National Interest: Amerika nemôže zvíťaziť v sýrskej vojne

National Interest: Amerika nemôže zvíťaziť v sýrskej vojne

Damask 25. apríla 2017 (HSP/sputnik/Foto:TASR/AP-Krzysztof Zatycki)

 

Ako píšu autori National Interest, pohybujúci sa v Sýrii, politika USA voči Sýrii počas šiestich rokov bola „absolútne neúspešná“. Podľa ich názoru USA by už dávno mali používať novú stratégiu, ktorá poskytne reálnu šancu na úspech.

Ilustračné foto

Čoskoro začne šiesty rok vojny proti teroristom v Sýrii. Táto vojna bola a je „skutočnou ľudskou tragédiou“, o čom svedčia nedávne obete a škody, ku ktorým došlo následkom obsadenie Aleppa vládnymi vojskami.

Reklama

Vzhľadom k zmätku, ktorý vládne v niekoľkých oblastiach Sýrie, je jasné, že „krajina nie je k vyriešeniu konfliktu bližšie, než bola pred šiestimi rokmi“, nehľadiac na pomoc USA. Konflikt sa nevyrieši v podmienkach, vnútených zvonku, ale môže byť vyriešený, ak politické riešenie dosiahnú tí, ktorí „budú musieť žiť s jeho výsledkami,“ píšu autori National Interest.

„Obaja sme veľa cestovali po celej oblasti od roku 2015 a jeden z nás patrí k tým nepočetným občanom Západu, ktorí sa zdržiavali v tých miestach, kde prebiehali najkrutejšej konflikty.

Reklama

Toto cestovanie so neobišlo bez diskusií s bojujúcimi stranami, počnúc úradnými osobami režimu v Damasku až po arabské a kurdské opozičné skupiny v Rakke.

Keď vidíte situáciu v samom centre konfliktu, je jasné, prečo americké úsilie skrachovalo,“ uvádzajú autori National Interest.

„Po prvé je mimoriadne dôležité chápať, že občianska vojna v Sýrii sa nepodobá vojne „severu proti juhu“ v USA. Viac je podobná hlavám hydry, ktoré spolu navzájom bojujú,“ hovorí jeden z nich. „Asi pred dvoma mesiacmi som bol zaradený k Rojde Felatovej, veliacej operácii „Eufratov hnev“ Sýrskych demokratických síl, operáciu s cieľom obkľúčiť a izolovať Rakku.

Keď som sprevádzal Rojdu krátko po obsadení dediny al-Tvela severne od Rakky, všimol som si nakreslený znak Ahrara aš-Šamma, najväčšej islamskej opozičné skupiny, financovanej Tureckom, ktorá bojuje na strane Amerikou podporovaných povstaleckých skupín“. „Táto dedina sa už dva roky nachádza pod kontrolou IS. Čo tu robí tento znak?,“ spýtal som sa Rojdy. Ona pokrčila plecami a povedala: „Oni sú všetci rovnakí.“

Niet divu, že Rojda má taký názor. Dnes také skupiny, ako je IS, Džabhát an-Nusrat a ďalšie, môžu proti sebe navzájom bojovať, ale ideologicky sú si veľmi blízke. Rojda spomína na udalosti v Serekane, Til-Kočere a Tell-Hamise, kde všetky tieto skupiny vzájomne spolupracovali proti jej silám pred tým, než icj pohltil IS alebo boli nútené odísť.

Reklama

Opozičné oblasti, nachádzajúce sa mimo kontroly Sýrskych demokratických síl, teraz pripomínajú „zmesku“ z bojových skupín, konkurujúcich si v boji o moc v oblasti. Islamské skupiny sa môžu dočasne spojiť proti spoločnému nepriateľovi, ale potom najčastejšie začínajú bojovať proti sebe navzájom.

„Za hranicami Tal as-šaman – len tisíc yardov od línie frontu IS – som sa tiež stretol s Abu Sajjafom, arabským veliteľom zo skupiny Slobodnej armády Sýrie „Brigáda mučeníkov Rakky,“ píše autor článku.

Sajjaf zopakoval mnohé poznatky Rojdy. Povedal, že ako skupiny Slobodnej armády Sýrie, tak aj veliaci Džabhát an-Nusrat, prisahajú vernosť IS v Rakke. „Niektorí z nás kládli odpor a bojovali, ale extrémisti nad nami zvíťazili,“ povedal.

Po druhé, nehľadiac na predstavy niektorých ľudí, Slobodná armáda nie je jednoliatým hnutím. Na začiatku revolúcie existovali stovky skupín, vytvorených ako odpoveď na represívny charakter vládnuceho režimu.

Niektorí z nich boli vlasteneckí, slobodomyseľní ľudia, ktorí chceli žiť v mieri. Iní boli zločinci – mafiáni, ktorí využili rozkolu v štátnej bezpečnosti, aby sa nezákonne obohatili.

Reklama

Kvôli neustále sa meniacim náladám protirežimových prvkov znamená taká zamotaná vojna, ako je sýrska občianska, ešte väčší problém. Vojnu v Sýrii podporujú tak rôzne a vzájomne nezlučiteľné zahraničné veľmoci, ako je Katar, Kuvajt, Saudská Arábia, Turecko a USA.

Aby bol vyriešený tento zložitý problém zmeny vlády, je potrebné najskôr uznať, že vojenská sila nepomôže. „Riešenie tejto zložitej situácie v Sýrii sa nájde iba vo vnútri krajiny; Spojené štáty musia uznať, že zmena režimu, to je neúspešná stratégia, ktorá v skutočnosti nefunguje,“ uvádzajú autori National Interest.

USA by mali, skôr než dodávať viac zbraní, vziať na seba povinnosť zvyšovania svojho diplomatického kapitálu, aby pomohli rôznym stranám nájsť riešenie. Zo všetkých síl, prítomných v Sýrii, sú podľa názoru autorov Sýrske demokratické sily najviac zo všetkých schopné poraziť IS . „Ale musia bojovať a dobývať svoju vlastnú budúcnosť,“ dodal.

Politika USA voči Sýrii počas posledných šiestich rokov bola „absolútne neúspešná“ – ako to bolo v mnohom aj na celom Blízkom Východe – pretože táto politika sa odklonila od akejkoľvek dôslednej stratégie, nehovoriac už o životne dôležitých národných záujmoch krajiny, a opierala sa prevažne o vojenskej metódy.

„Už sme mali dávno vyhodiť to, čo nefunguje, a použiť novú stratégiu, ktorá dá reálnu šancu na úspech,“ uzatvárajú autori článku.

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:55

Od apríla tohto roka vzniknú v každom krajskom meste na Slovensku regionálne úrady pre územné plánovanie a výstavbu. Spustí sa tiež nový portál pre územné plánovanie. Účinnosť totiž nadobudne nový zákon o územnom plánovaní. O nadchádzajúcich zmenách informovali v utorok predstavitelia Úradu pre územné plánovanie a výstavbu (UUPV) SR.

Stretnutie predstaviteľov Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR so stakeholdermi a novinármi
Na snímke v pozadí sprava predseda Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky (ÚUPV) Martin Hypký, podpredsedníčka UUPV Milota Sidorová a generálny riaditeľ pre výstavbu a vyvlastňovanie ÚUPV Roman Skorka počas stretnutia predstaviteľov Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR (ÚUPV) so stakeholdermi a novinármi
11:53

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR predstavilo nový projekt pomoci nezamestnaným zameraný na vzdelávacie a rekvalifikačné kurzy. Program Zručnosti trhu práce za 42 miliónov eur financovaný z Európskeho sociálneho fondu by mal pomôcť približne 40 000 ľuďom, uviedol v utorok minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD).

Erik Tomáš
Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš
11:52

Britsko-švédsky farmaceutický gigant AstraZeneca sa v utorok dohodol na kúpe americkej biofarmaceutickej firmy Fusion za 2,4 miliardy USD (2,2 miliardy eur). Je to súčasť jeho expanzie do oblasti novej generácie liekov na rakovinu. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.

Dohoda je pre AstraZeneca tento mesiac už druhou po tom, ako minulý týždeň súhlasila s kúpou Amolyt Pharma za 1,05 miliardy USD, aby podporila svoje portfólio liekov na zriedkavé choroby.

11:51

Snaha bulharskej vlády o prijatie eura je na dobrej ceste, ale jeho zavedenie môže byť posunuté o niekoľko mesiacov. Uviedol to v utorok minister financií Assen Vassilev, podľa ktorého sa vláda bude snažiť splniť kritériá na prijatie spoločnej meny v budúcom roku. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

11:49

Pri zrážka kenského autobusu s kamiónom zahynulo 11 vysokoškolských študentov a 42 ľudí utrpelo vážne zranenia. Informuje agentúra AFP podľa kenskej polície.

Nehoda sa odohrala v pondelok o 17.50 hod. miestneho času (14.50 SEČ) neďaleko obce Mangu približne 360 kilometrov od Nairobi. Študenti univerzity Kenyatta cestovali do prístavného mesta Mombasa na pobreží Indického oceánu.

11:47

Čína v utorok uviedla, že Spojené štáty nemajú právo zasahovať do Juhočínskeho mora. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v rovnaký deň vyjadril podporu USA pre Filipíny voči ozbrojeným útokom v tejto oblasti. Informovala agentúra AFP.

11:45

Bývalému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi hrozí zhabanie majetku. Jeho právnici totiž v pondelok priznali, že nemá dostatok hotovosti na to, aby sa odvolal proti pokute vo výške 464 miliónov dolárov za podvodné nadhodnocovanie svojho majetku. Informovala agentúra AFP.

Trump musí peniaze uložiť na účet spravovaný odvolacím súdom alebo zložiť peňažnú záruku v plnej výške. Jeho žiadosť o pomoc odmietlo 30 poisťovní, uviedli právnici v novom podaní.

10:25

Výrobca spotrebného tovaru Unilever v utorok oznámil plány na zrušenie približne 7500 pracovných miest vo svojich prevádzkach na celom svete. Jeho cieľom je ušetriť v priebehu nasledujúcich troch rokov približne 684 miliónov libier (799,77 milióna eur). Informovala agentúra DPA.

Koncern, ktorý vyrába približne 400 značiek spotrebného tovaru od čajov Lipton cez mrazené pochúťky Magnum a Cornetto po mydlá Dove či kvasnicovú nátierku Marmite, uviedol, že prepúšťanie sa dotkne prevažne pracovných miest v kanceláriách.

10:22

Elon Musk potvrdil že užíva predpísaný ketamín, aby rozptýlil negatívne myšlienky, čo prináša prospech investorom Tesly. Vyhlásil to počas rozhovoru zverejneného v pondelok, informovala agentúra AFP.

Potvrdil teda užívanie anestetika zvyčajne používaného na tlmenie bolesti a liečbu depresie. Ketamín sa však vo veľkom zneužíva ako droga s potenciálne nebezpečnými až smrteľnými následkami intoxikácie.

Elon Musk
Na snímke Elon Musk
10:20

Všetci obyvatelia Pásma Gazy čelia akútnemu nedostatku potravín, upozornil v utorok americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Zdôraznil tým, že je potrebné zvýšiť dodávky humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy, informovala agentúra AFP.

09:22

Lionel Messi si zranil zadný stehenný sval a vynechá prípravné zápasy Argentíny v USA. Potvrdila to tamojšia národná futbalová asociácia.

Lionel Messi Nashville FC - Inter Miami
Na snímke útočník Interu Miami Lionel Messi padá v odvetnom osemfinálovom zápase Ligy majstrov CONCACAF proti Nashville FC 13. marca 2024 v americkom Fort Lauderdale
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Kondenačná stopa zo štartu rakety Falcon 9 spoločnosti SpaceX je vidieť nad domami v pondelok 18. marca 2024 v San Diegu

Autor: AP/Gregory Bull

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali