Trochu komicky sa situácia javí, keď sa zameriame na konkrétny spotrebič – hovorí sa hlavne o čínskych žehličkách na bielizeň a rýchlovarných kanviciach. Áno, čítate dobre, práve žehličky si útočníci vybrali ako nástroj na získanie citlivých dát. Princíp je jednoduchý. Po pripojení napájania nájde integrovaný WiFi modul nezabezpečenú sieť, na ktorú sa pripojí a potom prostredníctvom nej začne odosielať získané nahrávky. Rovnako tak dochádza k automatickému rozosielaniu vírusov do všetkých počítačov v sieti, ktoré ak nie sú chránené, môžu vírus šíriť opäť ďalej.
Útočníkom podľa ruských expertov išlo hlavne o vytvorenie botnetu pre rozosielanie spamu. Integrovaná WiFi anténa bola podľa správ na čínske pomery veľmi kvalitná, pretože vraj zvládla komunikovať až s 200 metrov vzdialeným prístupovým bodom. Ruské úrady na ploštice prišli pri kontrole váhy tovaru, ktorá sa od bežného produktu líšila len o niekoľko gramov. Aké asi bolo prekvapenie kontrolórov, keď našli miniatúrny obvod s mikrofónom.
Ak sa nad celou situáciou zamyslíme, žehlička sa zdá dosť zvláštnym zariadením na tento účel. Do kancelárií najvyšších dlhochvostov sa pozrie len ťažko a navyše sa jednalo o tovar, ktorý vraj mieril na pulty bežných obchodov. Šanca, že by sa infikovaná žehlička dostala na miesta, kde sa preberajú utajované informácie, je tak veľmi malá. Väčšia šanca by bola u spomínaných kanvíc. Ako nápad pre šírenie vírusov je však použitie domácich spotrebičov určite kreatívne. “Infikovaných ” zariadení bolo vraj pred odhalením predaných len okolo 30 kusov, ale kto vie, v čom ešte môžeme podobné vymoženosti nájsť.
Reportáž opísanej problematiky si môžete pozrieť v nasledujúcom videu:
zf