V ambulantnej časti oddelenia sa stavebné práce dotknú postupne až troch ožarovní spolu s kompletnou výmenou ich prístrojového a technického vybavenia. “Začíname s inštaláciou prvého lineárneho urýchľovača a rovnako pripravujeme priestory pre druhý lineárny urýchľovač a nový CT simulátor. Ide o tri nesmierne dôležité prístroje, ktoré spĺňajú všetky prísne technické normy a nahradia pôvodné urýchľovače a RTG simulátor z rokov 2003 a 2011. Pracovisko radiačnej onkológie bude vďaka tejto výmene našim pacientom poskytovať kvalitnejšiu, bezpečnejšiu a modernejšiu liečbu,” zdôraznil generálny riaditeľ žilinskej nemocnice Igor Stalmašek.
Počet onkologických pacientov neustále pribúda a nevyhnutnosť obnovy prístrojového vybavenia dokazuje i zvyšujúci sa počet ožarovacích výkonov. “Vlani sme sa v rovnakom období pohybovali na úrovni približne 500 ožarovacích frakcií za mesiac, dnes je to mesačne viac ako 800,” priblížila aktuálne čísla primárka oddelenia klinickej a radiačnej onkológie Dagmar Sudeková.
Podľa jej slov si rekonštrukcia v najbližšom období vyžiada dočasné obmedzenie ožarovacieho traktu. “Inštalácia a uvedenie takýchto prístrojov do prevádzky je mimoriadne náročný proces. Trvá aj pár mesiacov, kým sa vykonajú všetky vyžadované merania a testy, aby boli prístroje špičkovo nastavené. Každý typ žiarenia musí dávať absolútne presnú dávku, nemôžeme si dovoliť žiadne pochybenie ani odchýlku,” uviedla Sudeková s tým, že počas leta a začiatkom jesene budú preto noví pacienti dočasne ožarovaní v okolitých nemocniciach.
Ako na záver podotkla hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková, rekonštrukcia sa týka nielen prízemia oddelenia klinickej a radiačnej onkológie, ale stavbári pracujú aj nad jeho ambulantnou časťou. “Nadstavba nového poschodia prinesie rozšírenie denného stacionára, ambulancií, technických a administratívnych priestorov,” dodala.