Minister spresnil, že súčasný vzájomný obchod Slovenska s Kanadou je na nízkej úrovni, keďže Kanade patrí zhruba 40. pozícia v rebríčku najvýznamnejších obchodných partnerov SR.
“Celkový objem výmeny tovarov a služieb je na úrovni 0,24 percenta celkovej výmeny,” uviedol Žiga. Dodal, že dohodu CETA treba vnímať v jej celoeurópskom význame, lebo Slovensko je súčasťou EÚ, do ktorej smeruje veľa našich výrobkov a tie sa potom ďalej dostávajú do Kanady. Pripomenul tiež, že dohoda s Kanadou bude mať prínos aj pre nepodnikateľov, pre bežných ľudí, ktorým odpadne až 99 percent doterajších ciel za tovar nakúpený z Kanady alebo doručený prostredníctvom pošty.
Predseda slovenskej vlády Robert Fico konkretizoval, že až 70 percent z celkovej obchodnej výmeny Slovenska s Kanadou tvoria autá, významným artiklom sú aj minerálne oleje a zariadenia pre letecký priemysel. Ak na základe CETA kanadskí investori prejavia zvýšený záujem o Slovensko, naša vláda bude voči nim ústretová, dodal Fico.
Podľa premiéra ak sa chce EÚ do budúcnosti vyvarovať “tragických koncov rokovaní”, ako boli tie súčasné medzi belgickým regiónom Valónsko a euroinštitúciami, alebo poučiť sa trebárs z brexitu, bude musieť dopredu urobiť “zhodnotenie rizík”, čiže národní lídri budú musieť preskúmať, aké potenciálne hrozby sa črtajú na národnej úrovni a dopredu ich riešiť.
“Ak sa bude pripravovať niečo podobné, a nielen obchodné zmluvy, treba si dôkladnejšie prejsť vnútropolitický život v jednotlivých krajinách,” konštatoval Fico.