Ako dodala, ratifikácia a implementácia tohto dokumentu môže priniesť zásadný prelom a prispieť k ukončeniu násilia, páchaného na ženách. Slovenská republika podpísala Dohovor ako jedna z prvých krajín Rady Európy ešte v roku 2011 a zaviazala sa ratifikovať ho do roku 2013. “Dosiaľ sa tak nestalo. Sme presvedčení, že neexistuje žiadny relevantný dôvod na odďaľovanie ratifikácie Dohovoru,” doplnila Mesochoritisová.
Podľa prieskumu Agentúry Európskej únie pre základné práva (FRA) násilie páchané na ženách predstavuje aj na Slovensku vážny problém. “Zo žien, ktoré niekedy mali partnera, takmer každá štvrtá (23 percent respondentiek) zažila z jeho strany fyzické alebo sexuálne násilie. Ak by sme k tomu pridali aj psychické týranie, podiel takýchto žien by sa ešte zvýšil. Cieľom kampane pod názvom “Odzvoňme násiliu na ženách – Podporme Istanbulský dohovor” je ukázať, že proti násiliu páchanému na ženách treba aktívne konať,” uzavrela Mesochoritisová.
Istanbulský dohovor okrem legislatívnych opatrení predpokladá napríklad aj zriaďovanie bezplatných liniek pre týrané ženy, alebo vybudovanie bezpečných ženských domov, kam by sa týrané ženy mohli aspoň dočasne uchýliť.
ml