“S kamarátom sme kráčali po ulici, na hlavách sme mali jarmulky. Vtom sa k nám priblížili traja ľudia a začali nám nadávať. Nereagovali sme, nič sme im nehovorili. Stále nám nadávali a môj kamarát im povedal, nech prestanú. Nahnevali sa a jeden z nich vyrazil proti mne. Vedel som, že je dôležité, aby som to natočil (na mobil), pretože som vedel, že ho pred príchodom polície nechytíme,” opísal incident Adam Armush (viac TU).
Pre Deutsche Welle neskôr priznal, že “chcel mať dôkazy pre políciu a verejnosť aj mimo Nemecka, aby videli, aké hrozné je v týchto dňoch pre Žida prejsť sa po berlínskej ulici.” Sám Adam v Izraeli vyrastal v arabskej rodine a v skutočnosti nie je Žid. Jarmulku mu daroval priateľ, ktorý mu aj povedal, že je “nebezpečné” chodiť s ňou po vonku.
Podľa Adama na ulici v berlínskej štvrti Prenzlauer Berg bolo asi päťdesiat ľudí, ale len jedna žena zakročila na pomoc. Povedal, že dostal veľa podpory od polície a sociálnych médií.
Josef Schuster, predseda Centrálnej židovskej rady v Nemecku povedal, že “už pred tromi rokmi varoval pred pohybovaním sa s jarmulkou v arabských oblastiach veľkých miest, a teraz sme videli dôkaz v modernom, tichom susedstve Berlína”. Schuster tiež vyjadril dúfanie, že video pomôže polícii zachytiť útočníkov a že budú potrestaní v plnom rozsahu zákona.
Hoci nemecká vláda hovorí, že väčšina antisemitizmu pochádza z pravicových extrémistických skupín, židovské skupiny poukazujú aj na moslimské komunity. Podľa vládneho komisára pre antisemitizmus Felixa Kleina, “každoročne polícia zaregistruje 1 500 antisemitských útokov”.
Aj nemecká kancelárka Angela Merkelová povedala, že proti antisemitským incidentom treba zakročiť s “pevnosťou a rozhodnosťou”. S nespokojnými reakciami sa pridali aj izraelský veľvyslanec v Nemecku Jeremy Issacharff, minister zahraničných vecí Heiko Maas, ale aj šéfka berlínskych sociálnych demokratov Raed Salehová, ktorá je moslimkou narodenou na Západnom brehu, to označila za “neprípustné a hanebné”, pretože “židovský život je neoddeliteľnou súčasťou života v meste”.
Istá žena z Prenzlauer Berg povedala, že “podobné veci sa dejú zvyčajne na okraji mesta” a v takejto štvrti by to nečakala. “Tieto zábery zaručujú ďalšiu diskusiu o tom, či Nemecko a všeobecne nemecké hlavné mesto potrebuje viac bojovať proti antisemitizmu medzi menšinou moslimov,” konštatuje na konci článok v Deutsche Welle.