Žilinka mal pravdu – Haščákovo stíhanie a väzba boli nezákonné. Je §363 Trestného poriadku naozaj nepotrebný?

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/blog.sme.sk/Foto:TASR-Jakub Kotian,Pixabay)

 

Akákoľvek snaha o očistu spoločnosti a očistu justície musí prebiehať výlučne zákonným spôsobom, hovorí v svojej analýze advokát, ktorí bol veľmi dlhý čas vo väzbe Martin Ribár 

Jaroslav Haščák
Na snímke Jaroslav Haščák

Spochybňovanie generálneho prokurátora SR Maroša Žilinku, jeho  námestníka Jozefa Kanderu vo vzťahu k využívaniu §-u 363 Trestného poriadku a spochybňovanie samotného §-u 363 Trestného poriadku ako nadbytočného a zbytočného vyvrátilo samotné Ministerstvo spravodlivosti SR ešte pod vedením Márie Kolíkovej:

Reklama

Štát sa ospravedlnil Jaroslavovi Haščákovi za ujmu spôsobenú nezákonným trestným stíhaním a nezákonnou väzbou – ospravedlnenie za Slovensko poskytol rezort spravodlivosti ešte pod vedením ministerky Márie Kolíkovej (SaS), ktoré 8. septembra podpísal štátny tajomník ministerstva Ondrej Dostál (SaS).

Ministerstvo spravodlivosti dospelo k záveru, „že obvinenie, zadržanie a vzatie do väzby Jaroslava Haščáka bolo nezákonné a bolo tak nezákonným zásahom do jeho základných ľudských práv“ – A práve uvedené konštatovanie Ministerstva spravodlivosti SR poukazuje na nutnosť zachovania inštitútu §-u 363 TP v našom právnom poriadku. Tento prípad je jedným z ukážkových príkladov toho, že §363 TP je dôležitou súčasťou prípravného konania a dokáže zamedziť nezákonnému stíhaniu osôb.

Reklama

Predchádzajúce vyjadrenia viacerých politikov dnešnej vládnej moci ako aj samotnej bývalej ministerky Kolíkovej vo vzťahu k stíhaniu Haščáka a použitiu §363 Žilinkom sa ukázali ako nesprávne – ospravedlnenie sa Jaroslavovi Haščákovi len umocňuje nutnosť, aby niekto mohol zrušiť nezákonné rozhodnutia prokurátora a policajta v prípravnom konaní, tak ako sa to deje postupom podľa §363 TP.

Inštitút §-u 363 Trestného poriadku sa stal politickou témou. A to je zle – absentuje odborná diskusia. Aj ja si viem predstaviť zmenu tohto inštitútu – avšak len v tom prípade, ak bude právny poriadok obsahovať iný podobný inštitút, ktorý vie zabrániť vedeniu nezákonných trestných stíhaní.

Argument o tom, že to treba nechať na nestranné súdy je nezmyslom – a čisto politickou demagógiou – §363 Trestného poriadku možno použiť LEN v prípravnom konaní, teda vo fáze, kedy súdy nemajú právomoc rozhodovať o tom, či je trestné stíhanie zákonné alebo nie.

Ak by §363 nebol súčasťou Trestného poriadku, jediným prostriedkom na preverenie zákonnosti vznesenia obvinenia by ostala iba sťažnosť proti vzneseniu obvinenia, o ktorej však rozhoduje dozorujúci prokurátor – jeho prípadné nesprávne rozhodnutie by už obvinená osoba nemala ako rozporovať a dožadovať sa nápravy zlyhania dozorujúceho prokurátora pri rozhodnutí o sťažnosti proti vzneseniu obvinenia.

Prax ukazuje, že aj rozhodnutia dozorujúceho prokurátora o sťažnosti obvineného v nadväznosti na uznesenie o vznesení obvinenia môžu byť nezákonné a arbitrárne, a preto Trestný poriadok obsahuje §363 ako mimoriadny opravný prostriedok v prípravnom konaní aj proti možným zlyhaniam prokuratúry pri rozhodovaní o sťažnosti proti uzneseniu o vznesení obvinenia.

Reklama

Otázkou je teda, či dotknutá osoba má byť často aj roky nezákonne stíhaná, aby na konci dňa súd po rokoch vyriekol to, čo mohol už dávno urobiť generálny prokurátor? Pokiaľ sa nás priamo nezákonné trestné stíhanie nedotýka, je nám to jedno?

Dokonca Ústavný súd SR vydal nález, v ktorom hovorí, že ani pri rozhodovaní súdov o väzbe tieto nemôžu suplovať postavenie a zákonnom dané povinnosti a oprávnenia prokurátora – v prípravnom konaní je to výlučne prokurátor, ktorý môže posudzovať zákonnosť trestného stíhania a zákonnosť postupov polície a zákonnosť dôkazov v prípravnom konaní.

Do momentu začatia hlavného pojednávania na súde vo veci samej nemôže prokurátor „nahrádzať súdy“, pretože do momentu začatia konania vo veci samej na súde, súd jednoducho nemá právomoc rozhodovať o vine či nevine akejkoľvek osoby.

Všetci o ňom hovoria, málokto pozná jeho znenie, preto uvádzam znenie §-u 363 Trestného poriadku:

Zrušenie právoplatných rozhodnutí v prípravnom konaní, § 363 ods. 1 Trestného poriadku:

Reklama

„Generálny prokurátor zruší právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon.“

K uvedenému §-u 363 Trestného poriadku je nutné uviesť aj znenie §-u 230 ods. 1 Trestného poriadku:

Dozor prokurátora, § 230 ods. 1 Trestného poriadku:

„Dozor nad dodržiavaním zákonnosti pred začatím trestného stíhania a v prípravnom konaní vykonáva prokurátor.“

Pre úplnosť je nutné uviesť ešte iné ustanovenie Trestného poriadku a Ústavy SR:

Ústava SR – čl. 17 ods. 1 a ods. 2: „Osobná sloboda sa zaručuje. Nikoho nemožno stíhať alebo pozbaviť slobody inak, ako z dôvodov a spôsobom, ktorý ustanoví zákon. Nikoho nemožno pozbaviť slobody len pre neschopnosť dodržať zmluvný záväzok.“

paragraf, súd
Ilustračné foto

Základné zásady trestného konania, §2 ods. 1 Trestného poriadku: „Nikto nemôže byť stíhaný ako obvinený inak než zo zákonných dôvodov a spôsobom, ktorý ustanovuje tento zákon.“

Generálny prokurátor (bez ohľadu na to, kto ním je) je povinný nezákonné rozhodnutie zrušiť, nie je to o tom, koho sa to týka, ale len a len o tom, či došlo k porušeniu zákona. Ak by generálny prokurátor – a opakujem, bez ohľadu na to, kto ním je – nezrušil nezákonné rozhodnutie na základe podnetu alebo z úradnej povinnosti, tým by sa generálny prokurátor spreneveril zákonu a zneužil by svoju zákonnú právomoc.

Zrušením obvinenia cez §363 Trestného poriadku generálny prokurátor nikoho NEOSLOBODZUJE – uvedené je čisté zavádzanie verejnosti, neznalosť zákona a demagógia – následne môže byť dotknutá osoba opätovne obvinená, avšak už ZÁKONNÝM spôsobom.

Ako príklad možno uviesť verejnosti známy prípad Vladimíra Pčolinského – po zrušení jeho obvinenia cez §363 TP došlo k jeho opätovnému obvineniu.

Reklama

Generálny prokurátor postupom podľa §363 Trestného poriadku nemôže „zrušiť“ vyšetrovanie trestného činu. Zrušenie právoplatného rozhodnutia v prípravnom konaní postupom podľa §363 Trestného poriadku nie je RES IUDICATA – „prekážkou rozsúdenej veci“.

V každom mediálne i politicky kritizovanom rozhodnutí generálnej prokuratúry podľa §363 Trestného poriadku sa nachádza výrok o tom, že sa „prikazuje vyšetrovateľom PZ (prokuratúre) o veci znova konať a rozhodnúť“.

Zo štatistík vyplýva, že inštitút §363 Trestného poriadku sa od roku 2010 použil priemerne približne v 80 prípadoch ročne, teda od roku 2010 vo viac ako 900 prípadoch – je viac ako 900 prípadov slabým argumentom na zachovanie inštitútu §363 Trestného poriadku?

Alebo by bolo v „poriadku“, ak by nedošlo vo viac ako 900 prípadoch k zrušeniu nezákonných rozhodnutí? Bolo by v poriadku, ak by bežnou súčasťou trestného konania boli nezákonné stíhania a nezákonné rozhodnutia?

Nie je naopak namieste iniciovať také zmeny právneho poriadku, aby došlo k minimalizovaniu pochybení zo strany OČTK v prípravnom konaní?

Reklama

Akákoľvek snaha o očistu spoločnosti, očistu justície musí prebiehať výlučne zákonným spôsobom.

„Z nepráva nemôže vzniknúť právo“ – „EX INIURIA IUS NON ORITUR“

„Spravodlivosť nemá byť nikomu odoprená – „IUSTITIA NEMINI NEGANDA“

– ak spoločnosť opomenie tieto základné právne zásady, ak budeme akceptovať vedenie nezákonných trestných stíhaní, pojmy ako spravodlivosť a právny štát budú iba prázdnymi a frázami.

Martin Ribár

Reklama

Článok pôvodne vyšiel na portáli blog.sme.sk

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:11

Nórskeho kráľa Haralda V. v stredu pre infekciu hospitalizovali v nemocnici v malajzijskom letovisku Langkawi, kde trávi dovolenku.

Podľa agentúry AFP kráľovská rodina v krátkom vyhlásení uviedla, že kráľov osobný lekár je v Langkawi a potvrdzuje, že kráľov zdravotný stav sa po infekcii zlepšuje.

06:59

Pri ruskom nálete na východe Ukrajiny zahynuli v stredu večer dve osoby. Informovala agentúra DPA.

06:45

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu získal pre svoj mierový plán podporu účastníkov summitu lídrov krajín západného Balkánu v albánskej Tirane. Informovala agentúra DPA.

06:35

Karibský ostrov Aruba vyhlásil v utorok pohotovosť pre šírenie ropnej škvrny. Prvýkrát bola spozorovaná pri Tobagu, rozšírila sa na susedný ostrov Bonaire a ohrozila jeho mangrovníkové lesy a národné parky.

06:30

Nájomný byt v Berlíne, kde žila Daniela Kletteová (65), museli v stredu evakuovať. Bývalú teroristku z krajne ľavicovej Frakcie Červenej armády (RAF) v ňom zatkli v pondelok večer 26. februára, kde žila pod falošnou identitou. Teraz je vo väzbe.

Včera 20:16

Izraelské obranné sily (IDF) a hnutie Hizballáh pripúšťajú možnosť plnohodnotnej izraelskej operácie v Libanone.

Informovala o tom publikácia The National so sídlom v SAE s odvolaním sa na zdroje.

“Izrael plánuje vojnu v južnom Libanone s cieľom odstrániť Hizballáh z hraníc a hnutie sa pripravuje na všetky scenáre udalostí vrátane pozemnej invázie, uviedli pre The National zdroje z vojenských a bezpečnostných služieb oboch krajín,” uviedol denník.

Včera 19:44

Globálny dopyt po skvapalnenom zemnom plyne (LNG) sa v nasledujúcom desaťročí zvýši zhruba o 50 %. Uviedla to spoločnosť Woodside Energy Group, najväčší austrálsky exportér LNG.

Včera 18:59

Vlaňajšok bol pre komerčnú leteckú prepravu doteraz najbezpečnejším rokom aj napriek masívnemu oživeniu záujmu cestujúcich o lietanie. Oznámilo Medzinárodné združenie leteckých dopravcov so sídlom v Montreale.

Včera 18:57

Európska únia musí zmeniť pravidlá, na základe ktorých je agentúra Frontex závislá na národných úradoch. Inak sa nepodarí predísť tragédiám s migrantami na mori. Vyplýva to zo záverov vyšetrovania európskej ombudsmanky Emily O’Reillyovej, ktoré zverejnili.

Včera 18:56

Svet vyprodukoval vlani 2,3 miliardy ton komunálneho odpadu, pričom do roku 2050 sa toto množstvo má zväčšiť o ďalšie dve tretiny, vyplýva zo stredajšej správy Environmentálneho programu OSN.

Včera 18:55

Nórsky Nobelov výbor oznámil, že do uzávierky 1. februára zaregistroval 285 kandidátov na Nobelovu cenu mieru 2024. Je to pokles oproti minulému roku, keď dostal 351 platných nominácií.

Včera 18:54

Hunter Biden, syn amerického prezidenta Joea Bidena, vo výpovedi pred republikánskymi výbormi v americkom Kongrese uviedol, že svojho otca nezahrnul do svojich podnikateľských aktivít. 

Včera 18:52

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa zúčastní na diplomatickom fóre, ktoré sa začne v Turecku, uviedli vlády oboch krajín po kritike Ankary za jej podporu Moskvy pri vojenskej agresii na Ukrajine.

Sergej Lavrov
Na snímke ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov
Včera 18:51

Českí poslanci schválili novelu občianskeho zákonníka, ktorá párom rovnakého pohlavia umožní uzavrieť zväzky s väčšinou práv, aké majú heterosexuálne páry. Takzvané manželstvo pre všetkých však bude mať názov “partnerstvo”.

Včera 18:38

Štátna duma oficiálne a vecne posúdi žiadosť Podnesterska o pomoc Rusku.

Rada poslancov ju posúdi na základe konzultácií s ruským prezidentom a ruským ministerstvom zahraničných vecí.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke sopka Popocatépetl chŕli veľký oblak popola počas východu Slnka v Mexiku

Autor: TASR/AP-Marco Ugarte

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Viktor Pondělík

Gustáv Murín

Marek Brna

Milan Šupa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali