30 rokov po…

Bratislava 17. novembra 2019 (HSP/Extra plus/Foto:TASR-Vladimír Benko, Pavel Neubauer)

 

Bilancia je neúprosná: na Slovensku sa žije horšie ako pred rokom 1989

Od prevratu v novembri 1989 uplynulo už takmer 30 rokov. Odvtedy sme prišli o sociálne istoty, právo na prácu, bývanie za dostupné ceny, podporu mladým, bezplatné zdravotníctvo, školstvo či podporu vzdelávania. Na druhej strane sme získali rastúcu nezamestnanosť, výpredaj štátneho majetku zahraničnému a domácemu kapitálu, nárast kriminality a kultúrny úpadok. Získali sme členstvo vo vojensko-politickom zoskupení NATO, vstup do EÚ a nasadenie slovenských vojakov do agresívnej vojny bez mandátu OSN. Bilancia je neúprosná: na Slovensku sa žije horšie ako pred rokom 1989. Pred 30 rokmi sme opustili historickú cestu pokroku a humanity a vydali sa cestou neoliberálneho experimentu. Namiesto hesla, že láska a pravda zvíťazia nad lžou a nenávisťou, protagonisti novembrových zhromaždení, ktorých vybrali na americkej ambasáde, zasiali nenávisť, zlobu, závisť, kriminalitu, podvod a strach.

 

Propagandistické nezmysly

Čoraz viac ľudí si začína uvedomovať, že v roku 1989 sa na občanoch Slovenska udial jeden kolosálny podvod, a to majetkový prevrat. Kupónová privatizácia a prijatie zákona o veľkej privatizácii boli začiatkom likvidácie slovenskej ekonomiky.

Smutná pravda histórie je, že dejiny píšu víťazi a pre porazených ostávajú iba klamstvá a osočovanie. Preto dnes počúvame od slniečkarov a niektorých novinárov propagandistické nezmysly o tom, aký bol život za bývalého režimu útrpný, neslobodný a ubíjajúci. Kto z tých, ktorí pamätajú socializmus, by veril takýmto hlúpostiam? Avšak tisíckrát opakovaná lož sa stáva pravdou. Aj preto mnohí uverili nezmyslom, ktoré sa priečia dokonca ich vlastnej skúsenosti s reálnym socializmom. Každý si je vnútri svojej duše vedomý, že socializmus priniesol všetkým ľudom to, čo kapitalizmus dokáže zabezpečiť iba niekoľkým vyvoleným. Prácu, bývanie, dôstojné životné podmienky, vzdelanie a zmysluplnú životnú perspektívu. Dal ľuďom sociálne istoty a bezplatnú zdravotnú opateru. Isteže, mal svoje nedostatky a z tých sa treba poučiť. Avšak paušálne démonizovať všetko, čo sa za socializmu dialo, je jednoducho primitívne.

Napriek tomu prisluhovači súčasných politických a ekonomických elít bez hanby interpretujú kapitalizmus ako spásonosný projekt pre slovenskú spoločnosť a ekonomiku. Hovoria o ňom ako o poslovi pokroku a slobody. Ešte smiešnejšie pôsobia heslá o znovuzískaní slobody. Darmo sa glorifikuje hodnota slobody, pokiaľ ľudia nemajú dať čo do úst. A čo toľko chválená kapitalistická demokracia? Tá síce dala každému právo hovoriť, no bez toho, aby niekto počúval. Každý môže voliť, koho chce, ale jeho hlas aj tak nezaváži. Moc si rozdelili politickí dobrodruhovia a podvodníci, prepojení na zbohatlíkov a ekonomické elity spoločnosti. Bežný občan pre nich neznamená nič iné, len spôsob, ako sa dostať k moci, vplyvu a peniazom.

 

Rozvrat spoločnosti

V roku 1989 opätovne nastolený kapitalizmus priniesol rozvrat do všetkých oblasti spoločenského života. Totálna privatizácia vytvorila vrstvu novozbohatlíkov, ktorí ovládli slovenskú ekonomiku. Desaťročia budovania hospodárstva stratili zmysel. Spoločenské bohatstvo bolo odovzdané cez domácich tzv. podnikateľov do rúk zahraničnému kapitálu. Slovensko sa oddane podvolilo diktátu kapitalistickej globalizácie a otrocky prijalo ekonomický kurz nariadený z Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky. Magickým slovkom „reforma“ sa nazvalo všetko, čo vytláčalo humánnosť zo sociálneho života. Každé nezmyselné okliešťovanie práv na Slovensku sa interpretovalo ako reformné a nevyhnutné a v tom Dzurindova vláda hrala prím, pritom úzka hŕstka ekonomických elít naďalej bohatla a ožobračovala národ. Priemysel okrem chémie a papierenstva zaznamenal úpadok, ktorý ani automobilový priemysel nevyrovnal, a nachádza sa dnes na úrovni, ktorú dosahoval v osemdesiatych rokoch. Poľnohospodárstvo dokonca na úrovni päťdesiatych rokov, nehovoriac o tom, že vstupom do EÚ bolo vystavené nehoráznym podmienkam.

Obyčajný človek sa pred rokom 1989 mohol vo všetkých smeroch spoľahnúť na štát, ktorý nad ním držal ochranné krídla. Na čo sa môže spoľahnúť dnes? Jedine na to, že sa vždy nájde nejaký podvodník, ktorý ho bude chcieť okradnúť aj o to málo, čo má. Keď hovoríme o podvodoch, stačí sa len zamyslieť nad reformou dôchodkového systému pod vedením Kaníka, do ktorej sa z vreciek daňových poplatníkov investovali neskutočné miliardy. Čo táto reforma priniesla? Totálne znivočenie solidarity na Slovensku! Bohatí budú bohatí aj v dôchodku a chudobní – tí nech si pomôžu, ako vedia. Len nech nič nechcú od štátu a spoločnosti! Takáto je krutá filozofia dnešnej neoliberálnej doby.

 

Lokaji Washingtonu

Koľko sa len krátko po prevrate natáralo o demokracii. Koľko sa len nahovorilo o vláde ľudu. Kto sa však pýtal občanov, či chcú vstup Slovenska do zločineckého fašistického spolku NATO, ktoré bez mihnutia oka zbombardovalo Juhosláviu? Dzurindova vláda bez mandátu NR SR dovolila prelet amerických lietadiel. Kto sa ich pýtal, či chcú nasadenie slovenských vojakov do vojenských útokov na Irak a Afganistan? Sľubovali nám bezpečnosť a mier. Vojny, do ktorých Slovensko zatiahla Dzurindova vláda, sú však presným opakom týchto sľubov. Slovensko dnes patrí medzi najúslužnejších lokajov americkej militantnej politiky vo svete a nestráni sa nasadiť životy svojich občanov v boji za americké ekonomické záujmy. Možno sa len s obavami pýtať, kam až siaha bezduchá servilnosť slovenskej vlády v oblasti zahraničnej politiky, určite sa nebude končiť len nákupom amerických stíhačiek a iných zbrojných systémov. Áno, Američanom ide o naše teritórium, naše letiská proti Rusku, a preto potrebujú servilných politikov. Vzopreli sme sa, že cudzie vojská nechceme, že máme s tým svoje skúsenosti a hneď vyvolali „šum“ na zvrhnutie Ficovej vlády, cez servilného prezidenta, vymyslených „slušných Slovákov“, rôznych trubanov, čaputov a iných hercov.

 

Podvod na ľuďoch

„Nežnú“, nech sa nazýva akokoľvek, nerobili herci ani ochrancovia prírody na námestiach, o zmenách v Európe sa rozhodlo niekde inde. Oni boli len jej „hercami“. November 89 bol všeličím iným, len nie tým, za čo ho vydávajú jeho protagonisti. Predovšetkým bol nehoráznym podvodom na miliónoch ľudí. Z hľadiska ústavného bol štátnym prevratom, ktorý mal za cieľ postupne zmeniť spoločensko-ekonomický systém a našu zahranično-politickú orientáciu z Východu na Západ. Inými slovami, uskutočniť reštauráciu kapitalizmu v Československu.

Namiesto hesla, že láska a pravda zvíťazia nad lžou a nenávisťou, protagonisti novembrových zhromaždení, ktorých vybrali na americkej ambasáde, zasiali nenávisť, zlobu, závisť, kriminalitu, podvod a strach. Na fotografii Milan Kňažko, Ladislav Snopko, Juraj Záriš a Fedor Gál

Aj keď pre mnohých bol November 89 ako „hrom z jasného neba“, atmosféra medzinárodných vzťahov sa začala rapídne meniť hneď po príchode Michaila Gorbačova k moci. Už koncom roka 1986 nás Fidel Castro vtipne varoval prostredníctvom svojho ministra zahraničných vecí Isidora Malmiercu Peoliho. V Afrike sa vraj hovorí, že pre menších obyvateľov pralesa je nebezpečná situácia, keď sa slony bijú. Ešte väčšie nebezpečenstvo im hrozí, keď sa slony milujú. Ľahko ich môžu zadláviť.

Jeden z najväčších predstaviteľov novodobej Číny, Teng Siao Ping, nás vzápätí po udalostiach na Tchien An Men otvorene nabádal, aby sme boli ostražití. Na oslave štátneho sviatku ČĽR 1. októbra 1989 nám doslova povedal: „Keby sa vám podarilo ubrániť socializmus v Československu, urobili by ste veľkú vec nielen pre svoju krajinu, pre svoj ľud, ale aj pre celú civilizáciu. Ušetrili by ste ju veľkých útrap, veľkých obetí.“ Zrejme jasne predvídal dôsledky samodeštrukcie sovietskeho modelu socializmu pre samotný Sovietsky zväz, národy socialistického spoločenstva a pre celý svet.

 

Autokapitulácia Moskvy

Sovietske vedenie v takom rozhodujúcom momente svetovej histórie, ako bola záverečná etapa studenej vojny, zlyhalo na celej čiare. Aj vo vzťahoch so svojimi spojencami, kde dopustilo krv. Názory na príčiny autokapitulácie Moskvy a samodeštrukcie-sovietskeho modelu sa rôznia. Od otvoreného obviňovania sovietskeho štátno-politického vedenia na čele s Michailom Gorbačovom z bezprostrednej zrady socializmu, až po celosvetové sprisahanie síl, ktoré beštiálne zneužili Rusko na svoje sociálno-ekonomické experimenty. Ani odstup tridsiatich rokov neumožňuje povedať niečo viac podstatné, ako už bolo napísané. Niet však pochýb, že výsledok studenej vojny nebol dôsledkom jednej príčiny. Bol synergetickým efektom veľkého množstva dlhodobých, ako aj krátkodobých faktorov, objektívneho i subjektívneho charakteru. Nezanedbateľnú úlohu v celom procese mala aj zrada, naivita, nekompetentnosť a príslovečná slovanská dôverčivosť. Svedčí o tom celý rad skutočností. Aj fakt, že dezintegrácia socialistického spoločenstva bola dohodnutá. V zásade sa tým riadili obe strany, najmä na začiatku. Situácia sa čoskoro rapídne zmenila. Západ sa začal považovať za víťaza a adekvátne tomu sa aj správal. Nepriamo to potvrdil aj Alexander Jakovlev, považovaný za otca perestrojky. Časom sa svojmu priateľovi posťažoval, že je veľká škoda, že všetko, na čom sa dohodli s predstaviteľmi USA, nezafixovali zmluvne na papieri.

V medzinárodných vzťahoch sa dohody a zmluvy uzatvárajú hlavne kvôli získavaniu výhody, ktorá povedie k rýchlej zmene situácie. Každá podstatnejšia zmena situácie oslabuje záväznosť podpísanej zmluvy. V konečnom dôsledku ju robí neplatnou. A situácia po Reykjavíku a Malte sa menila takým tempom a takým spôsobom, ako ani jedna zo strán neočakávala.

Spôsobilo to najmä oslabenie integrity sovietskeho bloku. Do hry vstupovali parciálni hráči. Každý z bývalých satelitov Moskvy si hľadal svoje miesto na novej orbite, v novej „slnečnej sústave“. Okrem toho vznikla akútna potreba vytvárania nových historických mýtov a legiend o zamatových revolúciách a ich hrdinoch. Bez nich by sa sotva mohla uskutočniť metamorfóza veľmocenských dohôd na všeľudové povstania a piatych kolón na hrdinov zamatových revolúcií.

 

Československé vyvrcholenie perestrojky

V uvedenom kontexte možno November 1989 považovať za československé vyvrcholenie perestrojky, ktorá od začiatku prebiehala pod heslom: „Aby sme sa zjednotili, musíme sa najprv rozdeliť!“ A jednota sa chápala len ako integrácia, ako spojenie sa pod strechou „celoeurópskeho domu“.

Ako vidieť, k skončeniu nepriateľstva v studenej vojne prispelo na Východe aj akceptovanie priority všeľudských hodnôt a ilúzia európskeho domu od Atlantiku po Ural. Medzičasom táto architektonická koncepcia odišla do zabudnutia a vystriedala ju realita, ktorá na dlhý čas rozdelila Európu na Západ a Východ. A aká je dnešná skutočnosť? Hlavný nepriateľ je Rusko, treba ho obkľúčiť a rozdeliť, a tak ho ovládnuť, aby ho mohli lepšie vydrancovať zo surovinových zdrojov. Madeleine Albrightová sa jasne vyjadrila, že je nespravodlivé, že jedna krajina má toľko bohatstva a oni nie. Západ sa aj v tomto prípade prepočítal, vie o tom a znova nastoľuje nové „revolúcie“ s novými ľuďmi, no so starými plánmi. Koriguje svoje spôsoby a ciele, obkľučuje Rusko armádou a dáva do pohybu piate kolóny. Rusko takticky vyčkáva, no nečaká, aktívne objasňuje svetu potrebu, aby spoločensko-politické vzťahy slúžili civilizácii na rozvoj, a nie na jej zničenie. Nerozmiestňuje okolo USA svoje ozbrojené sily, nesnaží sa okupovať cudzie územia, naopak, všemožne sa snaží národom plniť svoje záväzky. Rusko je dnes iné ako za čias Gorbačova a Jeľcina. Je za vzájomne výhodnú spoluprácu, nové ekonomické vzťahy, je proti rôznym embargám a sankciám. To robia len slabosi.

 

V područí Bruselu

Minister zahraničných veci tvrdí, že po našom vstupe do Európskej únie a NATO získalo Slovensko rešpekt aj na medzinárodnom fóre. Opak je pravda. Slovensko sa zmenilo zo subjektu medzinárodného práva na objekt globálnych geostrategických záujmov. Sme vystavení bezohľadnému egoizmu nadnárodných kapitálových skupín, ich novodobým obchodným a psychologickým trikom, ktoré prikrýva Brusel.

Na úkor krajín strednej a východnej Európy sa za uplynulých 30 rokov riešili najpálčivejšie ekonomické, kultúrno-sociálne, ekologické a bezpečnostné problémy západnej Európy. Najvážnejšie riziká vývoja a možné vojnové konflikty sa premiestnili zo Západu na územie slovanských štátov, aby takto zámerne postavené proti sebe vytvorili sanitárny kordón. Migračná politika, ktorej autorom je Amerika, je namierená v druhej etape práve proti slovanským národom. Má ich vytlačiť na perifériu a namiesto nich dodať migrantov, inú kultúru. Čo sa nepodarilo nemeckému fašizmu, o to sa snaží Merkelová s Macronom dnes za našej asistencie. Snaha Ficovej vlády to nepripustiť ho odsunula z tejto hry a V4 bude nútená pristúpiť na ich tzv. kompromisy, a preto volajú po nových „jariach“ cez ľudí, ako je dnešná opozícia. O slovenských veciach sa dnes nerozhoduje na Slovensku. Brusel i Washington potrebujú politickú moc, do ktorej už dlhšie vrážajú nemalé prostriedky, poslušnú, s patričným sebavedomím, aby sa tvárila, že je tlmočníkom vôle väčšiny.

V histórii je nemalo príkladov, keď nositelia nových myšlienok a ich diela boli zatracované, ako dnes socializmus so svojou koncepciou sociálne spravodlivej spoločnosti. Buďme optimisti, pretože vieme, že túžba po sociálnej spravodlivosti a odhodlanie po jej presadení do života spoločnosti prebúdza nielen ľavicovo zmýšľajúcich ľudí, ale aj to, čo neprestajne reprodukuje kapitalizmus na vyššej úrovni. Kde je napísané, že nové pokolenie musí ísť po trase a v chomúte Novembra 1989? Životu a mysleniu je cudzia konfekčnosť, epigónstvo, nohsledstvo.

Ľudstvo nevymyslelo lepší spoločenský poriadok, ako je sociálne spravodlivá spoločnosť, a tou je socializmus. Verím, že kapitalizmus odíde. On už odchádza, síce bude treba ešte veľa úsilia, ale je to zákonité. Taký je kolobeh života.

Jozef Ševc

Autor je bývalý predseda Komunistickej strany Slovenska

 

POTREBUJEME VAŠU POMOC
Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Taliansko naleje rekordných 400 miliárd eur do ekonomiky postihnutej pandémiou

Rím 7. apríla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Gregorio Borgia)   Taliansky premiér Giuseppe Conte oznámil v pondelok večer nový núdzový program stimulov, na základe ktorého sa do firiem poškodených pandémiou koronavírusu naleje pomoc v rekordnej výške 400 miliárd eur. Informovala o tom tlačová agentúra AFP Firmy trpia mesiac trvajúcou celoštátnou karanténou, teda prísnym…

Britská vláda bude plniť plán boja s koronavírusom aj v neprítomnosti premiéra

Londýn 7. apríla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Matt Dunham)   Britský minister zahraničných vecí Dominic Raab v pondelok neskoro večer oznámil, že vláda bude pokračovať v pláne Borisa Johnsona na zastavenie šírenia nového koronavírusu aj po tom, čo bol premiér s ochorením COVID-19 premiestnený v nemocnici na jednotku intenzívnej starostlivosti (JIS). Informovala o…

VideoŠokujúce video zo štátnej karantény: Zdraví ľudia sú v jednej bunke s ľudmi nakazenými koronavírusom. Zdieľajú spoločné WC a kúpeľňu

Bratislava 7. apríla 2020 (HSP/Foto:Screenshot video)   Na internete sa objavilo šokujúce video, v ktorom mladá žena popisuje, ako to chodí v štátnej karanténe. Napriek tomu, že ľuďom v susednej izbe bolo zistené ochorenie Covid-19, stále ich nepremiestnili inam, a tak s chorými ľuďmi zdieľajú spoločné priestory - WC a…

Mimovládkarski aktivisti zúria: „Testovanie v rómskych osadách je rasistické. Matovič bol vždy rasista“

Bratislava 7. apríla 2020 (HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   Mimovládkarskym aktivistom sa nepáči, že vláda začala cielene testovať Rómov. Šéf Nadácie otvorenej spoločnosti na Slovensku, Ján Orlovský tvrdí, že testovanie v najväčšej Rómskej obci na Slovensku v Jarovniciach bolo rasistické a armáda Slovenskej republiky tam demonštrovala svoju silu. LGBTI akitivstka Hana Fábry…

Namodro sa rozsvietilo divadlo i Chrenovský most v Nitre

Nitra 7. apríla 2020 (HSP/Foto:Ľudmila Synaková)   K mestám a svetovým metropolám, v ktorých sa zo štvrtka na piatok rozsvietili dôležité budovy namodro, sa pripojilo aj naše mesto pod Zoborom. Stalo sa tak pri príležitosti Svetového dňa povedomia o autizme. „Predseda Klubu rodičov autistických detí (KRAD) v Nitre Ivan Berta tentoraz o nasvietenie mosta nepožiadal, “…

Vaľo o potrebnej reforme prokuratúry: Horúce srdcia Špirka a Šantu nie sú všetkým, čo musí spĺňať generálny prokurátor. Rozsiahle zmeny by sa mali rozvrhnúť do štyroch etáp

Bratislava 7. apríla 2020 (HSP/Foto:Archív, SITA-Diana Černáková)   V súvislosti s končiacim sa funkčným obdobím generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára a šokujúcimi odhaleniami týkajúcimi sa jeho predchodcu Dobroslava Trnku, ale aj celkovou situáciou v justícii, prokuratúre a polícii sa stále častejšie objavujú úvahy o potrebe zmien v prokuratúre. Oslovili sme preto bývalého generálneho prokurátora JUDr. Michala Vaľa,…

Čarnogurský: Oslava oslobodenia Bratislavy v Rusku a na Slovensku

Bratislava 7. apríla 2020 (HSP/Foto:Jan Carnogursky)   Pred 75. rokmi, dňa 4. apríla 1945, oslobodila Červená armáda Bratislavu. Pre Slovensko tento deň znamenal v podstate ukončenie II. svetovej vojny. Slovensko prežilo v tom čase veľa zmien počas niekoľkých rokov, a to veľmi dramatických. Oslobodenie Bratislavy bolo zároveň začiatkom novej éry Bratislavu v tom…

Narodí sa o deväť mesiacov viac detí? Povedie naše uzavretie kvôli koronavírusu k baby boomu?

Kyjev 7. apríla 2020 (HSP/Foto:Pixabay)   Ľudia po celom svete sa od seba navzájom sociálne dištancujú, aby spomalili šírenie covid-19. Ale mnoho párov sa ocitne navzájom bližšie ako kedykoľvek predtým a hlavne na podstatne dlhšiu dobu, ako sú zvyknutí. Ukrajinský prezident Volodymyrov Zelensky túto príležitosť hneď aj využil. Minulý mesiac…

Za porušenie povinnej karantény hrozí pokuta do 1000 eur

Bratislava 7. marca 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Polícia môže od pondelka uložiť blokovú pokutu do 1000 eur každému, kto nenastúpi do povinnej karantény alebo ju poruší. Upozornili na to bratislavskí policajti na sociálnej sieti Pokutu teda môžu dať každému, kto sa nepodrobí nariadenej izolácii alebo nestrpí nariadený zvýšený zdravotný dozor, prípadne…

Rosneft: spoľahlivá petrozbraň Kremľa

Moskva 7. apríla 2020 (HSP/Foto:SITA/AP-Alexander Nemenov)   Rosneft produkuje 40% ruskej ropy, ale je viac ako len bežná ropná spoločnosť. Ruský štát vlastní majoritnú časť akcií a menšinoví akcionári sú BP a Katarský zvrchovaný majetkový fond. Šéf Rosneftu, Igor Sechin, je jedným z najbližších stúpencov Vladimíra Putina. V rokoch 2004…

Lekár prehovoril o nebezpečenstve karantény pre starších ľudí

Jeruzalem 6. apríla 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   Starší ľudia, ktorí sa v karanténe kvôli koronavírusu málo pohybujú, sa môžu stať sediacimi a ležiacimi, chorými, prejedanie a stres môžu zasa spôsobiť zhoršenie chronických chorôb, myslí si izraelský lekár Leonid Eidelman "Som presvedčený, že chronický stres počas dlhých týždňov, nedostatok pohybu a prejedanie…

Špecialisti uviedli profesie, ktoré sú kvôli pandémii ohrozené

Praha 7. apríla 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   Pracovníci z odvetvia cestovného ruchu, rovnako ako z odvetví fitness, módy, vizáže a stacionárneho stravovanie môžu byť ohrození a po skončení pandémie koronavírusu sa môžu stať nevyžiadanými. S takýmito závermi prišli špecialisti z Inštitútu progresívneho vzdelávania vo svojej štúdii Podľa analytikov spadajú do istej…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Výrok Marka Twaina, štýl Slováka Jessieho Venturu a tlačovky slovenského premiéra

Vo vynútenom exile sledujem tlačovky vládnych predstaviteľov v Spojenom kráľovstve, aj u nás. A porovnávam. V Londýne pozorujem stručné, cielené, politické vyjadrenia, bez zachádzania do podrobností, bez zbytočného vysvetľovania. Človek si z tlačovky odnáša to podstatné. Aj oni robia chyby, aj oni sa učia za pochodu. Nikto nemá recept na riešenie tejto pliagy. Všetci sme…

Bude Matovič prijímať migrantov?!

Európska komisia obvinila Česko, Maďarsko a Poľsko z odmietnutia povinných kvót na migráciu, vraj pre údajné porušenie európskeho práva. Viac v článku Poľsko, Maďarsko a ČR porušili právo EÚ, keď odmietli prijať utečencov . Slovensko takémuto obvineniu nečelí práve preto, že sme pri

Uspatie Slovenska ako samostatného celku nemožné uspatie Európy chce štátnika ale nie paranoika.

Tento rok je od začiatku turbulentný najskorej voľby medzi časom kovid a nakoniec nový premiér. Nezvozte ma ak poviem že sa mi vcelku pozdáva plán nie zastaviť ale pozastaviť krajinu respektíve uspať jej väčšiu časť tú časť ktorá je síce chrbtom ekonomiky no teraz patrí k tým ktoré sú potencionálne…

Najlepší z lepších lotrov, drak Ivan Najmúdrejší sa vracia a naháňa nám strach

Raz mi bývalý predseda KDH vysvetľoval rozdiely medzi pravicou a ľavicou takto: „Ježiš bol ukrižovaný uprostred a po jeho pravici a ľavici viseli dvaja lotri. Ten napravo prosil o zľutovanie. Pravica sú teda lepší lotri.“ Myslel to vážne. Smial sa nad mojou definíciou, že pravica berie chudobe a dáva bohatým a ľavica zvykne naopak, lebo má…

Koronavírus zatiaľ zvládame veľmi dobre

Chcem poďakovať vedeniu štátu, všetkým odborníkom, ktorí sa zaslúžili o to, že v porovnaní s okolitými krajinami zvládame vírus hádam najlepšie. V prvom rade zrejme zaúčinkovali promptné opatrenia na zabránenie šírenia ochorenia. Zatvorenie škôl, ako prvé, myslím, že to bolo mesto Malacky, zatvorenie hraníc, rúška. V tomto všetkom sme boli…

Informačná nákaza

Aj keď som si myslel, že sa úplne odmlčím od politiky a verejného života, nedá mi nereagovať na postupy vládnych špičiek vlád sveta a našej vlády Slovenskej. Mimochodom už mám x-tú sms od našej vlády o tom ako sa mám správať a pripomína mi to opatrenia zo sci-fi filmov o…

TopDesat

TOP10+: Keď sú dizajnéri kreatívni, ale sabotujú vzhľadom svoje výtvory

0

Dizajnéri sú tvorivé stvorenia a pri výrobe svojich výtvorov chcú zapôsobiť čo najlepšie. Nakoniec sa niekedy objavia také originálne návrhy, že ich nevedia oceniť ani ľudia s bohatou fantáziou. Ešte zaujímavejšie plody fantázie vychádzajú od ľudí, ktorí sú si istí, že sú sami umelcami a dizajnérmi najhrubšieho zrna. S nami…

Paititi: Inkské mesto stratené v Andách 2. časť

0

Vitajte pri druhom pokračovaní článku Paititi - Inkské mesto stratené v Andách. V rámci prvej časti sme sa spoločne pozreli na mýtické mesto Paititi, ktoré sa prezýva aj ako Andské Eldorádo. Legendou o vojne brata proti bratovi sa celá história bájneho mesta ešte len začala písať. Doposiaľ sa ho však vďaka prírodným podmienkam…

Tieto fotografie v tebe vyvolajú neopísateľné pocity

0

Je čas zvýšiť hladinu hormónov šťastia. K tomu ti dokonale poslúži nasledujúce fotografie, ktoré v tebe vyvolajú neopísateľné pocity. Dnešné magické fotografie sú zamerané na zvieratká, ktoré majú mokrý ňufák, 4 labky a chvostík. Ver nám, že si ešte nevidel psíka, ktorý zjedol dúhu. Teda, aj tak by sa dala…

Prečo potrebuješ močiť, keď je vonku chladno?

0

Všimol si si niekedy, že cítiš nutkanie močiť viac, keď teplota klesá? Ukazuje sa, že je to niečo celkom normálne, čo sa stáva každému a vysvetlenie je dosť fyziologické. Telo, voda a potreba močiť

Izolácia lieči: Tieto miesta ťa svojou krásou chytia za srdce

0

V dnešnom príspevku ti dokážeme, že izolácia lieči. Tieto miesta ťa svojou krásou chytia za srdce. Dnešný rýchly život náš často unavuje a vysáva z nás energiu. Nie je preto ničím výnimočným, že ľudia vyhľadávajú miesta, na ktorých ich nebude nikto vyrušovať. Podľa týchto ľudí izolácia lieči. Občas je skvelé…

Koniec sveta: Toto sú tie najhoršie predpovede

0

Keď niekto začne spomínať koniec sveta, zvyčajne to nie je veľmi veselá téma. Predpovedí o konci sveta bolo už viac ako dosť. Ani jedna z nich sa však, prekvapivo, nepotvrdila. Aj napriek tomuto faktu, vedci, náboženskí lídri a svetoví odborníci prilievajú benzín do ohňa so svojimi novými prognózami. Podľa nich…

Vo svete IT

Experti tvrdia, že jadrový pohon by mohol dostať ľudí na Mars za 3 mesiace

0

Na 23. ročníku konferencie Komerčného vesmírneho transportu (pozn. redakcie: CST) hovorili experti na nukleárnu technológiu o rýchlejšom a efektívnejšom spôsobe cestovania naprieč vesmírom. Jadrové technológie poháňali vozidlá ako napríklad rovere na Marse, misiu Cassini a dve sondy Voyager, ktoré sa teraz nachádzajú niekde na hraniciach našej Slnečnej sústavy. Na tému…

3D tlačiareň TwoTrees BLUER – aktuálne dostupná za historicky najnižšiu cenu s bezplatnou dopravou z EÚ skladu

0

Fascinujú ťa najnovšie technológie a už nejaký ten pondelok ťa fascinuje 3D tlač? Ak áno, si na správnom mieste. V spolupráci s e-shopom Cafago.com ti totižto aktuálne prinášame skvelú akciu na 3D tlačiareň TwoTrees BLUER, ktorú by nemal prehliadnuť nie len úplný začiatočník vo svete 3D tlače, ale aj skúsený…

Platforma Steam hlási nový rekord v počte online používateľov

0

Uzatvorenie hraníc, čiastočné obmedzenie pohybu v krajinách a vyhlásenie karantény – to všetko sú opatrenia, ku ktorým v posledných týždňoch pristúpila väčšina krajín, ktoré zásadne zasiahla pandémia nového koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje respiračné ochorenie COVID-19. Väčšine z nás sa úplne zastavil bežný život a väčšinu svojho času trávime vo svojom…

YouTube začne mazať videá, ktoré šíria hoaxy spájajúce koronavírus a 5G technológiu

0

V Anglicku v posledných dňoch viacerí ľudia začali páliť  vysielače operátorov. Dôvodom má byť to, že posledné konšpiračné teórie spájajú šírenie koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19 s 5G sieťami. Okrem pálenia spomínaných vysieláčov, sa objavili aj vyhrážky, smerujúce ku všetkým pracovníkom, ktorí pracujú na projekte 5G sietí. Na tému upozorňuje…

Microsoft Edge podrástol. V popularite predbehol doteraz 2. najrozšírenejší prehliadač

0

Dáta spoločnosť NetMarketShare za uplynulý mesiac ukazujú, že internetový prehliadač Google Chrome aj naďalej dominuje internetovému prehliadaniu. Na druhej strane, zmeny nastali na ďalších pozíciách. Spoločnosti Microsoft sa podarilo s ich novým prehliadačom Edge obsadiť 2. priečku, čo sú zlé správy pre Firefox, ktorý sa tak prepadol na tretiu pozíciu.…

Aký je život bez Mobilných služieb Google? Už pár dní žijeme so smartfónom Huawei P40 Pro

0

V redakcii máme necelý 1 týždeň smartfón Huawei P40 Pro, ktorý spoločnosť Huawei predstavila koncom marca. Predstavenie smartfónu bolo samo o sebe veľkou udalosťou. Dôvodom je, že ide o tohtoročnú vlajkovú loď, ktorá je okrem iného dodávaná bez podpory Mobilných služieb Google vrátane aplikácií amerického pôvodu. Dôvodom je neustále pretrvávajúci…

TopSpeed

Predaje nových áut sa v EÚ takmer zastavili, Švédi predávajú ďalej

5

Prísne opatrenia slúžiace na zabránenie šírenia koronavírusu si vyžiadali svoju daň nielen vo forme zastavenia výroby nových áut, ale aj v obrovskom úpadku ich predaja. Predaje nových áut sa v Európe v priebehu marca 2020 dramaticky znížili. Najviac pochopiteľne v Taliansku, kde predaje spadli o ťažko uveriteľných 85 %, v…

Tradičný jesenný autosalón v Paríži nebude. Končí definitívne?

0

Tradičné autosalóny nateraz končia. Hlavnou príčinou pritom nie je zúriaca pandémia koronavírusu, ako by sa mohlo zdať. Tá veci len urýchlila. Prísnym opatreniam súvisiacim so zabránením šírenia ochorenia Covid-19 však momentálne podľahla ďalšia obeť. Už teraz je totiž jasné, že autosalón v Paríži nebude. Po Frankfurte nad Mohanom a Ženeve je to…

Zrýchlenie Lamborghini Aventador proti Tesla Model S Performance

11

Tentokrát sa na letiskovej ploche stretli dve veľmi odlišné autá. Aj napriek úplne rozdielnemu zameraniu však nebude tento duel úplne jednoznačný. Zrýchlenie Lamborghini Aventador proti Tesla Model S Performance ukáže rozdiely v jednotlivých autách, aj v pohonnom ústrojenstve. Bude aj tu kraľovať elektromobil?

Takto vyzerajú aerodynamické testy špeciálu Cupra Leon Competición

2

Príchod nového Seatu Leon bol veľkou udalosťou. Všetci motoristický nadšenci však čakali na inú verziu Leonu. Na ostrý športový Leon so znakom Cupra. Zdá sa však, že športová značka Seatu tam nekončí a má prekvapenie aj pre fanúšikov motoršportu. Pracuje totiž na novom okruhovom pretekárskom špeciály, ktorý dostal meno Cupra…

Ďalšie značky využili marketingové príležitosti koronavírusu

1

Ako sme už informovali, koronavírus neznamená iba veľké finančné strany, ale aj marketingové príležitosti. Na podporenie ľudí v udržiavaní si odstupu od ostatných, menia svoje ikonické logá. K iniciatíve sa už pripojili napríklad Volkswagen, Audi a Mercedes. Najnovšie sa pridal aj Hyundai so skutočne kreatívnym prevedením svojho loga.

Škoda Octavia opäť získala ocenenie za vynikajúci produktový dizajn

6

Nová Škoda Octavia sa skutočne vydarila. Presvedčil sa o tom už aj Maroš s Alexom v našom videoteste. No okrem ich uznania, získala štvrtá generácia Octavie aj renomovanú cenu. Jedná sa o cenu Red Dot Award, ktorá sa udeľuje za vynikajúci produktový dizajn. Po rokoch 2006 a 2017 tak získal…

KAMzaKRÁSOU

Zásady strihania vlasov doma: Ako na ofinku či rozštiepené konce?

0

Súčasná zložitá situácia zavrela nechtové salóny aj kaderníctva. Zásady strihania vlasov doma vás navedú, ako na skrátenie ofinky či osvieženie končekov.

Domáci nakladaný cesnak: Lepší a účinnejší než antibiotiká!

0

Ako skladujete cesnak? Domáci nakladaný cesnak je skvelým riešením ako udržať jeho čerstvosť a zároveň v ňom uchovať všetky látky. 

Blahodarný účinok mandlí pre ženy: Krása aj zdravie v jednom!

0

O tom, že mandle sú pre človeka veľmi zdravé vás poučovať nemusíme. Ale vedeli ste, že účinok mandlí pre ženy je ešte blahodarnejší? Pozrite sa, prečo!

DIY veľkonočné kraslice: Nápady, ktoré stoja za povšimnutie!

0

Veľká noc je tu čo nevidieť, tak je načase vyzdobiť si aj svoj príbytok! DIY veľkonočné kraslice zaženú nudu a zabavia celú rodinu - inšpirujte sa aj vy!

RECEPT: Fitness sviečková, ktorá chutí ako od babičky

0

Možno by ste to nepovedali, ale aj takéto tradičné jedlo sa dá pripraviť na zdravší spôsob. Fitness sviečková je však takmer na nerozoznanie od klasickej!

Ako znížiť príjem cukru v strave? Máme pre teba 7 užitočných tipov!

0

Ak sa snažíte znížiť príjem cukru vo svojej strave, vhodné je v prvom rade začať si viac všímať zloženia produktov a potravín, ktoré nakupujete. Z obalu sa rýchlo dozviete, či náhodou nie je jednou z hlavných zložiek cukor a koľko sa ho tam vlastne nachádza. Nestriehnite len na slovo cukor,…

Svetlo sveta

„Veď chudobných máte vždy medzi sebou“ – homília v pondelok Veľkého týždňa

0

V pondelok 6. apríla pápež František pri svätej omši v Dome sv. Marty zameral svoj úmysel opäť na väznených. Zvlášť poukázal na problém preplnených väzníc, ktorý je veľmi vypuklý v čase pandémie. V homílii pripomenul povinnosť pamätať na chudobných, vychádzajúc z Ježišových slov: „Veď chudobných máte vždy medzi sebou“ (Jn…

Premeniť svoj kríž na lásku – kard. Comastri spomína na sv. Jána Pavla II.

0

Pri príležitosti 15. výročia smrti sv. Jána Pavla II. pápežský vikár pre mesto Vatikán kardinál Angelo Comastri pripomenul jeho duchovný odkaz osobným svedectvom. Pápež Ján Pavol II. zomrel 2. apríla 2005 po niekoľko rokov trvajúcom zápase s napredujúcou parkinsonovou chorobou. Svojím životom zanechal Cirkvi vzor svätosti duchovného pastiera, muža modlitby, aktívneho…

Tešiteľ Faustyn: Tento čas vníma ako krásne duchovné cvičenia

0

Katolícky kňaz a člen Kongregácie bratov Tešiteľov z Gethseman Faustyn Rafał Wesołowski vníma tento čas vníma ako krásne duchovné cvičenia, ktoré pre neho pripravil Boh. Ako povedal pre Tlačovú kanceláriu Konferencie biskupov Slovenska, na začiatku rozšírenia koronavírusu a zavádzaní opatrení proti nákaze, mu bolo ťažko zmieriť sa so situáciou. Teraz…

AKO SI VZBUDIŤ DOKONALÚ ĽÚTOSŤ

0

„Keď ľútosť pochádza z lásky k Bohu milovanému nadovšetko, volá sa dokonalá (je to ľútosť z lásky; lat. caritatis contritio).“ KKC 1452 PRVÝ KROK – Poprosiť Ducha Svätého o pomoc pri konaní dokonalej ľútosti. Tu prosíme aj o zahnanie myšlienok na seba a sebecké motivácie, o zahnanie strachu pred večným…

Vo Fatime sa modlili za zastavenie pandémie. Ochranu prosili aj pre Slovensko

0

Modlitbu zasvätenia národov Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu a Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie predniesol vo Fatime na sviatok Zvestovania Pána kardinál Antonio Dos Santos, biskup diecézy Leiria-Fatima. Obrad nasledoval po modlitbe ruženca, ktorú kardinál viedol v sanktuáriu pred sochou Panny Márie Fatimskej, prosiac o zastavenie šírenia koronavírusu.Okrem Portugalska – ktoré iniciatívu podnietilo – viacero biskupských…

Homília pápeža Františka pri Urbi et Orbi: Víťazné zbrane sú modlitba a tichá služba

0

Stovky miliónov katolíckych veriacich celého sveta, a nielen oni, sa v piatok 27. marca o 18. hodine spojili prostredníctvom médií v modlitbe so Svätým Otcom Františkom, aby vyprosovali zastavenie pandémie Covid-19. Svätý Otec viedol modlitbu na prázdnom námestí sv. Petra a eucharistickú poklonu pod priečelím baziliky za mierneho mrholenia. Modlitba…

Armádny Magazín

Austrália: Ľudia chcú kupovať zbrane a strelivo, vláda radšej zakázala predaj

0

Austrália, 6.apríl 2020 ( AM,  zbrojnice.cz ) - Austrálčania držia v prepočte na počet obyvateľov približne o polovicu viac zbraní ako Česi. Po niekoľkých vlnách reštrikcií a konfiškáciou síce majú výrazne obmedzené mo

Prvý a posledný alebo čím bolo unikátne stíhacie lietadlo Su-37

0

Rusko, 6.apríl 2020 ( AM, rg ) - Pred 24 rokmi, 2. apríla 1996, vzlietlo z letiska Žukovskij ne

"Bola uvoľnená cesta na Prahu a Berlín." Historik oznámil podrobnosti oslobodenia Viedne

0

Rakúsko, 6.apríl 2020 ( Sputnik ) - Presne pred 75 rokmi v záverečnej fáze Veľkej vlasteneckej vojny začala sovietska armáda operáciu s cieľom dobytia rakúskej metropoly Viedne. Vedecký riaditeľ Ruskej vojenskej historickej spoločnost

VOJENSKÁ REFORMA – ZÁMERY A REALITY deviata časť

0

V tomto pokračovaní si zadefinujeme organizačné štruktúry vzdušných síl. Na lepšie pochopenie princípov modernej armády sa vráťme do obrazného vyjadrenia federalizmu v modelovej západnej armáde kontinentálneho štátu, teda v organizácii, v ktorej centrálny orgán

Vysoký veliteľ Hizballáhu bol zabitý - pravdepodobne kvôli spolupráci s Mosadom

0

Libanon, 5.apríl 2020 ( AM ) - Ali Mohammad Younes, vysoký veliteľ Libanonského Hizballáhu bol včera v noci zabitý. Ešte v noci tvrdili médiá Hizballáhu, že Ali Mohammad Younes bol eliminovaný s pomocou dronu Izraelských leteckých síl. Video z nočného vyhlásenia: https://twitter.com/i/status/1246664298799251457   [caption id="attachment_13466" align="alignnone" width=

Historik prezradil, kvôli ktorej krajine bol Hitler ochotný vydať nepriateľovi Berlín

0

Maďarsko, 5.apríl 2020 ( AM, Sputnik ) - Maďarsko bolo najoddanejším a posledným spojencom nemeckej Tretej ríše. Hitler bol ochotný obetovať Berlín, aby ho ubránil, povedal v sobotňajšom rozhovore odborník Ruskej vojensko-historické spoločnosti Nikita Bur

Tvoja Svadba

Najnepodarenejšie svadobné torty: Už si niečo také videla?

0

Tak, ak by ste si zvolili takúto svadobnú tortu, tak nikto z vašich hostí, ani tých po osemdesiatke s krátkou pamäťou, na váš veľký deň zaručene nezabudnú. Nevesty, ktoré sa rozhodnú pre tortu, ktorá je ich napodobeninou, asi nemajú všetkých päť pokope. Je to nielen veľmi zvláštne, ale až strašidelné.…

Biela svadobná výzdoba: 23 inšpirácií pre elegantnú svadbu

0

Čistá, nevinná, elegantná a pompézna! Biela svadobná výzdoba vyzerá očarujúco sama osebe, no pokojne ju môžete skombinovať aj s inou farbou. Inšpirujte sa!

Trendy farebné svadobné šaty: Zabudni na bielu!

0

Trendy farebné svadobné šaty pre tento rok sú hravou kombináciou viacerých farieb, aplikácií a doplnkov. Ak máte odvahu, zabudnite na biele šaty!

Jedinečné svadobné oznámenia: Určite ťa očaria!

0

Jedinečné svadobné oznámenia sú neoddeliteľnou súčasťou celej svadby. Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi a vyberte si svoje originálne oznámenie.

Svadobné noviny: Novinka, ktorá poteší hostí, snúbencov aj rodičov!

0

Svadobné tlačoviny sú aktuálne veľkým trendom na svadbách. Svadobné noviny by mali vyrozprávať váš príbeh lásky, ale mali by byť aj poďakovaním. Pre koho?

Jedinečné svadobné ceremónie: Už si o nich počula?

0

Jedinečné svadobné ceremónie sú krásny aktom, ktorý vyjadruje spojenie dvoch ľudí a ich rodín. Pozrite sa s nami na niekoľko z nich a inšpirujte sa.

Tvoje Zdravie

Ako prirodzene znížiť hladinu cukru v krvi? Tu je 7 tipov, ako na to!

0

Ako prirodzene znížiť hladinu cukru v krvi? S týmto zdravotným problémom môže človeku pomôcť viacero režimových opatrení. Čo všetko je potrebné zmeniť?

Ako podporiť chudnutie? Pomôžu tie správne bylinky!

0

Nakoniec sa pri chudnutí odporúča siahnuť aj po cesnaku medveďom. Má antibakteriálne, antiplesňové a antimykotické účinky a skvele pomáha naštartovať trávenie. Zlepšuje vyprázdňovanie, prečisťuje črevá a odstraňuje plynatosť. Môže pomôcť pri žalúdočných ťažkostiach a okrem toho sa naň môžete spoľahnúť pri problémoch s tlakom či zhoršenou imunitou. Medvedí cesnak je…

Ktoré potraviny nejesť surové? Pozor, hrozia zdravotné ťažkosti!

0

Pri niektorých potravinách by nám asi ani nenapadlo, aby sme ich jedli surové. Je však dobré vedieť, pri ktorých potravinách by sme to ani nemali skúšať a pri ktorých má ich tepelná úprava veľký význam. Ako prvé môžeme spomenúť zemiaky, ktoré obsahujú nestráviteľné amidy. Konzumáciou surových zemiakov si privodíte nemalé…

Osvedčené tipy výživových poradcov, ako schudnúť po štyridsiatke!

0

Mnohé ženy si myslia, že po štyridsiatke sa ich život takpovediac skončil, čo je však samozrejme úplný nezmysel. Pravdou však je, že čo sa metabolizmu týka, po štyridsiatke sa výrazne spomaľuje a kilá zvyknú skôr pribúdať ako ubúdať. Aj s tým sa však dá čosi robiť a podľa výživových poradcov…

Ktoré kvety sú jedlé? Skúste túto netradičnú a zdravú pochúťku i vy!

0

Ktoré kvety sú jedlé? Verte, že ich je viac než si myslíte. V článku vám niektoré predstavíme a možno vás inšpirujeme touto netradičnou a zdravou pochúťkou!

TOP 7 dôvodov, prečo jesť špargľu: Toto ste o nej ani netušili!

0

Viete, prečo jesť špargľu? Práve sa začína jej sezóna, ktorá je skutočne krátka. Preto sa neoplatí čakať. Naservírujte si ju ešte dnes. Aké má účinky?