30 rokov po…

Bratislava 17. novembra 2019 (HSP/Extra plus/Foto:TASR-Vladimír Benko, Pavel Neubauer)

 

Bilancia je neúprosná: na Slovensku sa žije horšie ako pred rokom 1989

Od prevratu v novembri 1989 uplynulo už takmer 30 rokov. Odvtedy sme prišli o sociálne istoty, právo na prácu, bývanie za dostupné ceny, podporu mladým, bezplatné zdravotníctvo, školstvo či podporu vzdelávania. Na druhej strane sme získali rastúcu nezamestnanosť, výpredaj štátneho majetku zahraničnému a domácemu kapitálu, nárast kriminality a kultúrny úpadok. Získali sme členstvo vo vojensko-politickom zoskupení NATO, vstup do EÚ a nasadenie slovenských vojakov do agresívnej vojny bez mandátu OSN. Bilancia je neúprosná: na Slovensku sa žije horšie ako pred rokom 1989. Pred 30 rokmi sme opustili historickú cestu pokroku a humanity a vydali sa cestou neoliberálneho experimentu. Namiesto hesla, že láska a pravda zvíťazia nad lžou a nenávisťou, protagonisti novembrových zhromaždení, ktorých vybrali na americkej ambasáde, zasiali nenávisť, zlobu, závisť, kriminalitu, podvod a strach.

 

Propagandistické nezmysly

Čoraz viac ľudí si začína uvedomovať, že v roku 1989 sa na občanoch Slovenska udial jeden kolosálny podvod, a to majetkový prevrat. Kupónová privatizácia a prijatie zákona o veľkej privatizácii boli začiatkom likvidácie slovenskej ekonomiky.

Smutná pravda histórie je, že dejiny píšu víťazi a pre porazených ostávajú iba klamstvá a osočovanie. Preto dnes počúvame od slniečkarov a niektorých novinárov propagandistické nezmysly o tom, aký bol život za bývalého režimu útrpný, neslobodný a ubíjajúci. Kto z tých, ktorí pamätajú socializmus, by veril takýmto hlúpostiam? Avšak tisíckrát opakovaná lož sa stáva pravdou. Aj preto mnohí uverili nezmyslom, ktoré sa priečia dokonca ich vlastnej skúsenosti s reálnym socializmom. Každý si je vnútri svojej duše vedomý, že socializmus priniesol všetkým ľudom to, čo kapitalizmus dokáže zabezpečiť iba niekoľkým vyvoleným. Prácu, bývanie, dôstojné životné podmienky, vzdelanie a zmysluplnú životnú perspektívu. Dal ľuďom sociálne istoty a bezplatnú zdravotnú opateru. Isteže, mal svoje nedostatky a z tých sa treba poučiť. Avšak paušálne démonizovať všetko, čo sa za socializmu dialo, je jednoducho primitívne.

Napriek tomu prisluhovači súčasných politických a ekonomických elít bez hanby interpretujú kapitalizmus ako spásonosný projekt pre slovenskú spoločnosť a ekonomiku. Hovoria o ňom ako o poslovi pokroku a slobody. Ešte smiešnejšie pôsobia heslá o znovuzískaní slobody. Darmo sa glorifikuje hodnota slobody, pokiaľ ľudia nemajú dať čo do úst. A čo toľko chválená kapitalistická demokracia? Tá síce dala každému právo hovoriť, no bez toho, aby niekto počúval. Každý môže voliť, koho chce, ale jeho hlas aj tak nezaváži. Moc si rozdelili politickí dobrodruhovia a podvodníci, prepojení na zbohatlíkov a ekonomické elity spoločnosti. Bežný občan pre nich neznamená nič iné, len spôsob, ako sa dostať k moci, vplyvu a peniazom.

 

Rozvrat spoločnosti

V roku 1989 opätovne nastolený kapitalizmus priniesol rozvrat do všetkých oblasti spoločenského života. Totálna privatizácia vytvorila vrstvu novozbohatlíkov, ktorí ovládli slovenskú ekonomiku. Desaťročia budovania hospodárstva stratili zmysel. Spoločenské bohatstvo bolo odovzdané cez domácich tzv. podnikateľov do rúk zahraničnému kapitálu. Slovensko sa oddane podvolilo diktátu kapitalistickej globalizácie a otrocky prijalo ekonomický kurz nariadený z Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky. Magickým slovkom „reforma“ sa nazvalo všetko, čo vytláčalo humánnosť zo sociálneho života. Každé nezmyselné okliešťovanie práv na Slovensku sa interpretovalo ako reformné a nevyhnutné a v tom Dzurindova vláda hrala prím, pritom úzka hŕstka ekonomických elít naďalej bohatla a ožobračovala národ. Priemysel okrem chémie a papierenstva zaznamenal úpadok, ktorý ani automobilový priemysel nevyrovnal, a nachádza sa dnes na úrovni, ktorú dosahoval v osemdesiatych rokoch. Poľnohospodárstvo dokonca na úrovni päťdesiatych rokov, nehovoriac o tom, že vstupom do EÚ bolo vystavené nehoráznym podmienkam.

Obyčajný človek sa pred rokom 1989 mohol vo všetkých smeroch spoľahnúť na štát, ktorý nad ním držal ochranné krídla. Na čo sa môže spoľahnúť dnes? Jedine na to, že sa vždy nájde nejaký podvodník, ktorý ho bude chcieť okradnúť aj o to málo, čo má. Keď hovoríme o podvodoch, stačí sa len zamyslieť nad reformou dôchodkového systému pod vedením Kaníka, do ktorej sa z vreciek daňových poplatníkov investovali neskutočné miliardy. Čo táto reforma priniesla? Totálne znivočenie solidarity na Slovensku! Bohatí budú bohatí aj v dôchodku a chudobní – tí nech si pomôžu, ako vedia. Len nech nič nechcú od štátu a spoločnosti! Takáto je krutá filozofia dnešnej neoliberálnej doby.

 

Lokaji Washingtonu

Koľko sa len krátko po prevrate natáralo o demokracii. Koľko sa len nahovorilo o vláde ľudu. Kto sa však pýtal občanov, či chcú vstup Slovenska do zločineckého fašistického spolku NATO, ktoré bez mihnutia oka zbombardovalo Juhosláviu? Dzurindova vláda bez mandátu NR SR dovolila prelet amerických lietadiel. Kto sa ich pýtal, či chcú nasadenie slovenských vojakov do vojenských útokov na Irak a Afganistan? Sľubovali nám bezpečnosť a mier. Vojny, do ktorých Slovensko zatiahla Dzurindova vláda, sú však presným opakom týchto sľubov. Slovensko dnes patrí medzi najúslužnejších lokajov americkej militantnej politiky vo svete a nestráni sa nasadiť životy svojich občanov v boji za americké ekonomické záujmy. Možno sa len s obavami pýtať, kam až siaha bezduchá servilnosť slovenskej vlády v oblasti zahraničnej politiky, určite sa nebude končiť len nákupom amerických stíhačiek a iných zbrojných systémov. Áno, Američanom ide o naše teritórium, naše letiská proti Rusku, a preto potrebujú servilných politikov. Vzopreli sme sa, že cudzie vojská nechceme, že máme s tým svoje skúsenosti a hneď vyvolali „šum“ na zvrhnutie Ficovej vlády, cez servilného prezidenta, vymyslených „slušných Slovákov“, rôznych trubanov, čaputov a iných hercov.

 

Podvod na ľuďoch

„Nežnú“, nech sa nazýva akokoľvek, nerobili herci ani ochrancovia prírody na námestiach, o zmenách v Európe sa rozhodlo niekde inde. Oni boli len jej „hercami“. November 89 bol všeličím iným, len nie tým, za čo ho vydávajú jeho protagonisti. Predovšetkým bol nehoráznym podvodom na miliónoch ľudí. Z hľadiska ústavného bol štátnym prevratom, ktorý mal za cieľ postupne zmeniť spoločensko-ekonomický systém a našu zahranično-politickú orientáciu z Východu na Západ. Inými slovami, uskutočniť reštauráciu kapitalizmu v Československu.

Namiesto hesla, že láska a pravda zvíťazia nad lžou a nenávisťou, protagonisti novembrových zhromaždení, ktorých vybrali na americkej ambasáde, zasiali nenávisť, zlobu, závisť, kriminalitu, podvod a strach. Na fotografii Milan Kňažko, Ladislav Snopko, Juraj Záriš a Fedor Gál

Aj keď pre mnohých bol November 89 ako „hrom z jasného neba“, atmosféra medzinárodných vzťahov sa začala rapídne meniť hneď po príchode Michaila Gorbačova k moci. Už koncom roka 1986 nás Fidel Castro vtipne varoval prostredníctvom svojho ministra zahraničných vecí Isidora Malmiercu Peoliho. V Afrike sa vraj hovorí, že pre menších obyvateľov pralesa je nebezpečná situácia, keď sa slony bijú. Ešte väčšie nebezpečenstvo im hrozí, keď sa slony milujú. Ľahko ich môžu zadláviť.

Jeden z najväčších predstaviteľov novodobej Číny, Teng Siao Ping, nás vzápätí po udalostiach na Tchien An Men otvorene nabádal, aby sme boli ostražití. Na oslave štátneho sviatku ČĽR 1. októbra 1989 nám doslova povedal: „Keby sa vám podarilo ubrániť socializmus v Československu, urobili by ste veľkú vec nielen pre svoju krajinu, pre svoj ľud, ale aj pre celú civilizáciu. Ušetrili by ste ju veľkých útrap, veľkých obetí.“ Zrejme jasne predvídal dôsledky samodeštrukcie sovietskeho modelu socializmu pre samotný Sovietsky zväz, národy socialistického spoločenstva a pre celý svet.

 

Autokapitulácia Moskvy

Sovietske vedenie v takom rozhodujúcom momente svetovej histórie, ako bola záverečná etapa studenej vojny, zlyhalo na celej čiare. Aj vo vzťahoch so svojimi spojencami, kde dopustilo krv. Názory na príčiny autokapitulácie Moskvy a samodeštrukcie-sovietskeho modelu sa rôznia. Od otvoreného obviňovania sovietskeho štátno-politického vedenia na čele s Michailom Gorbačovom z bezprostrednej zrady socializmu, až po celosvetové sprisahanie síl, ktoré beštiálne zneužili Rusko na svoje sociálno-ekonomické experimenty. Ani odstup tridsiatich rokov neumožňuje povedať niečo viac podstatné, ako už bolo napísané. Niet však pochýb, že výsledok studenej vojny nebol dôsledkom jednej príčiny. Bol synergetickým efektom veľkého množstva dlhodobých, ako aj krátkodobých faktorov, objektívneho i subjektívneho charakteru. Nezanedbateľnú úlohu v celom procese mala aj zrada, naivita, nekompetentnosť a príslovečná slovanská dôverčivosť. Svedčí o tom celý rad skutočností. Aj fakt, že dezintegrácia socialistického spoločenstva bola dohodnutá. V zásade sa tým riadili obe strany, najmä na začiatku. Situácia sa čoskoro rapídne zmenila. Západ sa začal považovať za víťaza a adekvátne tomu sa aj správal. Nepriamo to potvrdil aj Alexander Jakovlev, považovaný za otca perestrojky. Časom sa svojmu priateľovi posťažoval, že je veľká škoda, že všetko, na čom sa dohodli s predstaviteľmi USA, nezafixovali zmluvne na papieri.

V medzinárodných vzťahoch sa dohody a zmluvy uzatvárajú hlavne kvôli získavaniu výhody, ktorá povedie k rýchlej zmene situácie. Každá podstatnejšia zmena situácie oslabuje záväznosť podpísanej zmluvy. V konečnom dôsledku ju robí neplatnou. A situácia po Reykjavíku a Malte sa menila takým tempom a takým spôsobom, ako ani jedna zo strán neočakávala.

Spôsobilo to najmä oslabenie integrity sovietskeho bloku. Do hry vstupovali parciálni hráči. Každý z bývalých satelitov Moskvy si hľadal svoje miesto na novej orbite, v novej „slnečnej sústave“. Okrem toho vznikla akútna potreba vytvárania nových historických mýtov a legiend o zamatových revolúciách a ich hrdinoch. Bez nich by sa sotva mohla uskutočniť metamorfóza veľmocenských dohôd na všeľudové povstania a piatych kolón na hrdinov zamatových revolúcií.

 

Československé vyvrcholenie perestrojky

V uvedenom kontexte možno November 1989 považovať za československé vyvrcholenie perestrojky, ktorá od začiatku prebiehala pod heslom: „Aby sme sa zjednotili, musíme sa najprv rozdeliť!“ A jednota sa chápala len ako integrácia, ako spojenie sa pod strechou „celoeurópskeho domu“.

Ako vidieť, k skončeniu nepriateľstva v studenej vojne prispelo na Východe aj akceptovanie priority všeľudských hodnôt a ilúzia európskeho domu od Atlantiku po Ural. Medzičasom táto architektonická koncepcia odišla do zabudnutia a vystriedala ju realita, ktorá na dlhý čas rozdelila Európu na Západ a Východ. A aká je dnešná skutočnosť? Hlavný nepriateľ je Rusko, treba ho obkľúčiť a rozdeliť, a tak ho ovládnuť, aby ho mohli lepšie vydrancovať zo surovinových zdrojov. Madeleine Albrightová sa jasne vyjadrila, že je nespravodlivé, že jedna krajina má toľko bohatstva a oni nie. Západ sa aj v tomto prípade prepočítal, vie o tom a znova nastoľuje nové „revolúcie“ s novými ľuďmi, no so starými plánmi. Koriguje svoje spôsoby a ciele, obkľučuje Rusko armádou a dáva do pohybu piate kolóny. Rusko takticky vyčkáva, no nečaká, aktívne objasňuje svetu potrebu, aby spoločensko-politické vzťahy slúžili civilizácii na rozvoj, a nie na jej zničenie. Nerozmiestňuje okolo USA svoje ozbrojené sily, nesnaží sa okupovať cudzie územia, naopak, všemožne sa snaží národom plniť svoje záväzky. Rusko je dnes iné ako za čias Gorbačova a Jeľcina. Je za vzájomne výhodnú spoluprácu, nové ekonomické vzťahy, je proti rôznym embargám a sankciám. To robia len slabosi.

 

V područí Bruselu

Minister zahraničných veci tvrdí, že po našom vstupe do Európskej únie a NATO získalo Slovensko rešpekt aj na medzinárodnom fóre. Opak je pravda. Slovensko sa zmenilo zo subjektu medzinárodného práva na objekt globálnych geostrategických záujmov. Sme vystavení bezohľadnému egoizmu nadnárodných kapitálových skupín, ich novodobým obchodným a psychologickým trikom, ktoré prikrýva Brusel.

Na úkor krajín strednej a východnej Európy sa za uplynulých 30 rokov riešili najpálčivejšie ekonomické, kultúrno-sociálne, ekologické a bezpečnostné problémy západnej Európy. Najvážnejšie riziká vývoja a možné vojnové konflikty sa premiestnili zo Západu na územie slovanských štátov, aby takto zámerne postavené proti sebe vytvorili sanitárny kordón. Migračná politika, ktorej autorom je Amerika, je namierená v druhej etape práve proti slovanským národom. Má ich vytlačiť na perifériu a namiesto nich dodať migrantov, inú kultúru. Čo sa nepodarilo nemeckému fašizmu, o to sa snaží Merkelová s Macronom dnes za našej asistencie. Snaha Ficovej vlády to nepripustiť ho odsunula z tejto hry a V4 bude nútená pristúpiť na ich tzv. kompromisy, a preto volajú po nových „jariach“ cez ľudí, ako je dnešná opozícia. O slovenských veciach sa dnes nerozhoduje na Slovensku. Brusel i Washington potrebujú politickú moc, do ktorej už dlhšie vrážajú nemalé prostriedky, poslušnú, s patričným sebavedomím, aby sa tvárila, že je tlmočníkom vôle väčšiny.

V histórii je nemalo príkladov, keď nositelia nových myšlienok a ich diela boli zatracované, ako dnes socializmus so svojou koncepciou sociálne spravodlivej spoločnosti. Buďme optimisti, pretože vieme, že túžba po sociálnej spravodlivosti a odhodlanie po jej presadení do života spoločnosti prebúdza nielen ľavicovo zmýšľajúcich ľudí, ale aj to, čo neprestajne reprodukuje kapitalizmus na vyššej úrovni. Kde je napísané, že nové pokolenie musí ísť po trase a v chomúte Novembra 1989? Životu a mysleniu je cudzia konfekčnosť, epigónstvo, nohsledstvo.

Ľudstvo nevymyslelo lepší spoločenský poriadok, ako je sociálne spravodlivá spoločnosť, a tou je socializmus. Verím, že kapitalizmus odíde. On už odchádza, síce bude treba ešte veľa úsilia, ale je to zákonité. Taký je kolobeh života.

Jozef Ševc

Autor je bývalý predseda Komunistickej strany Slovenska

 

PODPORTE JEDINE NEZÁVISLÉ MÉDIUM
Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Protestujúci dav ľudí prerušil míting ĽSNS

Levoča 22. januára 2020 (TASR/HSP/Foto:ScreenShot Facebook)   Odhadom asi dve tisícky občanov a ďalších aktivistov v utorok hlasným protestom prerušili míting ĽSNS pred historickou radnicou v Levoči. Transparentmi, hlasným krikom a pískaním dali najavo jasný nesúhlas s politikou, ktorú táto strana predstavuje. Z davu zneli pokriky ako „stop fašizmu“, „nechceme vás tu“, „násilie nič nerieši“ a podobne.…

Progresívka Irena Bihariová chce vo vládnom programe registrované partnerstvá pre homosexuálov: „Doteraz ustupovali vždy liberáli“

Bratislava 22. januára 2020 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ultraliberálna strana Progresívne Slovensko opäť provokuje. Podpredsedníčka strany Irena Bihariová vyhlásila, že ak sa im vo voľbách podarí zostaviť vládu, vo  vládnom programe chcú mať zakotvené registrované partnerstvá pre homosexuálov Po parlamentných voľbách sa nám na vládnutie zrejme vyskladá zaujímavá partička. Podľa prieskumov…

Hokejistky SR zdolali domáce Švajčiarky a získali bronzové medaily

Bratislava 22. januára 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Laurent Gillieron/Keystone via AP)   Slovenská hokejová reprezentácia dievčat zvládla reparát za nevydarené pondelňajšie semifinále proti Japonsku (0:5) a v utorňajšom dueli o konečné 3. miesto na III. zimných olympijských hrách mládeže vo švajčiarskom Lausanne triumfovala nad domácim družstvom tesne 2:1 Všetko podstatné z pohľadu konečného…

SkyToll je vlastníkom mýtneho systému a všetkých komponentov služby, rozhodla o tom Národná diaľničná spoločnosť

Bratislava 22. januára 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)   Spoločnosť SkyToll, a. s., ako poskytovateľ komplexnej služby elektronického výberu mýta, je vlastníkom elektronického mýtneho systému (EMS) a všetkých komponentov služby. Rozhodla o tom Národná diaľničná spoločnosť, a. s., na základe príslušnej zmluvy z roku 2009, pričom ako objednávateľ platí prevádzkovateľovi mýtneho systému…

Prešovský poslanec Eštočák podal v súvislosti s objednávkou na práce na zničenej bytovke na Mukačevskej ulici za 1,1 milióna eur podnet na políciu

Prešov 22. januára 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-František Iván; Slávka Pavlovská)   Podnet na prešetrenie skutočnosti, či nedošlo k spáchaniu trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku podal dnes na Odbor kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove mestský poslanec Martin Eštočák. Podnet podal v súvislosti so zabezpečením záchranných prác pri…

Mladí ľudia sa najviac obávajú sociálnych problémov, vojen a terorizmu

Davos 22. januára 2020 (TASR/HSP/TASR/AP file)   Sociálne problémy a ozbrojené konflikty - nie klimatická zmena - vyvolávajú najväčšie obavy u generácie, ktorá sa narodila na konci minulého tisícročia. Vyplýva to z prieskumu Medzinárodného výboru Červeného kríža (MVČK). Píše o tom agentúra DPA Prieskum, zverejnený na okraji zasadnutia Svetového ekonomického…

Haščák: Dôvodom, prečo sme kúpili médiá, je presadzovanie liberálneho kapitalizmu a euroatlantických štruktúr. Skĺzavajú aj k tendenčnému až klamlivému informovaniu

Bratislava 22. januára 2020 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Šéf finančnej skupiny PENTA, Jaroslav Haščák ako svedok na súde v procese vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vypovedal aj o strúktúre fungovania a o ideologickom zameraní médií, ktoré vlastní. Haščák okrem iného povedal, že dôvodom prečo kúpil tieto médiá, je to,…

Počiatek reagoval na Matovičove video z Cannes: Klame, nie som Michel

Bratislava 22. januára 2020 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Predstavitelia opozičného hnutia OĽaNO v pondelok odvysielali video z francúzskeho pobrežia, mesta Cannes, kde sa má nachádzať luxusná vila exministra financií Jána Počiatka, ktorý vystupuje na kontroverznej video nahrávke z pracovne bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Portál Plus JEDEN DEŇ dnes priniesol reakciu Jána Počiatka na Matovičovo video…

Leonid Ivašov: Poľský premiér Bek bol najväčším obdivovateľom Hitlera

Bratislava 22. januára 2020 PR-článok (HSP/Foto:izborsk-club.ru)   Dnes obviňujú Stalina, že sa dohodol s Hitlerom. Robia to potomkovia tých ľudí, ktorých by Hitler jednoducho zlikvidoval. Ako sa hovorí – ak máš takých „priateľov“, netreba ti nepriateľov Situáciu s obviňovaním ZSSR v spolupráci s fašistickým Nemeckom je možné zmeniť, no musíme sa zmeniť najprv my…

Kotlebovci ustúpili v Levoči – politické zhodnotenie incidentu

Bratislava/Levoča 22. januára 2020 (HSP/Foto:SITA-Radoslav Maťaš)   V utorok 21. januára bolo riadne nahlásené predvolebné stretnutie strán ĽSNS, KDŽP a Národná koalícia na námestí v Levoči. Napriek tomu sa tam zhromaždil dav oponentov a svojím hlukom sa míting snažil rušiť – presne tak, ako nedávno v Košiciach. Ale tentoraz to…

Netanjahu sa snaží získať podporu pre kritiku Medzinárodného trestného súdu

Jeruzalem 22. januára 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Sebastian Scheiner)   Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzval v utorok svet, aby podnikol "konkrétne kroky" proti Medzinárodnému trestnému súdu (ICC). K tejto výzve prišlo po tom, ako hlavná prokurátorka ICC, gambijská právnička Fatou Bensoudová, ešte v decembri oznámila, že má v úmysle otvoriť plnohodnotné vyšetrovanie údajných…

Trump chce rozšíriť zoznam krajín, ktorých občania dostanú zákaz cestovať do USA

Washington 22. januára 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)   Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje rozšíriť kontroverzný zákaz cestovať do Spojených štátov na ďalšie krajiny. Zákaz by sa mal po novom týkať aj občanov Bieloruska, Eritrey, Kirgizska, Mjanmarska, Nigérie, Sudánu a Tanzánie. Informovali o tom predstavitelia Trumpovej administratívy, ktorí mali do zoznamu…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Levoča - Bod zlomu?

Levoča - bod zlomu? Prichádzajú zásadné zmeny v slobode zhromažďovania sa ako aj v otázkach verejných stretnutí s občanmi na verejných priestranstvách? Podľa všetkého áno. Dnešný dátum sa hlboko vryje do pamäte mnohých. Nielen tých, ktorí spievali oslavné piesne o porážke údajného fašistického zoskupenia piatich politických strán (Kotlebovci, KDŽP, Národná…

Je Kiska Róm? Postavil sa do ich čela v Levoči

Levoča je jedno z najslávnejších miest Slovenska. Zveľaďovali ho Turzovci, po nich štúrovci na čele so slovenským junákom Jankom Franciscim a zrazu... Kiska! Kiska? Kiska! Prečo? Načo? Začo? Proti kotlebovcom! Po „úspešnej“ akcii Antislovákov v Košiciach, sa aktivisti podporení - balíkmi žeby peňazí(?) - angažovali aj na, či proti mítingu…

NEBEZPEČENSTVO Sulíkovho antisociálneho volebného programu!

Očakával som, že ak sa Richard Sulík zbavil svojich oponentov, ktorí nesúhlasili s jeho názormi na zahraničnú politiku, pristúpi k radikálnej zmene svojho volebného programu a odstráni jeho antisociálny charakter. Žiaľ, nestalo sa tak, ba práve naopak. Navyše rozvinul spoluprácu s koalíciou progresívno-fašistických strán Za ľudí a PS/SPOLU doplniac ich vlastizradný program likvidácie slovenskej štátnosti,…

Úvahy, fakty, informácie (Časť 1)

Úvahy, fakty, informácie (Časť 1) V poslednom čase sa dejú na našej scéne podivné veci. Čitateľov HS je potrebné informovať o tých najpodstatnejších, a to skutočne pravdivo a objektívne. Budem prispievať do blogu HS každý týždeň, pokiaľ to okolnosti dovolia. Z množstva zaujímavých záležitostí budú vybraté tie, ktoré sa vidia ako najpodstatnejšie, budú opísané, ako sa…

Spojí sa opäť ĽSNS s liberálmi do „protislovenskej koalície“ a zasa zabráni návratu slovenského zlata z Veľkej Británie späť na Slovensko?

Najskôr som si povedal, že písať o tom čo zasa v Národnej rade vyviedli títo šašovia v zelených tričkách ktorí majú len plné huby toho ako im záleží na Slovensku bude zbytočné dratie klávesnice. Bolo mi jasné, že by sa na Vás okamžite vrhli ich trolovia s krvavými očami a „demokraticky“ by Vám dali…

Predvolebná lekcia z geopolitiky: Povinná civilná služba by umožnila prerobiť veľkú časť báboviek na chlapov

Ukazuje sa, že čoraz väčšia časť spoločnosti, dokonca aj mladých ľudí, si uvedomuje možný pozitívny efekt stavu, ak by všetci zdravotne spôsobilí mladí muži takmer bez výnimky museli stráviť určitý čas v dobre organizovanom, systémovom a premyslenom vojenskom prostredí. So všetkým, čo k tomu patrí: denný režim, budíček, povinné ranné rozcvičky, povinná hygiena,…

TopDesat

Harbin: Najčarovnejší festival snehu a ľadu!

0

Ak si myslíš, že vieš, ako vyzerá zimná ríša, vyzývame ťa, aby si si to znova premyslel. Aj keď tvoja predstava môže byť naplnená viac rozprávkami, vianočnými stromami a vôňou škorice, pretože väčšina z nás si pravdepodobne spája zimnú sezónu s vianočnými oslavami, tieto obrázky z čínskeho medzinárodného festivalu sochárstva ľadu a…

TOP10 jednoduchých zmien, ktorými zachránime Zem!

0

Vedci sa domnievajú, že Zem vznikla pred 4,5 miliardami rokov. Tretia planéta od Slnka je v súčasnosti jediným astronomickým objektom, o ktorom je známe, že má inteligentný život. Po väčšinu histórie našej planéty jej existencii nebránila ľudská činnosť. Až na začiatku 20. storočia začala Zem pociťovať negatívne účinky ľudskej činnosti. Zemská klíma sa za…

Brahanský veštec: Bájna škótska osobnosť

0

Hlboko z hmlou zahaleného vidieku škótskej vysočiny pochádza postava Coinneacha Odhara nazývaného – či známejšieho skôr pod označením Brahanský veštec. Neobyčajne presná moc jeho predpovedí, následne jeho obvinenie a súd kvôli obvineniu z čarodejníctva ho preslávili po šírom okolí, no hádankou ostáva dodnes. Nakoľko bolo o tomto veštcov len minimum písomných prameňov, nie je…

TOP 10: Neuveriteľné veci, ktoré ľudia naozaj zjedli

0

Ukázalo sa, že niektorí ľudia majú fakt divné závislosti, alebo sa jednoducho stali obeťami naozaj kurióznych nehôd. Asi takto vznikol aj tento zoznam, na ktorom nájdete neuveriteľné veci, ktoré ľudia zjedli. Ešte malé upozornenie, odlož si čítanie tohto príspevku na čas, kedy nebudeš nič jesť :). Inak hrozí, že ťa…

Máš zlý deň? Tieto fotografie ti dokážu, že to nie je až také strašné

0

Občas sa ti môže zdať, že celý svet je proti tebe. Takýto zlý deň sme mali už všetci. A to bez rozdielu pohlavia alebo veku. Máš však zlý deň aj v skutočnosti, alebo sa ti to iba zdá? Zrejme to niekedy nie je až také strašné, ako sa na prvý…

Japonský záhadou opradený ostrov Yonaguni 2. časť

0

V prvej časti článku Japonský záhadou opradený ostrov Yonaguni, sme sa spoločne pozreli na japonský ostrov, ktorého pobrežie skrýva záhadný objekt, o ktorom sa americkí vedci domnievajú, že je prírodným úkazom. Ich japonskí kolegovia však poukazujú na miesta, ktoré sú podľa nich bez pochýb opracované rukou človeka. Pozrime sa spoločne na ďalšie…

Vo svete IT

8 bezplatných aplikácií pre Android smartfóny, ktoré by ste mali skúsiť

0

Aplikácie robia z našich telefónov skutočne chytré smartfóny, bez nich by boli totiž len zariadeniami na prijímanie a odosielanie SMS správ a na volanie. V rámci dnešného výberu aplikácií sme si pre Vás pripravili 8, ktoré nám v posledných dňoch až týždňoch padli do oka, a určite stoja za vyskúšanie.…

Inteligentnú osobnú váhu Koogeek Smart Scale s možnosťou pripojenia ku smartfónu aktuálne kúpiš za skvelú cenu

0

Osobné inteligentné váhy nie sú úplne novinkou vo svete technológií, no aj keď ide o pomerne málo spomínanú kategóriu inteligentných zariadení, výrobcovia neustále prichádzajú s novými technológiami a funkciami, ktoré zo spomínaných váh robia naozaj komplexné zariadenia na monitoring nášho zdravia. Jednou z takýchto komplexných inteligentných váh, ktorá zvládne oveľa…

Misia Lucy americkej NASA má za úlohu preskúmať najstaršie asteroidy v sústave. Nový objav prinútil vedcov prehodnotiť dráhu letu

0

Misia americkej NASA s názvom Lucy, má naplánovaný štart v Októberi 2021. Jej cieľom budú „Trójske asteroidy“, čo je skupina malých objektov, ktoré obiehajú okolo Slnka vo vzdialenosti Jupitera. Jedná sa o pozostatky z formovania našej Slnečnej sústavy, ktoré majú pre vedcov nesmiernu hodnotu. Misia preletí okolo siedmich asteroidov, čím sa…

Stiahnite si tieto platené aplikácie a hry z obchodu Google Play dočasne zadarmo! Ponuka je časovo limitovaná

0

Kto by nemal rád veci zadarmo, obzvlášť ak za normálnych okolností treba za ne platiť. V pravidelných intervaloch Vám prinášame prehľad najzaujímavejších platených aplikácií a hier pre Android smartfóny, ktoré môžete v limitovanom čase stiahnuť kompletne zadarmo prostredníctvom obchodu Google Play. Inak tomu nie je ani teraz. Pozrite si zoznam…

V Chrome pre smartfóny by mala pribudnúť dlho žiadaná funkcia

0

Spoločnosť Google sa stala jednou z najväčších technologických firiem, ktorá poskytuje desiatky ak nie stovky služieb. Pritom v začiatkoch sa jednalo len o vyhľadávač. Viacero produktov spoločnosti dlhé roky prechádza dlhodobým vývojom, vrátane internetového prehliadača Chrome. V priebehu včerajšieho dňa sme Vám priniesli informácie o tom, že spoločnosť pracuje na…

Hviezda Betelgeuse poriadne zmiatla vedcov. Zachytili gravitačné vlny, ktoré boli len planým poplachom

0

Gravitačné vlny vznikajú počas ničivých udalostí vo vesmíre. Vznikajú napríklad pri zrážke dvoch neutrónových hviezd, alebo spojení čiernych dier. Občas sa ale objavia vlny, ktoré vznikli bez zjavného dôvodu. 14. januára zachytili detektory gravitačných vĺn LIGO a VIRGO anomáliu, ktorá prišla od hviezdy Betelgeuse. Hviezda je v poslednej dobe čoraz…

TopSpeed

Nové auto Subaru má v mene "F*CK"! Museli sa ospravedlniť

0

Pomenovať nový model môže byť občas poriadny oriešok. Nové auto v niektorých prípadoch dostane skutočne nešťastné meno. Najhoršou nočnou morou je, ak na trh uvediete auto, ktoré má v názve vulgarizmus. A v tomto prípade to je hádam najslávnejší vulgarizmus na svete. Novinka Subaru totiž vo svojom názve skrýva slovo…

Na tri roky z domu: Tatra kolem světa 2

0

Nemusíte byť veľkým pamätníkom, aby ste si spomenuli na vyše 30 rokov starý projekt Tatra kolem světa, ktorý bol na socialistické pomery Československa celkom pozoruhodný svojím rozsahom aj formou. Paradoxne, úžasná akcia mala síce šťastný, ale menej veselý koniec. Hoci posádka úspešne absolvovala takmer 200 tisíc kilometrov a prešla 67…

Test Kia ProCeed GT

0

Sme asi poslednou redakciou, ktorá vzala na test už dobre známy imidžový model Kia ProCeed GT. Takmer vždy totiž testujeme novučké a voňavučké autá, ktoré majú najazdené do 5 tisíc kilometrov. A vy by ste neraz radi vedeli, aké sú tie autá po roku... Preto sme urobili zmenu a auto…

Prísnejšie emisné normy pre lode? Od januára 2020 sú realitou

12

Máme sa lepšie, ale nie je to zadarmo. Ako sa ukazuje, rastúci dopyt po prepravných službách zapríčinil obrovský nárast objemu lodnej dopravy. A sním aj viac emisií skleníkových plynov. Dlhodobo na tento fakt upozorňuje aj EU. Výsledky na seba nenechali dlho čakať. Od 1. januára 2020 začali platiť prísnejšie emisné normy…

Vedenie NDS za tunel Višňové vyšetruje NAKA. Dodávateľom odpustili miliónové pokuty

9

Národná diaľničná spoločnosť odpustila na stavbe miliónové pokuty, tendrovala bez súťaže a vybrala firmy blízke svojim ľuďom. Stavbu tunel Višňové sprevádzali také vážne pochybenia, že diaľničiari mali právo na vyrubenie miliónových pokút. Z neznámych dôvodov si ich ale opakovane nepýtali. Polícia a Úrad špeciálnej prokuratúry potvrdili, že vyšetrovanie sa vedie aj…

Únik informácií, nový VW Golf GTI bude mať 180 kW. Toto je on

0

Máme tu ďalší, zrejme neplánovaný únik fotografie športového Golfu. Či ide o nový VW Golf GTI, alebo jeho ešte výkonnejšiu verziu R, s istotou nevieme, okrem tejto fotky sa však na instagrame ukázala aj časť pripravovanej prezentácie zobrazujúca výkony jednotlivých športových verzií nového VW Golf VIII. Celá škála začína naftovou verziou GTD a končí tradične Golfom…

KAMzaKRÁSOU

Ako používať kliešte na mihalnice? Toto sú chyby, ktorým sa vyhni!

0

Aj vo vašej kozmetickej taštičke nesmú chýbať kliešte na mihalnice? Potom určite spozornite! Ako používať kliešte na mihalnice správne a vyhnúť sa chybám?

TOP cviky pre ženy po 40-tke: Tieto rob každý deň a zabudni na lekára!

0

Niektorí odborníci tvrdia, že beh alebo rýchla chôdza je najlepšia pre každého. Ale musíme povedať, že určite tieto činnosti nie sú vhodné pre každého. Skúste radšej tieto cviky pre ženy po 40-tke, ktoré vás udržia fit!

Rakovina obličiek – zákerná, no liečiteľná. Ako ju včas odhaliť?

0

Pod pojmom rakovina obličiek môžeme rozumieť spravidla zhubné nádory obličiek, pričom najčastejšie sa vyskytuje adenokarcinóm obličky. Spomenúť však môžeme napríklad i takzvaný Wilmsov nádor, tiež nefroblastóm, čo je zhubný nádor rastúci z obličky. Ten sa vyskytuje primárne v detskom veku. Pri rakovine obličiek dochádza vplyvom rozličných a často neznámych faktorov ku vzniku, množeniu a…

Video Dula Lucia Vančo: Ako pomáha dula počas tehotenstva a pri pôrode?

0

Priviesť na svet dieťatko je nielen snom mnohých žien, ale zároveň ide o neľahkú úlohu. Je to proces, ktorý je pre ženu po psychickej aj fyzickej stránke veľmi náročný a je nevyhnutné sa naň dostatočne pripraviť. Základom je to, aby mala žena v prvom rade dostatok informácií a vedela, aké…

Horoskop 2020: Ktoré mesiace budú šťastné pre tvoje znamenie?

1

Ktoré mesiace budú šťastné pre tvoje znamenie? Ak sa pýtate, kedy sa v rámci roka 2020 na vás usmeje šťastena a možno aj vyhráte, odpoveď hľadajte v článku!

Aké sú účinky mandlí? Je to len zbytočná kalorická bomba pre zdravie?

7

Také účinky mandlí boli preukázané mnohými klinickými štúdiami, ktoré potvrdili ich zdravotné účinky. Ale, nie je to len zbytočné zavádzanie konzumentov?

Svetlo sveta

Najvyššie postavený Slovák vo Vatikáne končí

0

Svätý Otec František menoval za apoštolského administrátora sede plena Košickej eparchie pre katolíkov byzantského obradu J. Ex. Mons. Cyrila Vasiľa, SJ, titulárneho arcibiskupa Ptolemaidy v Líbyi, doteraz arcibiskupa – sekretára Kongregácie pre východné cirkvi. Menovanie dnes zverejnilo Tlačové stredisko Svätej stolice Apoštolský administrátor sede plena je správca diecézy alebo eparchie. Vladyka…

Biskup Lach: Spravodlivosť nemá byť túžbou po pomste

0

Milí priatelia, niektorí z vás mi pred každými voľbami kladú rovnakú otázku: „Vladyka Milan, komu máme dať vo voľbách hlas?“ Myslím, že to neznamená, že sa neviete rozhodnúť. Je to skôr prejav neistoty a pocitu zmätku v duši. Nuž, situácia na Slovensku, ale aj tu v USA a nakoniec, ako…

V Ríme sa začal bohatý program Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov

0

Dnešným dňom sa začína Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov, ktorý vyvrcholí na Sviatok obrátenia sv. Pavla, 25. januára. Vo Večnom meste sa ekumenické podujatia konajú najmä v Bazilike sv. Pavla za hradbami, ale aj na iných miestach. Duchovné a liturgické podnety na tento rok pripravili kresťanské cirkvi na Malte. Téma…

Zázračná modlitba malomocného: „Pane, ak chceš, môžeš ma očistiť“

0

Pán je nablízku, „jeho súcit vezme na seba naše problémy, naše hriechy, naše vnútorné choroby“. O tomto kázal pápež František pri rannej svätej omši v Dome sv. Marty vo štvrtok 16. januára. Ako strelnú modlitbu kajúcnosti, ktorá koná zázraky, odporúčal veriacim slová prosby malomocného, ktorá mu priniesla uzdravenie. Svätý Otec…

Modlitbové úmysly Svätého Otca na rok 2020 – rozhovor s P. Frédéricom Fornosom

0

Diakoni, Cirkev v Číne, pokoj a spravodlivosť vo svete, migranti, rodiny, námorníci a rybári, trpiaci a ľudia spútaní závislosťami, ženy i laici v Cirkvi, životné prostredie, zdravá robotizácia a rozvoj osobného vzťahu k Bohu – to sú oblasti modlitbových úmyslov Apoštolátu modlitby na rok 2020. V rozhovore pre denník L´Osservatore…

Odvolanie arcibiskupa Jána Babjaka

0

Pred Vianocami na týždenníku Týždeň 51-52/2019 bola zverejnená závažná informácia, ktorá sa dá zhrnúť do jednej vety: arcibiskup gréckokatolíckej Cirkvi, vladyka Ján Babjak bude odvolaný. Ján Krupa na Postoji hneď na úvod Nového roka premostil útok na arcibiskupa Babjaka z týždenníka Týždeň. Už pri mediálnom lynčovaní Mariána Kuffu sa premosťovanie…

Armádny Magazín

Nová ruská športová pištoľ Aspid

0

MOSKVA 21. január 2020 - Tsnitočmaš (súčasť štátnej hi-tech spoločnosti Rostec) uviedol na trh novú športovú pištoľ Aspid, v kalibri 9x19 mm, odvodenú od najnovšej armádnej pištole Udav. Pištoľ je určená na praktickú streľbu a vyznačuje sa zvýšenou životnosťou a vylepšenou ergonómiou. Športová pištoľ Aspid bude mať záručnú životnosť najmenej 25 000

Video: Rusi predviedli prácu robotických komplexov Skarab a Sféra v Sýrii

0

Ruskí vojenskí inžinieri demonštrovali robotické systémy Skarab a Sféra pri prehľadávaní rôznych  objektov v Sýrii. Skarab je malá pohyblivá kolesová platforma na kolieskach s videokamerou s vysokým rozlíšením, mikrofónom a termokamerou. Komplex je navrhnutý na rýchle zhromažďovanie zvukových a obrazových informácií v oblastiach, ktoré sú ťažko prístupné a nebezpečné p

Senegal chce cvičné lietadlá L-39, podpis zmluvy bude v najbližších týždňoch

0

Podpis zmluvy v Česku na predaj štyroch cvičných lietadiel L-39 NG do Senegalu je na spadnutie. Zhoršujúca sa bezpečnostná situácia v západnej Afrike a možnosti oboch krajín pri jej riešení posunula spoločné rokovania, ktoré začali v roku 2018, výrazne dopredu. S ministrom ozbrojených síl Senegalskej republiky Sidikim KABO a náčelníkom…

Ako pôsobiť proti presile? Manéver a história. Piata časť.

0

Predchádzajúce štyri pokračovania našej analýzy pôsobenia proti presile vysvetlením manévrových prístupov vychádzali z článku, ktorý som ako autor publikoval

Mountain Winter po tretí raz na Lešti

0

V priestoroch Centra výcviku Lešť sa v tretí januárový týždeň uskutočnil už po tretí raz kurz Mountain Winter. Kurz je podľa jeho riadiaceho, majora Igora Lišaníka, ktorý je vedúci oddelenia taktického výcviku CV Lešť zameraný na získanie informácií nevyhnutných k pohybu a pobytu v horách v zimných podmienkach. V priebehu kurzu sa jeho účastníci z celých ozbrojených

Tvoja Svadba

Ako vyzdobiť svadobné auto? Aké voliť dekorácie a materiály?

0

Na prvý pohľad banálna otázka. Na druhú stranu však práve také maličkosti, ako je krásna výzdoba konvoja áut svadobčanov a predovšetkým áut ženícha a nevesty, robia svadobný deň nezabudnuteľným. Aké sú súčasné trendy vo výzdobe áut? Ako vyzdobiť svadobné auto? Inšpirujte sa a pozrite sa na pár našich tipov, akú výzdobu vybrať.

Základné pravidlá svadobného líčenia: Takto bude tvoj mejkap tip-top

0

Základné pravidlá svadobného líčenia, ktoré musí poznať každá budúca nevesta, nájdete v článku. Krok za krokom vám vysvetlíme ako vytvoriť dokonalý make-up.

Pozvať deti na svadbu alebo ju radšej zorganizovať bez nich?

0

Pozvať deti na svadbu alebo radšej nie? Dilema viacerých budúcich mladomanželov, ktorí začínajú s plánovaním svadby. Ako sa teda rozhodnúť?

Svadobné trendy na rok 2020: Pusť sa do štýlového plánovania

0

Svadobné trendy na rok 2020 sú bohaté a plné inšpirácii. Ak začínate s plánovaním svadby na tento rok, tak sa nechajte inšpirovať najnovšími trendmi!

Svadba v stodole: Najkrajšie miesta na Slovensku ideálne na hostinu!

0

Svadba v stodole môže byť romantickou a nezabudnuteľnou spomienkou na svadobný deň nielen pre mladomanželský pár, ale i pre v svadobných hostí.

Svadobná tiara a korunka: K čomu sa hodia a sú vôbec ešte IN?

0

Svadobná tiara a korunka sú dominantou kráľovien či vojvodkýň, no ani nevesty sa im nevyhýbajú. Nie sú však už mimo trendu? S čím alebo ako ich kombinovať?

Tvoje Zdravie

Toto sú účinky kofeínu! Pôsobí na naše telo pozitívne alebo škodlivo?

0

Ako sme už načrtli v úvode, kofeín môže byť akýmsi pomocníkom, no rovnako môže škodiť. Preto je vhodné poznať všetky jeho účinky. Kofeín sa do krvného obehu vstrebe v priebehu asi 30 minút. V prvom rade stimuluje centrálnu nervovú  aj obehovú sústavu. Pôsobí tak na duševnú aj telesnú výkonnosť. Napomáha človeku…

Esenciálny rozmarínový olej: Kde všade dokáže byť nápomocný?

0

Rozmarín lekársky, latinsky Rosmarinus officinalis, je aromatická rastlina z čeľade hluchavkovité. Tento menší stredomorský poloker si i mnohí z nás pestujú doma v kuchyni či záhradke. Ide totiž o obľúbenú koreninu. Sivozelené rozmarínové lístky sa čerstvé i sušené využívajú pri príprave rozličných pokrm. Rozmarín je však zároveň i liečivou bylinou a…

Ako sa prejavuje nedostatok kyseliny listovej? Toto sú časté príznaky!

0

Na nedostatok kyseliny listovej človeka upozornia rôzne príznaky. Môže to spôsobiť napríklad i vstrebávanie živín v tráviacom trakte. Aké sú ďalšie prejavy?

Poznáte účinky wasabi? Nie je to len štipľavá pochúťka, ale aj liek!

0

Wasabi asi väčšina z nás pozná ako zelenú pastu, respektíve krém, ktorý je podávaný v ázijských reštauráciách k sushi. Toto tradičné japonské jedlo z ryže má dozaista aj v našich kútoch obrovské množstvo fanúšikov. Rovnako i veľmi štipľavá chuť wasabi je mnohými milovaná. Samozrejme, chuť je veľmi subjektívnou záležitosťou a nejedna…

Keď je alergia na zvuky chorobou: Ako zistíte, že máte problém?

0

Keď je alergia na zvuky chorobou, hovoríme o nej ako o mizofónii. Ide pomerne o novodobé ochorenie. Zistite, čo ju spúšťa, aké sú jej príznaky a ako na ňu!

Najlepšie bylinky pre lepší spánok: Zbavte sa nespavosti bez liekov!

0

Nespavosť, dlhé zaspávanie, prebúdzanie sa cez noc, nedostatočné oddýchnutie si počas spánku – s tým všetkým sa pravdepodobne každý musí raz za čas popasovať. Ak ste sa tým ešte nikdy nestretli, máte obrovské šťastie. Kvalitný a dostatočne dlhý spánok je totiž nevyhnutný pre správnu funkciu celého tela. Zabezpečuje nám potrebnú…