104. časť: Veľkomoravská ríša a jej mudrc; moje románovo-faktografické rozprávanie

104. časť: Veľkomoravská ríša a jej mudrc; moje románovo-faktografické rozprávanie

Bratislava 7. marca 2020 (HSP/Roman Bednár/Foto:Screenshot YouTube)

 

Keď jeho plány sa stanú realitou – o čom bol Svätopluk neochvejne presvedčený – a stane sa panovníkom potom už rozšírenej Veľkej Moravy, tak sa vydá na čele svojho vojska ďaleko na západ, kde smerom na severe, pri Severnom mori sídlili veľké kmene najzápadnejších Slovanov, ktoré tam boli v neustálom ohrození veľkou ríšou Frankov

Ilustračné foto

Ponúkne im spojenectvo a pripojenie sa k Veľkej Morave. Vysvetlí im, že len v pevnom spojení so silnou Veľkou Moravou, ktorá s nimi by bola ešte silnejšia, je pre nich jediná šanca prežiť natrvalo. V opačnom prípade ich porazia a obsadia Frankovia. Vedel však veľmi dobre, že to pre neho vôbec nebude jednoduché obstáť proti Frankom, ktorí keď zaňuchajú, aké má plány, pre nich veľmi nebezpečné plány, tak urobia všetko pre to len aby ich prekazili.

Reklama

Ak však dosiahne to, čo si zaumienil, tak Veľká Morava sa stane jednou z troch veľmocí v Európe. A bude neporaziteľná. Bude to presne tak, ako si to vo svojich víziách vysníval.

***

Reklama

Veľkým šťastím najzápadnejších Slovanov, ktorí žili pri Severnom mori bolo to, že Frankovia mali silných nepriateľov v inom veľkom a mocnom germánskom kmeni, v Sasoch. Zvádzali s nimi dlhodobo trvajúce veľmi kruté boje. Z toho dôvodu ani jedni a ani druhí nemali čas ani prostriedky na to, aby na seba vzali bremeno bojov ešte aj s ďalším protivníkom.

Títo prímorskí severozápadní Slovania (ktorých história je súčasným svetom, ale aj naším vlastným slovanským svetom už dávno úplne zabudnutá) žili na územiach relatívne veľkého ostrova Rügen, ktorý bol od európskej pevniny oddelený len celkom úzkym pásom morskej vody. Ale časti z týchto Slovanov žili aj na blízkej pevnine.

Dnes je z  Rügenu veľmi blízko do veľkomesta Rostock, ktoré vtedy ešte neexistovalo. A aj na jeho územi žili Slovania, ktorí si tam svoju osadu postavili okolo roku 600 a začali ju nazývať Raztoku. Také meno jej dali preto, lebo okolo nej pretekala rieka, ktorá sa dnes volá Warnow a v miestach ich osady za začínala naširoko roztekať, vytvárajúc pred vliatim sa do mora široké ústie. Bol to tok, ktorý sa roztekal.

Germáni  neskôr prebrali tento slovanský názov a mesto, ktoré tam potom vybudovali, nazvali po svojom Rostock. Dnes ale len málokto z jeho obyvateľov vie, že meno ich mesta je slovanského pôvodu. Pritom signálny účinok k tomu, aby sa nad názvom Rostock zamysleli, by mal vychádzať z toho, že toto slovo vôbec neznie typicky nemecky.

Takže teraz už vieme, že centrum týchto Slovanov bol ostrov Rügen, pričom ich mocenským centrom na ostrove bol ich veľký, takmer nedobytný hrad.

Reklama

Dobytý bol až v roku 1168 (keď Veľká Morava už dávno zmizla z dejiska histórie), keď ho s veľkou a silnou armádou dlho obliehal dánsky kráľ Waldemar, až napokon ho dobyl. Tragické bolo pre starých Slovanov, že týmto aktom dobytia ich posledného útočišťa padla aj ich viera na ich posledného ešte existujúceho boha – boha Svatovieta, ktorého meno v staroslovančine znamenalo svätý pozerajúci a či vidiaci.

Hrad na Rügene, ktorý kráľ Waldemar dobyl, sa volal Arkona (v súčasnosti je to miesto stálych archeologických vykopávok a patrí k navýznamnejším v Nemecku). Bol vybudovaný na rozľahlej náhornej plošine, vysunutej vysoko nad morom, ktoré ho omývalo z troch strán.

Na západnej strane bol opevnený mohutným valom pozostávajúcim z dreva a zeminy. Ten sa týčil až do priam neuveriteľnej výšky trinástich metrov.

V strede hradnej pevnosti sa nachádzal malý chrám zasvätený bohu Svatovietovi a v jeho vnútri bola aj socha tohto boha. Znázorňovala muža so štyrmi hlavami, z ktorých každá sa pozerala na inú svetovú stranu. To malo symbolizovať predstavu Slovanov o tom, že ich boh Svatoviet všetko vidí a teda, že tým aj všetko vie a pozná.

Pokračovanie nasleduje

Reklama

Roman Bednár

 

1. časť si môžete prečítať TU

….

102. časť si môžete prečítať TU

103. časť si môžete prečítať TU

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Rieka Seina sa podľa utorňajších slov francúzskeho prezidenta blíži k tomu, aby sa v nej dalo plávať. V Seine sa tiež majú konať niektoré plavecké preteky v rámci letných olympijských hier od konca júla.

Včera 20:25

Súd v Berlíne v utorok odsúdil na podmienečné tresty osem mesiacov troch klimatických aktivistov za posprejovanie Brandenburskej brány. Obžalovaní vo veku 22, 28 a 64 rokov z klimatickej skupiny Posledná generácia sa už predtým priznali, že 17. septembra 2023 nasprejovali Brandenburskú bránu na oranžovo. Argumentovali, že ich akcia bola vzhľadom na klimatickú krízu “primeraným a potrebným protestom”.

Včera 20:23

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová sa prebojovala do 2. kola dvojhry na turnaji WTA v Madride. V úvodnom kole vyradila Američanku Sofiu Keninovú 6:2, 6:4. Jej ďalšou súperkou bude ôsma nasadená Tunisanka Ons Jabeurová.

Včera 20:09

Európska komisia (EK) podnikne kroky na riešenie ruskej tieňovej flotily ropných tankerov. V rámci ďalšieho balíka sankcií bude hľadať spôsoby, ako sa s ňou vyrovnať. Uviedol to v pondelok (22. 4.) v rozhovore pre Politico švédsky minister zahraničných vecí Tobias Billström.

Včera 20:00

Vojaci NATO v Poľsku vysielajú signál, že Aliancia bude brániť všetkých svojich členov. Vyhlásil to v utorok na návšteve Poľska generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Včera 19:32

Náklady na obnovu Grécka po minuloročných ničivých záplavách, ktoré si vyžiadali 17 obetí a zničili infraštruktúru, presiahnu tri miliardy eur. Oznámil to v utorok grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.

Včera 19:12

Čínska sociálna sieť TikTok predložila Európskej komisii (EK) správu o hodnotení rizík svojej novej aplikácie TikTok Lite. Zabránila tak možnej pokute.

Včera 19:10

Francúzski letoví dispečeri plánujú vo štvrtok vstúpiť do jednodňového štrajku, pre ktorý hrozí zrušenie väčšiny letov na dvoch najväčších parížskych letiskách. Oznámila to v utorok francúzska asociácia FNAM, ktorá zastrešuje viacero odborových hnutí v letectve.

Včera 19:07

Slovenská tenistka Rebecca Šramková nepostúpila do hlavnej súťaže na turnaji WTA v Madride. Vo finále kvalifikácie dvojhry prehrala s Američankou Hailey Baptisteovou nasadenou ako číslo 22 hladko 2:6, 0:6.

Včera 19:04

Španielsko v utorok schválilo plán na odškodnenie a ekonomické kompenzácie pre obete sexuálneho zneužívania, ktoré spáchali ľudia spojení s katolíckou cirkvou. Minister spravodlivosti Félix Bolaňos povedal, že plán je založený na odporúčaniach z vlaňajšej správy španielskeho ombudsmana. Dodal, že podľa správy v Španielsku zrejme až približne 440.000 dospelých sexuálne zneužívali ľudia napojení na cirkev. Odškodné podľa jeho slov zaplatí cirkev. Viac podrobností o odškodnení ani o dátume verejného uznania obetí nezverejnili.

Včera 19:00

Z Fínska sa vstupom do Severoatlantickej aliancie stala krajina na frontovej línii vzhľadom na zdvojnásobenie dĺžky hraníc NATO s Ruskom. Vyhlásil to v utorok fínsky prezident Alexander Stubb počas návštevy Švédska.

kráľ Gustav  Alexander Stubb
Na snímke švédsky kráľ Gustav (vľavo) a fínsky prezident Alexander Stubb
Včera 18:59

Viac než 130 osôb bolo v noci na utorok zatknutých počas pro-palestínskych protestov v areáli New York University (NYU) v USA. Biely dom antisemitské vyjadrenia počas študentských protestov na viacerých univerzitách slovne odsúdil.

Včera 18:56

Švédska prokuratúra obvinila v utorok klimatickú aktivistku Gretu Thunbergovú z občianskej neposlušnosti. Ide o prípad demonštrácií pred švédskym parlamentom, počas ktorých ignorovala výzvu polície na opustenie miesta.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali