Smutný osud slovenských Židov je škvrnou na šesťročnej histórii Slovenského štátu, avšak Matica slovenská chce hovoriť o slovenských dejinách a hľadať pravdu. „Zámerom Matice slovenskej je hovoriť o všetkom a všetkých zo slovenských dejín, hľadať pravdu, akákoľvek je a ponúkať ju slovenskej verejnosti v záujme dôstojnej prítomnosti. Nijakú udalosť zo slovenských dejín nemožno jednoducho vymazať, ani a priori zatracovať. Dejiny nezmeníme, na základe ich poznania by sme sa však mali meniť my: pokračovať v tom, čo je hodné pokračovania a vystríhať sa toho, čoho sa vystríhať treba,“ vysvetlil v súvislosti s publikovaním videa predseda Matice slovenskej Marián Tkáč.
Dodal tiež, že nie všetci historici majú záujem o prebádanie práve obdobia prvej Slovenskej republiky. „Historický ústav i Historický odbor Matice slovenskej sa sústavne venujú aj slovenským dejinám 1939-1945, ale občas sa stretávajú s nezáujmom historikov mimo Matice slovenskej.“
Krátke videodokumenty našich dejín
Predseda Matice slovenskej zároveň ozrejmil aj financovanie krátkych videofilmov. “Videofilmy vo formáte “najviac 5 minút” sú nízkonákladové, každý stojí len niekoľko desiatok eur. Niektoré hradia sponzori, niektoré sú hradené z matičných zdrojov.“
Videofilmy pripravuje skupinka nadšencov Memorialis/Prepamäť, mená niektorých z nich sa objavujú v titulkoch.
Matica slovenská sa pri tvorbe videofilmov zaoberá aj videodokumentmi, ktoré sa týkajú najrozličnejších a pre slovenských občanov mnohokrát neznámych udalostí. „Popri reportážnych videách o matičných aktivitách, pripravujú sa aj videodokumenty dotýkajúce sa najrozličnejších zabúdaných či neznámych udalostí a osobností slovenských dejín, napr. Slovenské učené tovarišstvo, Peniaze amerických Slovákov, Neznáma pomoc Ruska slovenskému národu, Ďurko Langsfeld, Alexander Alagovič, Jozef Kozáček, druhý predseda Matice, atď.,“ vysvetlil predseda Matice slovenskej Tkáč.
Krátky videofilm Matice slovenskej s názvom “Bez 14. marca”