Podľa médií prezidenti a premiéri krajín Severoatlantickej aliancie chcú dať počas summitu jednoznačne najavo svoje odhodlanie brániť územie svojich členských štátov proti prípadnej agresii. Zároveň bude odsúhlasené vyslanie štyroch viacnárodných práporov do trojice štátov Pobaltia a tiež do Poľska. Nemecko predstavuje jadro pôsobenia NATO v Litve, Briti vyšlú vojakov do Estónska a Spojené štáty budú pôsobiť v Lotyšsku.
Tento krok má byť signálom pre Rusko, že prípadný útok na niektorú z týchto krajín bude znamenať konflikt so všetkými spojencami aliancie. Kritici tejto stratégie veria, že tento vývoj situácie pravdepodobne výrazne zvyšuje riziko vojenského konfliktu medzi veľmocami (viac TU).
Medzi týmto obsadením východnej Európy západnými vojskami je možné badať analógiu s prípadom z minulého storočia, kedy v týchto štátoch boli dislokované vojská Varšavskej zmluvy. Dnes sa teda opäť nedá hovoriť o slobode národov žijúcich v Strednej Európe. Vymenil sa iba ich pán.
Albrightová a Savčenková
Na začiatku summitu vystúpila so svojím prejavom aj bývalá ministerka zahraničia USA Madeleine Albrightová. Tá vo štvrtok večer na sociálne siete umiestnila fotografiu zo stretnutia s ukrajinskou političkou Nadijou Savčenkovou. Vo svojom príspevku uviedla, že Savčenková vydržala ruské väzenie a skutočne rozumie tomu, čo je to sloboda. Dodala tiež, že je pre ňu česť stretnúť sa so skutočnou hrdinkou.
https://twitter.com/madeleine/status/751197600158781441
Samotná Albrightová je kritikmi považovaná za kontroverznú osobu. Považujú ju za architektku vojny v Juhoslávii v roku 1999, ktorá bola v rozpore s Chartou OSN a medzinárodným právom. Výsledkom tejto agresie NATO v Kosove nebol skutočný mier, ale iba etnická čistka v obrátenom garde (viac TU). Albrightová zároveň v roku 1997 nazvala Slovensko „čiernou dierou“. Aj napriek uvedeným skutočnostiam jej Slováci počas konferencie GLOBSEC udelili Českú a slovenskú transatlantickú cenu.