Na rakúskom hraničnom priechode má polícia povolené odoberať odtlačky prstov len tým utečencov, ktorí podajú žiadosť o azyl v Rakúsku. Odtlačky tých, ktorých Rakúšania pošlú späť do Slovinska alebo si želajú cestovať do Nemecka, polícia nemá povolené odoberať, je zviazaná regionálnym nariadením. Rakúsky ombudsman, ktorý sa utečencami zaoberá, začal vyšetrovacie konanie, hlási rakúsky Kleine Zeitung.
Pre ombudsmana Petra Fichtenbauera je “nepochopiteľné, že odtlačky prstov utečencov sú síce porovnávané s rakúskymi policajnými databázami, ale nie sú ďalej uchovávané.” To podľa Fichtenbauera umožňuje ďalšie nelegálne prisťahovalectvo, a to najmä pod falošným menom alebo s falošnými dokumentmi, uviedol vo štvrtok v tlačovej správe.
Okrem toho, tento prístup údajne vedie k frustrácii medzi policajtmi, ktorí sú počas posledných mesiacov nútení odvádzať maximálny výkon pri kontrole migrácie. “S ohľadom na navrhované zriadenie dodatočného systému riadenia hraníc v Karawankentunnel (tunel medzi Rakúskom a Slovinskom) v Korutánsku je medzinárodná sieť databáz z hľadiska bezpečnosti rozumná a primeraná,” povedal Fichtenbauer.
Policajné riaditeľstvo v Štajersku sa odvolávalo na takzvaný “systém Eurodac”, do ktorého sa zapisujú záznamy odtlačky prstov len v prvej krajine šengenského priestoru, cez ktorú sa utečenec dostane do Európskej únie.