“Učili sme sa, ako vlastne nezverejňovať rôzne informácie na internete. Pracovali sme s rodičmi, aby nenaleteli rôznym ponukám na ňom,” uviedla pre TASR učiteľka Zuzana Réveszová.
“Poslednou, najviditeľnejšou aktivitou na verejnosti bola príprava mapy, ktorú si žiaci stiahli z internetu a dali v grafickom programe do siete. Potom sme celú túto sieť preniesli pred školu a vďaka peniazom z nadácie ju môžeme vymaľovať,” priblížila Réveszová.
Pre žiakov je to podľa jej slov výborná pomôcka na geografiu. “Keďže máme väčšinou žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia, tak aj ich rodičia tu často stoja, pozerajú a rozmýšľajú, ktorý svetadiel je kde,” povedala Réveszová.
Na vzniku nadrozmernej mapy sa vystriedalo približne 120 žiakov. “Najprv urobili mriežku a následne na to prekresľovali kontinenty. Vymaľovávali to potom aj menšie deti. Najväčší problém mali so severnou Amerikou, lebo tá má najviac ostrovov,” prezradila učiteľka Zuzana Dopirák. Na mape s rozmermi 6 x 13 metrov dnes dokončili názvy jednotlivých svetadielov.
Podľa Réveszovej mapa pomohla žiakom nielen v tom, že sa naučili pracovať v grafickom programe a zopakovali si geografiu, ale odbúrava predsudky. “Pomôže nám aj v tom, že sme vyšli z brány školy do verejného priestoru. Okolitá komunita, obyvatelia, ktorí chodia okolo, nás vnímali ako školu pre mentálne retardované deti a ako rómsku školu, pretože máme veľa rómskych žiakov. Keď videli, ako žiaci pracujú, tak sa usmievali, komunikovali s nimi, čo deti veľmi povzbudilo. Videli, že naši žiaci sú naozaj slušne vychovaní, vedia pracovať, baví ich to a radi sa učia, tvrdí Réveszová.
Projekt, ktorého súčasťou bolo vytvorenie veľkorozmernej mapy na chodníku pred školou podporila Nadácia Orange v grantovom programe e-Školy pre budúcnosť 2015/2016.