Saudskoarabský kráľ Salman vyhodil dlhoročného a vplyvného ministra energetiky a menoval do funkcie výkonného predsedu ropného gigantu Aramco ako jeho nástupcu. Personálne zmeny vo vláde majú podľa analytikov nadväzovať na nedávno predstavenú ekonomickú reformu, ktorá má za úlohu znížiť závislosť najväčšieho svetového vývozcu ropy na čiernom zlate.
Pod novým ministrom ropného priemyslu Khaledom al-Falihom bude rezort zväčšený a premenovaný na ministerstvo energetiky, priemyslu a nerastných surovín. Al-Falih je nástupcom 80-ročného Ali al-Naima, ktorý zastával post od roku 1995. Al-Naim bol dlho považovaný za jedného z najvplyvnejších predstaviteľov globálneho energetického sektora. Len slovo od neho mohlo pohybovať s cenou na trhoch s ropou. Avšak počas vlády kráľa Salmana sa jeho vplyv stále znižoval. Rovnako ako jeho nástupca Al-Falih Al-Naim má za sebou dlhú kariéru v štátom vlastnenej spoločnosti Aramco, kde pracoval od dvanástich rokov ako poslíček a vypracoval sa až do najvyššieho vedenia.
Al-Falih jeden rok tiež zastával funkciu ministra zdravotníctva. CEO Aramco bol do roku 2015 a potom bol vymenovaný za predsedu. Od začiatku bolo jasné, akým smerom bude vykonávať politiku v oblasti ropného priemyslu. Pozorovatelia špekulujú, že neprinesie žiadne zásadné zmeny, pretože sektor energetiky má v poslednej dobe stále viac a viac pod palcom korunný princ Mohammed bin Salman.
Mohammed bin Salman je tiež považovaný za autora hlbokého reformného projektu pod názvom “Vízia 2030”. V ňom Saudská Arábia plánuje zabezpečiť prosperitu aj napriek nižším príjmom z ropného priemyslu. Od pádu cien ropy v roku 2014 sú v štátnom rozpočte krajiny hlboké diery. Saudská Arábia je pod tlakom a musí navrhnúť budúcnosť, v ktorej sa prestane spoliehať na obchod s čiernym zlatom.
Nádej krajiny teraz spočíva najmä v štátnom fonde PIF. Jeho majetok bude rozšírený po rozsiahlej rekonštrukcii na ekvivalent 2.000 miliárd (2 bilióny) zo súčasných 160 miliárd dolárov. PIF má byť základným pilierom pre zahraničné investície.
Kráľ Salman v sobotu vymenoval aj nového ministra obchodu a investícií. Aj v čele centrálnej banky dôjde k zmene. Či zmeny dokážu stabilizovať situáciu vládnucej rodiny, je diskutabilné. Už nejakú dobu pribúdajú dôkazy o tom, že rodina sa snaží vytvoriť si čo najväčšie aktíva – v rámci prípravy na život v exile.