre bežných motoristov, ktorých trápia úplne iné veci? A čo bude s benzínom E5? Hľadali sme ďalšie odpovede. 

Mercedes odporúča palivá OMV MaxxMotion

5

Špičkové autá potrebujú kvalitné palivá, prémiový benzín OMV MaxxMotion zase umožňuje najlepšie využiť potenciál motora. Úzka spolupráca medzi spoločnosťami OMV a Mercedes-Benz je preto logickým krokom. Obe značky sa stanú partnermi, pričom spolupráca bude postavená na vzájomnej podpore komunikácie.

Dieselgate nekončí. VW má po razii znova čo vysvetľovať

14

Zdá sa, že mediálne známa aféra Dieselgate nemá konca kraja. Tento týždeň mala nemecká centrála koncernu Volkswagen znova návštevu z nemeckej prokuratúry. Jej pracovníkov zaujímali dokumenty týkajúce sa relatívne nového naftového motora EA288. O čo presne ide, zúčastnené strany taja. Motor EA288 mal pritom slúžiť na „očistenie“ mena fabriky. Zrejme sa tak nestalo.

Hyundai Sonata už aj vo verzii N-Line. A rovno s motorom 2.5 T-GDi

1

Hoci sa Hyundai Sonata zatiaľ do Európy nedostal, automobilka ho prezentuje ako globálny model. Jeho príchod na trhy EU zatiaľ nikto oficiálne nepoprel, aj preto sa o ňom na Starom kontinente hovorí čoraz častejšie. A rozhodne je o čo stáť. Fabrika už testuje aj „ostrú“ Sonatu N-Line. Zaujímavý je aj jej motor –…

KAMzaKRÁSOU

Aké sú účinky včelích produktov? Pozri sa na ich zázračnú silu

0

Vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam aj probiotickým účinkom med skvele podporuje imunitu, takže slúži aj ako prevencia ochorení, prípadne skracuje priebeh choroby samotnej. Okrem mnohých vitamínov obsahuje med aj aminokyseliny a rad minerálov, ako napríklad vápnik, horčík, mangán, draslík, fosfor alebo zinok. Med tiež prispieva k prevencii civilizačných chorôb, akými sú…

Skleróza multiplex: Čo všetko musíme o tejto zákernej chorobe vedieť?

0

V súčasnej dobe je moderná medicína tak pokročilá, že v mnohých prípadoch dokáže priam zázraky, o ktorých mohli ľudia v minulosti len snívať. Dnes si už vie poradiť s mnohými vážnymi ochoreniami a možnosti liečby sú pri nejednej diagnóze stále lepšie. Avšak, v niektorých prípadoch si ani moderná medicína nevie dať…

TEST: ARTISTRY STUDIO™ Bangkok Edition Kajalová ceruzka na oči

0

V dnešnej recenzii sa opäť pozrieme na novinky z kategórie dekoratívnej kozmetiky. Značka Artistry Studio prináša nový rad kozmetiky, tentokrát inšpirovaný nie parížskym štýlom ako naposledy, ale ďalšou svetovou metropolou, a to konkrétne Bangkokom. Produkty ARTISTRY STUDIO™ Bangkok Edition sú inšpirované trblietavými aj živými farbami a hlavne nepretržitou energiou thajskej…

Super tipy do domácnosti: Špičkových vychytávok nie je nikdy dosť

4

Vychytávky do domácnosti a rôzne praktické tipy ocení zaiste nejedna z vás. A práve preto vás nimi v celkom hojnom množstve zásobíme počas celého roka. Dnes vám prinášame nie jeden, ale hneď 5 užitočných tipov, ktoré môžete okamžite aplikovať aj u vás doma. Nasledujúce praktické tipy do domácnosti istotne oceníte.

Ako na minimalistickú kuchyňu? Tieto zásady musíš dodržiavať!

4

Ak si nedáte pozor, budú sa vo vašej kuchyni každým dňom hromadiť veci, ktoré tam nepatria. Je to ako mucholapka, všetko si nejakým spôsobom nájde cestu do kuchyne a zostane tam. Aby sa vám v kuchyni dobre pracovalo, nemôžete mať napchaté skrinky a pretekajúce zásuvky. Ako na minimalistickú kuchyňu? Nechajte sa…

Recept na žerbó rezy: Dobrota, ktorú si zamiluje celá rodina

5

Tradičné žerbó rezy sú pýchou Budapešti. Vymyslel ich svetoznámy cukrár Emile Gerbeaud. Sú mimoriadne obľúbené a pečú sa po svete už 126 rokov. Žerbó rezy si vyskúšajte urobiť aj vy doma, uvidíte, že si ich zamilujete.

Svetlo sveta

Sv. Mikuláš pomáha aj dušiam v Očistci

0

V 13. storočí chudobná bezdetná roľnícka rodina z juhu Talianska v lokalite Macerata sa zastavila pri kaplnke sv. Mikuláša z Myry. Povesť tohoto svätca bola podobná ako sv. Mikuláša v dnešných časoch. Bezdetní farmári sv. Mikulášovi z Myry sľúbili, že ak svojím orodovaním u Boha manželský pár počne a porodí dieťa, obetujú ho Bohu. Dieťa sa narodilo okolo…

Pápež náhle zrušil blahorečenie arcibiskupa Sheen stanoveného na 21.12.

0

Blahorečenie jedného z najviac sledovaných predstaviteľov katolíckej Cirkvi v 20. storočí, arcibiskupa Sheena sa náhle zrušilo. Dôvod má byť požiadavka pôvodne nemenovaných amerických biskupov, ktorí Svätému otcovi navrhli oddialiť tento termín a ešte hlbšie preskúmať život arcibiskupa. Biskup Peorie, ktorý je zodpovedný za blahorečenie reagoval na toto náhle rozhodnutie slovami,…

Úmrtie: Zomrel Ján Brichta, spolutrpiteľ blahoslaveného Titusa Zemana

0

Ján Brichta, účastník tretej výpravy Titusa Zemana, spolu s ním odsúdený, trpiteľ za vieru zomrel vo veku požehnaných 91 rokov vo štvrtok 28. novembra 2019. Saleziánsku rodinu o úmrtí informovala dcéra zosnulého. Označila ho za „saleziána celým svojím životom“. Pohrebné obrady sa budú konať v Katedrále svätého Martina v Bratislave…

Arcibiskup Paríža Michel Aupetit: Aj nálepkovanie môže byť cenzúrou

0

„Cenzúra je vo Francúzsku faktom. Ak má niekto iný názor ako väčšina, nesmie hovoriť na verejných miestach. Ak máš iný názor, budeš označený za reakcionára alebo homofóba,“ hovorí parížsky arcibiskup Michel Aupetit. V obšírnom rozhovore pre švajčiarsky portál 24heurs.ch sa arcibiskup Aupetit vyjadril ku kauze Sylviane Agacinskiovej. Táto francúzska filozofka…

Grécka pravoslávna cirkev bude v Grécku aj naďalej štátnou cirkvou

0

Grécky parlament odmietol zmeny a doplnenia ústavy, ktoré by zaviedli oddelenie Gréckej pravoslávnej cirkvi od štátu. V tejto krajine má štatút štátnej cirkvi. Prezident a ministri prisahajú arcibiskupovi Atén a celého Grécka. Kňazi sú platení zo štátneho rozpočtu. V roku 2018 sa ľavicová vláda Alexisa Tsiprasa ujala iniciatívy na oddelenie…

O tri mesiace sa otvoria archívy Pia XII. – rozhovor s prof. Hrabovec

0

Vo formáte podcast prinášame rozhovor s členkou Pápežského výboru pre historické vedy prof. Emíliou Hrabovec o význame sprístupnenia fondov pontifikátu Pia XII. vo vatikánskych archívoch. Členka Pápežského výboru pre historické vedy prof. Emília Hrabovec sa v závere novembra zúčastnila v Ríme na stretnutí Medzinárodného komitétu historických vied. Členom tejto organizácie je…

Armádny Magazín

Vojaci pomáhajú na mieste tragédie

0

Profesionálni vojaci a príslušníci Vojenskej polície sú pripravení pomáhať na mieste tragédie v Prešove tak dlho, ako to bude potrebné. Aktuálne sú na pomoc vyčlenení príslušníci z 2. mechanizovanej brigády z Prešova na hliadkovanie okolia poškodenej budovy, na mieste sú aj vojenskí psychológovia a duchovní.   [caption id="attachment_7820" align="alignnone" w

Českí poľovníci nesúhlasia so zamietnutím ich žaloby Európskej únie

0

  Prinášame vyjadrenie Českomoravskej poľovníckej jednoty k rozhodnutiu Súdneho dvora EÚ vo veci žaloby Česká republika vs. Európsky parlament a Rada EÚ proti novelizovanému zneniu doplnená smernicou Európskeho parlamentu a Rady o kontrole získavania a vlastnenia zbraní. Česká republika sa žalobou

Ak chceme vychádzať s Ruskom, nesprávajme sa ako idioti

0

5. 12. 2019 / Daniel Veselý. Som vcelku milo potešený tým, že sa reakcia tuzemských novinárov, politikov a užívateľov sociálnych sietí na Novotného klauniády v ruskej štátnej televízii rôzni. Nejde o monolitickú litániu, ako by sa dalo očakávať, hoci táto nafúknutá kauza zbytočne odsáva energiu oveľa dôležitejším problémom, v prvo

V Košiciach odštartovala zimná liga v dynamickej streľbe

0

Dňa 1.12.3019 sa konala v priestoroch obchodného centra Optima, strelecká súťaž 2CS Winter league podľa pravidiel IPSC. Zaujímavosťou tejto súťaže je, že sa strieľajú 4 strelecké situácie podľa pravidiel IPSC v dynamickej streľbe, na jednom mieste. Strelci mohli využiť možnosti , ktoré ponúka aj areál Steam Factory a mnohí prišli…

Američania vyvíjajú nové super podvodné strelivo

0

Tradičné guľky pod vodou rýchlo spomalia, takže sú takmer neúčinné. Metóda známa ako „superkavitácia“ umožňuje objektom letieť vo vode oveľa vyššími rýchlosťami. Tieto guľky by mohli fungovať s existujúcimi zbraňami a mohli by urobiť špeciálne sily ešte smrteľnejšími. Spoločnosť DSG Technologies, vyvíja nové strelivo, ktoré môže letieť  vo vode tým, že

Najlepší poddôstojník za výcvikový rok 2019 je nadrotmajster Andrej Brzuľa z taktického krídla Sliač

0

V priestoroch žilinského 5. pluku špeciálneho určenia sa 3. decembra uskutočnil výber najlepšieho poddôstojníka OS SR za výcvikový rok 2019. Komisia pod vedením Hlavného poddôstojníka OS SR štábneho nadrotmajstra Marcela Kaniaka nakoniec rozhodla, že sa ním stal nadrotmajster Andrej Brzuľa, starší technik – špecialista- inštruktor skupiny obsluhy trenažéra 2. taktickej

Tvoja Svadba

Svadobná výzdoba z kaktusov: Nový trend, ktorý si zamiluješ aj v zime

0

Či už sa budete vydávať niekde na púšti, kde kaktusy zapadajú do samotného interiéru alebo máte svadbu v krajine, pre ktorú nie sú kaktusy typické, kaktusy vás rozhodne zaujmú. Myslíte si, že kaktusová svadobná výzdoba nie je nič pre vás a že už samotné sukulenty boli príliš? Čo tak aspoň zvoliť kaktusy…

Očarujúca bordová svadobná výzdoba: Určite si získa aj teba!

1

Rozprávková zimná svadba je pre niektorých splneným snom. Na rozdiel od tradičnej letnej svadby má tá v zime niekoľko zásadných výhod. Máte jasnú predstavu o tom, ako by mala vaša svadba vyzerať? Túžite po niečom originálnom? Bordová svadobná výzdoba bude pre vás jasná voľba.

Svadba s malým rozpočtom: Ako zorganizovať svadbu snov?

0

Túžite po rozprávkovej svadbe, avšak máte obmedzený finančný rozpočet, ktorý nemôžete prekročiť? Aj napriek tomu môže byť váš svadobný deň dokonalý. Svadba s malým rozpočtom nie je žiadny problém. Prinášame vám tipy, vďaka ktorým na svadbe ušetríte a napriek tomu si jeden z najdôležitejších dní svojho života užijete podľa svojich…

Ako napísať dobrý príhovor? Čo ľudí zaručene dojme?

0

Zacinkanie na pohárik počas svadobnej hostiny predchádza tradičnému príhovoru. Kto sa ho zvyčajne ujíma a aké slová zvoliť, aby oko nezostalo suché, úsmevmi sa nešetrilo a osadenstvo bolo patrične dojaté? Svadobný príhovor zvyčajne patrí otcovi nevesty a svedkovi ženícha. Dávno ale toto nepísané pravidlo neplatí do bodky, a tak sa na každej…

Ako zvládnuť svadbu s pokojom? S našimi tipmi to zvládneš!

0

Nevesty sa na svoj veľký deň tešia. Prekážkou by nemal byť ani stres. Všetko sa dá totiž zvládnuť s pokojom. Ako zvládnuť svadbu s kľudom? Prejdite si naše svadobné tipy, ako to docieliť.

Svadobný šál pre nevestu na zimnú svadbu: Zahreje aj očarí!

3

Doposiaľ sa nevesty akosi báli zimných svadieb. Predsa len je vonku zima a zladiť kabátik k svadobným šatám nie je vôbec jednoduché. Dokonca sa zimným svadbám práve kvôli tomu väčšina neviest vyhýba, a to aj napriek tomu, že by v zimnom období ušetrili. Zimná svadba má rovnako ako tá letná čosi do seba. Všetko…

Tvoje Zdravie

TOP rastlinné zdroje bielkovín: Šancu by im mali dať aj mäsožravci!

0

Sacharidy, tuky a bielkoviny – to sú pre nás základné živiny, ktoré naše telo bezpodmienečne potrebuje pre správnu funkciu. V dôsledku ich nedostatku sa môžu u jedinca vyskytnúť mnohé zdravotné ťažkosti. Práve preto by mala byť naša strava pestrá a mali by v nej byť v dostatočnej miere zastúpené zdroje všetkých spomínaných…

Vylučuje sa počas pôrodu aj sexu: Toto je oficiálny hormón lásky!

0

Viete, ktorý hormón v tele môžeme označiť ako oficiálny hormón lásky? Nazýva sa oxytocín a najčastejšie sa spája s pôrodom a s dojčením. Oxytocín je však oveľa silnejší a nemá na svedomí “len” narodenie nového človiečika. Vyskumy ukázali, že sa vylučuje aj pri nadviazaní novej známosti, pri sexe, ale aj…

Ľudský papilomavírus: Čo by sme mali vedieť o HPV? Ako sa prenáša?

0

Ľudský papilomavírus je známy aj pod skratkou HPV. Infekciu týmto vírusom radíme v súčasnej dobe medzi najčastejšie pohlavne prenosné infekcie. Po vstupe do organizmu nemusí vírus spôsobovať veľmi dlhú žiadne zdravotné ťažkosti. Jeho prítomnosť v tele však môže z dlhodobého hľadiska zvyšovať riziko rozvoja mnohých vážnych ochorení, akým je napríklad v prípade…

Obávaná, ale život zachraňujúca! Čo je kolonoskopia a ako prebieha?

0

Nedávno sme vám priniesli článok o tom, čo je gastroskopia a ako prebieha. Toto pomerne obávané vyšetrenie môže byť veľmi nápomocné pri diagnostike mnohých vážnych ochorení tráviacej sústavy. Hoci vyzerá jeho priebeh trochu nepríjemne, spravidla ho pacienti zvládnu veľmi dobre. Podobne obávaným vyšetrením, ak nie ešte viac, je takzvaná kolonoskopia.…

Ako sa stravovať pri vysokom krvnom tlaku?

0

Vysoký krvný tlak predstavuje zdravotný problém, ktorý v dnešnej dobe trápi obrovské množstvo jedincov, a to nielen starších, ale aj stále mladších. Ide o takzvané civlizačné ochorenie. O vysokom tlaku sa pritom často hovorí ako o akomsi tichom zabijakovi. Nebolí, dlho nemusí spôsobovať žiadne ťažkosti, no v skutočnosti ide o…

Príčiny ženskej neplodnosti: Čo sa ukrýva za problémami s počatím?

0

Nedávno sme vám priniesli článok o tom, aké sú príčiny mužskej neplodnosti. V súčasnej dobe je pritom splodenie potomka skutočne častým problémom, pričom o mužský aj ženský problém. Dnes sa pozrieme na to, aké sú príčiny práve ženskej neplodnosti. V prípade, že pár má už rok problém s počatím aj…