Medzinárodný deň prinesie preventívno-výchovné akcie, cieľom je aj podpora bezpečného správania sa na železničných priecestiach a v ich okolí. “Cieľom ŽSR je pokračovať v preventívno-bezpečnostných aktivitách pre účastníkov cestnej premávky a poskytovať informácie o pravidlách prechádzania cez železničné priecestia a správania sa v blízkosti trate a predchádzať tak nehodovosti na železničných priecestiach,” uviedla Pavliková.
Pre tento rok pripravujú ŽSR v rámci akcie intenzívnu bilbordovú informačno-preventívnu kampaň, špeciálne zameranú na letné prázdninové mesiace. “Na 120 vybraných miestach po celom Slovensku budú počas dvoch mesiacov od 1. júla do 31. augusta umiestnené bilbordy s názvom ‘Zastav a preži’. Svojím posolstvom apelujú na všetkých vodičov, chodcov, cyklistov, ktorí podceňujú nebezpečenstvo na železničných priecestiach, ponáhľajú sa neraz aj za cenu vlastného života,” vysvetlila Pavliková.
Dodala, že v spolupráci s Prezídiom Policajného zboru SR sa 1. júla uskutoční celoslovenská preventívno-bezpečnostná akcia zameraná na kontrolu dodržiavania zákonných ustanovení týkajúcich sa bezpečnosti pri prechádzaní cez železničné priecestia. “Akcie s týmto zameraním bude Policajný zbor vo zvýšenej miere v rôznych časoch a miestach realizovať aj počas mesiacov júl – august,” doplnila hovorkyňa ŽSR.
Novinkou na webstránke www.zsr.sk je podľa Pavlikovej od polovice marca pre verejnosť sprístupnený test s názvom – Ako dobre poznáte pravidlá bezpečného prechádzania cez železničné priecestie? Maskotom ŽSR pre bezpečnosť na železničných priecestiach naďalej zostáva železničiar ježko, ktorý dostal meno “Želko”.
Pavliková tiež informuje, že všetky tragické nehody za posledných desať rokov na Slovensku sa stali z viny vodičov, cyklistov, chodcov. “Nerešpektovali zákon a vstúpili na priecestie v čase, keď prichádzal vlak, alebo dokonca v čase, keď bolo dávané upozornenie výstražnou zvukovou a svetelnou signalizáciou, alebo boli dokonca spustené závory,” doplnila.
ŽSR evidujú k 31. 5. 2015 celkom 2131 železničných priecestí na území Slovenska. Z toho 1079 priecestí je zabezpečených, 1052 priecestí je nezabezpečených. Za prvých päť mesiacov (od 1.1. – 31.5.) tohto roka došlo k 23 nehodám. Zomrelo pri nich šesť ľudí, osem sa zranilo ťažko a jedna osoba ľahko. Vlani za toto obdobie došlo k 17 nehodám, pri ktorých zomreli traja ľudia, štyria sa zranili ťažko, dvaja ľahko.